Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynku kapitałowym niezwykle interesująco. Bez wątpienia jednym z głośniejszych tematów w polskich mediach była afera, w którą powiązani są wysoko postawieni urzędnicy państwowi oraz miliarder, Leszek Czarnecki. Oprócz tego, sporo mówiło się także na temat najnowszych doniesień w sprawie Brexitu, wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami, stabilizacji ścieżki polityki monetarnej FOMC oraz dynamicznej wyprzedaży ropy naftowej.

Szantaże, rezygnacja ze stanowiska, ostrzeżenia, spadki akcji i CBA

W środowym wydaniu Gazety Wyborczej ujawniono szokujące informacje dotyczące funkcjonowania KNF. Leszek Czarnecki, będący większościowym udziałowcem pięciu spółek notowanych na GPW podzielił się z redakcją gazety nagraniami z rozmów prowadzonych z Markiem Chrzanowskim, szefem polskiej komisji nadzoru finansowego (KNF). Marek Chrzanowski, zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 mln złotych – twierdzi w “Wyborczej” właściciel banku, Leszek Czarnecki.

Prezes KNF, Marek Chrzanowski
Szef KNF, Marek Chrzanowski

Sprawa eskalowała bardzo szybko i już po kilku godzinach pojawiła się oficjalna informacja o dobrowolnej dymisji Chrzanowskiego, który nie wyklucza kroków prawnych przeciwko Czarneckiemu. “W związku z nieuczciwymi i bezpodstawnymi atakami oraz oskarżeniami wysuwanymi przez p. Leszka Czarneckiego, będącymi w sposób niebudzący wątpliwości prowokacją dokonaną przez układ pragnący zdyskredytować moją osobę jako Przewodniczącego KNF w celu wywarcia nacisku na rzetelnie prowadzony w KNF proces restrukturyzacji jednego z banków, z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa, składam dymisję z pełnionej przeze mnie funkcji” – podkreślił Marek Chrzanowski.

Doniesienia wywołały również reakcję premiera Mateusza Morawieckiego, który wezwał szefa KNF do złożenia wyjaśnień, a prokuratorze i służbom nakazał zbieranie informacji na temat najnowszych doniesień. Efektem tych działań była czwartkowa wizyta CBA w oddziale KNFu.

Napięcia na linii KNF i Czarnecki z pewnością spotęgował fakt, że Komisja Nadzoru Finansowego tego samego dnia gdy opublikowano szokujące nagrania, zdecydowała się dodać Idea Bank na listę swoich ostrzeżeń – jednym z głównych udziałowców instytucji jest właśnie Leszek Czarnecki.

Pozorne porozumienie w sprawie Brexitu

Równie istotne okazały się także najnowsze doniesienia dot. porozumienia w sprawie Brexitu. Mimo, że w miniony wtorek pojawiły się informacje jakoby negocjatorzy Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii doszli do porozumienia w sprawie irlandzkiej granicy, i wydawać by się mogło, że największa przeszkoda uniemożliwiająca podpisanie umowy rozwodowej została nagle rozstrzygnięta, to jednak kolejne dni dobitnie pokazały, że było to jedynie pozorne porozumienie.

 

theresa may

Zgodnie z warunkami tzw. gwarancji backstop – mającej na celu uniknięcie kontroli granicznych towarów przekraczających granicę lądową z Irlandią – cała Wielka Brytania miałaby pozostać w unii celnej z UE. Okazuje się więc, że pomimo wysiłków premier May na rzecz zapewnienia odpowiedniego mechanizmu wyjścia, nie byłoby możliwości jednostronnego opuszczenia przez Wielką Brytanię tego porozumienia. Dla Torysów przemawiających za Brexitem w zespole Theresey May jest to rozwiązanie nieakceptowalne. Chcą bowiem “odzyskać kontrolę” nad brytyjskim prawem, taryfami i granicami oraz zawrzeć umowy o wolnym handlu na całym świecie.

May chciała uniknąć nowej granicy celnej na Morzu Irlandzkim, oddzielającej kontynentalną część Wielkiej Brytanii od Irlandii Północnej. Irlandia Północna miałaby być jednak bardziej zakorzeniona w unii celnej UE niż reszta Wielkiej Brytanii i trzymać się niektórych przepisów UE dotyczących jednolitego rynku towarów, tak aby żywność i produkty rolne mogły przekraczać granicę bez niepotrzebnej biurokracji.

Mimo, że rządowy gabinet Theresy May poparł szkic porozumienia Wielkiej Brytanii z UE w sprawie opuszczenia jej struktur, to jednak brytyjskiej premier nie udało się uzyskać zgody parlamentu na wynegocjowane warunki. Lider Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) – największej partii w Irlandii Północnej – zapowiedział, że będzie się sprzeciwiał wszelkiemu porozumieniu, które osłabi Wielką Brytanię.

Premier May traci głównego sprzymierzeńca

Dominic Raab, brytyjski polityk

Jakby tego było mało, w miniony czwartek doszło do niespodziewanego rozłamu w rządzie Theresy May. Dominic Raab, czołowa postać po stronie Wielkiej Brytanii w negocjacjach w sprawie opuszczenia struktur Unii Europejskiej, piastujący funkcję sekretarza ds. Brexitu, ogłosił rezygnację z piastowanego stanowiska, co jest silnym ciosem dla administracji obecnej premier

Raab poinformował we wpisie na Twitterze o rezygnacji z piastowanego stanowiska stwierdzając, że „nie może z czystym sumieniem poprzeć warunków proponowanych w ramach naszego porozumienia z UE”.

Warto zaznaczyć, że był on głównym i najważniejszym propagatorem polityki Theresy May ws. Brexitu, więc jego rezygnacja jest bardzo dużym oraz negatywnym zaskoczeniem. W efekcie rośnie ryzyko, że brytyjska premier nie będzie w stanie przekonać przedstawicieli partii konserwatywnej (której przewodzi) do głosowania za porozumieniem w jego obecnej formie.

Okazuje się zatem, że na mniej niż pięć miesięcy przed planowanym na 29 marca Brexitem, negocjacje w sprawie planu wsparcia dla granicy lądowej między rządzoną przez Wielką Brytanię Irlandią Północną i Irlandią będącą członkiem UE, ponownie zatrzymują się w miejscu.

Funt szterling najbardziej zmienny od czerwca 2017 r.

W skutek najnowszych doniesień w sprawie porozumienia dotyczącego rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską doszło do znacznego wzrostu zmienności na notowaniach funta szterlinga. Fakt ten sprawił, że wskaźnik nocnej zmienności na parze walutowej GBPUSD zanotował najwyższy poziom od czerwca 2017 r.

Nocna zmienność na GBP

USA i Chiny powracają do rozmów

Sekretarz Skarbu USA, Steve Mnuchin oraz wicepremier Chin Liu He powrócili do tematu handlu między dwoma największymi gospodarkami świata. Rozmowa telefoniczna odbyła się w zeszły piątek, tak wynika z anonimowych źródeł w Waszyngtonie. Nie doszło do osiągnięcia żadnych konkretnych rezultatów.

Jest to kolejna rozmowa telefoniczna po tej mającej miejsce dwa tygodnie temu między prezydentami obu krajów. Po pół roku przerwy USA i Chiny ostrożnie wracają do negocjacji. Trump i Xi mają się spotkać podczas dwudniowego szczytu G20, które rozpocznie się 30 listopada w Argentynie.

„Jesteśmy gotowi do negocjacji z USA” – powiedział chiński premier podczas wtorkowego wystąpienia w Singapurze. Dodał, że rozmowy muszą opierać się na dwustronnym szacunku, równowadze oraz dobrych intencjach. Li Keqiang jest przekonany, że USA i Chiny znajdą rozwiązanie, które będzie zaakceptowane przez obie strony.

Jeden z amerykańskich oficjeli powiedział jednak, że szanse na przełom dotyczący kwestii handlu podczas najbliższego spotkania G20 jest mało prawdopodobny. Na razie jest zbyt wcześnie na to, żeby ocenić, czy chińska odpowiedź na żądania USA doprowadzi do wstrzymania taryf celnych, które mają być wprowadzone w styczniu. Propozycje oferowane przez Chiny powinny być oceniane z dużą dozą sceptycyzmu.

FED zmniejszy tempo podwyżek stóp w 2019 roku?

Jerome PowellW minionym tygodniu odbyło się także wystąpienie prezesa FED. Jerome Powell zaznaczył, iż 2019 rok będzie ważnym okresem dla dalszego kierunku stóp procentowych w USA, gdyż zbyt wolne podnoszenie może przyczynić się do niekontrolowanej inflacji, z kolei zbyt szybkie może zdusić gospodarkę wywołując kryzys. Jego zdaniem, obecnie gospodarka USA jest silna, ale w przyszłym roku może dostać „szoku”, jeśli stopy będą podnoszone zbyt agresywnie.

Musimy zastanowić się o ile podniesiemy stopy i jakie będzie ich tempo. Naszym celem jest przedłużenie ożywienia, ekspansja i utrzymanie niskiego bezrobocia, aby utrzymać inflację na niskim poziomie.

Prezes Fed przyznaje, że patrzy optymistycznie na perspektywy gospodarcze USA, choć wymienił potencjalne zagrożenia tj.: spowolnienie popytu za granicą, zanikanie bodźców fiskalnych oraz negatywny wpływ jaki może wywrzeć ośmiokrotna podwyżka stóp procentowych od 2015 roku.

– Wierzę, że nasza gospodarka może rosnąć jeszcze szybciej. Jesteśmy całkowicie zaangażowani w służenie społeczeństwu w sposób bezstronny i profesjonalny. W sposób, który komunikuje to, co robimy i dlaczego robimy to tak jasno jak to tylko możliwe. Jednocześnie bardzo uważnie przyglądamy się temu jak rynki finansowe, gospodarka i międzynarodowy biznes reaguje na rosnące stopy.

Jerome Powell podkreślił również, że konferencje prasowe po każdym z ośmiu spotkań w 2019 r. będą miały na celu osiągnięcie lepszego przekazu i elastyczności polityki banku centralnego oraz pozwoli odciągnąć rynki od pomysłu, że FED zamierza w przyszłym roku podnosić stopy procentowe aż czterokrotnie.

Ropa naftowa tanieje najszybciej od 2014 roku

spadające ceny ropy naftowej

Jednym z głośniejszych tematów minionych dni była także dynamiczna deprecjacja ropy naftowej. W ciągu zaledwie 29 sesji jej wartość spadła bowiem o ponad 22 USD tj. 28,73%. Tak silnych spadków nie widziano na tym rynku od czwartego kwartału 2014 roku. I tak już złą sytuację pogorszył niedawno także prezydent USA, Donald Trump, który skrytykował  plan Arabii Saudyjskiej dotyczący zmniejszenia wydobycia.

Po tym jak saudyjski minister energetyki, Khalid Al-Falih powiedział, że producenci muszą zmniejszyć wydobycie o około 1 mln baryłek dziennie, amerykański Prezydent postanowił napisać na twitterze, że jego zdaniem ceny “powinny być znacznie niższe w oparciu o podaż”.

Podaż jest na najwyższym poziomie od roku. Kraje OPEC po zwiększeniu produkcji we wrześniu dostarczają 32,78 mln baryłek dziennie. Do tego dochodzi wysoki poziom produkcji w samym USA. Zwiększyła się ona o 400 tys. baryłek dziennie do poziomu 116 mln. Jest to rekordowy wynik dla największej gospodarki świata. W zeszłych latach w miesiącach jesienno-zimowych podaż była na niższym poziomie niż ma to miejsce w tym roku. Wszystko to się składa na gwałtowny spadek ceny ropy WTI i Brent.

Warto także przypomnieć, że spadki wyceny ropy WTI rozpoczęły się na początku października, kiedy to w następstwie decyzji USA o przyznaniu zwolnień niektórym nabywcom usankcjonowanej irańskiej ropy naftowej pogłębiły się obawy o podaż. Wraz ze wzrostem amerykańskiej produkcji i zapasów (które rosną nieprzerwanie od 8 tygodni) oraz w skutek konfliktu handlowego z Chinami, rosły także obawy o globalny wzrost gospodarczy.

“Biorąc pod uwagę rosnącą nadwyżkę, w pierwszej połowie 2019 r., OPEC będzie prawdopodobnie starał się jak najbardziej zignorować apel prezydenta Trumpa” – powiedział Warren Patterson, starszy strateg ds. towarów w ING Bank NV.

Spotkanie producentów nie przynosi rozwiązania

W minioną niedzielę odbyło się spotkanie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników, w tym Rosji. Nie przyniosło ono jednak żadnych formalnych zmian w polityce wydobywczej, ale delegaci ostrzegali, że mogą potrzebować “nowych strategii”. Również w miniony weekend, Arabia Saudyjska zaprezentowała plan ograniczenia własnych dostaw o około 500.000 baryłek dziennie w przyszłym miesiącu. Szefowie firm naftowych z Wenezueli i Omanu wskazali, że mogą stanąć po stronie królestwa w kwestii cięć produkcji.

Zobacz także: OPEC+ zmniejszy wydobycie ropy w 2019 r.?

Według RBC Capital Markets, spotkanie w Abu Dhabi podniosło szanse na zmniejszenie produkcji w przyszłym miesiącu do “dość wysokiego”, a redukcja może wynieść 1 milion baryłek dziennie. UBS Group AG, która przewiduje podobny spadek, spodziewa się, że wielkość ograniczenia będzie prawdopodobnie zależeć od wzrostu popytu i podaży w Iranie oraz produkcji w USA.

Świat uzależni się od amerykańskiej ropy?

Jak donosi Międzynarodowa Agencja Energetyki, istnieje ryzyko, że świat stanie się zbyt zależny od szybkiego wzrostu amerykańskiej ropy łupkowej. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Bloomberg wynika, iż zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w zeszłym tygodniu prawdopodobnie o 3,09 mln baryłek. Jeśli czwartkowe dane EIA potwierdzą ten wzrost, będzie to już ósmy z kolei tydzień zwiększania się zapasów ropy naftowej. Warto także przypomnieć, że ostatnie siedem tygodni to najdłuższy okres nieustannego wzrostu poziomu zapasów w amerykańskich magazynach ropy naftowej od pierwszego kwartału 2017 roku.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że już trzeci tydzień z rzędu najsilniejszą walutą z grupy G8 był dolar nowozelandzki, który umocnił się aż o 1,83%. Nieco mniejszą aprecjację obserwowaliśmy również na dolarze australijskim (+1,07%), jenie japońskim (+0,35%), euro (+0,27%) oraz franku szwajcarskim (+0,01%). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast funt szterling, który osłabił się o 1,73%. Tygodnia do udanych zaliczyć nie mogą również dolar amerykański (-0,69%) oraz dolar kanadyjski (-0,27%).

Weekendowy przegląd rynków
Źródło: mataf.net

AUDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że w skutek trwających od wtorku wzrostów rynek pokonał kolejny techniczny opór. Jeżeli zatem w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja podażowa, która mogłaby zanegować to wybicie i tendencja wzrostowa będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 0.7450.

Notowania pary walutowej AUDUSD
AUDUSD Daily

NZDUSD

Niezwykle interesująco wyglądają także notowania pary walutowej NZDUSD, której kurs także pokonał techniczny poziom oporu. Jeżeli zatem w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja podażowa, która mogłaby zanegować to wybicie i tendencja wzrostowa będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 0.7040.

Notowania pary walutowej NZDUSD
NZDUSD Daily

USDCHF

Za potencjalnym osłabieniem dolara amerykańskiego przemawia również obecna sytuacja na notowaniach pary USDCHF. Spoglądając na interwał tygodniowy dostrzec możemy bowiem pro-spadkową formację pin-bar. Jeżeli zatem testowany od trzech tygodni opór zostanie ostatecznie odrzucony, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się pojawienia przynajmniej korekty spadkowej.

Notowania pary walutowej USDCHF
USDCHF Weekly

WTI

Spoglądając na notowania ropy zauważymy, natomiast, że wskutek wspomnianych już wcześniej, dynamicznych spadków kurs osunął się w okolice niezwykle istotnej strefy wsparcia. Tam już w środę pojawiła się pierwsza reakcja popytowa. Jeżeli zatem trwające od tego czasu wzrosty będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się przetestowania okolic 58.90 USD.

Notowania ropy naftowej (WTI)
WTI Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


kalendarz makroekonomiczny
Źródło: investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKryptowaluty na weekend – “Cena Bitcoina może spaść do $1500”
Następny artykuł“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – 18/11/18
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here