Naga Markets 

Niewątpliwie spośród wszystkich wydarzeń makroekonomicznych, które miały miejsce w minionym tygodniu, dwa zasługują na szczególe wyróżnienie. Mowa to oczywiście o środowej decyzji FOMC w sprawie pozostawienia amerykańskich stóp procentowych na dotychczasowych poziomach w przedziale 0,5-0,75%. Zauważalna jest jednak delikatna zmiana w towarzyszącemu decyzji oświadczeniu FOMC, które okazało się odrobinę bardziej jastrzębie. Komitet zauważa pozytywne zmiany w gospodarce jakie zaszły od grudnia i wskazuje na poprawę sytuacji na amerykańskim rynku pracy oraz generalną poprawę sentymentów biznesu oraz konsumentów w ostatnim czasie. W najnowszym oświadczeniu nie znajdziemy jednak części o przejściowym wpływie cen energii na poziom inflacji. W najnowszym oświadczeniu po raz kolejny zapewniono o względnym zbalansowaniu możliwych czynników ryzyka oraz zwrócono uwagę na umiarkowany poziom inwestycji w amerykańskich przedsiębiorstwach. Całe oświadczenie FOMC (w języku angielskim) dostępne jest na stronie internetowej Rezerwy Federalnej.

Drugim co do ważności (choć może nawet ważniejszym od poprzedniego) wydarzeniem tygodnia była oczywiście piątkowa publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy za styczeń autorstwa BLS. Chociaż główny odczyt zatrudnienia w sektorze pozarolniczym okazał się zdecydowanie wyższy od prognoz, to pozostałe składowe wypadały gorzej niż zakładały rynki.

Poniżej najważniejsze dane zaprezentowane w raporcie:

  • NFP – 227 tysięcy, prognoza 175 tysięcy, poprzednio 156 tysięcy
  • Stopa bezrobocia – 4,8%, prognoza i poprzednio 4,7%
  • Średnie zarobki godzinowe m/m – +0,1%, prognoza +0,3%, poprzednio +0,4%
  • Średnie zarobki godzinowe r/r – +2,5%, prognoza +2,8%, poprzednio +2,9%
  • Stopa partycypacji – 62,9%, poprzednio 62,7%

Wzrost stopy partycypacji przekłada się na skok stopy bezrobocia, najgorzej prezentuje się jednak dynamika inflacji zarobkowej, która spowalniała w stosunku do grudnia zdecydowanie mocniej niż przewidywali inwestorzy.

W poniedziałek poznaliśmy również indeks podpisanych umów kupna domów w Stanach Zjednoczonych, w stosunku do którego, po listopadowym osunięciu się indeksu o -2.5%, w grudniu spodziewano się wzrostu o 1,1%. Ostateczne wyniki okazały się jeszcze lepsze i wskaźnik podpisanych umów kupna domów wzrósł o 1,6% z poziomu 107,3 w listopadzie do 109,0 w grudniu. W stosunku rocznym indeks znajduje się o 0,3% powyżej wynikiem z grudnia 2015r. kiedy to wynosił 108.7%).

We wtorek poznaliśmy odczyty indeksu zaufania konsumentów w Stanach Zjednoczonych,  który przygotowała badawcza organizacja non-profit o nazwie Conference Board. Pomimo i tak nieco gorszych prognoz na poziomie 113.0 względem poprzedniego odczytu 113,7 (skorygowanego ostatecznie do 113,3), obecny odczyt wyniósł zaledwie 111,8.

Pomimo tego spadku odczyt wciąż plasuje się na wysokim poziomie choć widać, że ankietowani, którzy wzięli udział w badaniu nieco gorzej oceniają bieżącą sytuacje i mają inne oczekiwania w stosunku do przyszłych warunków ekonomicznych w USA.

Oprócz wspomnianej wcześniej decyzji w sprawie stóp procentowych, w środę poznaliśmy również opublikowany przez ADP styczniowy raport z amerykańskiego rynku pracy, który przez wielu inwestorów traktowany jest jako istotny prognostyk przed mającą miejsce dwa dni później publikacją NFP i jobs report autorstwa BLS ( czym wspominałem wyżej).

O ile wyniki ADP oraz NFP często nie są tożsame, to dynamiczna zmiana wartości zatrudnienia pozarolniczego według publikacji środowych sygnalizuje, że w przypadku NFP także spodziewać można było się silniejszego odwrócenia trendu.  W momencie gdy analitycy zakładali wzrost etatów w styczniu o 165 tysięcy, a ostateczny odczyt plasował się na poziomie 246 tysięcy, apetyty co do silnego NFP w piątek na pewno wzrosły. Tak też się stało i jak wspominałem wcześniej – piątkowe NFP mimo prognoz na poziomie 175 tys. wyniosło 227 tys.

Podsumowując najważniejsze publikacje i odczyty ze Stanów Zjednoczonych warto również wspomnie o środowej publikacji Wskaźnika ISM dla przemysłu oraz piątkowego ISM dla usług.

W pierwszym wypadku pomimo i tak lepszych prognoz na poziomie 55,0 względem poprzedniego odczytu 54,5, wskaźnik wyniósł 56,0. W przypadku usług prognozy również zakładały delikatną poprawę z 56,6 na 57,0 jednak ostateczny odczyt wyniósł 56,5.

Z naszej rodzimej gospodarki…


We wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował szacunek polskiego PKB w 2016 roku, który plasował się na poziomie +2,8%, co jest wynikiem delikatnie wyższym od oczekiwań analityków (+2,7%), jednak zdecydowanie gorszym niż dynamika z 2015 roku, która plasowała się na poziomie 3,9%.

Sprawdź również w jak ciekawej sytuacji znalazły się pary walutowe z PLN

Źródło: GUS

Pozostałe składowe wskaźniki raportu o PKB w 2016 roku (na podstawie noty prasowej GUS) przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule.

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

Na skutek dynamicznych wzrostów rynek wybił w końcu górą z trwającej od ponad dwóch tygodni konsolidacji. Z technicznego punktu widzenia warto zauważyć, że w dalszym ciagu nie wykonaliśmy re-testu pokonanego w ten sposób poziomu 0.7600, który obecnie znajduje się w okolicy mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego. Zgodnie z zachowaniem zasady zmiany biegunów taki re-test powinien nastąpić jednak biorąc pod uwagę dynamiczne piątkowe wzrosty istnieje coraz większe prawdopodobieństwo, że rynek będzie kontynuował dalsze wzrosty bez wcześniejszego zejścia na dół.

AUDUSD H1

EURUSD

Kolejny tydzień rynek poruszał się spokojnie na północ. Wzrosty te trwają już od połowy grudnia i coraz bardziej prawdopodobne wydaje się, że w najbliższym czasie rynek dotrze i ponownie przetestuje okolice poziomu 1.0850 oraz linię trendu spadkowego.

Inwestuj u Brokera CentroFX i odbierz Cashback od zawartych transakcji w wysokości $3 za każdego zamkniętego lota bądź indywidualnie negocjuj jego wysokość.

EURUSD Daily

Tym co wpływało na umacnianie Europejskiej waluty była m.in. wtorkowa paczka danych ze Strefy Euro:

Źródło: pl.investing.com

GBPUSD

Od początku tygodnia obserwowaliśmy kontynuację spadków, które dotarły w okolice lokalnego wsparcia 1.2420, gdzie we wtorek pojawiła się silna reakcja popytowa. Wzrosty te były kontynuowane aż do czwartkowego popołudnia i mimo, że ustanowiły one nowy, wyższy wierzchołek, na skutek decyzji BoE odnośnie pozostawienia stóp procentowych oraz poziomu programu skupu aktywów na niezmienionym poziomie nastąpiło drastyczne osłabienie się Funta szterlinga. Na skutek tych spadków rynek wybił dołem z trwającego od trzech tygodni kanału wzrostowego i jeżeli spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania wspomnianego już poziomu 1.2420.

GBPUSD H4

Tym co wpływało na kształtowanie się kursu GBP była wspomniana już decyzja BoE o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, na dotychczasowym poziomie 0,25%. Było to niewątpliwie jedna z trzech najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia jednak ponieważ nie dotyczy ono wszystkich Majorsów a jedynie GBPUSD (i pozostałych par z GBP) wspominam o nim dopiero teraz. Jednocześnie bank centralny publikował zaktualizowane prognozy gospodarcze i protokoły z posiedzenia.

Monetary Policy Committee (odpowiednik polskiej RPP) jednogłośnie (9-0) zdecydował się utrzymać główną stopę procentową na poziomie 0,25% oraz skup w ramach QE na wysokości 435 miliardów funtów.

Pełna treść podsumowania posiedzenia polityki pieniężnej wraz z MPC minutes dostępna jest bezpośrednio na stronie banku. Najistotniejsze nagłówki oraz prognozy inflacyjne, które publikowaliśmy wcześniej znajdziesz tutaj.

Pól godziny po opublikowaniu oficjalnej decyzji banku odbyła się również konferencja prasowa i sesja Q&A z gubernatorem BoE, Markiem Carneyem, który to bez większych problemów zapchał popularnego kabla poniżej okrągłego poziomu 1.2600.

Podczas odczytu oświadczenia wprowadzającego Carney stwierdził, że najważniejszym czynnikiem dla przyszłej prosperity UK będą relacje z Unią Europejską już po Brexicie. Pozostałe najważniejsze nagłówki oraz relację z sesji Q&A znajdziesz tutaj.

USDCAD

Niemal od początku tygodnia, gdy w okolicy lokalnego oporu 1.3165 pojawiła się reakcja podażowa, rynek poruszał się na południe. Mimo, że spadki już we wtorek dotarły w okolice poziomu 1.2980, do końca tygodnia wsparcie to pozostało niepokonane.

USDCAD H1

Na umacnianie się Dolara kanadyjskiego wpływała w tym tygodniu m.in. wtorkowa publikacja wyników listopadowego PKB z Kanady, którego dynamika wzrostów wzrosła do 0,4%.

Na kształtowanie się kursu Dolara kanadyjskiego miała wpływ również środowa publikacja raportu amerykańskiej EIA odnośnie zapasów ropy naftowej. Po wzroście o prawie 2,84 miliona baryłek w zeszłym tygodniu, konsensus przed publikacją zakładał kolejny wzrost, leczy tym raz o 3,829 miliona baryłek. Jak podała EIA zapasy ropy zwiększyły natomiast o 6,466 miliona baryłek co daje przyrost ponad dwukrotnie większy od poprzedniego.

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com

comparic-300x114-centrofx

CentroFX  to w pełni licencjonowany i autoryzowany przez CySEC (licencja 246/14) broker będący częścią grupy kapitałowej R Capital Solutions Limited działającej od 2014.

CentroFX oferuje trading bez interwencji tzw. non-dealing desk, ponad 170 instrumentów handlowych w tym waluty, akcje, towary, indeksy, w pełni transparentny i zaawansowany system transakcyjny z natychmiastową egzekucją zleceń oraz gwarancja stałego spreadu na wszystkich instrumentach (fix), Fundusz Rekompensat Inwestycyjnych do 20 000 euro i ochronę przed ujemnym saldem rachunku – sprawdź ofertę.

Wszystkie analizy z cyklu można śledzić pod tagiem „przegląd rynkówConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPoziom wsparcia i oporu
Następny artykułDywidenda = zysk? Co zrobić z wolną gotówką? Kupować!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here