CMC Markets

Przegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Chiny odcinają się od amerykańskich obligacji

Mimo, że pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych cały miniony tydzień przebiegał stosunkowo spokojnie, to byliśmy świadkami pewnego nieoczekiwanego newsa, który błyskawicznie wpłynął na notowania dolara amerykańskiego. Mowa tu oczywiście o informacji, że chińscy oficjele zarekomendowali spowolnienie lub całkowite zatrzymanie skupu amerykańskich papierów wartościowych, co przełożyło się na spadki USD.

Jak informowaliśmy już wcześniej, zdaniem przedstawicieli Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) amerykańskie obligacje rządowe stają się mniej atrakcyjne w stosunku do innych aktywów. Według obserwatorów głównym powodem mogą być jednak napięcia handlowe pomiędzy dwoma państwami, które zmusiły Kraj Środka do zmniejszenia poziomu skupu amerykańskiego długu.

Fakt ten sprawił, że na przestrzeni całego tygodnia dolar amerykański okazał się jedną z najsłabszych walut. Umacniał się on bowiem nieznacznie jedynie w stosunku do dolara kanadyjskiego.

Źródło: finviz.com

Dane ze Stanów Zjednoczonych…


We wtorek poznaliśmy wyniki listopadowego raportu amerykańskiego Biura Statystyki Pracy odnośnie sondaży JOLTS. Wskaźnik ten mierzy liczbę otwartych wakatów czyli miejsc pracy stworzonych, a jeszcze nie obsadzonych do ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego.

Prognozy zakładały, że liczba otwartych wakatów w listopadzie wyniesie 6,038 miliona, a więc nieco więcej niż poprzednia publikacja (5,925 mln zrewidowane w dół z 5,996 mln). Obecny odczyt na poziomie 5,879 mln nie zdołał jednak sprostać oczekiwaniom analityków. Pełna treść raportu znajduje się pod linkiem.

Jak co tydzień poznaliśmy również najnowsze wyliczenia Amerykańskiej Energy Information Administration dot. zmiany zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Jak już wcześniej informował Adam Rak, mroźna zima, która panuje na Wschodnim Wybrzeżu Stanów zjednoczonych doprowadziła do pokaźnego spadku amerykańskich zapasów ropy naftowej oraz jej destylatów w ubiegłym tygodniu. Najnowsze dane amerykańskiej EIA wskazują na kontynuację tego trendu – zapasy w magazynach skurczyły się o kolejne 4,948 mln baryłek.

Warto również podkreślić, że jest to już ósmy tydzień z rzędu kiedy obserwujemy spadek zapasów ropy naftowej. Takiej serii nie mieliśmy od przełomu lipca i sierpnia 2017 roku.

Podczas czwartkowej sesji amerykańskie Biuro Statystyki i Pracy (BLS) opublikowało wyniki inflacji producenckiej (PPI). Wskaźnik ten obrazuje zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów produktów przemysłowych na różnych etapach procesu wytwarzania. Jego spadek w ujęciu miesięcznym o 0,1% spowodował osłabienie dolara amerykańskiego.

Równocześnie poznaliśmy również cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. W tygodniu kończącym się 6. stycznia liczba wstępnych zadeklarowanych bezrobotnych wyniosła 261 tysięcy. To o 11 000 więcej niż przed tygodniem. Czterotygodniowa średnia krocząca wyniosła 250 750, co stanowi wzrost o 9000 w porównaniu z średnią z poprzedniego tygodnia.

W piątek dowiedzieliśmy się, że sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych wzrosła w grudniu o 0,4% w ujęciu miesięcznym. Wskaźnik spełnił prognozy ankietowanych ekonomistów, jednocześnie zwalniając swoją dynamikę, która w listopadzie wyniosła aż 0,9%.

Znacznie więcej uwagi przykuła grudniowa zmiana wartości bazowego wskaźnika sprzedaży detalicznej. Ten w grudniu również niczym nie zaskoczył i ostateczny wynik w ostatnim miesiącu minionego roku wyniósł 0,4%. Na uwagę zasługuje jednak rewizja poprzedniego odczytu. W listopadzie core retail sales wyniosło aż 1,3% m/m – informuje Census Bureau.

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

Dane z naszej rodzimej gospodarki…


RPP pozostawia stopy bez zmian

W minionym tygodniu odbyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z prognozami analityków Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się w styczniu na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 1,50%.

Okres tak niskich stóp procentowych RPP ciągnie się od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka.

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 do 4,0%

Jeszcze w październikowym raporcie Bank Światowy prognozował, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski wzrośnie w 2018 roku o 3,6% a w 2019 r. o 3,4%. Zgodnie z najnowszym raportem, prognozy te zostały zrewidowane do poziomów 4,0% w 2018 r. i 3,5% w 2019 r.

“Aktualizacja prognozy dla Polski odzwierciedla lepszą niż oczekiwano sytuację gospodarczą w strefie euro, co wspiera polski eksport. Ponadto spadek stopy bezrobocia do historycznie niskiego poziomu i zauważalny wzrost płac sprzyjają konsumpcji” – napisano.


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

W trakcie czwartkowej sesji dowiedzieliśmy się, że australijska sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie 2017 r. o 1,2%. Jest to wynik zdecydowanie lepszy zarówno od prognoz (0,4%) jak również wartości sprzed miesiąca (0,5%).

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że pomimo poniedziałkowych i wtorkowych spadków, druga połowa tygodnia należała już do kupujących. Na skutek tych wzrostów kurs pokonał lokalny opór i jeżeli tylko tendencja wzrostowa będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania poziomu 0.8055.

AUDUSD Daily

Skorzystaj z mniejszego spreadu i poczuj się jak gracz instytucjonalny odbierając 40 dni handlu na spreadach zarezerwowanych normalnie dla profesjonalnych traderów:

BIORĘ UDZIAŁ W PROMOCJI

EURUSD

W poniedziałek Eurostat opublikował raport dot. zmiany w poziomie sprzedaży detalicznej w strefie euro. Jak już wcześniej komentował Adam Rak, raport Eurostatu okazał się być nieco lepszy od prognoz rynkowych. Ankietowani przez Bloomberg ekonomiści spodziewali się wzrostu poziomu sprzedaży detalicznej w strefie euro o 1,4% (2,2%) w skali miesiąca (roku). Rzeczywistość okazała się być bardziej optymistyczna od założeń i ostatecznie, listopadowe dane ukształtowały się na poziomie 1,5% (2,8%) m/m (r/r).

Wzrost poziomu sprzedaży detalicznej w strefie euro odnotowany w listopadzie 2017 roku w porównaniu z miesiącem poprzedzającym raportowany jest spowodowany głównie przez wzrost cen produktów innych niż żywnościowe (o 2,3% m/m) – czytamy w raporcie Eurostatu.

Wśród państw strefy o najwyższej dynamice wzrostu wskaźnika znalazły się Portugalia (+3,9%), Słowenia (+2,8%), Niemcy (+2,3%) oraz Chorwacja (+2,1%). Spadek wartości sprzedaży detalicznej odnotowany został jedynie w Estonii (-0,2%).

Bezrobocie w UE najniższe od października 2008 r.

We wtorek dowiedzieliśmy się natomiast, że stopa bezrobocia w strefie euro (EA19) spadła w listopadzie do 8,7% z 8,8% w październiku 2017 r. i 9,8% w listopadzie 2016 r. Jest to najniższy wskaźnik odnotowany w strefie euro od stycznia 2009 r.

W Unii Europejskiej bezrobocie wyniosło 7,3% co również oznacza spadek o 0,1 p.p. z 7,4% w październiku 2017 r. i 8,3% rok wcześniej. Jest to najniższy wskaźnik odnotowany w UE28 od października 2008 r.

W porównaniu z październikiem 2017 r. liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 155 000 w UE28 i 107 000 w strefa euro. W porównaniu z listopadem 2016 r. bezrobocie spadło o 2,133 mln w UE28 i o 1,561 mln w strefie euro.

Wśród państw członkowskich najniższe stopy bezrobocia w listopadzie 2017 r. Odnotowano w Czechach (2,5%). Najwyższe wskaźniki bezrobocia zaobserwowano w Grecji (20,5% we wrześniu 2017 r.) i Hiszpanii (16,7%).

W porównaniu z rokiem ubiegłym stopa bezrobocia spadła we wszystkich państwach członkowskich. Największe spadki odnotowano w Grecji (z 23,2% do 20,5% w okresie od września 2016 r. Do września 2017 r.), Portugalii (od 10,5% do 8,2%), Chorwacji (od 12,5% do 10,4%) i na Cyprze (od 13,1% do 11,0%).

W czwartek Eurostat opublikował dane dotyczące produkcji przemysłowej w strefie euro za listopad 2017 r. Odczyt zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym wskazuje na zwiększenie wartości produktu wytwarzanego przez producentów.

Jak już wcześniej informował Krzysztof Wiwatowski, w stosunku do miesiąca poprzedzającego listopadowa produkcja przemysłowa zwiększyła się o 1% przy prognozie na poziomie 0,8%, oraz dwukrotnie zrewidowanym w górę poprzednim odczycie +0,4%. Patrząc na dane w stosunku rok do roku widać, że są one lepsze od prognoz (3%), wypadły bowiem na poziomie 3,2%. Jednak poprzedni odczyt był wyższy, przed rewizją 3,7%, a po rewizji 3,9%.

Minutki EBC jastrzębio zaskakują rynki

Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego dla europejskiej waluty była natomiast czwartkowa publikacja protokołu z grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Mimo, że Rada Prezesów nie zdecydowała się w grudniu na jakąkolwiek zmianę w polityce monetarnej, to minutki dość mocno zaskoczyły rynek. Inwestorzy spodziewali się bowiem dalszych uników ze strony banku. Tymczasem treść raportu była mocno jastrzębia co rynek odebrał jako szansę na zmianę retoryki Europejskiego Banku Centralnego w nadchodzących miesiącach.

Postępująca poprawa sytuacji gospodarczej w strefie oraz słabe, choć stałe postępy we wzroście poziomu cen powodują, że podejście Europejskiego Banku Centralnego będzie musiało ulec zmianie – czytamy w piątkowym komentarzu do czwartkowej publikacji protokołu z grudniowego posiedzenia EBC.

Jak już wcześniej informował Adam Rak, analitycy banku spodziewają się, że pierwszy krok w kierunku zacieśnienia europejskiej polityki monetarnej może zajść już podczas kwietniowego bądź czerwcowego posiedzenia EBC. Barclays należy do grupy inwestorów, którzy przekonani są, że obecnie trwający program skupu aktywów zakończy się jeszcze w tym roku. Pierwsza podwyżka europejskiej stopy depozytowej miałaby mieć miejsce w czwartym kwartale 2018.

Na skutek silnej aprecjacji europejskiej waluty, kurs pary walutowej EURUSD pokonał w minionym tygodniu niezwykle istotny poziom oporu (1.21) i znalazł się na najwyższych poziomach od grudnia 2014 roku. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się reakcja podażowa, która mogłaby zanegować te wzrosty i tendencja ta będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania trwającej od lipca 2008 roku linii tendencji spadkowej.

EURUSD Weekly

GBPUSD

W trakcie środowej sesji zostały opublikowane wyniki produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie m/m o 0,4% a r/r o 2,5% co było wynikami lepszymi od prognoz zakładających wzrost kolejno o 0,3% i 1,8%.

Nieco później National Institute of Economic and Social Research (NIESR) opublikował szacunkową zmianę w poziomie Produktu Krajowego Brutto Wielkiej Brytanii.

Nasze szacunki sugerują, że w ostatnim kwartale 2017 roku dynamika PKB wzrosła o 0,6% w ujęciu kwartalnym. W okresie poprzedzającym raportowanym wskaźnik wyniósł 0,4%. Dzisiejsze dane są jednocześnie najwyższe od Q4 2016 – czytamy w nocie prasowej NIESR.

Wzrost gospodarczy przyspieszył w drugiej połowie minionego roku, po nieco wolniejszych pierwszych sześciu miesiącach 2017. Ta reakcja gospodarki była możliwa głównie dzięki przyspieszeniu wzrostu sektorów przemysłowego oraz usługowego, a także słabszej wyceny funta na rynkach – komentuje Amit Kara, kierujący zespołem analityków NIESR.

Szacunki z ostatnich miesięcy wskazują, że rośnie aktywność gospodarcza. W połączeniu z wyższym niż docelowym poziomem inflacji konsumenckiej jasnym staje się, że Wielka Brytania zmierza do rezygnacji z luźnej polityki monetarnej – czytamy w raporcie. Zdaniem analityków NIESR Bank of England powinien podnieść stopy jeszcze w maju tego roku by później powtarzać te działanie co sześć miesięcy.

Na notowaniach pary walutowej GBPUSD od czwartku obserwujemy niezwykle dynamiczne wzrosty. Fakt ten sprawił, że zgodnie z moją wcześniejszą projekcja kurs pokonując lokalny opór wybił górą z trwającej od grudnia konsolidacji.

GBPUSD H1

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że zgodnie z zachowanie zasady zmiany biegunów każdy poziom, który w przeszłości stanowił wsparcie, po pokonaniu powinien zostać przetestowany jako opór, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się pogłębienia obecnych wzrostów i re-testu pokonanego na skutek wyników referendum z 23-06-2016r., w którym Brytyjczycy 51,87% głosów zdecydowali o opuszczeniu szeregów Państw Członkowskich Unii Europejskiej poziomu 1.3850, który ponadto znajduje się w okolicy mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego.

GBPUSD Monthly

Spoglądając stricte technicznie na obecna sytuację rynkową, poziom 1.3850 moglibyśmy określić jako linię szyi formacji głowy z ramionami (RGR). Biorąc zaś pod uwagę zasięg mierzony od głowy do szyi dojdziemy do wniosku, że potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 0.6200.

USDJPY

W trakcie wtorkowej sesji Bank Japonii postanowił zrewidować wielkość skupu obligacji i papierów długoterminowych. Jak już o wcześniej informował Adam Rak, w momencie gdy coraz większa liczba banków centralnych podnosi stopy procentowe, (…) Bank of Japan dał sygnał rynkom, że i Japonia kiedyś odejdzie od niskich stóp procentowych.

Japan Government Bonds (JGB) skupowane są przez japoński bank centralny od momentu gdy ten wprowadził kontrolę krzywej rentowności obligacji rządowych w 2016 roku.

BoJ w trakcie wtorkowej operacji skupił obligacje o wartości zaledwie 190 mld jenów (wobec 200 mld poprzednim razem). Bank okroił również skup papierów długoterminowych (o terminie wygasania powyżej 25 lat) – jego wartość wyniosła 80 mld JPY (wobec 90 mld poprzednim razem).

Na skutek trwających od początku tygodnia spadków, kurs pary walutowej USDJPY pokonał lokalne wsparcie i wybił dołem z konsolidacji a następnie dotarł w okolice kolejnego, technicznego poziomu.

USDJPY H4

Spoglądając na interwał tygodniowy zauważymy, że jeżeli obecnie testowane wsparcie również zostanie pokonane, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice dolnego ograniczenia większej, trwającej od roku konsolidacji.

Odbieraj codzienne sygnały handlowe przez SMS, nigdy nie przegapisz kolejnej korekty cen lub trendu!

USDJPY Weekly

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: investing.com

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

STO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here