Naga MarketsPomimo, że niemal przez cały tydzień kalendarz makroekonomiczny wypełniony był po brzegi istotnymi publikacjami, niezaprzeczalnie wydarzeniem tygodnia i tym co miało największy wpływ na kształtowanie się kursów głównych par walutowych było środowe posiedzenie Rezerwy Federalnej, która zgodnie z przewidywaniami postanowiła podnieść stopy procentowe z poziomu 0,50% do 0,75%. Była to pierwsza podwyżka w tym roku i zaledwie druga w ciągu ostatnich dziesięciu lat jednak jak dowiedzieliśmy się z oświadczenia FOMC i konferencji prasowej tylko w roku 2017 FED spodziewa się trzech kolejnych podwyżek. Prawdopodobnie kolejna podwyżka ma nastąpić w połowie roku jednakże wydaje się jeszcze zbyt wcześnie by o tym spekulować.

Szczegółowy raport oświadczenia oraz konferencji FOMC znajdziesz tutaj.

Tym co wpływało na kurs Dolara amerykańskiego były również opublikowane we wtorek wskaźniki cen eksportowych i importowych, które w ujęciu miesiąc do miesiąca, w listopadzie wyniosły kolejno -0,1% wobec prognoz -0,2% oraz -0,3% wobec prognoz -0,4%.

W środę poznaliśmy również dość sporą paczkę paczkę danych z USA, w której znalazły się odczyty sprzedaży detalicznej, wskaźnik PPI oraz produkcja przemysłowa i zapasy biznesowe:

Źródło: http://pl.investing.com
Źródło: http://pl.investing.com

W piątek poznaliśmy także odczyty listopadowego raportu ze Stanów Zjednoczonych odnośnie zezwoleń na budowę i rozpoczętej budowy nieruchomości mieszkalnych. Rezultaty okazały się gorsze od październikowych oraz prognoz analityków:

  • Zezwolenia na budowę w listopadzie 1,201mln, prognoza 1,240mln, poprzednio 1,260mln
  • Rozpoczęte budowy domów w listopadzie 1,090mln, prognoza 1,230mln, poprzednio 1,340mln (po rewizji wzrostowej)

Spoglądając na wykresy głównych par walutowych zauważymy, że od początku tygodnia rynek pozycjonował się pod środową publikacje w efekcie czego obserwowaliśmy spokojne osłabianie Dolara amerykańskiego.

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

Był to już czwarty tydzień kiedy to rynek poruszał się w formacji klina zwyżkującego. Na skutek środowej podwyżki stóp procentowych w USA obserwowaliśmy dynamiczne spadki,  na skutek których rynek wybił dołem z formacji. W kolejnych dniach obserwowaliśmy umacnianie się Dolara amerykańskiego dzięki czemu w piątkowy wieczór rynek pokonał również istotne wsparcie w okolicy poziomu 0.7315.

AUDUSD H4
AUDUSD H4

Spoglądając na wykres tygodniowy zauważymy, że zgodnie z wcześniejszym pokonaniem linii tendencji wzrostowego zmieniło się nastawienie rynku i w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się kontynuacji spadków nawet w okolice poziomu 0.7170.

AUDUSD Weekly
AUDUSD Weekly

Tym co miało wpływ na kształtowanie się kursu Dolara australijskiego były opublikowane w czwartkową noc dane z australijskiego rynku pracy. Były to niezwykle pozytywne publikacje ponieważ mimo prognoz, które wskazywały na (już i tak solidny) przyrost o kolejne 20 tysięcy, rzeczywistość okazała się być znacznie bardziej pozytywna. Nie tylko zrewidowano ostatni odczyt (15,2 tys.), ale w listopadzie przybyło 39,1 tys. nowych miejsc pracy. Pozytywny wydźwięk tych publikacji psuł nieco wzrost stopy bezrobocia z poziomu 5,6% do 5,7% natomiast mimo to zauważalne było umocnienie się AUD. Szybko jednak dane te pozostały w cieniu wcześniejszej podwyżki stóp procentowych w USA i rynek kontynuował spadki.

EURUSD

Na skutek odrzucenia wsparcia 1.0525 od początku tygodnia obserwowaliśmy bardzo spokojne wzrosty, które co prawda nie dotarły w okolicy oporu 1.0685 natomiast jeszcze przed samą publikacją decyzji Rezerwy Federalnej o podwyżce stóp procentowych odrzuciły poziom 38.2% korekty Fibonacciego.

Na skutek trwających od środy spadków rynek pokonał również niezwykle istotny z punktu widzenia wykresu tygodniowego poziom wsparcia 1.0490.

Od czwartkowego wieczoru obserwujemy spokojne wzrosty, które mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomów 1.0490 bądź dalej 1.0525 znajdujących się kolejno w okolicy 38.2% i 50% Fibonacciego z ostatniego impulsu spadkowego. Re-test i odrzucenie któregoś z tych poziomów mogłoby być sygnałem do kontynuacji spadków.

EURUSD H4
EURUSD H4

Spoglądając na wykres miesięczny zauważymy, że rynek wybija obecnie dołem z trwającej od blisko dwóch lat konsolidacji otwierając tym samym drogę do dalszych spadków. Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się więc zakładane przez wielu analityków osiągnięcie parytety pomiędzy Euro i Dolarem amerykańskim.

EURUSD Monthly
EURUSD Monthly

Najistotniejszymi publikacjami mającymi wpływ na kształtowanie się kursu europejskiej waluty były opublikowane we wtorek o godz. 11:00 mieszane dane dotyczące nastroju ekonomicznego ZEW w Niemczech oraz Strefie Euro, których szczegółowy opis znajdziesz tutaj oraz czwartkowe wskaźniki PMI dla przemysłu w Niemczech i Strefie Euro:

Źródło: http://pl.investing.com
Źródło: http://pl.investing.com

GBPUSD

Podobnie jak w przypadku dwóch powyższych instrumentów, tak i tu od początku tygodnia obserwowaliśmy spokojne wzrosty, które wspierały m.in. wtorkowe publikacje wskaźnika CPI, który w ujęciu rok do roku (r/r) mimo i tak lepszych prognoz na poziomie 1,1% względem poprzedniego odczytu 0,9% w listopadzie wyniosły 1,2%.

Za umocnienie Funta brytyjskiego odpowiadały również środowe dane z rynku pracy:

Źródło: http://pl.investing.com
Źródło: http://pl.investing.com

Na skutek podwyżki stóp procentowych w USA obserwowaliśmy jednak bardzo dynamiczne spadki, dzięki czemu rynek wybił dołem z trwającego od ponad dwóch miesięcy kanału wzrostowego.

Od czasu piątkowej reakcji popytowej w okolicy lokalnej strefy wsparcia obserwujemy korektę wzrostową, która w najbliższym czasie mogłaby przetestować okolice poziomu 1.2525 zbiegającego się z 38.2% korekty Fibo. Odrzucenie tego poziomu mogłoby spowodować dalsze spadki nawet w okolice 1.2325 bądź dalej 1.2150.

GBPUSD H4
GBPUSD H4

W czwartek poznaliśmy również pozytywne odczyty bazowej sprzedaży detalicznej, która w ujęciu m/m w listopadzie wyniosła 0,5% wobec prognoz 0,1% a w ujęciu r/r 6,6% względem prognoz na poziomie 6,1%. Sprzedaż detaliczna natomiast zarówno w ujęciu m/m jak i r/r okazała się zgodna z prognozami i wyniosła kolejno 0,2% oraz 5,9%.

Jednym z najważniejszych wydarzeń dotyczących GBP była natomiast jednogłośna decyzja BoE o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 0,25%.

Najważniejsze nagłówki z oświadczenia PolMon znajdziesz tutaj.

NZDUSD

Na skutek trwających od środowego wieczora spadków rynek nie tylko pokonał linię trzytygodniowego trendu wzrostowego ale również w piątek pokonał niezwykle istotny opór w okolicy poziomu 0.6980.

NZDUSD H4
NZDUSD H4

Spoglądając na wykres dzienny zauważymy, że w czwartek rynek nie tylko odrzucił istotną strefę oporu ale również re-testując odrzucił od dołu (jako opór) linię wcześniejszego trendu wzrostowego. Jeżeli popyt nie zaneguje piątkowego wybicia poziomu 0.6980 i spadki będą kontynuowane, wówczas spodziewać moglibyśmy się przetestowania nawet okolic poziomu 0.6675.

Wykorzystaj analizę by zainwestować u Brokera BDSwiss, który oferuje dźwignie do 1:500 oraz niskie spready

NZDUSD Daily
NZDUSD Daily

USDCAD

Na skutek trwających od blisko pięciu tygodni spadków rynek dotarł w i czwartek odrzucił linię trwającej od maja tendencji wzrostowej. W czwartek dotarliśmy w okolice dolnego ograniczenia wcześniejszego kanału wzrostowego zbiegającego się z mierzeniem 61.8% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków gdzie pojawiła się reakcja podażowa.

Z technicznego punktu widzenia w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się re-testu wsparcia w okolicy 13282 zbiegającego się z 38.2% korekty Fibonacciego, którego odrzucenie bądź pokonanie mogłoby określić przyszły kierunek ruchu.

USDCAD Daily
USDCAD Daily

Tym co wpływało na kurs Dolara kanadyjskiego był standardowy środowy odczyt zapasów amerykańskiej ropy za miniony tydzień.

Źródło: http://pl.investing.com
Źródło: http://pl.investing.com

Istotne okazały także czwartkowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej, która mimo optymistycznych prognoz na poziomie 0,4% względem poprzedniego odczytu 0,3% w październiku, w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła -0,8%.

W piątek poznaliśmy również zakupy zagranicznych papierów wartościowych, które pomimo i tak lepszych prognoz na poziomie 12,35B wobec poprzedniego odczytu 11,79% w październiku wyniosły aż 15,75B.

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Po bardzo emocjonującym tygodniu, w którym poznaliśmy decyzje 3 banków centralnych i obserwowaliśmy bardzo dużą zmienność na Dolarze amerykańskim, sesje handlowe po weekendzie zapowiadają się zdecydowanie spokojniej. Kalendarz makroekonomiczny na najbliższe dni jest zdecydowanie uboższy niż to było w minionym tygodniu. Co więcej w piątek (23 grudnia) Japonia świętuje Urodziny Cesarza (rynki nie działają) a londyńska giełda ze względu na sobotnią Wigilię funkcjonuje jedynie do 12:30.

Poniżej przedstawiam najważniejsze publikacje makroekonomiczne, na które należy zwrócić uwagę w nadchodzącym tygodniu.

Źródło: http://pl.investing.com
Źródło: http://pl.investing.com

Wszystkie analizy z cyklu można śledzić pod tagiem „przegląd rynkówConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułOpcje waniliowe i powody dla których spekulant powinien znać ten instrument.
Następny artykułBezpłatne szkolenia online z Comparic.pl, 19-23 grudnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here