Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Miniony tydzień przebiegał stosunkowo spokojnie. Wśród najważniejszych wydarzeń minionych dni bez wątpienia na szczególną uwagę zasługuje środowa publikacja protokołów z ostatniego posiedzenia FOMC, podczas którego miejsce miała kolejna podwyżka stóp procentowych oraz piątkowy odczyt zmiany zatrudnienia pozarolniczego w Stanach Zjednoczonych.Jak informowaliśmy już wcześniej, zgodnie z treścią FOMC minutes (dokument dostępny pod linkiem) część przedstawicieli FOMC jest zaniepokojona słabymi oczekiwaniami inflacyjnymi. Komisja potwierdza, że problem z osiągnięciem docelowego pułapu inflacji (2%) spowalnia tempo podwyżek stóp procentowych. Sytuację będzie w stanie odmienić obecna reforma i cięcie podatków – na efekt trzeba będzie jednak poczekać. Właśnie to zdanie w całym oświadczeniu okazało się najważniejsze dla ruchów na USD:

“Przyspieszenie inflacji ze względu na cięcie podatków jednym z głównych powodów mogących pozwolić zwiększyć tempo podwyżek stóp procentowych”

Jastrzębio prezentowało się również zdanie: “Kilkoro innych uczestników wspomniało, że stosowne tempo dodatkowego zacieśnienia polityki do końca 2018 r. było nieco szybsze niż wynikałoby z mediany prognoz gospodarczych z grudnia”.

Ogólnie rzecz biorąc protokoły z grudniowego posiedzenia nie zaprezentowały niczego, o czym oficjele FOMC nie mówiliby już wcześniej. Rynki nadal wyceniają kolejną „stopniową” podwyżkę stóp procentowych na marzec. Co prawda na fotelu szefa FED zasiądzie już wtedy Powell, jednak zdaniem ekspertów będzie kontynuował dotychczasową politykę pieniężną, podążając ścieżką wyznaczoną przez swoją poprzedniczkę. Szansa na podwyżkę wynosi obecnie ponad 60% i wzrośnie najpewniej dopiero po pierwszym wystąpieniu nowego szefa Rezerwy Federalnej.

Dane ze Stanów Zjednoczonych…


W środę poznaliśmy raport ISM dot. sektora przemysłu w Stanach Zjednoczonych. Odczyt na poziomie 59,7 okazał się zdecydowanie lepszy zarówno od prognoz (58,1) jak również od poprzedniej publikacji (58,2).

Warto również wspomnieć, że jest to drugi najlepszy wynik od czerwca 2011. W tym czasie wyższy odczyt wskaźnika notowano jedynie w październiku ub.r. kiedy to wynosił on 60.8

W czwartek instytut ADP opublikował wyniki zmiany zatrudnienia pozarolniczego, które dla wielu inwestorów są prognostykiem przed piątkowym odczytem NFP. Zazwyczaj publikacje zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym są dosyć zmienne i konsensus prognoz analitycznych potrafi się z nimi silnie rozminąć. Nie inaczej było i tym razem. Zgodnie z raportem autorstwa ADP, w grudniu amerykańska gospodarka stworzyła 250 tysięcy nowych miejsc pracy. Dla porównania w listopadzie było to 185 tysięcy (wynik zrewidowano ze 190 tys.).

Patrząc na historyczne ujęcie wyników ADP, czwartkowy rezultat jest najlepszy od marca 2017 roku.

Mimo tak dobrych czwartkowych wyników raportu ADP i prognoz zakładających, że w grudniu amerykańska gospodarka wygenerowała 190 tys. nowych etatów, to ostateczny rezultat piątkowego NFP zawiódł wszelkie oczekiwania.

Jak informowaliśmy już wcześniej, tak naprawdę jedynym pozytywnym akcentem najnowszej publikacji biura statystyki pracy (BLS) jest informacja, że stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 4,1%, który jest najniższym od 17 lat. Mocno zawodził jednak główny wskaźnik NFP (148 tysięcy, wobec 252 tysięcy z zeszłego miesiąca) oraz dynamika średnich godzinnych zarobków, która dla Rezerwy Federalnej jest obecnie kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji w zakresie polityki pieniężnej.

Po nieco gorszym od rynkowych prognoz raporcie non-farming payrolls inwestorzy z uwagą śledzili publikację danych ISM. Grudniowe PMI dla sektora usług również okazało się gorsze od prognoz. Aktywność gospodarcza w amerykańskim sektorze nieprodukcyjnym rośnie w grudniu notując tym samym 96 miesiąc wzrostów z rzędu – informuje Institute for Supply Management. W opublikowanym dziś raporcie czytamy:

Indeks w grudniu wyniósł 55,9 procent co jest wartością o 1,5 punktu procentowego niższą niż wartość wskaźnika w listopadzie. Dane odzwierciedlają dalszy wzrost amerykańskiego sektora nieprodukcyjnego w nieco niższym, niż listopadowe tempie. 

Tradycyjnie, w tym tygodniu poznaliśmy również raport amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Po spadku zapasów o 4,609 miliona baryłek w zeszłym tygodniu, konsensus przed publikacją zakładał spadek na poziomie 5,148 mln. brk. Ostateczny odczyt okazał się jednak jeszcze lepszy. Z raportu EIA wynika bowiem, że w tygodniu kończącym się 29 grudnia 2017 roku zapasy ropy naftowej zmalały o 7,419 mln. brk. co jest wynikiem najlepszym od 21 tygodni.

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

Dane z naszej rodzimej gospodarki…


W minionym tygodniu Główny Urząd Statystyczny opublikował pierwszy w tym roku raport dot. wstępnych danych o inflacji konsumenckiej CPI w grudniu 2017 r.

Jak przeczytać możemy w raporcie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w grudniu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2% (wskaźnik cen 100,2), a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,0% (wskaźnik cen 102,0).

Oba z odczytów wypadły poniżej prognoz zakładających wzrost kolejno o 0,3% w stosunku do miesiąca poprzedniego i 2,1% w ujęciu rok do roku.

Źródło: http://stat.gov.pl

Dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Dane ostateczne za listopad 2017r. zostaną opublikowane zgodnie z dotychczasowym harmonogramem ich udostępniania, tj. 15 stycznia 2018  r. o godz. 14:00.

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, w minionym tygodniu obserwowaliśmy dalszą aprecjację dolara australijskiego. Na skutek tych wzrostów kurs zbliża się w okolice poziomu 0.7890 i mierzenia 61.8% korekty Fibo, których przetestowania spodziewałbym się w najbliższym czasie.

AUDUSD Daily

EURUSD

Jak we wtorek poinformował IHS Markit, grudniowe PMI dla przemysłu w strefie euro plasowało się na poziomie 60,6 pkt, co jest najwyższą wartością wskaźnika od kwietnia 2000 r.

W czwartkowe przedpołudnie IHS Markit przedstawił zbiorczy wskaźnik PMI dla strefy euro. Jak się okazało wskaźnik wzrósł do poziomu 58,1 z 58,0 poprzednio. Jest to wynik lepszy od oczekiwań, które zakładały utrzymanie indykatora na poziomie z poprzedniego, wstępnego odczytu (58,0).

Jak podaje Markit: Gospodarka strefy euro pod koniec 2017-go roku dalej wzrastała, na co złożyła się prawie rekordowa ekspansja produkcji przemysłowej i najbardziej stromy wzrost aktywności sektora usługowego od ponad 6,5 roku.

W piątek Eurostat poinformował również, że według wstępnego szacunku, inflacja konsumencka CPI w strefie euro wyniosła w grudniu 2017 r. 1,4%. Biorąc pod uwagę główne komponenty inflacji, najwyższa stopa była zarezerwowana dla cen energii (3% w porównaniu do 4,7% w listopadzie, tu był też największy spadek m/m), następnie żywność, alkohol i tytoń (2,1% w porównaniu z 2,2% poprzednio) oraz usługi 1,2% a na końcu towary przemysłowe 0,5%.

Spoglądając na notowania eurodolara zauważymy, że w pierwszym tygodniu nowego roku kurs przetestował ubiegłoroczne maksima, gdzie w piątek ponownie pojawiła się reakcja podażowa.

EURUSD Weekly

Na wykresie 30-minutowym zauważymy, że nawet słabe, piątkowe dane dot. NFP nie były w stanie wesprzeć kupujących. Reakcja popytowa była bowiem jedynie chwilowa i szybko pojawiła się podaż, która zbiła cenę kilkadziesiąt pipsów niżej.

Abyśmy mogli jednak powiedzieć, że obecnie testowany opór (z wykresu tygodniowego) został trwale odrzucony i byśmy mogli spodziewać się nieco większy spadków, kurs musiałby najpierw pokonać lokalną strefę wsparcia w okolicy poziomu 1.1995, gdzie znajduje się ostatni dołek trendu wzrostowego.

Odbieraj codzienne sygnały handlowe przez SMS, nigdy nie przegapisz kolejnej korekty cen lub trendu!

EURUSD M30

GBPUSD

W miniony wtorek dowiedzieliśmy się, że brytyjski sektor przemysłowy zakończył 2017 rok pozytywną nutą. Choć wzrost poziomu produkcji, liczba nowych zamówień w sektorze oraz poziom zatrudnienia w grudniu okazały się być nieco gorsze niż w listopadzie, to dane te wciąż pozostają solidne i przewyższają długoterminowy trend. Grudniowe PMI w sektorze przemysłu wyniosło 56,3, nieco mniej niż 51-miesięczny szczyt z listopada na 58,2. Wskaźnik utrzymał się powyżej granicznego poziomu 50 punktów(…) średnia ostatniego kwartału wyniosła 57,0 i był to najlepszy kwartał dla brytyjskiego sektora przemysłu od pierwszej połowy 2014 roku.

Po wtorkowym odczycie PMI przemysłowego, w środę poznaliśmy raport dot. sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii. Odczyt wskaźnika na poziomie 52,2 okazał się jednak gorszy zarówno od poprzedniej publikacji (53,1) jak również od i tak pesymistycznych prognoz (52.8).

Jak już wcześniej informował Jarosław Szeląg, brytyjskie firmy budowlane wskazały na nierównomierne ożywienie w działalności gospodarczej pod koniec 2017 r. Silny wzrost liczby budynków mieszkalnych kontrastował ze spadkiem prac nad projektami komercyjnymi i stagnacją w budownictwie inżynieryjnym.

Mimo nie najlepszego rezultatu, PMI Markit już trzeci miesiąc z rzędu utrzymuje się powyżej 50 punktów, która umownie oznacza barierę pomiędzy rozwojem a stagnacją w sektorze budownictwa, w październiku mieliśmy jednorazowy spadek poniżej tej granicy.

Respondenci ankiety wskazywali, że budownictwo mieszkaniowe pozostaje kluczowym motorem wzrostu, a prace mieszkaniowe rozwijają się szesnasty miesiąc z rzędu. Grudniowe dane wskazywały na prężny popyt na nowe projekty budowlane.

W trakcie czwartkowej sesji IHS Markit przedstawił odczyty wskaźnika PMI dla usług. W tym wypadku odczyt na poziomie 54,2 okazał się wyższy zarówno od prognoz (54,1) jak i poprzedniego wyniku z listopada, który osiągnął pułap 53,8.

Dane wskazują zatem na zwiększenie aktywności biznesowej w sektorze usługowym UK. Dodatkowo najnowsze badania ukazują również łagodny wzrost nowych miejsc pracy i zatrudnienia pod koniec 2017 roku.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs przez cały tydzień poruszał się w okolicy ubiegłorocznych maksimów. Mimo środowej reakcji podażowej opór ten nie został jeszcze trwale odrzucony.

GBPUSD Daily

Na wykresie miesięcznym zauważymy jednak, że kurs tej pary walutowej ma jeszcze ok 300 pips potencjalnego zasięgu dla dalszych wzrostów. Wraz z ogłoszeniem wyników referendum z 23-06-2016r., w którym Brytyjczycy 51,87% głosów zdecydowali o opuszczeniu szeregów Państw Członkowskich Unii Europejskiej rynek pokonał bowiem bardzo ważne wsparcie w okolicy poziomu 1.3850. Na skutek późniejszych spadków kurs kabla znalazł się na najniższych poziomach od maja 1985r.

Spoglądając stricte technicznie na obecna sytuację rynkową, poziom 1.3850 moglibyśmy określić jako linię szyi formacji głowy z ramionami (RGR). Biorąc zaś pod uwagę zasięg mierzony od głowy do szyi dojdziemy do wniosku, że potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 0.6200.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że zgodnie z zachowanie zasady zmiany biegunów każdy poziom, który w przeszłości stanowił wsparcie, po pokonaniu powinien zostać przetestowany jako opór, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się pogłębienia obecnej korekty wzrostowej i re-testu wspomnianego już poziomu 1.3850, który ponadto znajduje się w okolicy mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego.

GBPUSD Monthly

USDCAD

W piątkowe popołudnie StatCan (Urząd Statystyczny Kanady) poinformował, że zatrudnienie w kraju rośnie trzeci miesiąc z rzędu osiągając w grudniu wynik +79 000. Stopa bezrobocia kontynuuje trend spadkowy zniżkując pod koniec minionego roku o 0,2 punktu procentowego i wynosząc ostatecznie 5,7%. To najniższa stopa bezrobocia w Kanadzie od stycznia 1976 roku.

Jak już w wcześniej komentował Adam Rak, piątkowa publikacja zdecydowanie należy do tych z grona bardzo pozytywnych. Ankietowani przez Bloomberg ekonomiści spodziewali się wzrostu zatrudnienia na poziomie tysiąca osób. Tymczasem grudniowe dane okazały się znacznie lepsze. Również w przypadku poziomu bezrobocia prognozy były nieco bardziej pesymistyczne niż rzeczywistość. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika do poziomu 6,0% (z listopadowych 5,9%) tymczasem grudniowe dane zaskoczyły rynek wartością najniższą od kilku dekad.

Pozytywny wydźwięk danych z kanadyjskiego rynku pracy psują nieco wyliczenia bilansu handlowego. Listopad Kanada zakończyła deficytem na poziomie 2,5 mld USD. W październiku wskaźnik wyniósł zaledwie 1,6 mld USD. Niemniej jednak dane z rynku pracy wyraźnie przyćmiły nieco gorsze warunki w handlu międzynarodowym, co zresztą widoczne jest na wykresach.

Oprócz tego, w piątek poznaliśmy również najnowsze wyliczenia Ivey PMI. Mimo, że analitycy i tak spodziewali się odczytu na poziomie 62,2 (po 63 przed miesiącem) to ostateczny odczyt okazał się jeszcze gorszy wynosząc ostatecznie 60,4.

Kompilacja słabych odczytów dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych i najniższej od lat stopy bezrobocia w Kanadzie sprawiło, że w ciągu zaledwie 30 minut kurs pary walutowej USDCAD osunął się o 140 pips. docierając w okolice lokalnego wsparcia. Jeżeli i ten poziom zostanie pokonany, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania ubiegłorocznych minimów.

Warto jednak zwrócić uwagę, że rynek w dalszym ciagu nie przetestował od dołu dolnego ograniczenia wcześniejszej konsolidacji co zgodnie z zachowaniem zasady zmiany biegunów powinno się wydarzyć.

USDCAD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: investing.com 

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułOpcje Waniliowe: strategia rozszerzonego stelaża [Strangle]
Następny artykułKryptowaluty na weekend – Bitcoin wraca do gry
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here