Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


W minionym tygodniu odbyło się styczniowe posiedzenie FOMC, które śmiało moglibyśmy nazwać przełomowym. Nie z powodu decyzji jaka zapadła lecz faktu, że byliśmy właśnie świadkami ostatniego posiedzenia FOMC pod kierownictwem Janet Yellen. Jak komentował już wcześniej Adam Rak, po czterech latach piastowania urzędu Janet Yellen żegna się z fotelem prezesa Rezerwy Federalnej, przekazując pieczę nad amerykańską polityką monetarną swojemu współpracownikowi Jerome Powellowi. Już na początku lutego zasiadający obecnie w Radzie Gubernatorów Powell zostanie zaprzysiężony na nowego, szesnastego prezesa Rezerwy Federalnej.

Biorąc jednak pod uwagę podjęte decyzje, wydarzenie to jedynie na papierze wyglądało jak najistotniejszy punkt całego tygodnia. Tego dnia (w środę) zabrakło bowiem aktualizacji prognoz ekonomicznych oraz konferencji prasowej następującej po publikacji oświadczenia.

Jak przeczytać mogliśmy w środowym oświadczeniu FOMC: Informacje otrzymane od czasu grudniowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku wskazują, że rynek pracy nadal się umacnia, a aktywność gospodarcza rośnie w solidnym tempie. Wzrost w zakresie zatrudnienia, wydatków gospodarstw domowych i stałych inwestycji przedsiębiorstw pozostaje silny, a stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie. Po 12 miesiącach zarówno inflacja ogólna, jak i inflacja w przypadku artykułów innych niż żywność i energia nadal utrzymują się poniżej 2 procent. Środki kompensacji inflacji na rynku wzrosły w ostatnich miesiącach, ale pozostają niskie; miarodajne miary długoterminowych oczekiwań inflacyjnych są niewielkie, w równowadze.

(…)Komitet oczekuje, że przy kolejnych stopniowych zmianach w polityce pieniężnej aktywność gospodarcza wzrośnie w umiarkowanym tempie, a warunki na rynku pracy pozostaną silne. Oczekuje się, że inflacja w ciągu 12 miesięcy wzrośnie w tym roku i ustabilizuje się wokół celu 2% Komitetu.

Nie mamy więc wyraźnych różnic w stosunku do grudniowego oświadczenia, lecz przekonanie FOMC o słuszności stopniowych zmian w kształcie PolMon może być odczytane jako przyzwolenie na dalszą wycenę rynkową podwyżki FOMC w marcu tego roku.

Styczniowe NFP i inflacja zarobkowa bardzo pozytywnie zaskoczyły!

Biorąc pod uwagę reakcje rynku, zdecydowanie ważniejszy okazał się natomiast piątkowy raport autorstwa Biura Statystyki Pracy (pełna treść dostępna tutaj) przedstawiający sytuację na rynku pracy w USA.

Z raportu BLS wynika, iż w styczniu amerykańska gospodarka wytworzyła aż 200 tys. nowych etatów w sektorze pozarolniczym, co jest wynikiem o 20 tys. lepszym od prognoz i o 52 tys. od rezultatu za grudzień 2017 r.

Mimo, że stopa bezrobocia utrzymała się na dotychczasowym poziomie 4,1% to jednak sama wartość NFP została bardzo pozytywnie odebrana przez rynek. Ostatecznie dolar amerykański odnotował silną aprecjację, dzięki czemu pierwszy raz od dawna umacniał się w stosunku do wszystkich walut G10. Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że nieznacznie osłabiał się on jedynie w stosunku do franka szwajcarskiego i euro. Największą jego aprecjację obserwowaliśmy natomiast w stosunku do jena japońskiego i dolara australijskiego.

Źródło: Finviz.com

Za nami styczeń a więc pierwszy kalendarzowy miesiąc 2018 roku. Biorąc pod uwagę zmienność od początku roku zauważymy jednak, że dolar amerykański w dalszym ciagu pozostaje najsłabszą walutą z koszyka G10.

Źródło: Finviz.com

Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

Dane ze Stanów Zjednoczonych…


We wtorek poznaliśmy wartość indeksu zaufania konsumentów, który przygotowuje badawcza organizacja non-profit o nazwie Conference Board. Oczekiwania rynkowe przed tą publikacją uplasowały się nieco powyżej poprzedniego odczytu 122,1 bo na poziomie 123,1. Jak się jednak okazało, obecny odczyt to aż 125,4, a więc zdecydowanie powyżej oczekiwań jak i odczytu poprzedniego, który zrewidowany został do 123,1.

“Zaufanie konsumentów poprawiło się w styczniu po spadku w grudniu”, powiedział Lynn Franco, dyrektor ds. wskaźników ekonomicznych w Conference Board. “Ocena obecnych warunków przez konsumentów dalej utrzymuje się na historycznie wysokim poziomie. Oczekiwania uległy poprawie, chociaż konsumenci byli nieco ambiwalentni co do swoich perspektyw finansowych w nadchodzących miesiącach, być może w wyniku pewnej niepewności co do wpływu planu podatkowego. Ogólnie jednak konsumenci są przekonani, że stałe tempo wzrostu, które nastąpiło pod koniec 2017 r., wtrzyma się w 2018 r.” – dodał.

Jak to zwykle bywa, na dwa dni przed (wspomnianym we wstępie) styczniowym raportem non-farming payrolls poznaliśmy najnowsze szacunki ADP. Jak już wcześniej zauważył Adam Rak, styczniowy raport ADP bije na głowę gołębie szacunki ekonomistów i wynosi ostatecznie 234 tys. W miesiącu poprzednim, po uprzedniej rewizji wskaźnik znalazł się na poziomie 242 tys. Ankietowani przez Bloomberg ekonomiści spodziewali się zauważalnie gorszych wyników, a konsensus przyjęty przez rynek uplasował się na równym poziomie 180 tysięcy.

Rozpoczęliśmy ten rok z kolejnym fantastycznym wynikiem. Usługodawcy przeżywają prawdziwy boom raportując największy przyrost zatrudnienia od ponad roku. Odnotowaliśmy również solidny wzrost liczby pracowników w średnich i dużych przedsiębiorstwach, podczas gdy dynamika zatrudnienia w małych firmach nieco zwalnia – komentuje dzisiejszy raport Ahu Yildirmaz, wiceprzewodniczący instytutu ADP.

Jak co tydzień, w środę poznaliśmy również raport amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Z raportu EIA wynika, że po ubiegłotygodniowym spadku o 1,071 mln. brk, w tygodniu kończącym się 26 stycznia 2018 roku zapasy ropy naftowej zwiększyły się aż o 6,776 mln. brk. co okazało się wynikiem zdecydowanie gorszym od prognoz zakładających wzrost jedynie o 0,126 mln. brk. Okazuje się więc, że to koniec najdłuższej w historii, trwającej dziesięć tygodni serii spadków zapasów ropy naftowej.

W czwartek IHS Marit opublikował również wyniki PMI ze Stanów Zjednoczonych. Jak wynika z raportu, wskaźnik PMI utrzymał się na poziomie 55,5. Odczyt ten jest taki sam jak poprzednio, a ponadto takie były również prognozy ekonomistów.

W przypadku Stanów Zjednoczonych zdecydowanie ważniejszy jest natomiast raport instytutu ISM (Institute of Supply Management). W tym przypadku prognozy zakładały spadek wartości wskaźnika z 59,7 do 58,8. Ostateczny rezultat na poziomie 59,1 okazał się więc nieznacznie lepszy.

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

Dane z naszej rodzimej gospodarki…


Dynamika polskiego PKB rośnie najszybciej od 2011 roku

We wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował szacunek wstępny dynamiki polskiego Produktu Krajowego Brutto w 2017 r. Przypomnijmy, że w 2016 roku PKB urósł o 2,9%. Prognozy przed tą publikacją zakładały, że na przestrzeni 2017 roku PKB wzrosło aż o 4,5%. Ostateczny rezultat okazał się jednak jeszcze lepszy. Jak przeczytać możemy w raporcie, według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2017 roku był realnie wyższy o 4,6%

Co to oznacza w praktyce?

Dynamika Produktu Krajowego Brutto na poziomie 4,6% oznacza, że na przestrzeni 2017 roku ogólna wartość towarów i usług wytworzonych w Polsce wzrosła w skali roku aż o 4,6%. Dla porównania, na przestrzeni 2016 roku Produkt Krajowy Brutto wzrósł jedynie o 2,9%.

Spoglądając na poniższy screen zauważymy, że dynamika polskiego PKB rośnie najszybciej od 2011 roku, kiedy to również plasował się ona na poziomie 4,6%.

Źródło: investing.com

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

W środę poznaliśmy wyniki inflacji konsumenckiej CPI z Australii. Jak podał tamtejszy urząd statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czwartym kwartale minionego roku k/k o 0,6% i r/r o 1,9%. Oba odczyty zawiodły jednak oczekiwania ankietowanych ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu kolejno o 0,7% k/k i 2,0% r/r.

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że piątkowa aprecjacja USD spowodowana odczytami NFP znalazła swoje reakcje odzwierciedlenie na wykresie. Warto jednak zwrócić uwagę, że spadki na tym instrumencie notowane były przez cały tydzień. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania linii tendencji wzrostowej.

AUDUSD Daily

EURUSD

We wtorek poznaliśmy szacunki dynamiki PKB w strefie euro. Jak juz wcześniej informował Krzysztof Wiwatowski, poprzedni odczyt PKB zarówno w ujęciu rocznym jak i kwartalnym został zrewidowany w górę, odpowiednio z 2,6% do 2,8% oraz z 0,6% do 0,7%. Wstępne dane wskazują jednak na spadek z tych wartości do 2,7% k/k oraz 0,6% r/r. Jednakże są one zgodne z konsensusem rynkowym.

W środę Eurostat poinformował również, iż na podstawie wstępnego szacunku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w styczniu o 1,3% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Równocześnie dowiedzieliśmy się także, że stopa bezrobocia w grudniu ub.r. utrzymała się na dotychczasowym poziomie 8,7%.

Europejskie PMI przemysłowe osuwa się z grudniowych maksimów

W czwartek poznaliśmy finalny styczniowy odczyt PMI przemysłowego w strefie euro. Z raportu IHS Markit wynika, iż odczyt na poziomie 59,60 pokrył się w wstępnymi szacunkami. W porównaniu z grudniem oznacza to jednak spadek wartości wskaźnika z historycznych szczytów na poziomie 60,60.

Sektor przemysłowy w strefie euro bardzo dobrze rozpoczął 2018 rok. Mimo, że w styczniu tempo wzrostu produkcji i nowych zamówień spadło z rekordowych poziomów z grudnia ub.r. to wciąż pozostaje na bardzo wysokim poziomie.

Zakres, w jakim popyt wzrósł w ostatnich miesiącach, nadal wyprzedzał zdolności produkcyjne, prowadząc do niemal rekordowych wzrostów zarówno zaległości niezakończonych zamówień, jak i czasów dostawy dostawców.Wzrostowi cen związanemu z dalszymi zmianami na rynku towarzyszył gwałtowny wzrost cen ropy w ciągu ostatniego miesiąca, co spowodowało dalszą intensyfikację presji kosztowych. Ponieważ coraz wyższe koszty są coraz częściej przenoszone na klientów, badanie wysyła ostrzeżenie o potencjalnym wzroście przyszłej inflacji cen konsumpcyjnych” – komentował Chris Willamson z IHS Markit.

Spoglądając na notowania eurodolara zauważymy, że przez cały tydzień kurs oscylował w okolicy linii trendu spadkowego. Za potencjalnym odrzuceniem tego oporu przemawiać może m.in. fakt, iż rynek w dalszym ciagu nie przetestował od góry ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) w okolicy poziomu 1.2090.

Odbieraj codzienne sygnały handlowe przez SMS, nigdy nie przegapisz kolejnej korekty cen lub trendu!

EURUSD Weekly

By tak się jednak mogło stać, rynek musiałby w międzyczasie pokonać jeszcze trzy lokalne poziomy wsparcia.

EURUSD H1

GBPUSD

Brytyjskie PMI przemysłowe kolejny miesiąc w dół

W czwartek poznaliśmy styczniowe rezultaty PMI przemysłowego z UK. Jak wynika z publikacji IHS Markit, Wielka Brytania rozpoczyna 2018 rok z nienajlepszą kondycją przemysłu.

Najnowszy odczyt (55,3) nie sprostał oczekiwaniom ankietowanych ekonomistów, którzy spodziewali się rezultatu na poziomie 56,5. Ponadto ujemnie zrewidowano również grudniową wartość wskaźnika do 56,2 z 56,3 poprzednio.

“Brytyjski sektor produkcyjny odnotował niepożądane wolniejsze tempo wzrostu cen na początku 2018 r. (…) Wzrost produkcji gwałtownie spadł od najwyższego poziomu z listopada, a indeks wyprzedzający nowych zamówień, który był bardziej perspektywiczny, obniżył się do siedmiomiesięcznego minimum. Inflacja kosztowa wzrosła do 11-miesięcznego maksimum i do jednego z najwyższych poziomów w historii. Było to spowodowane m.in. gwałtownymi wzrostami cen ropy.” – komentował Rob Dobson z IHS Markit

W piątek poznaliśmy również wartość wskaźnika PMI z sektora budowlanego. Jak już wcześniej zauważył Jarosław Szeląg, najnowsze dane sugerują, że główna siła napędowa tego sektora w ostatnich miesiącach czyli budownictwo mieszkaniowe spowolniła, kończąc 16-miesięczny wzrost.

Z drugiej strony budownictwo komercyjne wróciło do wzrostu, odwracając sześciomiesięczny okres spadku, choć tempo ekspansji było niewielkie.

Ostatecznie jednak wartość wskaźnika PMI spadła do 50.2 z 52.2 przed miesiącem. Warto jednak zaznaczyć, że wciąż jest to wynik powyżej 50 pkt. co świadczy o może nie dynamicznym ale jednak rozwoju sektora budowlanego w UK.

Spoglądając na notowania kabla zauważymy, że przez zdecydowana większość tygodnia kurs poruszał się spokojnie na północ, by w trakcie piątkowej sesji niedźwiedzie mogły znieść większość tych wzrostów. Jeżeli spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania tygodniowych minimów (niebieskie wsparcie) bądź nawet okolic poziomu 1.3850.

GBPUSD H4

USDCAD

Zgodnie z prognozami analityków kanadyjskie PKB odbijało w listopadzie po październikowej stagnacji i jego dynamika wyniosła +0,4% m/m (poprzednio 0,0%). Pozytywnym zaskoczeniem okazała się również publikacja roczna, gdzie PKB wyniosło +3,5% wobec prognozowanego zgodnie z wcześniejszym okresem +3,4% r/r.

Na skutek piątkowej aprecjacji USD kurs pary walutowej USDCAD pokonał lokalny (niebieski) opór. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet re-testu dolnego ograniczenia wcześniejszej konsolidacji.

USDCAD H4

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: investing.com

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułŻegnaj Yellen! Kim jest pierwsza kobieta na fotelu prezesa Fed?
Następny artykułJustin Bennett Price Action: Tygodniowe spojrzenie na rynki 5 – 9 lutego
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here