Naga MarketsZa nami ostatni handlowy tydzień 2016 roku. Zgodnie z tym co pisałem w ubiegłym tygodniu, ostatnie dni minęły raczej spokojnie i bez większych niespodzianek. Pojawiło się kilka istotnych publikacji jednak żadna z nich nie zachwiała rynkiem na tyle, byśmy mogli mówić o ponadprzeciętnej zmienności.

Tym co miało wpływ na kształtowanie się kursu Dolara amerykańskiego były m.in. wtorkowe odczyty wskaźnika zaufania konsumentów według Conference Board. Mimo i tak lepszych prognoz na poziomie 109.00 względem listopadowego odczytu 107.10 (zrewidowanego do 109.40) ostateczny wynik na poziomie 113.70 przewyższył jednak najśmielsze oczekiwania ekonomistów, plasując się najwyżej od 13 lat.

Zdecydowanie gorsze okazały się środowe publikacje dotyczące indeksu podpisanych umów kupna domów, które mimo optymistycznych prognoz na poziomie 0.5% względem poprzedniego odczytu 0.1% w stosunku miesiąc do miesiąca (m/m) w listopadzie wyniosły -2.5%.

W czwartek poznaliśmy natomiast serię danych z amerykańskiej gospodarki, wśród których najistotniejsze były wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (jobless claims). Wynik zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych na poziomie 265 tysięcy był jedynie minimalnie gorszy od projekcji 264 tysięcy, plasował się jednak korzystniej niż rezultat z zeszłego tygodnia (275 tysięcy). W tym samym czasie wzrosła liczba osób, które o zasiłki ubiegały się co najmniej drugi raz (do poziomu 2,102 mln). O tej samej porze poznaliśmy również bilans handlowy towarów, który mimo prognoz na poziomie -61,50B względem poprzedniego odczytu -61,99B w listopadzie wyniósł -65,30B.

Tym, co bezpośrednio dotyczyło naszej gospodarki były opublikowane w piątek odczyty wskaźnika CPI, który w stosunku miesiąc do miesiąca (m/m) wyniósł 0,7% (poprzednio 0,1%) a w stosunku rok do roku (r/r) 0,8% (poprzednio 0,0%).

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

Przez niemal cały tydzień rynek poruszał się w konsolidacji pomiędzy poziomami 0.7162 – 0.7225. Dopiero w piątek rynek trzykrotnie próbował wybić górą jednak za każdym razem podaż negowała wcześniejsze wybicia.

AUDUSD H1
AUDUSD H1

Spoglądając na wykres dzienny zauważymy, że na skutek czwartkowych wzrostów rynek odrzucił niezwykle istotna strefę w okolicy poziomu 0.7170 i w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się kontynuacji wzrostów nawet w okolice poziomu 0.7330. Warto jednak pamiętać, że wciąż znajdujemy się wewnątrz konsolidacji z wykresu H1 i możliwe, że przed ewentualnymi wzrostami rynek postanowi ponownie przetestować jej dolne ograniczenie.

AUDUSD Daily
AUDUSD Daily

EURUSD

Od początku tygodnia rynek poruszał się spokojnie wewnątrz trwającej od połowy grudnia konsolidacji. Dopiero w czwartek, w nocy pojawił się silny impuls wzrostowy, na skutek którego wybiliśmy górne ograniczenie boxu, które zbiegało się z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków oraz pokonaliśmy poziom 1.0530, który obecnie re-testujemy od góry (jako wsparcie). Odrzucenie obecnej strefy mogłoby być sygnałem do kontynuacji wzrostów w okolice poziomu 1.0690 bądź dalej 1.0800.

EURUSD H4
EURUSD H4

GBPUSD

Przez niemal cały tydzień rynek poruszał się w konsolidacji. Dopiero na skutek piątkowych wzrostów pokonaliśmy strefę oporu pomiędzy poziomami 1.2297 – 1.2320, którą po pojawienia się reakcji podażowe w okolicy 1.2387 obecnie re-testujemy od góry (jako wsparcie).

GBPUSD H1
GBPUSD H1

Tym co wpływało na kształtowanie kursu Funta szterlinga były m.in. środowe odczyty dotyczące ilości wniosków o kredyt hipoteczny zaakceptowanych przez BBA, które mimo optymistycznych prognoz na poziomie 41,6 tys. względem poprzedniego odczytu 40,9K (zrewidowanego do 40,8K) wyniosły zaledwie 40,7 tys.

W czwartek poznaliśmy również wskaźnik ubóstwa społecznego (HPI) wg Nationwide, który zarówno w stosunku miesiąc do miesiąca (m/m) jak również rok do roku (r/r) uległ poprawie:

Źródło: pl.investing.com
Źródło: pl.investing.com

NZDUSD

Niemal od początku tygodnia rynek poruszał się na północ w efekcie czego w piątek dotarliśmy w okolice bardzo ważnego oporu 0.6985 gdzie pojawiła się reakcja podażowa. Odrzucenie tego poziomu mogłoby być sygnałem do kontynuacji spadków w dłuższym terminie.

NZDUSD Daily
NZDUSD Daily

Spoglądając na wykres H1 zauważymy, że rynek znajduje się obecnie w okolicy lokalnej strefy wsparcia zbiegającej się z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego z trwających od początku tygodnia wzrostów oraz linią tendencji wzrostowej. Jest to niezwykle ważna konfluencja wsparć, której pokonanie mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków. Jeżeli natomiast poziom ten się obroni, spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic poziomu 0.6985.

NZDUSD H1
NZDUSD H1

USDCAD

Para walutowa USDCAD na skutek decyzji FOMC o podniesieniu stóp procentowych z poziomu 0,50% do 0,75% odrzuciła linię tendencji wzrostowej. W efekcie trwających od tego czasu wzrostów rynek we wtorek ponownie znalazł się w okolicy listopadowych maksimów i poziomu 1.3575 zbiegającego się z momentum 50% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków, gdzie pojawiła się reakcja podażowa. Trwające od środy spadki mogłyby dotrzeć w najbliższym czasie w okolice poziomu 1.3285 zbiegającego się z mierzeniem 61.8% korekty Fibonacciego z wcześniejszych wzrostów.

Wykorzystaj analizę by zainwestować u Brokera BDSwiss, który oferuje dźwignie do 1:500 oraz niskie spready

USDCAD Daily
USDCAD Daily

Tym co w szczególności wpływało na kształtowanie się kursu dolara kanadyjskiego była czwartkowa publikacja raportu amerykańskiej EIA odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Po wzroście o prawie 2,3 miliona baryłek w zeszłym tygodniu i środowym raporcie API wskazującym na największy przyrost od 6 tygodni, konsensus przed publikacją zakładał osunięcia o 2,060 miliona baryłek. W ostatnim czasie publikowane dzień po dniu raporty EIA i API potrafią się znacząco od siebie różnić. Tym razem nie było inaczej. Prognozy ekonomistów w przypadku zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych według EIA znowu rozminęły się z rzeczywistością i to bardzo silnie. Ostatecznie mimo prognoz na poziomie -2,060M zapasy ropy wzrosły o 614 tysięcy baryłek.

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Po dwóch ostatnich tygodniach ograniczonej aktywności światowych centrów inwestycyjnych wielu traderów z pewnością niecierpliwie oczekuje nadejścia 2017 roku. Płynność każe jednak na siebie poczekać jeszcze przez kilka dni – szczególnie 2 oraz 3 stycznia.

2 stycznia Nowy Rok świętuję następujące państwa (giełdy będą zamknięte):

 • Chiny
 • Ukraina
 • Kanada
 • Szwajcaria
 • Nowa Zelandia
 • Wielka Brytania
 • Stany Zjednoczone
 • Japonia
 • Australia
 • RPA
 • Hongkong
 • Indonezja
 • Singapur

3 stycznia na rynkach zabraknie natomiast takich krajów jak:

 • Ukraina
 • Japonia
 • Nowa Zelandia

W związku z powyższym inwestorzy zainteresowani tradingiem na walutach tychże państw, powinni uważać na niedobory płynności. 2017 rok w pełni rozpoczniemy dopiero w środę, 4 stycznia.

Wykaz najważniejszych publikacji makroekonomicznych, których spodziewać możemy się w nadchodzącym tygodniu znajduje się poniżej:

Źródło: pl.investing.com
Źródło: pl.investing.com

Korzystając z okazji chciałbym życzyć Ci udanej zabawy sylwestrowej i aby ten nadchodzący rok 2017 był jeszcze lepszy od mijającego 2016. Niech Twoje trejdy będą jeszcze lepsze i co najważniejsze przyniosą Ci jeszcze większe zyski.

Wszystkie analizy z cyklu można śledzić pod tagiem „przegląd rynkówtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBezpłatne szkolenia online z Comparic.pl, 2-6 stycznia
Następny artykuł„Szukamy, analizujemy, gramy” – opis systemu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here