Naga Markets
Niewątpliwie wydarzeniem mijającego tygodnia było wtorkowe wystąpienie Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa przed amerykańskim Kongresem – pierwszy raz oficjalnie w roli prezydenta. (1.03.2017r. godz. 3:00 czasu polskiego). Mimo, że większość obserwatorów spodziewała się istnej burzy, to następca B. Obamy zaprezentował raczej stonowane oświadczenie. Nie oznacza to jednak, że jego wypowiedź nie wpłynęła na kurs USD.

Jak informowaliśmy już wcześniej, w trakcie swojego wystąpienia przed Kongresem, Donald Trump stwierdził, że posiada otwarte stanowisko co do reform migracyjnych, porzucił twardą retorykę dotyczącą nielegalnych imigrantów i przedstawił o wiele bardziej zrównoważony ton niż ten, który towarzyszył mu podczas pierwszego miesiąca w Białym Domu.

Obserwatorzy są zdania, że wtorkowe wystąpienie miało zakończyć trwający między Amerykanami spór wywołany prezydenturą popularnego miliardera i ponownie zjednoczyć skłócone obozy Demokratów oraz Republikanów.

Od strony ekonomicznej natomiast po raz kolejny usłyszeliśmy wiele obietnic, zabrakło jednak konkretów, na których najbardziej zależało analitykom. Nadal nie wiemy skąd Trump weźmie środki na pokrycie swoich planów reformacyjnych, które najprawdopodobniej mocno pogłębią amerykański deficyt budżetowy. Poniżej prezentujemy najważniejsze nagłówki z wystąpienia:

  • Poważne zmiany w zakresie służby zdrowia
  • Głębokie cięcia podatków dla klasy średniej oraz przedsiębiorców
  • Publiczno-prywatna inicjatywa warta ponad $1 bilion na naprawę starych dróg i mostów
  • Demokraci i Republikanie powinni wspólnie pracować, aby dostarczyć spójną ustawę imigracyjną
  • Plan postawienia ściany na granicy USA i Meksyku nadal aktualny
  • Obamacare powinien zostać zastąpiony lepszą prywatną służbą zdrowia – z łatwiejszym dostępem i niższymi kosztami

Z racji na brak konkretów reakcja rynków na wystąpienie Trumpa również nie należała do najbardziej zjawiskowych. Zgodnie z sondażem CNN, 57% osób śledzących przemówienie odbierało je jednak bardzo pozytywne, a 69% pozytywnie patrzy na przyszłość kraju.

To też wpłynęło na umocnienie Amerykańskiej waluty, co zaobserwować będziemy mogli podczas analizy głównych par walutowych.

Biorąc pod uwagę najważniejsze publikacje makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych, które poznaliśmy w minionym tygodniu  warto zwrócić uwagę, że pierwsza połowa tygodnia wygląda raczej pesymistycznie natomiast odczyty publikowane od wtorkowego popołudnia wskazywały na umocnienie USD:

Źródło: pl.investing.com

Spotkajmy się na konferencji inwestycyjnej – FXCuffs w Krakowie 24-25 marca – zarejestruj się za darmo.

Dla osób, które pilnie śledzą wydarzenia makroekonomiczne na światowych rynkach pewną niespodzianką mogło być to, iż mimo, że za nami pierwszy piątek miesiąca, kiedy to zazwyczaj publikowane są raporty BLS odnośnie zmiany sytuacji na amerykańskim rynku pracy oraz wyniki NFP (zatrudnienia w sektorze pozarolniczym), odczytów tych nie poznaliśmy. O tym dlaczego tym razem poznamy je dopiero w przyszłym tygodniu przeczytasz w osobnym artykule. Z tego miejsca zdradzę jedynie, że podobnej sytuacji spodziewać możemy się również w grudniu br.

Z naszej rodzimej gospodarki…


Zgodnie z danymi GUS kolejna prognoza produktu krajowego brutto za czwarty kwartał 2016 została utrzymana na poziomie +2,7% w stosunku do tego samego kwartału rok wcześniej. Jednocześnie Główny Urząd Statystyczny podał, że PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 1,7% w porównaniu z poprzednim kwartałem oraz o 3,1% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Źródło: GUS

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

Na skutek trwających od ubiegłego tygodnia spadków, w miniony czwartek rynek pokonał wsparcie w okolicy poziomu 0.7600, które obecnie re-testujemy od dołu (jako opór). W efekcie tych spadków powstała sekwencja coraz to niższych dołków i wierzchołków. Jeżeli trwające od piątkowego popołudnia wzrosty okażą się jedynie korektą, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się kontynuacji spadków.

AUDUSD H4

Ostatnie spadki pokrywają się z moją ubiegłotygodniową projekcją, w której wskazywałem, że nawet Bank Rezerw Australii (RBA) uważa, że dolar australijski jest zbyt silny i chciałby jego osłabienia. W minionym tygodniu nawet optymistyczne dane dotyczące australijskiego PKB nie były w stanie wpłynąć na umocnienie AUD. W zakresie dynamiki produktu krajowego brutto Australia pozytywnie zaskakiwała i wskaźnik plasował się na poziomie +1,1% kw/kw oraz +2,4% r/r co jest mocnym odbiciem od rezultatów notowanych w Q3.

Zobacz marcowe webinary Windsor Brokers. Zarejestruj się już dziś.

EURUSD

Na skutek początkowych wzrostów rynek dotarł w okolice poziomu 1.0625, gdzie po utworzeniu formacji podwójnego szczytu pojawiła się silna reakcja podażowa. W efekcie trwających od wtorkowego popołudnia spadków, w czwartek wieczorem dotarliśmy w okolice ubiegłotygodniowych minimów 1.0498, gdzie pojawiała się bardzo silna reakcja popytowa, na skutek której kurs EURUSD ponownie znalazł się w okolice wspomnianego już poziomu 1.0625.

Odrzucenie tego poziomu mogłoby być sygnałem do ponownych spadków choć biorąc pod uwagę dynamikę piątkowych wzrostów coraz bardziej prawdopodobne wydaje się pokonanie tego poziomu i kontynuacja wzrostów nawet w okolice poziomu 1.0676.

EURUSD H1

GBPUSD

Na skutek trwających od ubiegłego tygodnia spadków rynek wybił dołem z trwającej niemal od początku lutego konsolidacji. W piątek popołudniu pojawiła się jednak reakcja popytowa i jeżeli tylko wzrosty dotarłyby w okolice pokonanego wcześniej poziomu 1.2393 zbiegającego się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego, po czym re-testując odrzucilibyśmy ten opór, spodziewać moglibyśmy się kontynuacji spadków i w tym miejscu szukałbym okazji do zawarcia pozycji krótkich. Obecnie testujemy jednak lokalny opór 1.2300 i aby doszło do wspomnianego re-testu musielibyśmy ten poziom pokonać. Jeżeli to się nie wydarzy, spadki mogłyby być kontynuowane już od początku pierwszej sesji tygodnia.

GBPUSD H1

Mimo, że większość publikacji z Wielkiej Brytanii w minionym tygodniu okazała się pozytywna, aż dwie z trzech najistotniejszych nie sprostały prognozom.

Jedynie czwartkowe odczyty PMI dla sektora budowlanego okazały się lepsze od prognoz na dotychczasowym poziomie 52,2 i wyniosły 52,5.

Zdecydowanie gorzej przedstawiał się opublikowany w środę wskaźnik PMI dla przemysłu, który mimo i tak gorszych prognoz na poziomie 55,6 (względem poprzedniego odczytu 55,9), w styczniu wyniósł zaledwie 54,6.

W piątek poznaliśmy również PMI dla usług, w przypadku którego konsensus rynkowy przed publikacją zakładał 54,1 (względem poprzedniego odczytu 54,5). Ostateczne wyniki okazały się jednak jeszcze gorsze i wyniosły 53,3.

USDCHF

Na skutek początkowych wzrostów, w czwartek dotarliśmy w okolice ubiegłotygodniowych maksimów 1.0135, gdzie w piątek pojawiła się silna reakcja podażowa. Od tego czasu obserwujemy dynamiczne spadki, które w najbliższym czasie mogłyby dotrzeć w okolice poziomu 1.0030.

USDCHF H4

USDJPY

Rynek od ośmiu tygodni porusza się w konsolidacji. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie wierzchołki, zauważymy, ze zdecydowanie silniejsza od oporu w okolicy poziomu 115.30 jest linia tendencji spadkowej która po koniec tygodnia po raz kolejny zatrzymała dynamiczne wzrosty. Biorąc pod uwagę obecna sytuacje, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się spadków lecz osobiście nie spodziewałbym się aby dotarły one ponownie w okolice poziomu 111.69.

USDJPY H4

Weź udział w webinarze. Wsparcia/opory, linie trendu i prawo akcji-reakcji w tradingu.

USDCAD

Na skutek trwających od początku tygodnia bardzo dynamicznych wzrostów rynek pokonał aż dwa niezwykle istotne poziomy oporu. Były to kolejno 1.3200 oraz 1.3355. Biorąc jednak pod uwagę, że ten pierwszy w dalszym ciągu nie został przetestowany od góry (jako wsparcie) a obecnie zbiega się on bardzo precyzyjnie z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się wystąpienia przynajmniej korekty spadkowej.

USDCAD H4

Zgodnie z oczekiwaniami analityków oraz traderów Bank Kanady podczas posiedzenia z 1 marca 2017 roku nie zdecydował się wykonać ruchu na stopach procentowych, w związku z czym główna stopa nadal znajduje się na poziomie 0,5%. Kolejny miesiąc z rzędu oficjele BoC są zdania, że „wyraźna niepewność” gospodarcza odbija się negatywnie na projekcjach ekonomicznych. Najważniejsze elementy, które znalazły się w oświadczeniu PolMon prezentowaliśmy w osobnym artykule. Mimo, że decyzja ta pokryła się z rynkowymi oczekiwaniami, to podczas jej publikacji właśnie doszło do dynamicznego pokonania pierwszego z wspomnianych poziomów oporu.

Piątkowe pojawienie się reakcji podażowej wspierane było natomiast wynikami PKB za czwarty kwartał zeszłego roku. O ile widzieliśmy delikatne spowolnienie dynamiki, to łączne wartości zrobiły na inwestorach bardzo dobre wrażenie przekładając się na aprecjację dolara kanadyjskiego. Najważniejszą informacją dla rynków był fakt, że PKB mdm z grudnia pokryło się z prognozami 0,3%, a wynik listopadowy zrewidowano wzrostowo do 0,5%. Zdecydowanie lepiej od projekcji wypadał również zanualizowany PKB – 2,6% (prognoza 2,0% oraz poprzednio 3,8% po rewizji wzrostowej).

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułNajlepsze transakcje znajdą Cię same… jeśli przestaniesz ich szukać – Nial Fuller
Następny artykułAnton Kreil o profesjonalnej strategii tradingowej, brokerach i szkoleniowcach – wywiad cz.3
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here