Naga MarketsPo minionym tygodniu śmiało możemy stwierdzić, że po przerwie świąteczno-noworocznej wszystko wróciło już do normy i handel na rynkach finansowych ruszył pełną parą. W związku z powyższym pojawiło się kilka bardzo ciekawych okazji by zarobić bądź stracić pieniądze.

We wtorek poznaliśmy wyniki listopadowego raportu amerykańskiego Biura Statystyki Pracy odnośnie sondaży JOLTS, które badają liczbę otwartych miejsc pracy, zatrudnienia, zwolnień i zmiany netto ogólnej kondycji rynku. Jak wynika z raportu, jobs opening nie uległy większej zmianie – 5,522mln, przy prognozie 5,500 mln oraz wyniku z poprzedniego miesiąca 5,451 mln (po spadkowej rewizji) jest jedynie kosmetyczną różnicą. Pełna treść raportu znajduje się pod linkiem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kilka godzin później poznaliśmy również cotygodniową informację API nt. akcji ropy naftowej. API wskazuje na przyrost amerykańskich zapasów czarnego złota w ostatnim tygodniu o równe 1,5 mln baryłek. Wcześniejsze prognozy rynkowe oscylowały wokół zdrowego przyrostu o zaledwie 900 tysięcy brk. po zeszłotygodniowym spadku o ponad 7,43 mln brk.

W środę wydarzeniem dnia oraz tym co moglibyśmy nazwać wydarzeniem tygodnia była popołudniowa konferencja Donalda Trumpa. Jak pisałem w środowym przeglądzie rynków:

Od dzisiejszej (środowej) konferencji i wystąpienia nowego prezydenta-elekta wszyscy oczekiwali konkretów, jak będzie wyglądał harmonogram wprowadzania reform podatkowych oraz zmian w prawdodawstwie dla przedsiębiorstw. Zamiast tego Donald Trump podziękował jedynie koncernom motoryzacyjnym za to, że w dalszym ciągu chcą inwestować w Stanach Zjednoczonych oraz skrytykował koncerny farmaceutyczne za zbyt wysokie ceny leków, co bezpośrednio uderzyło w cały sektor biotechnologiczny.

Taki kontekst całego wystąpienia nie napawa optymizmem. Na rynkach ewidentnie widać było rozczarowanie postawą nowego prezydenta-elekta, który zamiast skupić się na tematach związanych z rozwojem amerykańskiej gospodarki głównie poruszał tematy związane z kwestiami stosunków z Rosją. W efekcie dzisiejszej (środowej) konferencji Dolar amerykański tracił w stosunku do głównych walut.

W czwartkowe popołudnie poznaliśmy kilka publikacji makroekonomicznych, wśród których znalazły się: wskaźnik cen eksportowych/importowych, zadeklarowani wstępni bezrobotni oraz wnioski o zasiłki dla bezrobotnych:

Źródło: pl.investing.com
Źródło: pl.investing.com

Uwaga inwestorów skupiła się przede wszystkim na korzystniejszym od oczekiwanego wyniku jobless claims, liczba zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych wyniosła 247 tysięcy, wobec prognozy 255 tysięcy. Zdecydowanie lepiej prezentował się również wskaźnik cen eksportowych mdm w grudniu.

W nocy z czwartku na piątek odbyła się konferencja Janet Yellen – ta w trakcie swojego przemówienia nie wspominała jednak o polityce pieniężnej. W trakcie sesji pytań i odpowiedzi uległo to jednak zmianie. Dowiedzieliśmy się między innymi, że:

  • Rezerwa Federalna skupia się obecnie na utrzymaniu niskiej stopy bezrobocia
  • Kolejny cel to niska i stabilna inflacja w okolicach 2%
  • Powyższe powinny zostać osiągnięte jeszcze w tym roku
  • Po osiągnięciu wyżej wymienionych FED zaangażuje swoje siły przerobowe w poprawę kondycji rynku pracy i dalszy wzrost inflacji zarobkowej

W piątek poznaliśmy natomiast odczyty dotyczące bazowej sprzedaży detalicznej oraz inflacji producenckiej (PPI):

Źródło: pl.investing.com
Źródło: pl.investing.com

Z naszej rodzimej gospodarki…


W środę Rada Polityki Pieniężnej  podjęła decyzję od pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 1,50%. Podczas konferencji prasowej prezes NBP, Adam Glapiński stwierdził, że “zupełnie nie widzi” szans na podwyżki w przeciągu 2017r.

W piątek poznaliśmy paczkę danych dotyczących inflacji konsumenckiej CPI oraz salda obrotów bieżących i podaży pieniądza:

Źródło: pl.investing.com
Źródło: pl.investing.com

Jednymi z ważniejszych okazały się decyzje agencji Moody’s i Fitch o utrzymaniu polskiej noty kredytowej i oceny ogólnej sytuacji ekonomicznej. Szczegóły dotyczące obydwu raportów znajdziesz tutaj.

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

Wbrew wielu prognozom i analizom sugerującym kontynuację trwających od listopada spadków, rynek pokonał w tym tygodniu istotny opór w okolicy poziomu 0,7330 o którym pisałem w ubiegłym tygodniu i na skutek czwartkowego wystąpienia Donalda Trumpa dotarł aż do kolejnego istotnego poziomu 0.7525, w okolicy którego obecnie oscylujemy.

Odrzucenie tego poziomu mogłoby wywołać przynajmniej korektę spadkową z potencjalnym targetem w okolicy mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego z trwających od trzech tygodni wzrostów.

AUDUSD H4
AUDUSD H4

Tym co wpływało na kształtowanie się kursy Dolara australijskiego były przede wszystkim opublikowane we wtorek wyniki sprzedaży detalicznej, która mimo prognoz na poziomie 0,4% w listopadzie wzrosła zaledwie o 0,2% z 0,5% w miesiącu poprzednim.

EURUSD

Od początku tygodnia rynek poruszał się na północ. Na skutek pojawienia się reakcji podażowej, we wtorek odrzuciliśmy ubiegłotygodniowe maksima i aż do środy obserwowaliśmy spadki które dotarły aż w okolice poziomu 1.0485. Poprzez rozczarowujące, środowe wystąpienie prezydenta-elekta poziom ten został odrzucony i rynek dotarł aż w okolice poziomu 1.0685, gdzie od czwartku obserwujemy konsolidacje.

EURUSD H4
EURUSD H4

Umocnienie się europejskiej waluty wspierał również wzrost produkcji przemysłowej w Strefie Euro, która mimo i tak lepszych prognoz na poziomie 0,5% względem poprzedniego odczytu -0,1% (skorygowanego do 0,1%), w listopadzie wzrosła do 1,5%.

W czwartek poznaliśmy również protokoły (minutes) z grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Jak czytamy w dokumencie, zdaniem członków EBC w końcówce zeszłego roku obserwowaliśmy wyraźne oznaki wzrostu inflacji konsumenckiej. Wśród najważniejszych nagłówków z opublikowanych minutek czytamy:

  • Kilku członków EBC nie było przekonanych co do wsparcia obecnej formy programu QE
  • Część rady EBC preferowała rozszerzenie QE o 6 miesięcy przy wysokości skupu 80 miliardów EUR
  • Praet oraz Coeure opowiadali się za przedłużeniem o 9 miesięcy przy wysokości skupu 60 miliardów
  • Niepewność polityczna i gospodarcza dalej na wysokich poziomach
  • Prognozy inflacyjne wyglądają coraz lepiej – między innymi za sprawą wzrostu cen ropy

GBPUSD

Para ta znalazła się w okolicy niezwykle istotnego poziomu wsparcia, gdzie we wtorek i środę pojawiła się reakcja popytowa. Warto zaznaczyć, że nie licząc październikowego flash crash rynek poniżej tego poziomu był ostatnio w lutym 1985 roku. Wydawać by się więc mogło, że w najbliższym czasie istnieje duże prawdopodobieństwo wzrostów choć należy pamiętać, że inwestowanie w pozycje długie jest spekulacją przeciwko głównemu trendowi spadkowemu.

Inwestuj u Brokera CentroFX i odbierz Cashback od zawartych transakcji w wysokości $3 za każdego zamkniętego lota bądź indywidualnie negocjuj jego wysokość.

GBPUSD Daily
GBPUSD Daily

W minionym tygodniu poznaliśmy dane dotyczące produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, która wzrosła więcej niż oczekiwano. Pomimo i tak lepszych prognoz na poziomie  0,5% względem poprzedniego odczytu -0,9 (skorygowanego do -1,0%), produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie aż do 1,3%. W tym samym czasie poznaliśmy również odczyty bilansu handlowego, które nie okazały się równie optymistyczne:

Źródło: pl.investing.com
Źródło: pl.investing.com

USDCAD

Na skutek środowego wystąpienia Donalda Trumpa rynek wybił z trwającej od ubiegłego tygodnia konsolidacji.

USDCAD H1
USDCAD H1

Niezwykle interesująco przedstawia się obecna sytuacja na wykresie dziennym gdzie rynek pokonał również linię trwającej od maja 2016r. tendencji wzrostowej. Obecnie znajdujemy się w okolicy lokalnego wsparcia, którego pokonanie mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków. Warto jednak wziąć pod uwagę czwartkową reakcję popytową i uformowaną na jej skutek pro-wzrostową świecę pin-bar, która mogłaby zwiastować w najbliższym czasie pojawienie się przynajmniej korekty wzrostowej.

USDCAD Daily
USDCAD Daily

We wtorek poznaliśmy raport dotyczący liczby rozpoczętych budów domów w Kanadzie. Mimo i tak optymistycznych prognoz na poziomie 195,0K względem poprzedniego odczytu 184,0K (skorygowanego do 187,3K), w grudniu liczba ta wzrosła do 207 tys.

Znacznie mniej optymistyczne okazały się informacje dotyczące zezwoleń na budowę, które pomimo i tak gorszych prognoz na poziomie 2,4% względem poprzedniego odczytu 8,7% (skorygowanego do 10,5%), w listopadzie wyniosły -0,1%.

W środę poznaliśmy również cotygodniowy raport dotyczący wartości zapasów amerykańskiej ropy według EIA. Po silnych osunięciach z zeszłego tygodnia przekraczających 7 milionów baryłek, analitycy spodziewali się silniejszego odbicia w okolice 1,162mln. Ostateczny rezultat zaskoczył jednak największych optymistów i zapasy wzrastały o ponad 4 miliony.

Źródło: pl.investing.com
Źródło: pl.investing.com

Nieco gorszy okazał się także opublikowany w czwartek wskaźnik cen nowych nieruchomości, który pomimo prognoz na poziomie 0,3% (poprzednio 0,4%), w listopadzie wyniósł zaledwie 0,2%.

Nowe historyczne minima ustanowiła w tym tygodniu Lira turecka, która pomimo iż za nami dopiero połowa stycznia, w stosunku do Dolara amerykańskiego straciła już blisko 11%. Dla porównania, w całym 2016r. wzrosty na tym instrumencie wyniosły 20,91%. Szczegółowe spojrzenia na Lirę turecką znajdziesz w moim wcześniejszym wpisie.

W niezwykle interesujący (z technicznego punktu widzenia) miejscu znajduje się również obecnie rynek złota. Szczegółową analizę znajdziesz tutaj.

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com
Źródło: pl.investing.com

comparic-300x114-centrofx

CentroFX  to w pełni licencjonowany i autoryzowany przez CySEC (licencja 246/14) broker będący częścią grupy kapitałowej R Capital Solutions Limited działającej od 2014.

CentroFX oferuje trading bez interwencji tzw. non-dealing desk, ponad 170 instrumentów handlowych w tym waluty, akcje, towary, indeksy, w pełni transparentny i zaawansowany system transakcyjny z natychmiastową egzekucją zleceń oraz gwarancja stałego spreadu na wszystkich instrumentach (fix), Fundusz Rekompensat Inwestycyjnych do 20 000 euro i ochronę przed ujemnym saldem rachunku – sprawdź ofertę.

Wszystkie analizy z cyklu można śledzić pod tagiem „przegląd rynkówConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDaniel Kostecki: “2017 przyniesie jeszcze większą zmienność”. Poznaj kolejnego prelegenta FxCuffs!
Następny artykułPodsumowanie tygodnia pozycji dużych graczy 9.01-13.01
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here