Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Mimo polskiego długiego weekendu trzeba przyznać, że miniony tydzień wyglądał niezwykle interesująco. Wszystko to zawdzięczać możemy sporej ilości istotnych publikacji makroekonomicznych, które wpłynęły na większa zmienność w ciągu całego tygodnia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niewątpliwie najważniejsze i najbardziej wyczekiwane były decyzje dotyczące stóp procentowych. W tym tygodniu poznaliśmy decyzję aż 4 banków centralnych: FOMC, SBN, BoE oraz BoJ. Wszystkie odczyty pokryły się z rynkowymi prognozami i tylko w jednym przypadku doszło do planowanej podwyżki stóp. Mowa tu oczywiście o FOMC.

Jako pierwszą, w środę poznaliśmy decyzję przedstawicieli Rezerwy Federalnej, którzy zadecydowali o podwyższeniu przedziału stopy funduszy federalnych o 25 punktów bazowych do 1,00-1,25%. Decyzja ta była jednak powszechnie wyczekiwana przez rynki, w związku z czym o wiele więcej uwagi przywiązywano do tak zwanych kropek.

Jak informowaliśmy już wcześniej, w stosunku do wersji marcowej, prognozy przedstawicieli Rezerwy Federalnej uwzględniły dodatkową podwyżkę w 2017, dla 2018 projekcje nadal pozostają bardzo mieszane – długoterminowy obraz nie uległ natomiast zmianie.

Wstępne oświadczenie polityki pieniężnej zdecydowanie bez zmian, wrostowo skorygowano jednak część prognoz gospodarczych dla 2017 roku. Zdaniem przedstawicieli FOMC bezrobocie ma osuwać się do 4,2%, PKB wynieść ostatecznie 2,2%, natomiast inflacja bazowa stabilnie przesuwać się w okolicach 2%.

W efekcie sama decyzja o stopach procentowych nie wywołała silniejszej reakcji rynku, co komentował między innymi Piotr Drabik w swoim artykule. Lepszą koniunkturę dolarowi zapewnić miała dopiero konferencja prasowa Janet Yellen.

Spora część rynków przed konferencją i sesją Q&A z udziałem prezes FED obawiała się czy dane odnośnie inflacji i sprzedaży detalicznej publikowane kilka godzin wcześniej wpłyną negatywnie na retorykę banku (na USD wywołały bowiem silne osunięcia). Yellen bardzo szybko rozwiała jednak wątpliwości zaznaczając wielokrotnie, że problemy inflacyjne są przejściowe i wynikają z zaburzenia trendu w przypadku dynamiki cen pojedynczych towarów (szczególnie leków na receptę oraz telefonów komórkowych).

Poniższe komentarze głowy FED szczególnie przyczyniły się do umocnienia USD:

  • FED spodziewa się stabilnych podwyżek stóp procentowych – przez kilka następnych lat
  • W kolejnych latach zwijanie bilansu Rezerwy Federalnej (bank przygotowuje się do QT)
  • Problemy inflacyjne są przejściowe. Bazowa inflacja lepszym wskaźnikiem długoterminowych zmian ceny
  • Pozytywny obraz rynku pracy, który nadal powinien się umacniać

„Najlepsza dla dolara informacja to fakt, że prognozy optymalnego zdaniem decydentów poziomu stóp pozostają bez zmian. Ich mediana nadal sugeruje, że w tym roku należy spodziewać się jeszcze jednej podwyżki i trzech kolejnych w roku przyszłym. Biorąc pod uwagę, że rynek w perspektywie roku wycenia o ponad dwie podwyżki mniej niż sugerują to prognozy, to należy rozpatrywać to w kategoriach pozytywnych dla dolara” – twierdzi Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

Po posiedzeniu FOMC rynki utrzymują retorykę, że we wrześniu czeka nas zapowiedź normalizacji bilansu finansowego banku centralnego, a następnie podwyżka w grudniu.

Dane ze Stanów Zjednoczonych…


Oprócz decyzji Rezerwy Federalnej, w minionym tygodniu poznaliśmy również kilka nieco mniej choć niewątpliwie wciąż istotnych publikacji.

W kwietniu wyniki inflacji producenckiej (PPI) r/r plasowały się na poziomie 2,5%, w maju analitycy spodziewali się spowolnienia do 2,3% – ostateczny wynik to natomiast 2,4%. Dobrze prezentowała się również PPI z wykluczeniem cen żywności i energii (2,1%, prognoza i wynik poprzedni 1,9%).

W środę poznaliśmy natomiast odczyty inflacji konsumenckiej (CPI). Bazowy wskaźnik m/m utrzymał co prawda kwietniową dynamikę 0,1%, jednak analitycy spodziewali się delikatnego odbicia do 0,2%. W ujęciu rocznym inflacja natomiast spowalniała z 1,9% do 1,7%. Pełna wartość CPI m/m (z uwzględnieniem cen żywności i energii) plasowała się natomiast na -0,1% (prognoza 0,1%, poprzednio 0,2%).

W tym samym czasie poznaliśmy również raport BLS dotyczący wartość bazowej sprzedaży detalicznej, która w ujęciu miesiąc do miesiąca (m/m) plasowała się na poziomie -0,3% (prognoza 0,2%, poprzednio 0,4% po wzrostowej rewizji). Pełny wskaźnik sprzedaży detalicznej również nie zachwyca osiągając takie same wyniki (-0,3%, prognoza 0,1%, poprzednio 0,4%).

Biorąc pod uwagę zmienność w ciągu całego tygodnia zauważymy, że w stosunku do dolara amerykańskiego najbardziej umocnił się dolar kanadyjski i australijski. Największe umocnienie USD obserwowaliśmy jednak w stosunku do CHF i JPY.

Źródło: http://finviz.com

Dane z naszej rodzimej gospodarki…


W poniedziałek poznaliśmy dane dotyczące inflacji konsumenckiej (CPI). Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły rdr o 1,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się.

Jak przeczytać możemy na stronie Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2017 r., utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy wzroście cen usług – o 0,1% i utrzymujących się na poziomie obserwowanym w kwietniu br. cenach towarów). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 0,8%) oraz w zakresie łączności (o 2,4%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,18 p. proc. i 0,12 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 2,3%) oraz rekreacji i kultury (o 1,0%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,21 p. proc. i 0,07 p. proc.

Zdaniem Bartosza Sawickiego, Kierownika Departamentu Analiz, Domu Maklerskiego TMS Brokers S.A. druga połowa roku powinna stać pod znakiem wzrostu dynamiki CPI powyżej 2,5 proc. Większą presję na Radę Polityki Pieniężnej powinna wywierać inflacja bazowa, która będzie dążyć do 2 proc. a prawdopodobieństwo podniesienia jej ścieżki jest znacznie wyższe niż obniżenia ze względu na siłę rodzimego rynku pracy, która – zgodnie z historycznym wzorcem – w końcu może przełożyć się nasilenie presji płacowej w gospodarce.

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

Na skutek środowych wzrostów rynek wybił górą z trwającej od ubiegłego tygodnia konsolidacji i dotarł w okolice dolnego ograniczenia wcześniejszego kanału wzrostowego, gdzie pojawiła się reakcja podażowa. Późniejsze spadki dotarły i re-testując odrzuciły jako wsparcie górne ograniczenie wcześniejszej konsolidacji. Obecnie po raz trzeci już kurs znalazł się w okolicy poziomu 0.7626, gdzie tuż przed zamknięciem rynku pojawiła się reakcja podażowa. Trwałe odrzucenie tego oporu mogłoby być sygnałem do ponownych spadków.

AUDUSD H1

EURUSD

Rynek od drugiej połowy maja rynek poruszał się w konsolidacji tworząc formację trójkąta zwyżkującego, z którego na skutek trwających od środy spadków wybiliśmy dołem. Obecnie re-testujemy dolne ograniczenie tej formacji i jeżeli tylko opór ten zostałby odrzucony, spodziewać moglibyśmy się kontynuacji spadów nawet w okolice poziomu 1.1020.

EURUSD H4

GBPUSD

Zgodnie z konsensusem rynkowym Bank Anglii nie zdecydował się 15 czerwca zmienić poziomu dotychczasowych stóp procentowych. Sporym zaskoczeniem dla rynków okazał się jednak wynik głosowania MPC (odpowiednika polskiej RPP), który wywołał dynamiczne umocnienie funta szterlinga.

Jak informowaliśmy już wcześniej, analitycy spodziewali się, że podobnie jak podczas ostatnich posiedzeń wynik głosowania w sprawie utrzymania stóp procentowych na niezmiennych poziomach wyniesie 7-1. Sporym zaskoczeniem okazał się fakt, że ostateczny rozkład głosów to 5-3 (co oznacza, że trzech członków MPC chciało podwyżki stóp) – do Forbesa, dołączyli panowie Saunders oraz McCafferty.

W oświadczeniu polityki pieniężnej i protokołach po posiedzeniu można przeczytać natomiast, że wszyscy członkowie MPC zgadzają się co do stopniowych oraz ograniczonych podwyżek w przyszłości. Komentarze dotyczące inflacji sugerowały szansę pokonania poziomu 3% przed nadejściem jesieni.

Politycy BoE zwrócili również uwagę na „niepokojąco” niską dynamikę zarobków w porównaniu z historycznym trendem. Rynki skupiły się jednak na wyniku głosowania i tylko tak naprawdę ten jeden czynnik pokierował notowaniami funta szterlinga w stosunku do głównych walut.

Oprócz czwartkowej decyzji BoE, w minionym tygodniu poznaliśmy również kilka innych, istotnych publikacji z Wielkiej Brytanii. Ich skrótowe zestawienie przedstawia poniższy screen:

Źródło: pl.investing.com

Z technicznego punktu widzenia zauważymy, że kabel od piątku, 9.06.2017r. porusza się w szerokiej konsolidacji, której górne ograniczenie znajduje się w okolicy mierzenia 61.8% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków. Warto jadnak zauważyć, że to poziom momentum 50% stanowił w tym tygodniu niezwykle istotny opór, którego odrzucenie mogłoby być sygnałem do ponownych spadków.

Zapisz się na bezpłatny webinar: Teoria boxów – kompletna strategia inwestycyjna

GBPUSD H1

USDCAD

W środę poznaliśmy cotygodniowe dane dotyczące zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Po ubiegłotygodniowym wzroście o 3,295 mln. brk, w tym tygodniu zapasy zmalały o 1,661 mln. brk. Odczyt ten nie był jednak zbyt optymistyczny gdyż prognozy przed publikacją zakładały spadek o 2,739 mln. brk.

Na skutek trwających od połowy maja spadków rynek dotarł w okolice dolnego ograniczenia kanału wzrostowego i lokalnej strefy wsparcia, gdzie w środę pojawiła się reakcja popytowa. Trwałe odrzucenie tej strefy mogłoby być sygnałem do ponownych wzrostów. Jeżeli jednak wsparcie to zostanie pokonane, spadki mogłyby być kontynuowane w znacznie szerszym horyzoncie czasowym.

USDCAD Daily

USDJPY

W piątek Bank of Japan zdecydował się na pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, z czego główna wciąż wynosi -0,1%. Brak zmian dosięgnął również skupu japońskich obligacji. Bank of Japan zamierza kontynuować zakupy tak, by rentowność popularnych dziesięciolatek utrzymała się w okolicy zera.

Jak informowaliśmy już wcześniej, nie zmieniła się także retoryka Banku – prognozy gospodarcze dla Japonii w gruncie rzeczy pozostają niezmienione. Nieco większy optymizm pojawił się tylko w przypadku prognoz wielkości konsumpcji prywatnej. Wskaźnik ma kontynuować swój umiarkowany wzrost dzięki dobrym warunkom na krajowym rynku pracy oraz wzrostowi wynagrodzeń Japończyków. Nie zaktualizowano jednak prognoz najważniejszego dla BoJ wskażnika – poziomu inflacji. Dynamika jego wzrostu wciąż jest niepewna.

Spoglądając na wykres zauważymy, że na skutek spadków z początku tygodnia para walutowa USDJPY dotarła w okolice ubiegłotygodniowych minimów, gdzie pojawiła się reakcja popytowa. Na skutek późniejszych wzrostów rynek pokonał lokalny opór 110.65, który obecnie re-testujemy od góry, jako wsparcie.

Zapisz się na bezpłatny webinar:
Teoria boxów – kompletna strategia inwestycyjna

USDJPY H4

USDCHF

W czwartek Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował się utrzymać swoje stopy procentowe na niezmiennym poziomie, to jest stopę depozytową na -0,75% natomiast zakres trzymiesięcznej stopy LIBOR w przedziale -1,25% do -0,25%. W oświadczeniu znalazła się informacja, że SNB chce utrzymać aktywność na rynku walutowym w celu kontrolowania kursu franka.

Jak informowaliśmy już wcześniej, o ile sama decyzja SNB odnośnie stóp procentowych nie wywołała silniejszej reakcji rynku, to przed jej ogłoszeniem inwestorzy obserwowali wzmożoną zmienność na parach z frankiem. Poniżej podsumowanie najważniejszych nagłówków oświadczenia polityki pieniężnej:

  • CHF cały czas zbyt drogi
  • Ujemne stopy i interwencje SNB na otwartym rynku mają sprawić, że inwestycje w CHF staną się mniej atrakcyjne jednocześnie osłabiając walutę
  • Polityka pieniężna strefy euro i Japonii nadal pozostanie ekspansywna, w USA spodziewana stopniowa normalizacja

Spoglądając na wykres zauważymy, że na skutek trwających od środy wzrostów para walutowa USDCHF pokonała lokalny opór 0.9727, który obecnie re-testujemy jako wsparcie. Odrzucenie tej strefy mogłoby być sygnałem do kontynuacji wzrostów w najbliższym czasie.

USDCHF H1

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułOpcje dla początkujących. Sygnał kupna na GBP/JPY
Następny artykuł5 najpopularniejszych świecowych formacji kontynuacji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here