Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem FX88, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe. Szczegółowy opis oferty FX88 przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.

Dane ze Stanów Zjednoczonych…


W poniedziałek poznaliśmy dane dotyczące sprzedaży nowych nieruchomości. Wskaźnik new home sales bo o nim mowa zawiódł oczekiwania analityków. Po grudniowym odczycie na poziomie 643 tys. spodziewano się wzrostu sprzedaży nowych nieruchomości w styczniu do 655 tys. Tymczasem odczyt na poziomie 593 tys. wskazuje na spadek o 7,8%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak wynika z wtorkowego raportu Census Bureau zamówienia na dobra trwałe bez środków transportu zmalały w styczniu o 0,3% a na dobra trwałego użytku o 3,7% co w ujęciu kwotowym daje 239,7 mld dolarów.

Mimo spadku zamówień, zaufanie konsumentów staje się być na coraz wyższym poziomie. Wskaźnik zaufania konsumentów wg Conference Board wzrósł bowiem do poziomu 130,8 pkt co jest wynikiem zdecydowanie lepszym zarówno od poprzedniego (124,3) jak również i tak już optymistycznych prognoz (126,2). Warto również zauważyć, że jest to rezultat najlepszy od stycznia 2001 roku, kiedy to wartość wskaźnika plasowała się na poziomie 128,6.

Zdecydowanie ważniejsze od powyższych publikacji było jednak wtorkowe wystąpienie Prezesa Rezerwy Federalnej. Jerome Powell powtórzył, że Rezerwa Federalna prawdopodobnie będzie trzymał się stopniowych podwyżek stóp procentowych.

Nowy prezes Fed obiecał również utrzymać równowagę pomiędzy dążeniem do uniknięcia przegrzania gospodarki a powrotem inflacji w okolice celu na poziomie 2%, jednocześnie dając optymistyczne prognozy amerykańskiej gospodarce.

Amerykańska gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami

W środę poznaliśmy natomiast najnowsze wyliczenia Bureau of Economic Analysis dotyczące zmiany w poziomie amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto w czwartym kwartale minionego roku.

Jak wynika z najnowszego dokumentu Bureau of Economic Analysis (BEA), według drugiego szacunku amerykańskie PKB w czwartym kwartale 2017 roku wzrosło o 2,5% co oznacza, że procentowa zmiana realnego PKB została skorygowana o 0,1 punktu procentowego w stosunku do wcześniejszego szacunku (2,6%).

Wzrost realnego PKB w czwartym kwartale odzwierciedlał pozytywny wkład wydatków osobistych na konsumpcję, eksport, inwestycje mieszkaniowe, wydatki rządowe i samorządowe oraz wydatki rządu federalnego częściowo skompensowane przez ujemny wkład z inwestycji w inwentarz prywatny. – czytamy w raporcie BEA

Sprzedaż domów w USA najniższa od 4 lat

Również w środę poznaliśmy najnowszy dane dot. ilości podpisanych umów sprzedaży domów w styczniu br. Po grudniowym wzroście indeksu o 0,5%, w styczniu br. spodziewano się wzrostu o 0,4%. Ostateczne wyniki okazały się jeszcze zdecydowanie gorsze i wskaźnik podpisanych umów kupna domów osunął się aż o 4,7% z poziomu 109,8 w grudniu do 104,6 w styczniu. Jest to najgorszy rezultat od grudnia 2013 roku.

Zapasy ropy w górę o 3,019 miliona baryłek

Jak co tydzień amerykańska Energy Information Administration (EIA) przedstawiła raport odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Z środowego raportu EIA wynika, że po ubiegłotygodniowym spadku o 1,616 mln. brk, w tygodniu kończącym się 23 lutego 2018 roku zapasy ropy naftowej wzrosły o 3,019 mln. brk. co okazało się wynikiem gorszym od prognoz zakładających wzrost jednak na poziomie 2,400 mln. brk.

Coraz mniej zdeklarowanych wstępnie bezrobotnych

Jak co czwartek amerykański Departament Pracy przygotował tygodniowe zestawienie liczby złożonych wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych złożonych po raz pierwszy. Wskaźnik ten od początku roku systematycznie maleje wynosząc na początku marca zaledwie 210 tys. Ankietowani przez Bloomberg ekonomiści spodziewali się niewielkiego wzrostu liczby wniosków do 226 tys. z poprzednich 220 tys.

Równocześnie dowiedzieliśmy się, że wpływający pośrednio na poziom inflacji w gospodarce wskaźnik dochodów personalnych utrzymuje swoją dotychczasową dynamikę na poziomie 0,4% m/m. Prognozy przed publikacją mówiły o spadku wskaźnika o 0,1 pp. Zdecydowanie ważniejsze okazały się dane dotyczące wydatków osobistych.

Wskaźnik ten w rzeczywisty sposób pokazuje tendencję w konsumpcji zwykłych Amerykanów, którzy swoimi wydatkami wspierają wzrost cen w gospodarce. Tu obyło się bez niespodzianek i wskaźnik zgodnie z przewidywaniami analityków wyniósł w styczniu zaledwie 0,2% m/m. Zaledwie, bowiem jeszcze przed miesiącem dynamika wzrostu wydatków osobistych w Stanach wynosiła 0,4% w ujęciu miesięcznym.

ISM PMI najlepsze od października 2017 r.

Po danych z amerykańskiego rynku pracy przyszedł czas na najnowsze wyliczenia Purchasing Managers Index (PMI). Jak już wcześniej informował Adam Rak, działalność gospodarcza w sektorze wytwórczym ponownie rośnie w lutym, a cała gospodarka Stanów Zjednoczonych rozszerza się przez 106 kolejno po sobie następujących miesięcy.

Dane te są najlepszymi od października zeszłego roku, kiedy ISM PMI wyniosło 60,8 pkt. Czwartkowa publikacja powtarza ten wynik utrzymując ponad dwuletni trend wzrostowy wskaźnika. Z pośród 18 branż sektora aż 15 odnotowało ogólny wzrost aktywności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę zmienność w trakcie całego tygodnia zauważymy, że dolar amerykański osłabiał się jedynie w  stosunku do jena japońskiego i euro. W stosunku do pozostałych walut grupy G10 obserwowaliśmy natomiast jego mniejszą bądź większą aprecjację.

Źródło: finviz.com

Dane z naszej rodzimej gospodarki…


W minionym tygodniu Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wstępny szacunek dynamiki polskiego Produktu Krajowego Brutto w czwartym kwartale 2017 r. Jak przeczytać możemy w raporcie, w IV kwartale 2017 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł się realnie o 1,0% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,3%.

PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 5,1% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, co oznacza  poprawę dynamiki realnej o 0,2 pkt. proc. w porównaniu z trzecim kwartałem ub.r.

Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w IV kwartale 2017 r. był popyt krajowy, który w skali roku wzrósł aż o 6,1%. Kolejnym, niezwykle pozytywnym czynnikiem jest również tempo wzrostu inwestycji, które było największe od pierwszego kwartału 2015 roku i wyniosło 11,3%.

Co to oznacza w praktyce?

Dynamika Produktu Krajowego Brutto na poziomie 5,1% oznacza, że na przestrzeni 2017 roku ogólna wartość towarów i usług wytworzonych w Polsce wzrosła w skali roku aż o 5,1%, co jest najlepszym rezultatem od blisko 10 lat.

USDPLN

Kurs pary walutowej USDPLN od pewnego czasu porusza się w trendzie horyzontalnym. Na skutek trwających od dwóch tygodni wzrostów rynek dotarł w okolice górnego ograniczenia tej konsolidacji, gdzie już w czwartek pojawiła się reakcja podażowa, na podstawie której otworzyłem pozycje krótką. Trwałe odrzucenie tej strefy mogłoby bowiem otworzyć drogę do ponownych spadków.

USDPLN Daily

Partnerem codziennych analiz jest broker FX88 dający swoim klientom dostęp do rachunku ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Przejdźmy jednak do wykresów…


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą z grupy G10 był jen japoński, który umocnił się aż o 1,84%. Nieco mniejszą aprecjację obserwowaliśmy również na euro (+0,78%), dolarze amerykańskim (+0,55%) oraz franku szwajcarskim (+0,33%). Największą deprecjację notował natomiast funt szterling, który osłabił się o 0,88%.

Źródło: mataf.net

AUDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją kurs dotarł do pomarańczowej strefy wsparcia, gdzie już w czwartek pojawiła się reakcja popytowa.

Biorąc pod uwagę, że wsparcie to znajduje się w okolicy mierzenia 61.8% korekty Fibonacciego, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty wzrostowej.

AUDUSD Daily

Osobiście już od piątku mam otwartą pozycję długą (która zarabia) ale jeżeli spadki będą kontynuowane, to będę z niej uciekał, gdyż mogłyby one dotrzeć nawet w okolice lini tendencji wzrostowej.

EURUSD

W środę Eurostat opublikował wstępne szacunki dotyczące inflacji konsumenckiej CPI w Strefie Euro. Szacuje się ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lutym br. o 1,2% co oznacza spadek dynamiki o 0,1 p.p. z 1,3%.

W czwartek Markit Economics poinformował, że sektor produkcyjny strefy euro nadal pozostał silny w lutym, chociaż tempo wzrostu nowych zamówień spadło w stosunku do najwyższych poziomów osiągniętych przed końcem roku. Jak już wcześniej informował Jarosław Szeląg, Ostateczny wynik PMI w strefie euro spadł do najniższego od czterech miesięcy poziomu 58.6 w lutym z 59,6 w styczniu, to lepiej niż wcześniejsze szacunki (58,5) i znacznie powyżej średniej długoterminowej wynoszącej 51,8. PMI utrzymuje się powyżej 50 – co oznacza umowny rozwój gospodarki – przez 56 miesięcy. Sektor nadal cieszy się jednym z najlepszych okresów w ciągu ostatnich 18 lat.

Na skutek trwających od dwóch tygodni spadków kurs pary walutowej EURUSD dotarł w okolice lokalnego poziomu wsparcia, gdzie w czwartek pojawiła się reakcja popytowa. W najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się przetestowania lokalnego oporu i jeżeli tylko poziom ten powstrzymałby kupujących, spodziewać moglibyśmy się ponownych spadków.

EURUSD H4

Spoglądając na interwał dzienny zauważymy, że mogłyby one dotrzeć nawet w okolice poziomu 1.2080, który mimo, że pokonany został już 12 stycznia br., to w dalszym ciagu nie został jeszcze przetestowany od góry (jako wsparcie), co zgodnie z zachowaniem zasady biegunów powinno się wydarzyć.

EURUSD Daily

GBPUSD

W czwartek Markit Economics opublikował dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, tutaj podobnie jak w strefie euro zanotowano spadek, wskaźnik ten jednak wciąż pozostaje powyżej 50 punktów. Jak informowaliśmy już wcześniej, poprawa koniunktury w brytyjskim sektorze produkcyjnym zwolniła w lutym, IHS Markit / CIPS Purchasing Managers Index wyniósł 55.2 i spadł do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy. Przyczyną jest spowolnienie w sektorach konsumenckim i dóbr inwestycyjnych. Trend wzrostowy został utrzymany w nowych zamówieniach, firmy wskazywały, że popyt krajowy utrzymuje się.

W piątek poznaliśmy natomiast PMI dla sektora budowlanego za luty 2018 r. Jak podaje IHS Markit wspólnie z CIPS, konstrukcyjny PMI w UK uplasował się na poziomie 51,4. Był zatem wyższy od prognoz, a w dodatku nastąpiło tu odbicie od 4-miesięcznego dołka na 50,2. Dane jednak i tak nie są nadmiernie zadowalające, ponieważ wynik na obecnym poziomie jest niższy od średniej (52,3) z ubiegłego roku.

W lutym widoczna jest zatem kontynuacja stłumionego wzrostu jaki w brytyjskim sektorze budowlanym odnotowano na początku 2018-go roku. Nieznacznie wzrosła całkowita aktywność gospodarcza, jednakże już drugi miesiąc z rzędu zmniejszała się liczba nowych prac.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSd zauważymy, że na skutek trwających od początku tygodnia spadków kurs wybił dołem z formacji trójkąta, którego dolne ograniczenie obecnie re-testujemy. Jeżeli opór ten zostałby odrzucony, spodziewać moglibyśmy się kontynuacji spadków.

GBPUSD H4

Na interwale dziennym zauważymy, że potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 1.3610, co daje zasięg ponad 190 pips.

GBPUSD Daily

USDCAD

W minionym tygodniu poznaliśmy wyniki dynamiki kanadyjskiego PKB.

Produkt krajowy brutto w ujęciu realnym wzrósł o 0,1% w grudniu minionego roku, kiedy to 13 z dwudziestu sektorów przemysłowych odnotowało wzrost aktywności – czytamy w raporcie Statistics Canada.

Grudniowa wartość kanadyjskiego PKB nie jest zaskoczeniem – raport potwierdził wcześniejsze prognozy analityków, którzy spodziewali się spadku dynamiki wzrostu wskaźnika pod koniec roku. Listopadowe dane informowały bowiem o wzroście na poziomie 0,4% w skali miesiąca.

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, że na skutek trwających od miesiąca wzrostów kurs dotarł w okolice poziomu 1.29, gdzie już w czwartek pojawiła się reakcja podażowa, na podstawie której otworzyłem pozycje krótką. Odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do ponownych spadków.

Jeżeli jednak opór ten zostanie pokonany, potencjalne wzrosty mogłyby być kontynuowane nawet w okolice poziomu 1.3200.

USDCAD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie miło mi poinformować o nowym cyklu webinarów, które dzięki uprzejmości FX88 będziemy organizować już od najbliższej niedzieli. W trakcie trwających ok 60 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień
  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


FX88 jest brokerem regulowanym przez CySEC. Broker zapewnia konkurencyjne spready i ceny par walutowych, metali oraz CFD. Dodatkowo dostarcza najnowsze narzędzia handlowe umożliwiające inwestorom wykorzystanie niesamowitych możliwości na rynku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPolski Dom Maklerski (PDM): 17 spółek z potencjałem wzrostowym w marcu
Następny artykuł3 formacje świecowe, które poprawią twoje wyniki – Justin Bennett
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here