Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Miniony tydzień bez wątpienia nazwać moglibyśmy tygodniem banków centralnych. Wszystko to za sprawą aż czterech decyzji dotyczących stóp procentowych, które poznaliśmy w minioną środę i czwartek.

Największy wpływ na rynki miała jednak decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która podczas ostatniego posiedzenia zaostrzyła swoją politykę monetarną. Zgodnie z prognozami analityków stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych zostały podniesione o 0,25 p.p. do 1,50%.

Informacje uzyskane od czasu posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku w listopadzie wskazują, że rynek pracy nadal się umacnia, a aktywność gospodarcza rośnie w solidnym tempie. Uśredniony poprzez fluktuacje związane z huraganem wzrost krajowego rynku pracy pozostaje solidny, a stopa bezrobocia nadal zniżkuje. Wydatki gospodarstw domowych rosną w umiarkowanym tempie, a wzrost inwestycji w nieruchomości wyraźnie wzrósł w ostatnich kwartałach (…) Mając na uwadze warunki na rynku pracy oraz inflację, Komitet podjął decyzję o podniesieniu docelowego zakresu funduszy federalnych do poziomu od 1,25 do 1,5 procent. Stanowisko polityki pieniężnej pozostaje zależne od przyszłych zmian w gospodarce… – czytamy w opublikowanym dziś oświadczeniu FOMC.

Porównując dot plot czyli popularne kropki przedstawiające prognozy członków Komitetu dotyczące ścieżki podwyżek można zauważyć pewne pogorszenie nastrojów. Prognozy na lata 2019, 2020 oraz dalsze uległy niewielkiemu pogorszeniu. Nie zmienia to jednak faktu, że w grze pozostają trzy podwyżki w 2018 roku


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

Jak informowaliśmy już wczoraj, grudniowa konferencja prasowa Rezerwy Federalnej była ostatnią w trakcie której pierwsze skrzypce odgrywała Janet Yellen. Kolejne, styczniowe posiedzenie Fed będzie posiedzeniem zwykłym, po którym nie odbędzie się konferencja prasowa. W lutym zaś dojdzie do zmiany na fotelu prezesa Fed, którym zostanie Jerome Powell.

Poza symbolicznym pożegnaniem dziennikarzy, Yellen w swoim przemówieniu była dość… mieszana. Obecna prezes zwróciła uwagę na możliwe przegrzanie się amerykańskiego rynku pracy, co daje tym większe usprawiedliwienie dla kolejnych podwyżek stóp procentowych. Jastrzębim sygnałem były również opinie FOMC dotyczące potencjalnych zmian w dynamice wzrostu gospodarczego wywołanych przez zaplanowane zmiany w amerykańskim systemie podatkowym. Tuż po tym komentarzu pojawił się jednak dalszy, bardziej gołębi komentarz przypominający, że jak na razie nie możemy być pewni ani efektu ani czasu działania wspomnianych zmian.

Fakt ten sprawił, że na notowaniach dolara amerykańskiego mieliśmy powtórkę z rozrywki. Zrealizował się scenariusz, o którym pisałem już we wtorek a mianowicie, mimo podwyżki stóp procentowych obserwowaliśmy deprecjacje USD.

Dane ze Stanów Zjednoczonych…


W poniedziałek poznaliśmy wyniki listopadowego raportu amerykańskiego Biura Statystyki Pracy odnośnie sondaży JOLTS, które badają liczbę otwartych miejsc pracy, zatrudnienia, zwolnień i zmiany netto ogólnej kondycji rynku.

Prognozy zakładały, że liczba otwartych wakatów w listopadzie wyniesie 6,030 miliona, a więc nieco mniej niż przy zrewidowanym w górę odczycie październikowym (6,177 mln z 6,093 mln). Obecny odczyt na poziomie 5,996 mln nie zdołał jednak sprostać oczekiwaniom analityków. Pełna treść raportu znajduje się pod linkiem.

We wtorek opublikowane zostały odczyty wskaźnika inflacji producenckiej, obrazującego zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów produktów przemysłowych na różnych etapach procesu wytwarzania. Jak już wcześniej informował Krzysztof Wiwatowski, dane za listopad wskazują na wzrost inflacji producenckiej w ujęciu miesięcznym o 0,4%, podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich odczytów. Nie było tu także zaskoczenia z uwagi na identyczne prognozy analityków.

W środę poznaliśmy również wyniki inflacji konsumenckiej CPI ze Stanów Zjednoczonych. Bazowa wartość wskaźnika rosła w ujęciu miesiąc do miesiąca zaledwie o 0,1%. Analitycy spodziewali się natomiast odczytu na poziomie 0,2%. W ujęciu rok do roku również obserwowaliśmy gorszą publikację (1,7% wobec prognoz na poziomie 1,8%).

Jak co tydzień, poznaliśmy również raport dot. zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Jak podała amerykańska Energy Information Administration (EIA), w tygodniu kończącym się 8 grudnia 2017 roku zapasy ropy skurczyłī się aż o 5,117 mln. brk. Pozytywny wydźwięk tej publikacji wspiera fakt, iż konsensus przed publikacją zakładał spadek zaledwie o 3,759 mln. brk.

Census Bureau poinformował w czwartek, że sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie do 492,7 mld dolarów to wzrost o 0,8% rynek liczył na wzrost tylko o 0,3%. W ostatnich 3 miesiącach sprzedaż wzrosła o 5,2% to wynik lepszy o 0,5% od analogicznego okresu w roku poprzednim. Najwięcej zyskały stacje benzynowe, tu wzrost sięgnął 12% a w listopadzie było to 1,2% oraz sprzedawcy materiałów budowlanych i wyposażenia domowego i ogrodowego tutaj wzrost na poziomie 10% w okresie 3 mc.

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

Dane z naszej rodzimej gospodarki…


W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny opublikował finalne dane dotyczące inflacji konsumenckiej CPI w listopadzie 2017 r.

Jak przeczytać możemy w raporcie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,5% (w tym towarów – o 0,6%, a usług – o 0,1%). W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego zanotowano wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 2,5%.

Warto również zwrócić uwagę, że publikowany przez BIEC Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2017 r. wzrósł w stosunku do listopada br. o 0,4 punktu.

To kolejny, czwarty miesiąc z rzędu, kiedy wartości wskaźnika rosną, zapowiadając tym samym nasilenie presji inflacyjnej w gospodarce.

Jak przeczytać możemy w raporcie, presja inflacyjna występuje zarówno po stronie popytowej – jako efekt wzrostu konsumpcji oraz po stronie kosztowej – w konsekwencji wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

W ciągu ostatniego roku wszystkie europejskie gospodarki na dobre pożegnała się z deflacją i wszystkie odnotowują dodatnie tempo wzrostu cen konsumpcyjnych. Najwyższa inflacja, wyrażona wskaźnikiem CPI dominuje w gospodarkach naszego regionu: na Litwie – ponad 4%, w Czechach i na Łotwie – blisko 3%, na Węgrzech – ponad 2%. Jednak Polska należała do tej grupy krajów, gdzie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy tempo wzrostu cen konsumpcyjnych było najwyższe.

Składowe Wskaźnika Przyszłej Inflacji wskazują, że tendencja do przyspieszonego wzrostu cen utrzyma się również w najbliższych miesiącach. W ostatnim czasie niemal wszystkie jego komponenty, choć z różną siłą, ale działają w kierunku wzrostu WPI.

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

Jedną z najważniejszych publikacji z Australii był raport z tamtejszego rynku pracy. Mimo, że stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 5,4% to bardzo pozytywnym zaskoczeniem okazały się dane dot. zmiany zatrudnienia. Po październikowym odczycie na poziomie +7,8 tys. (zrewidowanym dodatnio z 3,7 tys.), analitycy spodziewali się wzrostu do +18 tysięcy. Listopadowy rezultat na poziomie 61,6 tys. okazał się zdecydowanie korzystniejszy od wyników z zeszłego miesiąca. Warto jednocześnie zauważyć, że jest to najwyższy rezultat od grudnia 2015 r. kiedy to zmiana zatrudnienia plasowała się na poziomie 75 tys.

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy że na skutek trwających od początku tygodnia wzrostów rynek odrzucił linię tendencji wzrostowej. Mimo, że wzrosty te nie dotarły w okolice poziomu 0.7730, to w piątek pojawiła się silna reakcja podażowa.

AUDUSD Daily

EURUSD

W miniony czwartek Europejski Bank Centralny podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowych poziomach. Rada Prezesów nadal oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto” – informuje EBC.

Zmianie nie uległa również wielkość oraz czas trwania programu QE. Docelowy miesięczny poziom skupu aktywów w ramach QE wynosi nadal 30 miliardów EUR (rozpoczynając od stycznia 2018), a program będzie trwał co najmniej do września 2018 – decyzja w tej sprawie zapadła podczas październikowego posiedzenia EBC.

Jak informowaliśmy już wcześniej, podczas konferencji prasowej Mario Draghi stwierdził – w oświadczeniu otwierającym – że strefa euro cieszy się obecnie z bardzo korzystnych warunków finansowych, które w końcu powinny pozwolić wypchnąć inflację na docelowy poziom (w okolicach 2%).

Na skutek tej decyzji obserwowaliśmy deprecjację europejskiej waluty. Spadki te zanegowały wcześniejsze wzrosty spowodowane środową decyzją FOMC. Dzięki piątkowej korekty wzrostowej doszło do re-testu lokalnego wsparcia (teraz oporu), gdzie zgodnie z moja wcześniejszą projekcją pojawiła się reakcja podażowa. W najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się zatem kontynuacji spadków i ponownego przetestowania wtorkowych minimów.

Odbieraj codzienne sygnały handlowe przez SMS, nigdy nie przegapisz kolejnej korekty cen lub trendu!

EURUSD H1

GBPUSD

We wtorek poznaliśmy dane o inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii. Jak podał Office for National Statistics, wskaźnik cen konsumpcyjnych (consumer-prices index – CPI), który obecnie jest najważniejszym miernikiem inflacji urósł w ujęciu rok do roku o 3,1%. W dalszym ciągu jest publikowany także wskaźnik cen detalicznych (retail-prices index – RPI), który spadł o 3,9% z 4,0% poprzednio. W ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja CPI wzrosła o 0,3%.

W środę poznaliśmy raport z brytyjskiego rynku pracy. Co prawda stopa bezrobocia pozostała na rekordowo niskim poziomie (4,3%) to jednak konsensus przed publikacją zakładał jej spadek do 4,2%.

Na uwagę zasługują nie tylko wartości odczytów dot. wynagrodzeń, które plasowały się powyżej prognoz ale również wzrostowa rewizja poprzednich publikacji

  • Stopa bezrobocia: 4,3%, prognoza 4,2%, poprzednio 4,3%
  • Dynamika średnich zarobków tygodniowych bez bonusów: 2,3%, prognoza 2,5%, poprzednio 2,2%
  • Dynamika średnich zarobków tygodniowych z uwzględnieniem premii: 2,5%, prognoza 2,5%, poprzednio 2,3% (po wzrostowej rewizji z 2,2%)

Równie słabe okazały się również dane dotyczące ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W tym wypadku odczyt na poziomie 5,9 tys. okazał się zdecydowanie gorszy od prognozowanego (3,2 tys). Ponadto, negatywny wydźwięk tej publikacji zwiększała ujemna rewizja poprzedniego odczytu z 1,1 tys. do 6,5 tys.

Zdecydowanie lepiej prezentowały się natomiast czwartkowe dane dot. wyników sprzedaży detalicznej w UK. Jak poinformował ONS, sprzedaż detaliczna w ujęciu miesięcznym wzrosła w listopadzie o 1,1%, co niemal trzykrotnie przebija prognozy ekonomistów (0,4%). Rewizja wyniku z października dała nową wartość wzrostu na poziomie 0,5% (0,3% wcześniej).

Warto zauważyć, że wzrost w listopadzie był najsilniejszy od kwietnia br., a napędzała go sprzedaż w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego (2,9%). Handel wzrósł głównie w przypadku sprzętu AGD (8,6%) oraz mebli, sprzętu oświetleniowego i artykułów gospodarstwa domowego (3,7%).

Bez wątpienia najistotniejszą okazała się informacja, iż zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Bank Anglii zdecydował się utrzymać stopy procentowe na poziomie 0,5%. MPC była w tej kwestii jednomyślna, za takim stanem rzeczy głosowało bowiem 9 członków komitetu.

Jak już wcześniej informował Krzysztof Wiwatowski, utrzymano także skup obligacji rządowych na poziomie 435 mld funtów, a zatem w kwestiach podstawowych nie zmieniło się nic. Komunikat Banku Anglii wskazuje natomiast na to, że głównym wyzwaniem dla gospodarki wciąż pozostaje Brexit, a wskaźniki za ostatni okres są słabsze niż oczekiwano.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs oscyluje obecnie w okolicy lokalnego wsparcia zbiegającego się bardzo precyzyjnie z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z wcześniejszych wzrostów.

GBPUSD Daily

USDCAD

Jak w czwartek poinformował Urząd Statystyczny Kanady, sprzedaż przemysłowa spadła w październiku o 0,4% do 53,5 mld USD. Sprzedaż spadła w 8 spośród 21 monitorowanych branż, reprezentujących 56% całego sektora produkcyjnego. Największy wpływ na ten wynik miał spadek sprzedaży pojazdów samochodowych i innych środków transportu. Wyłączając te dwie branże, sprzedaż przemysłowa wzrosłaby w październiku o 0,5%.

Mimo, że na skutek środowej decyzji FOMC obserwowaliśmy deprecjację USD i wydawać by się mogło, że rynek definitywnie odrzucił górne ograniczenie konsolidacji, to w piątek pojawiła się silna reakcja popytowa i ponownie znaleźliśmy się w okolicy tego oporu. Jeżeli strefa ta zostanie pokonana, wzrosty mogłyby być kontynuowana nawet w okolice poziomu 1.30.

USDCAD Daily

USDCHF

Zgodnie z szerokim konsensusem rynkowym, Szwajcarski Bank Narodowy podczas grudniowego posiedzenia polityki pieniężnej utrzymał stopę depozytową na niezmiennym, rekordowo niskim poziomie -0,75%.

W oświadczeniu polityki pieniężnej SNB zwraca uwagę, że CHF kontynuował swoje osłabienie wobec EUR oraz USD. W efekcie jego nadmierna wycena kontynuowała osunięcia, jednak krajowa waluta nadal pozostaje zbyt druga.

Jeżeli chodzi o prognozy inflacyjne, to dla 2017 roku nie uległy praktycznie żadnej zmianie, w 2018 bank centralny spodziewa się natomiast wzrostu do 0,7% i do 1,1% w 2019 – cały czas są to jednak odległe wartości od postawionego, sobie docelowego poziomu. Standardowo SNB przypomina, że jest gotowy podejmować interwencje na otwartym rynku walutowym w razie nadmiernej aprecjacji franka.

Osoby, które regularnie śledzą codzienne przeglądy rynków zapewne wiedza, że rzadko w swoich analizach opisuję obecna sytuację na parze USDCHF. Wszystko to za sprawą jej mało technicznego charakteru. Spoglądając na interwał dzienny zauważymy, że na skutek wcześniejszej korekty spadkowej kurs dotarł w okolice lokalnego wsparcia zbiegającego się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego, gdzie pojawiła się reakcja popytowa. Od tego czasu obserwujemy wzrosty. Warto jednak zwrócić uwagę, że ruch ten nie cechuje się silną dynamiką.

USDCHF Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: investing.com

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCzłowiek vs. Rynek: co to jest sygnał? Precyzyjna definicja, a emocje w tradingu
Następny artykułPiramidowanie pozycji – darmowy webinar Comparic.pl – poniedziałek 18 grudnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here