Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Spoglądając w kalendarz ekonomiczny moglibyśmy stwierdzić, że miniony tydzień był stosunkowo spokojny. Stwierdzenie to jest szczególnie trafne jeżeli porównamy go do poprzedniego tygodnia kiedy to poznaliśmy decyzje aż 4 banków centralnych dot. ich polityki monetarnej. W minionym tygodniu jedynie RBNZ podjął podobną decyzję. Oprócz tego pojawiło się kilka istotnych odczytów z różnych gospodarek i chyba mające największy wpływ na notowania funta szterlinga wypowiedzi gubernatora Bank of England, Marka Carneya i Głównego ekonomisty BoE, Andrew Haldane. Wszystkie z powyższych postaram się opisać za chwilę. Jak co tydzień, na początku zwróćmy jednak uwagę na dane, które napłynęły do nas z za oceanu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dane ze Stanów Zjednoczonych…


W ciągu minionego tygodnia poznaliśmy stosunkowo niewiele istotnych publikacji ze Stanów Zjednoczonych. To też przełożyło się na fakt, iż notowania głównych par walutowych w głównej mierze kreowane były poprzez newsy napływające do nas z pozostałych gospodarek.

W poniedziałek głównodowodzący FED z Nowego Jorku podtrzymał zeszłotygodniową retorykę Janet Yellen z podsumowania posiedzenia FOMC.

Jak informowaliśmy już wcześniej, William Dudley zakomunikował, że obecna stopa bezrobocia oraz inflacja poruszają się w optymalnych dla całej amerykańskiej gospodarki okolicach. Osobiście jest „bardzo pewny”, że USA czeka długotrwała ekspansja ekonomiczna, której zasięg będzie mógł zdziwić nawet sporych optymistów.

Jego zdaniem dynamika inflacji zarobkowej wcale nie spowolniła – pokrywa się bowiem ze wzrostami produktywności. Wraz z zacieśnianiem się rynku pracy wkrótce powinniśmy być świadkami większego przyspieszenia wzrostu wypłat przeciętnego Amerykanina.

Spośród najistotniejszych niewątpliwie podkreślić należałoby również środową publikację dot. sprzedaży istniejących nieruchomości oraz piątkową dot. sprzedaży nowych nieruchomości.

Źródło: pl.investing.com

Mimo ujemnie zrewidowanego poprzedniego odczytu dot. sprzedaży istniejących nieruchomości, obie publikacje okazały się pozytywne.

Dane z naszej rodzimej gospodarki…


W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dane z rynku pracy. Przeciętne wynagrodzenie brutto zmalało z 4489,1 poprzednio do 4391 PLN w maju. Mimo to w maju 2017 r. w stosunku rok do roku (r/r) przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,5% i wyniosło 5990,4 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 5,4% r/r i wyniosło 4390,99 zł.

Źródło: http://stat.gov.pl

We wtorek poznaliśmy natomiast wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej osiągniętych w miesiącu maju.

Jak informowaliśmy już wczoraj, chociaż sprzedaż sektora detalicznego w maju wzrastała o 8,4% rdr, to w ujęciu miesięcznym osuwała się o 0,2%. Ankietowani przez PAP ekonomiści zakładali natomiast wzrost wskaźnika o 9% rdr oraz brak zmian dynamiki mdm.

Jeżeli chodzi o wyniki majowej produkcji przemysłowej, to te wyraźnie przewyższyły oczekiwania ekonomistów. Wskaźnik wzrastał o 9,1% rdr oraz 5,5% mdm (prz prognozach kolejno 8,1% i 4,6%). Warto jednak zauważyć, że w kwietniu notowano dynamiczne, sezonowe spadki produkcji przemysłowej.

Jak pisałem już wcześniej, spoglądając na wykresy, na większości par walutowych z PLN zauważymy zdecydowanie większe odbicie, które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku/kilkunastu dni. Przypomnijmy, że od dłuższego czasu nieprzerwanie obserwowaliśmy umacnianie się polskiego złotego. Aprecjacja PLN trwała jednak tak dług, że wśród wielu analityków zaczęły pojawiać się głosy, że przydałaby się jakaś większa korekta.

Spoglądając na indeks PLN zauważymy, że dotarł on w okolice istotnego oporu, gdzie pojawiła się silna reakcja podażowa. Trwałe odrzucenie tego poziomu mogłoby spowodować przynajmniej głębszą korektę spadkową i osłabienie PLN.

Źródło: https://stooq.pl

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

W poniedziałek szefujący Reserve Bank of Australia Philip Lowe uczestnicząc w panelu dyskusyjnym skomentował obecną sytuację gospodarczą kraju. Jak w swoim artykule podkreślał Adam Rak, jego zdaniem Australia w kolejnych latach powinna rozwijać się w odrobinę szybszym tempie niż do tej pory, co jest zresztą zgodne z globalnym trendem. Lowe przyłożył szczególną uwagę do krajowego rynku pracy, który zdaniem gubernatora zauważalnie się umocnił w ostatnich miesiącach, podobnie jak wyniki ankiet przeprowadzanych wśród przedsiębiorców.

Czynnikiem, który może doprowadzić do spowolnienia gospodarczego jest wciąż niski przyrost wynagrodzeń. W parze z wysokim zadłużeniem statystycznego obywatela oraz wysokimi cenami nieruchomości w Australii, kraj może stać na skraju krachu podobnego do tego jaki miał miejsce w Stanach Zjednoczonych dekadę temu.

We wtorek poznaliśmy protokoły z czerwcowego posiedzenia RBA. Najważniejsze nagłówki z minutes podawane przez agencję prasową Reutera dostępne poniżej:

 • Należy nadal utrzymać akomodacyjną politykę pieniężną
 • RBA uważnie śledzi zmiany na rynku pracy oraz rynku nieruchomości
 • Istotne utrzymanie ściśłej współpracy z innymi organami państwowymi
 • Niska dynamika przychodów gospodarstw domowych w połączeniu z zacieśnionymi warunkami pożyczkowymi wpłynie negatywnie na konsumpcję
 • Dynamika zarobków utrzyma się na niskich poziomach przez pewien czas
 • Liczba miejsc pracy powinna zwiększać się coraz szybciej, stopa bezrobocia jednak nadal wysoko
 • Zbyt silny AUD utrudni wprowadzanie korzystnych zmian gospodarczych

Protokoły nie pokazały tak naprawdę nic nowego, a ich ogólny ton przechyla się wyraźnie w gołębią stronę.

Mimo początkowych wzrostów, na skutek których rynek ponownie przetestował okolice poziomu 0.7626, przez zdecydowaną większość tygodnia obserwowaliśmy spadki. Podaż nie miała jednak wystarczająco siły by zbić kurs aż w okolice poziomu 0.7520 i od piątku ponownie obserwujemy wzrosty.

AUDUSD H4

EURUSD

W tym tygodniu Peter Praet, będący głównym ekonomistą Europejskiego Banku Centralnego w wywiadzie dla Der Spiegel mówił: „Moim zdaniem, Brytyjczycy popełnili poważny błąd. Kraj znalazł się w niezwykle trudnej sytuacji. Już teraz widzimy negatywne skutki, brytyjska gospodarka zaczyna spowalniać. Jedyne co obecnie można zrobić to jedynie zminimalizować negatywne skutki opuszczenia UE”.

Jak informowaliśmy już wcześniej, w trakcie wywiadu komentował również potencjalną podwyżkę stóp procentowych wskazując na „światełko w tunelu” – jego zdaniem środowisko spowolnionej inflacji nie może utrzymywać się bez końca i w końcu dynamika będzie musiała przyspieszyć. Niemcom niezadowolonym z niskiego oprocentowania lokat wywołanego właśnie rekordowo niskim poziomem stóp EBC przypomina, że pozwalają one chronić interesów kredytobiorców i spełniły swoją rolę w trakcie kryzysu finansowego.

W wypowiedzi P. Praeta dotyczącej UK zgodzić można się niezaprzeczalnie z jednym – UK odczuwa negatywne skutki Brexitu jeszcze przed jego nadejściem. Chociaż Theresa May oraz coraz bardziej jastrzębi Bank Anglii starają się na razie sprawnie to tuszować, to wskazuje na to kilka czynników:

 • Wzrost inflacji
 • Spowalniająca dynamika zarobków
 • Rekordowa dynamika zadłużenia gospodarstw domowych w UK
 • Bardzo silny wzrost kredytowania
 • Powyższe czynniki z dużym prawdopodobieństwem mogą przełożyć się na spowolnienie PKB

Spoglądając na wykres eurodolara zauważymy, że w ciągu minionego tygodnia rynek zatoczył swego rodzaju koło i wrócił w okolice poziomu otwarcia. Z technicznego punktu widzenia zauważymy, że rynek od ponad tygodnia porusza się w konsolidacji, której górne ograniczenie precyzyjnie zbiega się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków.

Zapisz się na bezpłatny webinar: Teoria boxów – kompletna strategia inwestycyjna

EURUSD H4

GBPUSD

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, rynek pokonał linię tendencji wzrostowej po czym re-testując odrzucił ją jako opór i kontynuował spadki. Za tak dynamiczny impuls odpowiedzialna była wtorkowa wypowiedź gubernatora Bank of England, Marka Carneya.

15 czerwca informowaliśmy, że Analitycy spodziewali się, że podobnie jak podczas ostatnich posiedzeń wynik głosowania w sprawie utrzymania stóp procentowych na niezmiennych poziomach wyniesie 7-1. Sporym zaskoczeniem okazał się fakt, że ostateczny rozkład głosów to 5-3 (co oznacza, że trzech członków MPC chciało podwyżki stóp) – do Forbesa, dołączyli panowie Saunders oraz McCafferty”

W przypadku kabla wywołało to aprecjację o 100 pipsów w górę w przeciągu zaledwie kilku minut. Wtorkowa wypowiedź Marka Carneya jednak odwraca sytuację i osłabia GBP. O mniej jastrzębim podejściu Banku Anglii do polityki pieniężnej niż w przypadku FED, które w średnim terminie nadal powinno odbijać się spadkami kabla pisaliśmy również w jednym z weekendowych felietonów (Dlaczego sprzedaję GBP/USD od 3 lat i nie mam zamiaru przestać).

Pełna treść przemowy Marka Carneya w Mansion House dostępna jest pod linkiem. Dla wtorkowej deprecjacji funta liczyły się jednak tylko dwa akapity:

„Z mojej perspektywy, biorąc pod uwagę mieszane sygnały wysyłane przez wydatki konsumenckie, inwestycje przedsiębiorstw oraz ograniczoną presję inflacyjną czynników krajowych – w głównej mierze anemiczny wzrost zarobków – jest zbyt wcześnie, aby rozpocząć dostosowanie i normalizację polityki pieniężnej.

W kolejnych miesiącach, chciałbym sprawdzić czy słabsze wydatki konsumenckie zostaną zrównoważone przez aprecjację innych elementów popytu, czy zarobki formują się na właściwych poziomach i jak gospodarka reaguje na prospekt zacieśnionych warunków finansowych oraz negocjacje w sprawie Brexitu” – mówił Mark Carney.

Mimo, że na skutek tych spadków rynek pokonał istotną (zieloną) strefę wsparcia przez co kurs kabla znalazł się najniżej od czasu ogłoszenia przedwczesnych wyborów parlamentarnych w UK, to główny ekonomista Bank of England (BoE), Andrew Haldane, podczas swojego środowego wystąpienia zaskoczył rynki oraz analityków jastrzębim podejściem do pollityki monetarnej Wielkiej Brytanii, wpływając na dynamiczne umocnienie funta szterlinga.

Jak informowaliśmy już wcześniej, Haldane dla osób śledzących uważniej działania Banku Anglii jest jednym z zatwardziałych gołębi – nikogo nie dziwiła więc jego decyzja podczas zeszłotygodniowego posiedzenia BoE dotycząca głosowania za utrzymaniem stóp procentowych na niezmiennym poziomie. Zaskakującą mogła być już jednak dzisiejsza wypowiedź – ekonomista Banku of England przyznał bowiem otwarcie, że rozważał podwyżkę stóp procentową, a gospodarka UK radzi sobie znakomicie.

Pełna treść wypowiedzi A. Haldane dostępna jest pod linkiem. Szczególną uwagę warto zwróci jednak na poniższy fragment:

„Moim zdaniem podwyżka stóp powinna mieć miejsce „relatywnie szybko”. Co jednak przez to rozumiem? Rozważałem taki ruch w trakcie czerwcowego posiedzenia, jednak dwa czynniki ostatecznie mnie wstrzymały. Mowa tutaj o inflacji zarobkowej oraz niepewności wywołanej wyborami parlamentarnymi. Szansa ruchu na stopach powinna pojawić się jednak w drugiej połowie bieżącego roku” –  dzięki tej wypowiedzi funt szterling notował wyraźną aprecjację.

GBPUSD H1

W piątek 23 czerwca odchodziliśmy również pierwszą rocznicę głosowania referendalnego w sprawie Brexitu. Od tej daty dzieli nas ponad 365 dni, 3 tysiące pipsów straty GBPUSD oraz 250 artykułów pod tagiem “Brexit” na łamach Comparic.pl. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule.

NZDUSD

W środę Bank Rezerw Nowej Zelandii ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Pomimo, zdaje się braku zmiany w kształcie prowadzonej polityki (oficjalna stopa kasowa wciąż na poziomie 1,75%), rynek zareagował na to wydarzenie drastycznym skokiem zmienności NZD.

Jak w swoim artykule podkreślał Adam Rak, najważniejszym paragrafem wczorajszego oświadczenia był ten w którym RBNZ przyznaje iż dalsza polityka monetarna nadal będzie dostosowywana do bieżących warunków gospodarczych. Bank zaznaczył również, że istnieje wiele niewiadomych związanych z potencjalnymi zmianami w kształcie polityki monetarnej.

Możliwym wytłumaczenie zwiększonego popytu na NZD było stwierdzenie RBNZ, że aprecjacja dolara nowozelandzkiego jest częściowo usprawiedliwiona czynnikami fundamentalnymi. Analitycy Westpac tłumaczą w swoim najnowszym komentarzu rynkowym, że obserwowane w nocy wzrosty wyceny NZD są reakcją kupujących, którzy spodziewali się bardziej gołębiego tonu RBNZ. Pozytywnie zaskoczone neutralnym oświadczeniem byki wykorzystały ten moment do zwiększonych zakupów.

Więcej ważnych punktów najnowszego oświadczenia RBNZ można znaleźć poniżej:

 • Prognozuje się, że polityka monetarna pozostanie ekspansywna w krajach rozwiniętych,
 • Prognozy wzrostu gospodarczego w Nowej Zelandii pozostają dobre,
 • Polityka monetarna RBNZ będzie dostosowywana do panujących warunków gospodarczych jeszcze przez dłuższy czas,
 • Bilans handlowy Nowej Zelandii zwiększył się w maju o około 3%, głównie za sprawą wyższych cen eksportowych. 

Mimo decyzji RBNZ w sprawie stóp procentowych para walutowa NZDUSD od ponad tygodnia oscyluje w okolice górnego ograniczenia kanału spadkowego. Odrzucenie tego oporu mogłoby być sygnałem do ponownych spadków, dla których potencjalnym targetem mogłaby być lokalna (zielona) strefa wsparcia zbiegająca się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego.

NZDUSD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułZatrudnij własnego robota, czyli ile zyskasz dzięki strategiom automatycznym?
Następny artykułMabion i KGHM znalazły się w ciekawych punktach
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here