Naga MarketsZa nami pierwszy tydzień stycznia a co za tym idzie pierwszy handlowy tydzień nowego, 2017 roku. Czy wierzycie w przesądy, że jaki początek taki cały rok? Udało Wam się zarobić? Jeżeli tak, podzielcie się w komentarzach na jakich instrumentach handlowaliście w tym tygodniu.

Jeżeli przypomnimy sobie jak wyglądał kalendarz makroekonomiczny w tym tygodniu to będziemy mieć odpowiedź i uzasadnienie a bardzo niewielką zmienność z początku tygodnia. Przypomnijmy, że zarówno w poniedziałek jak i wtorek część krajów obchodziła dzień wolny od pracy. Więcej o tym pisałem już w ubiegłym tygodniu.

W związku z powyższym znać byśmy mogli, że prawdziwy trading rozpoczął się dopiero w środę.

Już we wtorek poznaliśmy natomiast wskaźnik ISM dla przemysłu, który pomimo i tak lepszych prognoza na poziomie 53,6 względem poprzedniego odczytu 53,2 w grudniu wyniósł aż 54,7% co było najwyższym wynikiem od stycznia 2015r.

W środę poznaliśmy zapisy protokołów (minutes) z grudniowego posiedzenia FOMC. Właśnie wtedy politycy Rezerwy Federalnej zdecydowali się na podwyższenie stóp procentowych drugi raz w przeciągu ostatniej dekady. Najważniejsze fragmenty z protokołu znajdziesz tutaj.

Zdecydowanie najwięcej publikacji ze Stanów Zjednoczonych poznaliśmy w czwartek:

Źródło: pl.investing.com
Źródło: pl.investing.com

Niewątpliwie wydarzeniem mijającego tygodnia były opublikowane w piątek grudniowe wyniki NFP według BLS. Jak pisaliśmy już wcześniej: Rynki spodziewały się, że grudniowe NFP wyniesie tyle co w listopadzie, czyli 178 tysięcy. Wynik jednak mocno osunął się do poziomu 156 tysięcy. Dolar w pierwszej chwili zaczął tracić, jednak algorytmy szybko sczytały pozostałe informacje, które przeważyły szalę na korzyść greenbacka:

 • Stopa bezrobocia: 4,7%, prognoza 4,7%, poprzednio 4,6%
 • Średnie zarobki godzinowe mdm: 0,3%, prognoza 0,3%, poprzednio -0,1%
 • Średnie zarobki godzinowe rdr: 2,9%, prognoza 2,8%, poprzednio 2,5%
 • Średnia liczba godzin pracy w tygodniu 34.3 vs 34.4 exp. Prior 34.4. rewizja do 34.3
 • Stopa partycypacji 62.7% vs 62.7%. rewizja do 62.6%

Inflacja zarobkowa (pogrubiony podpunkt) spowodowała, że rynki zignorowały słabe wyniki NFP. W ostatnim czasie FED coraz więcej uwagi zwraca właśnie na średnie zarobki godzinowe – chcąc podnosić stopy procentowe ludzie muszą zarabiać więcej, aby pokrywać wywołane przez to zmiany gospodarcze.

W tym samym czasie poznaliśmy również stopę bezrobocia, która zgodnie z prognozami wzrosła w grudniu z poziomu 4,6% do 4,7%

W poniedziałek poznaliśmy również dane z naszej gospodarki. Wskaźnik PMI dla przemysłu mimo i tak już lepszych prognoz na poziomie 52,20 względem poprzedniego odczytu 51,90, w grudniu wyniósł aż 54,30 co okazało się najlepszym wynikiem od września 2015r.

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, rynek w tym tygodniu dotarł w okolice poziomu 0.7330, gdzie w piątek pojawiła się reakcja podażowa. Pomimo, iż wzrosty pokonały wspomniany wcześniej opór to nie przekroczyły one poziomu momentum 50% korekty Fibonacciego. Istnieje zatem wysokie prawdopodobieństwo, że cała ta strefa zostanie odrzucona i w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się kontynuacji trwającego już od dwóch miesięcy trendu spadkowego.

Potencjalnymi targetami dla spadków okazują się wiec okolice grudniowych minimów. Pokonanie poziomu 0.7170 mogłoby natomiast otworzyć drogę do spadków nawet w okolice poziomu 0.6840 zbiegającego się idealnie z 261.8% zewnętrznego mierzenia ostatniej korekty wzrostowej. Poziom ten jest ubiegłorocznym minimum a poniżej tej wartości kurs AUDUSD nie był od marca 2019 roku.

Wykorzystaj analizę by zainwestować u Brokera CentroFX i odbierz Cashback od zawartych transakcji w wysokości $3 za każdego zamkniętego lota bądź indywidualnie negocjuj jego wysokość.

AUDUSD Daily
AUDUSD Daily

Z publikacji makroekonomicznych mających wpływ na kształtowanie się kursu Dolara australijskiego najistotniejsze okazały się piątkowe odczyty bilansu handlowego, który to pomimo i tak lepszych prognoz na poziomie -0,500B w stosunku do poprzedniego odczytu   -1,541B (zrewidowanego do -1,119B), w listopadzie wyniósł 1,243B.

EURUSD

Ta para walutowa od ośmiu tygodni porusza się w różnego rodzaju konsolidacjach przechodząc płynnie z jednego do drugiego boksu. Na skutek trwających od wtorku wzrostów rynek pokonał lokalną strefę oporu, którą obecnie re-testujemy jako wsparcie. Pojawienie się reakcji popytowej odrzucającej obecne wsparcie mogłoby otworzyć drogę do wzrostów w okolice poziomu 1.0685.

EURUSD H4
EURUSD H4

W poniedziałek przed południem poznaliśmy serię odczytów dotyczących wskaźników PMI dla przemysłu:

Źródło: pl.investing.com
Źródło: pl.investing.com

We wtorek poznaliśmy raport dotyczący niemieckiego rynku pracy za grudzień 2016 roku. Pomimo osunięcia się liczby bezrobotnych o 17 tysięcy osób (prognozy mówiły o -5 tysiącach), była to wartość zbyt mała, aby wpłynąć na procentową wartość stopy bezrobocia, która nadal wynosi 6,0%.

Pozytywny okazał się natomiast środowy odczyt wskaźnika CPI, który w stosunku rok do roku (r/r) pomimo i tak już lepszych prognoz na poziomie 1,0% względem poprzedniego odczytu 0,6%, w grudniu wyniósł 1,1%.

USDCAD

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, na skutek trwających od ubiegłego tygodnia spadków spowodowanych odrzuceniem listopadowych maksimów w okolicy poziomu 1.3585 rynek dotarł w tym tygodniu w okolice poziomu 1.3285. Ostatecznie poziom ten został pokonany i w piątek dotarliśmy do linii tendencji wzrostowej, gdzie pojawiła się reakcja popytowa.

USDCAD Daily
USDCAD Daily

Tym co w szczególności miało wpływ na kurs Dolara kanadyjskiego były opublikowane w czwartek zapasy ropy naftowej, o których pisałem we wstępie oraz również czwartkowe odczyty indeksu cen serowców (RMPI), które pomimo i tak gorszych prognoz na poziomie 1,5% względem poprzedniego odczytu 3,3%, w listopadzie, w stosunku do miesiąca poprzedniego wyniosły -2,0.

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Po trzech ostatnich tygodniach ze znacznie mniejszą dynamika i płynnością na rynkach związaną z przerwą świąteczno-noworoczną przyszedł czas aby wrócić do normalnego handlu. W przyszłym tygodniu spodziewać możemy się zatem zdecydowanie większej ilości publikacji makroekonomicznych, które mogą mieć wpływ na kształtowanie się kursów głównych par walutowych.

Źródło: pl.investing.com
Źródło: pl.investing.com

comparic-300x114-centrofx

CentroFX  to w pełni licencjonowany i autoryzowany przez CySEC (licencja 246/14) broker będący częścią grupy kapitałowej R Capital Solutions Limited działającej od 2014.

CentroFX oferuje trading bez interwencji tzw. non-dealing desk, ponad 170 instrumentów handlowych w tym waluty, akcje, towary, indeksy, w pełni transparentny i zaawansowany system transakcyjny z natychmiastową egzekucją zleceń oraz gwarancja stałego spreadu na wszystkich instrumentach (fix), Fundusz Rekompensat Inwestycyjnych do 20 000 euro i ochronę przed ujemnym saldem rachunku – sprawdź ofertę.

Wszystkie analizy z cyklu można śledzić pod tagiem „przegląd rynkówConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułJak zarabiać na FOREX?
Następny artykułPodsumowanie tygodnia pozycji dużych graczy 2.01-6.01
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

 1. Cześć
  Super analizy ale gdyby nie kilka innych źródeł z których korzystam byłoby kiepsko.
  Przede wszystkim pan Kwiecień z XTB w wystąpieniu jeszcze w starym roku wskazał instrumenty na które należy zwrócić uwagę. Czyli dla mnie czarnym koniem w dzisiejszym roku jest cable na short. Od środy zajmowałem nieustanie pozycje przy górnych boilingerach na h1 i zabierałem każde 25 pipsów a czasami nawet 20. Piątek to już była rzeźnia jak przepowiednia się sprawdzi z tym początkiem roku to będzie super. Miedzy czasie wchodziłem na kupuj na usdpln na kupuj oraz usdjen też na buy. Sporo udało zarobić się też na edku na sell. Assue też dał zarobić na sprzedaż. To jest mój pierwszy komentarz gram od czasu kiedy pani Izabela KOZAKIEWICZ zaczynała swoją przygodę z XTB jako analityk ale dopiero korzystając z wielu analiz jednocześnie zostawiając te pokrywające się udaje mi się zarabiać.
  Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here