Naga MarketsKolejny handlowy tydzień za nami. Warto wspomnieć, że był to pierwszy tydzień po ubiegłotygodniowym zaprzysiężeniu nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump od samego początku swojej kadencji wziął się ostro do pracy i wydawać by się mogło, że jeżeli w dalszym ciągu charakter i specyfika jego pracy będą wyglądać tak jak do tem pory, wprowadzi on na rynki dość sporą i niekoniecznie łatwą do przewidzenia zmienność.


Pierwszą istotną publikacją makroekonomiczną, mającą wpływ na kształtowanie się kursu amerykańskiej waluty były w tym tygodniu wtorkowe odczyty dotyczące wskaźnika PMI dla przemysłu oraz grudniowej sprzedaży istniejących nieruchomości.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zgodnie ze wstępnym raportem IHS Markit, nowe zamówienia w przemyśle notowały w miesiącu bieżącym najlepszą koniunkturę od września 2014 roku. Główny indeks na poziomie 55,1 okazał się zdecydowanie lepszy zarówno od prognoz na poziomie 54,5 jak również od wyników grudniowych (54,3).

Dane z rynku nieruchomości nie okazały się już tak dobre. Co prawda wyniku grudniowe delikatnie zrewidowano w górę, jednak spadek dynamiki okazał się zdecydowanie silniejszy niż zakładali analitycy (-2,8% wobec prognozowanych -1,1%). Ostateczna wartość sprzedaży istniejących nieruchomości w minionym miesiącu plasowała się na poziomie 5,49mln.

Jak informował w czwartek Census Bureau amerykański deficyt w handlu zagranicznym, w grudniu ubiegłego roku powiększył się do 65 mld USD. Opublikowana wartość nie spełniła oczekiwań rynku wyrażonych w prognozach na poziomie 64,5 mld USD jednak wciąż jest niższa niż ta opublikowana w listopadzie (65,3 mld USD).

Wartość eksportu w grudniu wyniosła 125,5 mld dolarów (aż o 3,7 mld USD więcej niż w listopadzie). Wzrost odnotowano również w wielkości importu – wartość sprowadzonych towarów wyniosła 190,5 mld USD (to o 3,4 mld USD więcej niż w listopadzie).

Zapasy hurtowników wzrosły o 1% w porównaniu z listopadem 2016 i szacuje się, że wynosiły w grudniu 601,1 mld USD. Grudniowa wartość nadal jest o około 2,6% wyższa niż ta raportowana w odpowiadającym okresie roku 2015.

W przypadku danych raportowanych przez amerykański Departament of Labour również nie można mówić o pozytywnym zaskoczeniu. Pomimo prognoz zakładających wzrost liczby złożonych wniosków do poziomu 247 tysięcy, liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (initial jobless claims) wzrosła w trzecim tygodniu stycznia o 22 tys. do poziomu 259 tys. Również dane dotyczące poprzedniego odczytu zostały zrewidowane w górę o trzy tysiące do poziomu 237 tys.

Tego samego dnia (w czwartek) poznaliśmy również odczyty wskaźnika PMI dla usług oraz te dotyczące sprzedaży nowych domów i nieruchomości.

Podobnie jak w przypadku PMI dla przemysłu tak również w przypadku usług zanotowaliśmy poprawę koniunktury. Odczyt na poziomie 55,1 okazał się lepszy od i tak już optymistycznych prognoz na poziomie 54,4 (poprzedni odczyt wynosił 53,9).

W przypadku sprzedaży nowych nieruchomości wyniki nie były już tak optymistyczne i dość znaczącą rozmijały się z prognozami. Mimo spodziewanej zmiany o -1%, w grudniu wyniosła ona -10,4%. Tym samym mimo spodziewanej sprzedaży nowych domów na poziomie 588 tys., sprzedaż ta w grudniu wyniosła zaledwie 536 tys., gdzie w miesiącu ubiegłym było to aż 598 tys.

W piątek poznaliśmy natomiast najnowsze dane dotyczące zamówień na dobra trwałe amerykańskich przedsiębiorstw oraz szacunkową zmianę poziomu PKB.

Dynamika zmiany wartości zamówień na dobra trwałe wzrosła w grudniu, lecz wzrost ten nie sprostał rynkowym prognozom. Wskaźnik durable goods orders wyniósł -0,4% m/m wobec prognozowanego wzrostu o 2,6%. Sytuacja i tak jest lepsza niż przed miesiącem, kiedy zamówienia zanurkowały o blisko 5%.

Znacznie ważniejszym dla inwestorów wskaźnikiem była oczywiście szacunkowa zmiana w poziomie PKB. Najnowszy szacunek wskazuje na wzrost amerykańskiego produktu krajowego brutto w czwartym kwartale minionego roku o zaledwie 1,9%. Wartość ta jest zauważalnie niższa od prognozowanej, na poziomie 2,2% i diametralnie niższa od zmiany PKB w trzecim kwartale. Wówczas amerykańska gospodarka poszerzyła się o 3,5%.

Jak czytamy w raporcie Bureau of Economic Analysis wzrost w poziomie produktu krajowego brutto odzwierciedla pozytywny wpływ konsumpcji prywatnej na gospodarkę. Negatywny wpływ eksportu oraz wydatków rządowych został w części skompensowany przez wyższy poziom inwestycji mieszkaniowych czy wzrost poziomu zapasów.

Deflator PKB, zgodnie z wcześniejszymi prognozami, wyniósł 2,1%. Wyżej od raportowanego kwartał wcześniej wzrostu o 1,4%, choć należy pamiętać, że to są dopiero wstępne szacunki.

Znacznie bardziej optymistyczne okazały się natomiast dane dotyczące zaufania konsumentów USA. Wskaźnik nastrojów konsumenckich Uniwersytetu w Michigan okazał się w styczniu wyższy niż oczekiwano. Analitycy rynkowi spodziewali się utrzymania dotychczasowego wyniku na poziomie 98,1. Odczyt okazał się jednak lepszy od zakładanego i wyniósł 98,5 co okazało się najlepszym rezultatem od marca 2004 roku.

Z naszej rodzimej gospodarki…


W środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wyniki dotyczące stopy bezrobocia, która to zgodnie z prognozami wzrosła w grudniu z 8,2% do 8,3%.

Źródło: http://stat.gov.pl

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

Przez cały tydzień rynek poruszał się wewnątrz wcześniejszej konsolidacji. Słabnąca siłą popytowa może wskazywać na zbliżającą się zmianę nastawienia rynku lecz by tak się faktycznie stało musielibyśmy najpierw pokonać wsparcie w okolicy poziomu 0.7515.

AUDUSD H4

Najistotniejszymi publikacjami mającymi wpływ na kształtowanie się kursu Dolara australijskiego były opublikowane w środę odczyty inflacji konsumenckiej (CPI), która w ostatnim kwartale 2016r., w stosunku do kwartału poprzedniego spadła z poziomu 0,7% do 0,5% a w stosunku do Q4 roku poprzedniego wzrosła z 1,3% do 1,5% choć analitycy spodziewali się wzrostu aż do 1,6%.

Zdecydowanie lepiej przedstawiały się piątkowe odczyty inflacji producenckiej (PPI), która w ostatnim kwartale 2016r., w stosunku do kwartału poprzedniego wzrosła z 0,3% do 0,5% (prognozy zakładały spadek do 0,2%). W stosunku do Q4 roku poprzedniego wskaźnik PPI wzrósł natomiast z 0,5% do 0,7%.

EURUSD

Przez większość tygodnia rynek poruszał się wewnątrz konsolidacji, z której dopiero na skutek czwartkowych spadków rynek wybił dołem. Na skutek tych spadków pokonaliśmy również linię trendu wzrostowego, którą wraz z dolnym ograniczeniem wcześniejszej konsolidacji i mierzeniem 50% korekty Fibonacciego re-testowaliśmy w piątek. W okolicy tej strefy pojawiła się reakcja podażowa i jeżeli poziom ten zostanie trwale odrzucony, spodziewać moglibyśmy się kontynuacji spadków w nadchodzącym tygodniu.

EURUSD H4

Najwięcej istotnych publikacji makrekopomicznych wpływających na kurs europejskiej waluty poznaliśmy we wtorek:

Źródło: https://pl.investing.com

W środę poznaliśmy również wskaźnik nastrojów biznesowych w Niemczech, który pomimo nieco lepszych prognoz na poziomie 111,3 względem poprzedniego odczytu 111,0, w styczniu spadł do 109,8.

GBPUSD

Od początku tygodnia rynek kontynuował dynamiczne wzrosty, które w czwartek realizując proporcje AB=CD dotarły w okolice poziomów 161.8% zewnętrznego mierzenia wcześniejszego impulsu wzrostowego oraz 261.8% zewnętrznego mierzenia ubiegłotygodniowej korekty spadkowej.

GBPUSD H4

Niewątpliwie najistotniejszym newsem z Wielkiej Brytanii była wtorkowa decyzja Sądu Najwyższego UK odnośnie tego, czy rząd będzie musiał mieć udzielone zezwolenie ze strony parlamentu na rozpoczęcie procedury wyjścia z Unii Europejskiej. Sąd Najwyższy przychylił się do wyroku sądu niższej instancji, który zakładał wymóg zgody parlamentu na Brexit. Zgodnie z wytycznym sędziów premier Theresa May nie może rozpocząć rozmów z urzędnikami unijnymi, dopóki obie izby parlamentu nie poprą decyzji.

Decyzja Sądu Najwyższego pokryła się z oczekiwaniami inwestorów – zgodnie z powszechnie przyjętym konsensusem obie izby parlamentu powinny opowiedzieć się za wdrożeniem w życie Artykułu 50 Traktatu Unii Europejskiej (TUE), ostateczny termin przeprowadzenia głosowania w tej sprawie to 3 marca bieżącego roku.

Dodatkowo SN poinformował, że szkocki, walijski oraz północnoirlandzki parlament nie musi wypowiadać się w tej sprawie. Zarządzenie trafiło „pod młotek” sędziów z racji tego, że rząd utrzymywał brak potrzeby negocjowania wdrożenia artykułu z parlamentarzystami. Wniosek ministrów został odrzucony większością głosów 8 do 3.

Zdaniem prezesa London Stock Exchange, Brexit może kosztować Wielką Brytanię nawet 230 tysięcy miejsc pracy. Według agencji Reutera swoją cegiełkę do tej sporej liczby dołoży Morgan Stanley oraz Citi – oba banki inwestycyjne planują rzekomo przeniesienie co najmniej tysiąca pracowników zatrudnionych obecnie w sercu londyńskiego City. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

W czwartek poznaliśmy również wstępne dane dotyczące zmiany wielkości PKB Wielkiej Brytanii w czwartym kwartale 2016 roku pozytywnie zaskakują inwestorów. Brytyjska gospodarka utrzymała dotychczasowe tempo rozwoju.

Prognozy dotyczące opisywanej publikacji nie były nadzwyczaj pesymistyczne, ale rynek spodziewał się spadku dynamiki wzrostu produktu krajowego brutto. Wstępne dane dotyczące czwartego kwartału minionego roku wskazują jednak, że brytyjska gospodarka utrzymała swoje dotychczasowe tempo wzrostu na poziomie 2,2% (0,6%) w ujęciu rocznym (kwartalnym).

Za wzrost w ostatnim kwartale odpowiedzialne były przede wszystkim usługi, z – jak to ujmuje Office of National Statistics – silnym wkładem branż zorientowanych na konsumenta – detalistów oraz agencji turystycznych.

Pozytywną informacją może okazać się fakt, że również sektor produkcji przemysłowej oraz budowlany – inaczej niż w trzecim kwartale 2016 roku – pozytywnie wpłynęły na brytyjskie PKB.

Najnowsze szacunki dotyczące całorocznej zmiany w produkcie krajowym brutto mówią o wzroście na poziomie 2,0%. Oznacza to, że brytyjska gospodarka nieco zwalnia tempa po roku 2015 (wzrost PKB na poziomie 2,2%).

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: https://pl.investing.com

comparic-300x114-centrofx

CentroFX  to w pełni licencjonowany i autoryzowany przez CySEC (licencja 246/14) broker będący częścią grupy kapitałowej R Capital Solutions Limited działającej od 2014.

CentroFX oferuje trading bez interwencji tzw. non-dealing desk, ponad 170 instrumentów handlowych w tym waluty, akcje, towary, indeksy, w pełni transparentny i zaawansowany system transakcyjny z natychmiastową egzekucją zleceń oraz gwarancja stałego spreadu na wszystkich instrumentach (fix), Fundusz Rekompensat Inwestycyjnych do 20 000 euro i ochronę przed ujemnym saldem rachunku – sprawdź ofertę.

Wszystkie analizy z cyklu można śledzić pod tagiem „przegląd rynkówConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułInwestujący w obligacje zostali oszukani… dwukrotnie
Następny artykułStraty – jak je przezwyciężyć i przekuć w sukces
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here