Naga MarketsNiewątpliwie spośród wszystkich wydarzeń makroekonomicznych minionego tygodnia z największą niecierpliwością inwestorzy oczekiwali piątkowej publikacja zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (NFP).

Równie istotnymi publikacjami okazały się również dwie decyzje dotyczące stóp procentowych. Zarówno Bank Rezerw Australii (RBA) – we wtorek – jak również Europejski Bank Centralny (EBC) – w czwartek – zadecydowały o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowych poziomach kolejno 1,50% oraz 0,00%. Obie decyzje zostaną szczegółowo przedstawione poniżej.

Wracając jednak do danych z USA…jak co miesiąc przed publikacją NFP, w środę poznaliśmy “małe NFP” czyli raport odnośnie amerykańskiego zatrudnienia publikowany przez prywatny instytut ADP. Według środowej publikacji liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym zwiększyła się o 298 tysięcy, co było zdecydowanie lepszym wynikiem od prognoz analityków, którzy spodziewali się wzrostu o 190 tys. Dobre nastroje pogłębiał również fakt, iż  bardzo silny wynik ze stycznia (254 tysiące) został pozytywnie zrewidowany do wartości 261 tysięcy. Była to niezwykle mocna projekcja przed piątkowym NFP i decyzją FED w sprawie stóp procentowych zaplanowaną na przyszły tydzień.

Zgodnie z oczekiwaniami, również piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS okazał się lepszy od prognoz. BLS podał, że w lutym liczba etatów w sektorze pozarolniczym wzrosła o 235 tysięcy (prognozy mówiły o 190 tysiącach). Jest to wynik zbliżony do rezultatów zeszło miesięcznych, które pozytywnie zrewidowano z 227 tysięcy do 238 tysięcy. Zgodnie z prognozami analityków o 0,1p.p. osunęła się również stopa bezrobocia do 4,7%.

Moc raportu osłabiały jedynie wyniki średnich zarobków godzinowych, które okazały się gorsze od projekcji:

 • Średnie zarobki godzinowe mdm: 0,2%, prognoza 0,3%, poprzednio 0,1% (zrewidowano wzrostowo do 0,2%
 • Średnie zarobki godzinowe rdr: 2,8%, prognoza 2,8%, poprzednio 2,5%
 • Średnia liczba godzin pracy w tygodniu: 34,4 zgodnie z prognozami i wynikiem poprzednim
 • Stopa partycypacji: 63,0%, poprzednio 62,9%

Jeżeli FED zastanawiał się czy podnosić w marcu stopy procentowe, to z całą pewnością dzisiejszy raport nie wywołał negatywnych odczuć. Spadek stopy bezrobocia, NFP zdecydowanie powyżej zadowalających wyników (Janet Yellen mówiła o przedziale 80-120 tysięcy) oraz mieszana dynamika zarobkowa (w ujęciu rocznym jednak jak najbardziej korzystna).

Mimo teoretycznie dobrego raportu, chwilę po jego publikacji obserwowaliśmy dynamiczne osłabienie się amerykańskiej waluty. W komentarzach zaraz po publikacji pojawiają się głosy, że wszystkiemu winne są algorytmy, które po ostatnich dużych comiesięcznych zmianach dynamiki zarobkowej skupiły się praktycznie całkowicie na tej części publikacji całego raportu.

Z naszej rodzimej gospodarki…


We wstępie wspominałem już, że zarówno RBA jak i EBC zadecydowało w tym tygodniu o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowych poziomach. Podobne informacje napłynęły do nas w środę z RPP. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła już po raz 22 z rzędu o pozostawieniu stopy procentowej NBP na niezmienionym poziomie.

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb. Od tego czasu plasują się kolejno na poziomie:

 • stopa referencyjna 1,50% w skali rocznej;
 • stopa lombardowa 2,50% w skali rocznej;
 • stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
 • stopa redyskonta weksli 1,75% w skali rocznej;

Jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP), zgodnie z sondażami, które przeprowadziła wśród kilkudziesięciu ekonomistów, jedynie 5 opowiada się za podwyżką stóp w drugiej połowie tego roku – pozostali doszukują się takiej szansy dopiero w pierwszym kwartale 2018.

Jak informowaliśmy już wcześniej, pomimo faktu, że od stycznia 2017 roku realne stopy procentowe są ujemne (z sytuacją taką mamy do czynienia kiedy inflacja przewyższa wartość stóp nominalnych), to RPP najwyraźniej nie spieszy się z wprowadzaniem normalizacji PolMon.

Co więcej zdaniem analityków zjawisko to będzie pogłębiało się z każdym kolejnym miesiącem. Prognozy przed publikacją lutowych wyników CPI zakładają, że inflacja konsumencka wzrastała o +2,1%. Dlaczego jednak RPP nie chce zdecydować się na podwyżkę stóp już w tym momencie? Założony cel inflacyjny w odróżnieniu od innych dużych banków centralnych (FED, BoJ, EBC) znajduje się bowiem wyżej – na 2,5%.

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

Od początku tygodnia rynek kontynuował rozpoczętą w ubiegłym tygodniu korektę wzrostową, na skutek czego kurs AUDUSD dotarł w okolice istotnego (z punktu widzenia wcześniejszych wydarzeń) oporu 0.7625 oraz mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego, gdzie we wtorek pojawiła się reakcja podażowa. Od tej pory aż do czwartkowego popołudnia obserwowaliśmy spadki, na skutek których pokonaliśmy lokalne wsparcie 0.7550, które obecnie re-testujemy od dołu jako opór.

By zainwestować sprawdź ofertę brokera STO

AUDUSD H1

Niewątpliwie najistotniejszym wydarzeniem dla dolara australijskiego była wspomniana już wcześniej środowa decyzja w sprawie stóp procentowych po posiedzeniu Banku Rezerw Australii (RBA). Jak zakładano, główna stopa procentowa została jednogłośnie utrzymana na poziomie 1,5%.

Podczas oświadczenia, gubernator Lowe odniósł się do zbyt wysokiego kursu AUD. Oprócz tego w oświadczeniu przeczytać można było m.in. że:

 • Globalne warunki gospodarcze w ostatnich miesiącach uległy poprawie
 • Brak zmian w PolMon pokrywa się z obecnymi poziomami inflacji i PKB
 • Wskaźniki rynku pracy wyraźnie mieszane
 • Wyższe ceny rynku surowców wspierają wzrost zysku narodowego Australii
 • Inflacja będzie wzrastać w trakcie 2017
 • Średnioterminowe ryzyko wzrostu gospodarczego w Chinach nadal się utrzymuje

Pełna treść oświadczenia, które nie zawierało w sobie żadnych niespodzianek, znajduje się pod linkiem. Najważniejszą informacją możliwą do wyczytania spośród linijek tekstu jest fakt, że w najbliższej przyszłości stopy procentowe RBA na pewno nie zostaną zmienione.

EURUSD

Od początku tygodnia obserwowaliśmy spokojne spadki, które jak już wielokrotnie wspominałem z technicznego punktu widzenia wskazywały, że są jedynie korektą, po której powinien pojawić się kolejny impuls wzrostowy. Tak też się stało i od czwartku eurodolar zaczął poruszać się dynamicznie na północ. Na skutek tych wzrostów w piątek rynek wybił górą z trwającej od 17 lutego br. konsolidacji.

EURUSD H1

W czwartek Europejski Bank Centralny zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W oświadczeniu polityki pieniężnej – o którym pisaliśmy tutaj – EBC podtrzymał gołębie stanowisko i podkreślał, że stopy zostaną utrzymane w obecnych lub jeszcze niższych przedziałach w dłuższym okresie czasu.

Tuż po godzinie 14:30 rozpoczęła się również konferencja prasowa z udziałem M. Draghi’ego. Na jej początku prezes EBC odczytał oświadczenie polityki pieniężnej (pełna treść dokumentu pod linkiem), przedstawiając zaktualizowane prognozy gospodarcze. Najważniejsze nagłówni przedstawialiśmy w osobnym artykule choć warto powtórzyć zaktualizowane prognozy PKB i inflacji na lata 2017-2019:

W czwartek odbyło się również spotkanie liderów UE, podczas którego na drugą kadencję wybrany został Donald Tusk. Ponieważ polska była jedynym krajem, który nie poparł Polaka w głosowaniu pozwolę sobie pozostawić to bez komentarza.

GBPUSD

Od początku tygodnia obserwowaliśmy spadki, które już od środy przestały tworzyć nowe dołki w efekcie czego przez całą drugą połowę tygodnia kabel poruszał się w konsolidacji.

GBPUSD H1

Wybicie dołem mogłoby być sygnałem do kontynuacji spadków lecz warto pamiętać, że znajdujemy się w okolicy niezwykle istotnego wsparcia 1.2115, gdzie pojawić mogłaby się silna reakcja popytowa.

Analiza została wykonana na platformie regulowanego przez CySEC i FCA brokera STO

GBPUSD D1

Spotkajmy się na konferencji inwestycyjnej – FXCuffs w Krakowie 24-25 marca – zarejestruj się za darmo.

USDCAD

Od początku tygodnia rynek kontynuował wcześniejszą konsolidację, z której w środę wybiliśmy górą. Na skutek piątkowego NFP i pozytywnych danych kanadyjskiego rynku pracy obserwowaliśmy dynamiczne umocnienie kanadyjskiej waluty w efekcie czego kurs USDCAD dotarł w okolice górnego ograniczenia wcześniejszej konsolidacji.

Pokonanie tego poziomu mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków choć warto wspomnieć, że znajdujemy się w okolicy ubiegłorocznych maksimów, które rynek mógłby chcieć uprzednio ponownie przetestować.

USDCAD H1

Jak dowiedzieliśmy się z publikowanego przez Statistics Canada (urząd statystyczny Kanady) raportu dotyczącego sytuacji na rynku pracy w Kanadzie zmiana zatrudnienia w lutym pozytywnie zaskoczyła. Raport zatrudnienia wskazał przyrost miejsc pracy i wyniósł 15,3K względem prognoz na poziomie 2,5K.

Zmalała również stopa bezrobocia, która pomimo prognoz na dotychczasowym poziomie 6,8% zmalała do 6,6% co jest najlepszym wynikiem od marca 2015r.

Sporym (pozytywnym) zaskoczeniem okazała się również zmiana zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, która zanotowała największy wzrost od maja 2016r.

W środę poznaliśmy również cotygodniowy raport dotyczący zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku, które pomimo prognoz na poziomie 1,965 mln brk. wyniosły aż 8,209 mln brk. Jest to wynik czterokrotnie gorszy od zakładanego.

Jak w swojej analizie pisał Piotr Drabik “Jedyną nadzieją byłoby kolejne cięcie produkcji przez państwa OPEC może to jednak nie być takie łatwe, ponieważ już część krajów ma problem z wypełnianiem obecnego ograniczenia. Przykładem jest Rosja niebędąca w OPEC, która również ratyfikowała porozumienie jednak od początku jej ograniczenie produkcji było mniejsze niż ustalono.”

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBezpłatne szkolenia online z Comparic.pl, 13-17 marca
Następny artykuł„Trading to nie Ferrari…” – Wywiad z Sylwią Dobosz
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here