Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Za nami niezwykle emocjonujący tydzień i to nie tylko przez wzgląd na ilość istotnych publikacji makroekonomicznych ale przede wszystkim na ich wpływ na rynki, który może zapoczątkować większe odbicie na dolarze amerykańskim. Czy zatem czeka nas umocnienie USD w najbliższym czasie? O tym w dzisiejszym przeglądzie rynków.

Te artykuły również Cię zainteresują
Mimo licznych danych z różnych gospodarek, o których więcej za chwilę, na szczególną uwagę i wyróżnienie zasługują te dot. stóp procentowych z Australii i Wielkiej Brytanii oraz NFP ze Stanów Zjednoczonych.

RBA niezadowolone z umocnienia lokalnego pieniądza

Jak zakładała większość ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga, RBA zdecydował się utrzymać główną stopę bankową (OCR) na poziomie 1,5%. W oświadczeniu polityki pieniężnej, którego pełną treść znaleźć można pod linkiem, bardzo wiele uwagi poświęcono komentarzom odnośnie aprecjacji AUD, która może negatywnie odbić się na wzroście gospodarczym, utrzymaniu inflacji we właściwym przedziale oraz prognozach dotyczących zatrudnienia.

Pozostałe istotne nagłówki zgodnie z podsumowaniem agencji prasowej Reutera poniżej:

 • RBA spodziewa się stopniowego wzrostu inflacji
 • PKB powinno wynieść około 3%
 • Prognozy dla gospodarki australijskiej bez silniejszych zmian
 • Pojawią się oznaki, że rynek nieruchomości zaczyna się „ochładzać”
 • Wskaźniki wyprzedzające sugerują wzrost zatrudnienia
 • Powyższe mogą zostać zaburzone przez zbyt silnego dolara australijskiego

Bank Anglii pozostawia stopy procentowe bez zmian

W trakcie sierpniowego posiedzenia odnośnie polityki pieniężnej, Bank of England (BoE) zdecydował się utrzymać główną stopę bankową na niezmienionym poziomie (0,25%).

Zgodnie z szerokim konsensusem rynkowym, który opisywaliśmy między innymi tutaj, Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,25% oraz wartość programu skupu aktywów (QE) na poziomie 435 miliardów funtów. 6 przedstawicieli MPC (rady polityki pieniężnej) głosowało za utrzymaniem stóp, 2 opowiedziało się za podwyżką do 0,5% (McCafferty i Saunders).

Poniżej podsumowanie najważniejszych nagłówków z BoE minutes (protokołów):

 • BoE spodziewa się łagodnego Brexitu i swobodnego przejścia gospodarki
 • Program TFS zostanie zakończony do lutego 2018 (jednogłośna decyzja)
 • MPC spodziewa się dwóch, a nie jednej podwyżki stóp procentowych w okresie prognostycznym
 • Deprecjacja GBP może mieć wpływ na wzrost inflacji
 • Konsumpcja gospodarstw domowych może być wyższa niż zakładał majowy raport inflacyjny
 • Wszyscy członkowie MPC zgodzili się co do faktu, że podwyżka stóp powinna być „stopniowa” i „ograniczona”

Pół godziny po opublikowaniu protokołów z posiedzenia MPC odbyła się konferencja prasowa, podczas której Mark Carney stwierdził, że MPC nadal zakłada scenariusz delikatnych skutków rozwodu UK z Unią Europejską, a cały proces powinien być dosyć sprawny. Nie zmienia to jednak faktu, że polityka pieniężna sama w sobie nie będzie w stanie ograniczyć spadku realnych zarobków w momencie ostatecznego Brexitu.

„Małe NFP” poniżej oczekiwań, ale z silną rewizją

Według opublikowanego w środę raportu ADP, zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych w lipcu wyniosła +178 tysięcy etatów, plasując się poniżej mediany prognoz ekonomistów (+190 tysięcy). Pomimo faktu, że lipcowy raport ADP delikatnie rozminął się z prognozami analityków, to z pewnością nie można przejść obojętnie obok rewizji rezultatów czerwcowych o kilkadziesiąt tysięcy (ze 158 do 191), co oznacza odbicie od raportowanych w zeszłym miesiącu 9-miesięcznych minimów.

Warto jednak zwrócić uwagę, że to nie najważniejsza publikacja zza oceanu. Raport ADP pojawił się na dwa dni przed publikacją zdecydowanie ważniejszego raportu autorstwa BLS i wskaźnika NFP. Ekonomiści spodziewają się, że zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w lipcu wzrosło o 180 tysięcy, a stopa bezrobocia ponownie osuwała się delikatnie, do 4,3%.

Payrolls znacznie lepsze od prognoz

Jak się okazało, piątkowe dane przewyższy oczekiwania analityków. Z jednej strony lipcowa wartość wskaźnika pobiła rynkowe prognozy (209 tys. w lipcu wobec estymowanych 183 tys.) z drugiej zaś, jesteśmy świadkami sporej rewizji poprzedniego odczytu. Czerwcowe payrollsy wyniosły więc nie 222 tys. tak jak do tej pory sądziliśmy, lecz aż 231 tys.

Przed publikacją rynek oczekiwał wzrostu godzinowego wynagrodzenia o 0,3% względem czerwca. Prognozy się sprawdziły przez co lipiec jest już trzecim miesiącem z rzędu, kiedy dynamika wzrostu wynagrodzeń pracowników w Stanach zwiększa się. Po zeszłomiesięcznym wyskoku stopy bezrobocia do 4,4% wskaźnik ten (zgodnie z prognozami) powraca do poziomu 4,3%.

Powyższa publikacja sprawiła, że dolar amerykański znacznie umocnił się względem pozostałych walut w efekcie czego na wielu głównych parach walutowych obserwujemy obecnie próbę przejęcia kontroli i zmiany nastawienia rynku, która mogłaby wpłynąć na pojawienie się większego odbicia i umocnienia USD.

Biorąc pod uwagę zmienność w ciągu całego tygodnia, zauważymy, że dolar amerykański osłabił się nieznacznie jedynie w stosunku do euro i jena japońskiego. W korelacji z pozostałymi walutami obserwowaliśmy jego zdecydowane umocnienie.

Źródło: http://finviz.com

Dane z naszej rodzimej gospodarki…


W minionym tygodniu Główny Urząd statystyczny opublikował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za lipiec 2017 r. (opracowanie eksperymentalne)

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w lipcu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2% (wskaźnik cen 99,8), a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 1,7% (wskaźnik cen 101,7).

Źródło: http://stat.gov.pl

*Dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Dane ostateczne za lipiec 2017r. zostaną opublikowane zgodnie z dotychczasowym harmonogramem ich udostępniania, tj. 11 sierpnia 2017 r. o godz. 14:00.

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

Oprócz wspomnianej we wstępie decyzji o pozostawieniu głównej stopy bankowej (OCR) na poziomie 1,5%, RBA opublikował Statement on Monetary Policy (SoMP), w którym zawierają się między innymi zaktualizowane prognozy gospodarcze. Najważniejsze nagłówki obszernego dokumentu podsumowano poniżej:

 • Dalsze umocnienie AUD spowolni wzrost gospodarczy i inflację
 • CPI osiągnie poziom 2% w okolicach drugiej połowy 2017 roku lub trochę później
 • Prognozy inflacyjne bez zmian – do 3% przed końcem 2019 roku (bazując na cenie AUD w okolicach $0,80)
 • Wzrost inwestycji sektora publicznego
 • Dynamika zarobków nadal może cierpieć ze względu na silnego dolara
 • Prognozy gospodarcze dla 2017 roku obcięte w stosunku do wcześniejszych projekcji

Spoglądając na notowania AUDUSD zauważymy jednak, że kurs po dotarciu w okolice poziomu 0.8050 ma spore problemy by dalej podążać na północ. W zamian za to, w okolicy tego oporu pojawiła się reakcja podażowa.

AUDUSD Weekly

Jeżeli poziom ten zostanie trwale odrzucony, spodziewać moglibyśmy się spadków nawet w okolice poziomu 0.7720.

By wykorzystać analizę, już teraz sprawdź ofertę STO!

AUDUSD Daily

EURUSD

W poniedziałek poznaliśmy raport Eurostatu, z którego wynika, że w lipcu, dostosowana stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 9,1%, bijąc tym samym konsensus rynkowy na poziomie 9,2%. To najniższy odczyt wskaźnika od lutego 2009 roku. Stopa bezrobocia w całej wspólnocie wyniosła w badanym okresie zaledwie 7,7% – czytamy w raporcie Eurostatu.

Ponadto lipcowe szacunki wskaźnika CPI w strefie euro wskazują na wzrost poziomu inflacji do 1,3%. Największy wpływ na wzrost cen w Europie ma mieć energia. Szacuje się, że w badanym okresie ceny energii wzrosły aż o 2,2% pozostawiając w tyle inne komponenty koszyka dóbr takie jak usługi (1,5%), żywność, wyroby tytoniowe oraz alkohol (1,4%) czy inne dobra (0,5%).

Spoglądając na notowania EURUSD zauważymy, że kurs od połowy grudnia ub.r. niemal nieprzerwanie poruszał się na północ. Na skutek tych wzrostów rynek wybił górą z 2,5 letniej konsolidacji czym otworzył sobie drogę do dalszej aprecjacji.

Na wykresie tygodniowy zauważymy, że rynek dotarł w okolice istotnego poziomu oporu 1.18850, gdzie spodziewać moglibyśmy się pojawienia reakcji podażowej, gdzie zgodnie z moją piątkową projekcją, po pojawieniu się odczytów NFP pojawiła się silna reakcja podażowa. Jeżeli faktycznie poziom ten zostanie trwale odrzucony, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice górnego ograniczenia wcześniejszej konsolidacji co daje potencjał ruchu ok 280 pips.

EURUSD Weekly

Spoglądając na wykres H1 zauważymy, że rynek pokonał już linię tendencji wzrostowej. W najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się jednak pogłębienia obecnej korekty przynajmniej w okolice lokalnego oporu zbiegającego się z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego, którego odrzucenie mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków.

EURUSD H1

GBPUSD

Raport inflacyjny oraz decyzja w sprawie stóp wywołały wyraźną deprecjację funta szterlinga wobec głównych walut. Głównym powodem negatywnej reakcji funta szterlinga na czwartkowe podsumowanie posiedzenia BoE była przede wszystkim spadkowa rewizja prognoz w raporcie inflacyjnym. Projekcje dotyczące CPI zrewidowano do 2,58% dla 2017 (z 2,64%), dla kolejnych lat do 2,19% z 2,22% (2018) oraz do 2,22% z 2,26% (2019).

Mark Carney komentując obniżkę dotychczasowych prognoz gospodarczych twierdził, że jest to spowodowane Brexitem, który ciążyć będzie na dynamice PKB w przeciągu najbliższych kilku lat. Widmo opuszczenia Unii Europejskiej negatywnie odbija się również na inwestycjach krajowych, spadkach konsumpcji gospodarstw domowych oraz zaufaniu konsumentów.

W przypadku produktu krajowego brutto bank również spodziewa się spadków pod koniec 2017 roku do 1,7% z prognozowanych wcześniej 1,9% (2018 do 1,6% z 1,7%, 2019 bez zmian na 1,8%). Chociaż analitycy zakładali taki przebieg spraw, to rynek i tak odebrał to prospadkowo, w efekcie czego to w czwartek obserwowaliśmy silną deprecjację GBP.

Sytuacji nie poprawiły również bardzo dobre, piątkowe dane z USA, na skutek których, po kilkunasto godzinnej, delikatnej korekcie wzrostowej pojawił się kolejny impuls spadkowy.

GBPUSD H1

USDCAD

Jak co tydzień, w środę poznaliśmy dane dotyczące zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Jak podała EIA ilość baryłek w magazynach skurczyła się o kolejne -1,527 miliona, po silnej deprecjacji o -7,208 mln w zeszłym tygodniu (inwestorzy spodziewali się jednak silniejszej deprecjacji wynoszącej -2,957 mln).

Dane pokazały jednocześnie, że poziomy produkcji ropy plasowały się na wysokości 9,43 miliona baryłek dziennie wobec 9,41 miliona w zeszłym tygodniu co oznacza wzrost o +0,2% tydzień do tygodnia i +11,5% rok do roku.

W piątek poznaliśmy również raport z kanadyjskiego rynku pracy za lipiec. Tutaj podobnie jak w przypadku danych ze Stanów Zjednoczonych obserwowaliśmy pozytywny wzrost liczby nowych miejsc pracy oraz spadek stopy bezrobocia.

Ostateczny rezultat 10,9 tysiąca miejsc pracy wytworzonych przez kanadyjską gospodarkę okazał się nieco lepszy od prognoz na poziomie 10 tysięcy. Warto jednak przypomnieć, że miesiąc wcześniej w Kanadzie przybyło 45,3 tys. nowych etatów.

Dzięki wzrostowi nowych etatów oraz spadku liczby osób szukających pracy obserwowaliśmy również spadek stopy bezrobocia, która pomimo prognoz na poziomie poprzedniej publikacji (6,5%) osunęła się do poziomu 6,3% co jest najlepszym rezultatem od grudnia 2008 roku.

W okresie ostatnich 12 miesięcy zatrudnienie w Kanadzie wzrosło o 388 tys. miejsc pracy (+2,1%) i jest to spowodowane w głównej mierze wzrostem etatów w pełnym wymiarze godzin w związku z czym liczba przepracowanych godzin wzrosła w ciągu roku o 1,9%.

Warto jednak zwrócić uwagę, że pośród pozytywnych danych z rynku pracy poznaliśmy również dane dot. bilansu handlowego. Ten pomimo prognoz zakładających spadek o 1,35 miliarda USD, osunął się aż o 3,60 mld USD. Do i tak już słabego odczytu dochodzi ujemna rewizja poprzedniej publikacji z -1,09 mld USD do -1,36 mld USD.

Spoglądając na notowania USDCAD warto zwrócić uwagę, że na skutek piątkowej aprecjacji USD obserwowaliśmy silne wzrosty, w efekcie czego powstał formacja objęcia hossy. W najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się zatem kontynuacji tej tendencji i być może nawet re-testu okolic poziomu 1.30.

USDCAD Weekly

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKryptowaluty na weekend – Bitcoin najdroższy w historii
Następny artykułCzłowiek vs. Rynek: mocna modyfikacja strategii
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here