Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Mimo, że w ciągu minionego tygodnia poznaliśmy stosunkowo niewielką ilość istotnych publikacji makroekonomicznych to bezsprzecznie należy przyznać, że na rynkach działo się sporo. Działo się, i to niemal od samego początku tygodnia bo już w poniedziałek przed południem obserwowaliśmy silną deprecjację złota. Spadki te w niespełna 5 minut osiągnęły blisko 180 pips i jak się później okazało powodem tak silnego ruchu rynku miał być tak zwany „fat finger”, który spowodował wzrost obrotu do poziomu 1,8 miliona uncji w przeciągu zaledwie jednej minuty.

Jak zauważa portal Bloomberg, wysokość transakcji o godzinie 10:00 wyniosła 1,8 miliona uncji złota, co jest wartością większą niż łączne rezerwy cennego kruszcu w skarbach fińskiego banku centralnego.

Chociaż do teraz nie wiadomo co było dokładnym powodem tak nagłego wzrostu wolumenów nowojorskich kontraktów futures na XAU/USD, to jako główne powody podaje się obecnie albo aktywność typu „fat finger” albo też złożenie błędnego zamówienia.

Czy wiesz, że…
Fat Finger, czyli błąd tłustego palca
, to regularnie spotykane na rynkach finansowych zjawisko, w którym zlecenie sprzedaży lub kupna przybiera większą wartość niż początkowo zakładano – ze względu na wprowadzenie złych wartości. Zazwyczaj dotyczy omyłkowego wpisania dodatkowej cyfry lub cyfr.

Jak informowaliśmy już wcześniej, zdaniem Rossa Normana, przedstawiciela Sharps Pixley Ltd mamy tutaj do czynienia z typową pomyłką „tłustego palucha”. Transakcja o wartości 18 149 uncji złota byłaby czymś całkowicie normalnym. Jednak zlecenie wynoszące 18 149 lotów (będące stokrotnie większe) nie należy już natomiast do zwyczajnych.


W ciągu kolejnych dni pierwsze skrzypce rozrywali przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii. Jak co roku Europejski Bank Centralny w portugalskim mieście Sintra zorganizował forum poświęcone bakowości centralnej.

Jednym z najistotniejszych wydarzeń wtorkowej sesji okazało się przedpołudniowe wystąpienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Mario Draghiego, który stwierdził, że Europejski Bank Centralny będzie musiał stopniowo dostosować swoją politykę monetarną do panujących warunków gospodarczych. Słowa te odebrane zostały przez inwestorów jako zapowiedź przyszłych podwyżek stóp procentowych w strefie euro co skutkowało silną aprecjacją europejskiej waluty.


W środę pojawił się jednak komentarz przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego, którzy stwierdzili, że wypowiedź prezesa EBC, Mario Draghi’ego została opacznie odebrana co spowodowało efekt odwrotny do wcześniejszego i euro w stosunku do dolara traciło w krótkiej chwili prawie sto pipsów.

W związku z organizowanym przez EBC forum poświęcone bakowości centralnej w środę odbył się specjalny panel dyskusyjny, w którym udział wzięli przedstawiciele „czterech gigantów”: Mark Carney reprezentujący Bank Anglii, Mario Draghi z EBC, Haruhiko Kuroda będący gubernatorem Banku Japonii oraz Stephen Poloz zarządzający Bankiem Kanady.

Największe zamieszanie sprawiła jednak wypowiedź Marka Carneya z BoE, który stwierdził, że pewne ograniczenie stymulacji monetarnej będzie zasadne jeśli gospodarka przyspieszy. Jak w swoim artykule zauważył Adam Rak, pomimo wyraźnego uwarunkowania (…jeśli przyspieszy) potencjalnych podwyżek, rynek mając na uwadze wyniki ostatniego posiedzenia BoE żywo zaczął skupować funta. Carney kontynuując swoja wypowiedź stwierdził, że “MPC będzie debatować nad podwyżką stóp w nadchodzących miesiącach.”

Z pozostałych kluczowych słów Marka Carneya można wyszczególnić:

  • MPC zdaje sobie sprawę z ograniczonej tolerancji gospodarki na wyższą niż docelowa stopę inflacji,
  • nasza gotowość do podwyżek zależy od tego jak bardzo słabszą konsumpcję pokryją inwestycje
  • pozostałymi czynnikami na które będziemy zwracać uwagę to przede wszystkim płace, Brexit oraz koszty jednostkowe pracy

Dane ze Stanów Zjednoczonych…


Spośród twardych danych zza oceanu zdecydowanie najważniejsze okazały się te czwartkowe. Poznaliśmy wówczas annualizowany PKB (Q1), który ukazuje hipotetyczną zmianę PKB w ciągu najbliższego roku zakładając, że dynamika zmiany byłaby w tym czasie taka sama jak ostatni odczyt oraz odczyt dotyczący ilości złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Ten wskaźnik zawiera informację o liczbie osób, które po raz pierwszy w życiu złożyły wniosek o zasiek dla bezrobotnych.

Jak w swoim artykule zauważył już Krzysztof Wiwatowskiobecny odczyt omawianego wyżej PKB na poziomie 1,4% jest lepszy oczekiwań rynkowych, które zakładały wzrost gospodarczy o 1,2%.

W przypadku ilości zdeklarowanych wstępnie bezrobotnych nie było już tak optymistycznie. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tym tygodniu była nieco wyższa od oczekiwań na poziomie 240 tys. i wyniosła dokładnie 244 tys. Dodatkowo zrewidowany w górę, do 242k został odczyt z ubiegłego tygodnia, gdzie raportowano 241 tys. wniosków.

Spoglądając na zmienność zauważymy, że dolar amerykański osłabiał się w ciagu ostatniego tygodnia w stosunku do zdecydowanej większości spośród głównych walut. Jedyną jego aprecjację obserwowaliśmy w stosunku do jena japońskiego.

Źródło: http://finviz.com

Dane z naszej rodzimej gospodarki…


W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący liczby zarejestrowanych bezrobotnych oraz stopy bezrobocia. Stopa bezrobocia w maju pokryła się z prognozami i wyniosła 7,4% wobec 7,7% w kwietniu. Jest to rezultat najlepszy od kwietnia 1991 roku kiedy to stopa bezrobocia wynosiła w Polsce 7,3%.

W raporcie opublikowanym przez Główny Urząd Statystyczny (pełna treść dostępna tutaj) czytamy, że w maju br. wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w skali roku był podobny do notowanego w poprzednim miesiącu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych i stopa bezrobocia były niższe niż w kwietniu br. i w maju ub. roku.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju br. ukształtowało się na poziomie 5990,4 tys. osób i było o 4,5% większe niż przed rokiem.

W okresie styczeń–maj br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5976,4 tys. osób, tj. było o 4,4% wyższe od obserwowanego przed rokiem.

W końcu maja br. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy ukształtowała się na poziomie 1202,1 tys. i zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 4,0%, tj. o 50,6 tys.) oraz analogicznym miesiącem ub. roku (o 17,5%, tj. o 254,8 tys.). Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 7,4% i była o 0,3 p.proc. mniejsza niż przed miesiącem i o 1,7 p.proc. mniejsza niż przed rokiem.

http://stat.gov.pl

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 4,4% w wielkopolskim do 12,7% w warmińsko-mazurskim. W porównaniu z kwietniem br. zmniejszyła się ona we wszystkich województwach.

http://stat.gov.pl

Czy wiesz, że:
Stopa bezrobocia obliczana jest jako udział zarejestrowanych bezrobotnych wśród ludności aktywnej zawodowo (z wykluczeniem osób odbywających czynną służbę wojskową oraz pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego). Wskaźnik ten publikowany jest przez Główny Urząd Statystyczny. Z uwagi na uwzględnienie jedynie zarejestrowanych bezrobotnych uważany jest on za mało miarodajny – http://www.macronext.com

W piątek poznaliśmy również wskaźnik rynku pracy wg BIEC, który wyniósł 71,6 co okazało się odczytem lepszym od poprzedniego 71,3 (zrewidowanego ujemnie z 71,8).

Zdecydowanie istotniejsze były jednak dane dotyczące inflacji konsumenckiej (CPI).

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w czerwcu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2% (wskaźnik cen 99,8), a w porównaniu z analo­gicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 1,5% (wskaźnik cen 101,5).

Źródło: http://stat.gov.pl

Oba odczyty okazały się gorsze zarówno od prognoz jak również od odczytów poprzednich:

Źródło: macronext.com

Dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Dane ostateczne za czerwiec 2017r. zostaną opublikowane zgodnie z dotychczasowym harmonogramem ich udostępniania, tj. 11 lipca 2017 r. o godz. 14:00.

Spośród wszystkich par walutowych z PLN najciekawiej przedstawia się obecnie sytuacja na PLNJPY i EUDPLN. Ich analizę znajdziesz w osobnym artykule.

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

Na skutek trwających od tygodnia wzrostów rynek pokonując opór 0.7625 wybił górą z wcześniejszego boxu. Warto zauważyć, że zgodnie z podstawowymi założeniami teorii boxów wybicie to nastąpiło zgodnie z kierunkim wcześniejszego trendu wzrostowego. Jeżeli w najbliższym czasie pojawiłaby się korekta spadkowa, zgodnie z zachowaniem zasady biegunów spodziewać moglibyśmy się re-testu pokonanego wczoraj oporu (teraz wsparcia), zbiegającego się obecnie z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego. Pojawienie się w jego okolicy reakcji popytowej i jego trwałe odrzucenie mogłoby być sygnałem do ponownych wzrostów i w tej okolicy szukać bede okazji do otwarcia pozycji długich.

Zapisz się na bezpłatny webinar: Teoria boxów – kompletna strategia inwestycyjna

AUDUSD H4

EURUSD

Spoglądając na wykres tygodniowy zauważymy, że rynek dotarł w okolice górnego ograniczenia trwającej od 2,5 roku konsolidacji. Biorąc pod uwagę jak istotny jest ten opór, w jego okolicy spodziewać moglibyśmy się pojawienia większej reakcji podażowej.

EURUSD Weekly

Na wykresie 4-godzinowy zauważymy, że pierwsza taka reakcja już się pojawiła. Jeżeli opór ten zostanie trwale odrzucony, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć w okolice górnego ograniczenia wcześniejszego boxu, zbiegającego się obecnie z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z ostatniego impulsu wzrostowego.

EURUSD H4

GBPUSD

Na skutek trwających od 1,5 tygodnia wzrostów rynek pokonał lokalny opór 1.2805, domknął lukę spadkową spowodowaną wynikami przedczesnych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii i dotarł aż w okolice poziomu 1.3036, gdzie w piątek pojawiła się reakcja podażowa. Mimo to poziom ten nie został trwale odrzucony i tydzień skończyliśmy w jego okolicy.

Ponowne pojawienie się reakcji podażowej mogłoby otworzyć drogę do powstania przynajmniej korekty spadkowej. Potencjalnym zasięgiem dla tych spadków mogłyby okazać się okolice wspomnianego oporu (teraz wsparcia) zbiegającego się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z całego ostatniego ruchu wzrostowego.

GBPUSD H4

Jeżeli jednak obecnie testowany opór zostanie pokonany, wzrosty mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 1.3445.

GBPUSD Daily

USDCAD

Na skutek trwających przez cały tydzień spadków rynek wybił dołem z trwającego od 13 miesięcy kanału wzrostowego. Jeżeli spadki będą kontynuowane, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania ubiegłorocznych minimów w okolicy poziomu 1.2520.

USDCAD Daily

Szansą na dołączenie do trendu mógłby okazać się re-test dolnego ograniczenia ostatniego boxu w okolicy poziomu 1.3180.

Zapisz się na bezpłatny webinar: Teoria boxów – kompletna strategia inwestycyjna

USDCAD H4

GOLD

Na skutek trwających od początku tygodnia spadków rynek pokonał linię trwającej od połowy grudnia ub.r. tendencji wzrostowej. Jeżeli spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic poziomu 1218.50.

GOLD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCzłowiek vs. Rynek: zaczynamy testy metodą RUNów spekulacyjnych + podsumowanie i 2 statementy
Następny artykułKryptowaluty na weekend – Bitcoin wart $4400 do końca 2017 roku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here