Naga MarketsIlość istotnych publikacji makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych była w minionym tygodniu nad wyraz uboga. Nie mniej jednak o dynamikę i zmienność na Dolarze amerykańskim zadbał sam Prezydent, Donald Trump, którego aktywność w mediach społecznościowych zdaje się mieć coraz większy wpływ na kształtowanie waluty. Idąc tym tokiem myślenia, z biegiem czasu może dojść do niezwykłego przełomu i zamiast z uwagą i niecierpliwością obserwować kalendarz makroekonomiczny przyjdzie nam śledzić profil Donalnda Trumpa na Twitterze. W minionym tygodniu głośno było chociażby o tym, że nowy Prezydent USA skrytykował sieć sklepów za odmowę sprzedaży ubrań jego córki. Uznał on za niesprawiedliwą decyzję amerykańskiej sieci luksusowych sklepów Nordstrom o zaprzestaniu sprzedaży linii odzieży, butów i dodatków sygnowanych przez jego córkę, Ivankę Trump.

Źródło: twitter.com/realDonaldTrump

Agencja Reutera zauważa, że od zwycięstwa w wyborach prezydenckich w listopadzie ub. roku Trump odnosił się już na Twitterze bezpośrednio do różnych firm. W środę po raz pierwszy zdarzyło się jednak, że skrytykował przedsiębiorstwo powiązane biznesowo z jego rodziną.

Jak czytamy w Forbes: Nordstrom znalazł się na liście firm powiązanych z Trumpem, do których bojkotu zachęca internetowa kampania Grab Your Wallet. Są na niej także m.in. wielkie sieci domów towarowych Macy’s i Bloomingdale’s.

W ubiegłym tygodniu Nordstrom zakomunikował, że zaprzestanie w nowym sezonie sprzedaży produktów marki Ivanka Trump. Firma twierdzi, że podjęła decyzję wyłącznie na podstawie wyników marki, w ramach regularnej aktualizacji listy dostawców. W środę przedstawiciele sieci, która liczy 350 sklepów w USA i Kanadzie, nie skomentowali tweetu prezydenta. Komentarza odmówiła także rzeczniczka Ivanki Trump.

Zdecydowanie większy wpływ na kurs Dolara amerykańskiego miała jednak czwartkowa wypowiedź Donalda Trumpa, który zapowiedział “coś fenomenalnego” w zakresie podatków, czego szczegóły ma przedstawić w przeciągu kolejnych 2-3 tygodni.

Komentarz pojawił się podczas rozmowy z przedstawicielami głównych amerykańskich linii lotniczych i nie do końca wiadomo czy dotyczył podatków w ogólnym ujęciu, czy tylko w zakresie tej konkretnej branży. Jedno jest pewne – wypowiedź pokryła się z bardzo dynamiczną reakcją wzrostową USD na wybranych parach.


Wracając  do tematu istotnych publikacji makroekonomicznych wspomnieć trzeba, że pomijając już decyzje Indii i Meksyku, w minionym tygodniu poznaliśmy decyzje aż trzech istotnych banków centralnych odnośnie ich polityki monetarnej, były to kolejno:

  • Wtorek – RBA (Australia)
  • Środa – RPP (Polska)
  • Środa – RBNZ (Nowa Zelandia)

Szczegółowy opis podjętych decyzji i działań poniżej.

Do najistotniejszych informacji napływających zza oceanu zaliczyć trzeba bez wątpienia cotygodniową publikację zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku, której wyniki podsumuję przy okazji spojrzenia na USDCAD oraz czwartkowe dane dotyczące zdeklarowanych wstępnie bezrobotnych. Pomimo prognoz zakładających wzrost z 246 tys. do 250 tys. ilość zdeklarowanych bezrobotnych spadła do 234 tys.

Z naszej rodzimej gospodarki…


Jak już wspomniałem najistotniejszą w tym tygodniu była decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Jeszcze przed samą publikacją informowaliśmy, że podczas ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, prezes polskiej bankowości centralnej zapowiadał, że nie planuje podwyżek stóp procentowych na przestrzeni 2017 roku. Podejście podmiotu do polityki pieniężnej zmienić mógłby jedynie dynamiczny wzrost gospodarczy oraz wyższe poziomy inflacyjne – na taki rozwój sytuacji jednak jak na razie się nie zapowiada.

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%.

Stopa lombardowa wynosi więc nadal 2,5%, stopa depozytowa – 0,5%, a stopa redyskonta weksli – 1,75%, podano w komunikacie. Po obniżeniu stóp procentowych o 50 pb w marcu 2015 r. RPP ogłosiła, że decyzja ta oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

Warto przypomnieć, że Adam Glapiński – prezes NBP – w trakcie konferencji prasowej po styczniowym posiedzeniu utrzymał swoje stanowisku o braku chęci podwyżek na przestrzeni 2017 roku.

Jak informowaliśmy w czwartek: choć ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego, wbrew wcześniejszym zapowiedziom ministra Morawieckiego, wskazały na 2,8% wzrost gospodarczy rok do roku to prognozy dotyczące dynamiki polskiego PKB wciąż znajdują się na znacznie wyższym poziomie. o sile naszej gospodarki przekonuje zarówno PwC jak i prezes Narodowego Banku Polski, Adam Glapiński. Więcej szczegółów dotyczących prognoz gospodarczych państwa znajdziesz w czwartkowym artykule.

Jak się okazało w tym tygodniu, nie tylko Donald Trump potrafi wpływać na rynki. Prezes PiS, Jarosław Kaczyński w Sygnałach Dnia radiowej Jedynki odnosząc się do problemy frankowiczów w Polsce powiedział, że dobrze by było, gdyby oni sami sobie radzili w sądach. Efekt? Notowania banków uwikłanych w kredyty walutowe wystrzeliły w górę.

Jak czytamy w BI: Frankowicze będą musieli sobie radzić sami w sądach. Nie mają co liczyć na pomoc władz w tej sprawie – przekonywał Kaczyński. A to oznacza, że pierwsze, najostrzejszezapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy z kampanii wyborczej można obecnie schować między bajki. Ale zostawmy politykę. Wypowiedź prezesa PiS szczególnie ucieszyła inwestorów.

Wzrosty sektora bankowego przełożyły się również na dynamiczne wzrosty całego indeksu WIG20.

Źródło: ticker.pl

Jako ciekawostkę warto również wspomnieć, że w piątek, 10 lutego br. do obiegu trafił banknot o nominale 500 PLN. Zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha portret Jana III Sobieskiego wieńczy proces modernizacji pieniądza z cyklu „Królowie Polscy”. Szczegółowy opis zabezpieczeń oraz wygląd nowego banknotu znajdziesz tutaj.

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

Przez cały tydzień rynek poruszał się wewnątrz wcześniejszej konsolidacji. Warto jednak wspomnieć, że w dalszym ciągu nie doszło do re-testu pokonanego 2 lutego br. poziomu 0.7600 ani znajdującego się w jego okolicy mierzenia 50% korekty Fibonacciego jednak rynek bardzo precyzyjnie przetestował wcześniejszy wierzchołek na poziomie 0.7605.

AUDUSD H1

Jak wspomniałem już we wstępnie, najistotniejszą publikacją dotyczącą Dolara australijskiego była w tym tygodniu wtorkowa decyzja RBA o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 1,50% oraz towarzyszące tej decyzji oświadczenie dotyczące obecnej oraz przyszłej polityki monetarnej banku. Obie publikacje nie zaskoczyły inwestorów i można stwierdzić, że ich kształt dokładnie spełnił wcześniejsze założenia rynku.

Jak informowaliśmy w poniedziałek agencja prasowa Reutera zapytała 63 analityków finansowych odnośnie ich projekcji co do decyzji instytucji. Wszyscy z nich jednogłośnie potwierdzili, że RBA nie zdecyduje się wykonać ruchu na stopach (obecna stopa bankowa wynosi 1,5%). Jednocześnie 16 respondentów spodziewa się co najmniej jednego cięcia w 2017 roku, natomiast 6 liczy na podwyżkę stóp.

Jak zwykle w przypadku oświadczeń banków centralnych, zebraliśmy najwazniejsze punkty oświadczenia, które przeczytasz tutaj. Komentatorzy oceniają, że oświadczenie RBA należało do tych bardziej jastrzębich. Byki cieszyć się mogą z faktu, że Bank nie zanotował spadku inflacji bazowej jaka miałą miejsce w czwartym kwartale minionego roku. Oświadczenie RBA potwierdza również wnioski, do których już wczoraj doszli analitycy UBS.

W piątek Bank Rezerw Australii opublikował również kwartalny raport zawierający ocenę sytuacji gospodarczej. Tak zwany SoMP ukazuje się 4 razy do roku (raz na kwartał) i aktualizuje prognozy banku odnośnie gospodarki. Pełną treść oświadczenia można znaleźć pod linkiem natomiast najważniejsze nagłówki, które znalazły się w publikacji publikowaliśmy tutaj.

EURUSD

We wtorek rynek pokonał wsparcie w okolicy poziomu 1.0712, które w środę re-testując odrzucił od dołu (jako opór). Warto dodać, że poziom ten precyzyjnie zbiegał się wówczas z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków.

EURUSD H1

W piątek wybiliśmy dołem z kolejnej konsolidacji. Spadki dotarły w okolice kolejnego wsparcia 1.0610, gdzie pojawiła się reakcja popytowa. Tydzień zakończyliśmy w okolicy dolnego ograniczenia trwającej od wtorku do piątku konsolidacji spoglądając na wykres 4-godzinowy zauważymy, że obecnie re-testowany opór w przeszłości stanowił wsparcie i zbiega się on precyzyjnie z mierzeniem 38.2% korekrty Fibonacciego z całego wcześniejszego ruchu wzrostowego. Warto zwrócić uwagę, że rynek pokonał w tym tygodniu linię trendu wzrostowego co może świadczyć o zmianie nastawienia rynku i potencjalnych spadkach w najbliższym czasie.

EURUSD H4

W poniedziałek Prezes EBC, Mario Draghi odpowiadał na pytania Parlamentu Europejskiego odnośnie działań Europejskiego Banku Centralnego. Jak informowaliśmy już wcześniej, wśród najważniejszych elementów jego wystąpienia uwzględnić należy, że:

  • Wsparcie ze strony polityki pieniężnej jest nadal niezbędne
  • Rada EBC jest gotowa poszerzać i wydłużać program QE
  • Istnieją dowody pokazujące, że ryzyko deflacji zniknęło
  • EBC chce dążyć do stabilnej inflacji w okolicach 2%
  • Reformy na poziomie europejskim odpłacają się wzrostem gospodarczym – Mario Draghi, który zazwyczaj powtarza, że: „reformy strukturalne nadal wdrażane są zbyt powolnie – sama polityka monetarna nie rozwiąże wszystkich problemów strefy euro” nagle przed przedstawicielami PE zmienia retorykę.
  • Draghi odpierał również zarzuty Donalda Trumpa odnośnie manipulacji kursem euro przez Niemcy – EBC nie interweniował na rynku walutowym od 2011 roku i decyzja zapadła przy ogólnej zgodzie przedstawicieli państw G7.

NZDUSD

Mimo, że trwające od 27 grudnia 2016r. wzrosty nie dotarły do poziomu 0.7385, w minionym tygodniu rynek definitywnie odrzucił linię wcześniejszego trendu wzrostowego.

NZDUSD Daily

Za tak dynamicznymi spadkami stoi środowa decyzja Banku Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) o utrzymaniu OCR (oficjalnej stopy kasowej) na poziomie 1,75%. Mimo, że decyzja ta pokryła się z rynkowymi oczekiwaniami, ogólny wydźwięk oświadczenia polityki pieniężnej oraz konferencji prasowej doprowadził do silniejszych osunięć Nowozelandczyka.

Jak informowaliśmy wcześniej 18 analityków ankietowanych przez Bloomberga nie spodziewało się ruchu na stopach i ich projekcje okazały się słuszne. Jednocześnie ich zdaniem średni poziom stopy OCR na przestrzeni 2017 roku wyniesie 1.80% – czeka nas więc maksymalnie jedna skromna podwyżka.

Co do samego oświadczenia polityki pieniężnej RBNZ – którego pełna treść dostępna jest tutaj – bank ponownie zwraca uwagę na zbyt drogą walutę, która utrudnia realizację celów wzrostowych. Pozostałe najważniejsze nagłówki z dokumentu oraz video przedstawiające najważniejsze wypowiedzi gubernatora banku, Graeme Wheelera publikowaliśmy tutaj.

Spoglądając na wykres 4-godzinowy zauważymy, że rynek pokonał również istotny poziom wsparcia, który w przeszłości stanowił najpierw istotny opór a po pokonaniu wsparcie. Teraz ponownie stał się on oporem i w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się jego re-testu.

NZDUSD H4

USDCAD

Niemal od początku tygodnia obserwowaliśmy dynamiczne wzrosty, które jednak już we wtorek dobiegły końca. Od czasu odrzucenia poziomu 1.3208 rynek porusza się spokojnie na południe. Obecnie rynek re-testuje lokalny opór w okolicy poziomu 38.2% korekty Fibonacciego z ostatniego impulsu spadkowego.

Broker XM gwarantuje ochronę przed ujemnym saldem rachunku i 30 USD na start!

USDCAD M30

Spoglądając na wykres H1 zauważymy, że jeżeli obecny opór zostanie trwale odrzucony, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 1.2980 choć pierwszej reakcji popytowej spodziewać moglibyśmy się już w okolicy 1.3050.

USDCAD H1

Jak podała w środę EIA zapasy ropy zwiększyły się o 13,83 miliona baryłek, co daje przyrost ponad dwukrotnie większy od poprzedniego. Po wzroście o 6,466 miliona baryłek w zeszłym tygodniu, konsensus przed publikacją zakładał wzrost, leczy tym raz na niższym poziomie, bo o 2,529 miliona baryłek. Ostatecznie jednak zapasy wzrosły o ponad 11 milionów baryłek powyżej prognoz a dokładnie o 13,83 miliona baryłek.

Mimo, że tak duże zwiększenie zapasów powinno mieć negatywny wpływ na wycenę czarnego złota, bezpośrednio po publikacji obserwowaliśmy dynamiczne wzrosty na ropie, w ślad których podążył dolar kanadyjski, co prowadziło do spadków na USDCAD.

Za ostatni dynamiczny impuls spadkowy odpowiedzialne były jednak piątkowe raporty dotyczące zmiany w poziomie zatrudnienia i aktualnej stopy bezrobocia.

Zgodnie z najnowszymi wyliczeniami Statistics Canada, w styczniu pracę znalazło 48,3 tys. Kanadyjczyków. Zdecydowanie więcej niż oczekiwano (a oczekiwano spadku w poziomie zatrudnienia o około 5 tys. miejsc) i więcej niż w minionym miesiącu, gdy raport wskazał na przyrost liczby zatrudnionych o 46,1 tysięcy.

Dzięki tak pozytywnym odczytom zmniejszyła się również stopa bezrobocia, która w styczniu wyniosła 6,8% (poprzednio 6,9%)

Warto wiedzieć…


W czwartek dwie największe giełdy bitcoina w Chinach – OKCoin i Huobi – zawiesiły na miesiąc wypłaty ze skutkiem natychmiastowym. Ma to zapobiec próbom prania brudnych pieniędzy i dokonywaniu “nielegalnych transakcji”. Reakcja rynku była natychmiastowa. Z rynku wyparowało między 1,5-2 miliardy dolarów a kurs BTC/USD spadł w skrajnym momencie o blisko 15%.

Źródło: tradingview.com

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBezpłatne szkolenia online z Comparic.pl, 13-17 lutego
Następny artykułDywidenda = zysk? Czekamy na ważne informacje ze spółek!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here