Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Miniony tydzień obfitował w publikację istotnych danych makroekonomicznych i wystąpienia przedstawicieli banków centralnych i to nie tylko tych ze Stanów Zjednoczonych ale również Strefy Euro, Australii, Wielkiej Brytanii czy Kanady. Biorąc pod uwagę ilość tych publikacji postanowiłem, że w tym tygodniu nawet te najważniejsze podsumuję dopiero w drugiej części przeglądu tj. przy okazji analizy poszczególnych wykresów.

Biorąc pod uwagę dane ze Stanów Zjednoczonych niewątpliwie jedną z najbardziej oczekiwanych publikacji była ta piątkowa dotycząca zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Nie oznacza to jednak, że przez cały tydzień nic się nie działo. Zacznijmy zatem od początku…

W poniedziałek odbyła się pierwsza sesja handlowa w Q2 2017r. Oprócz licznych odczytów PMI przemysłowego z różnych części świata przyniosła ona również ze sobą  kilka głównych tematów i scenariuszy, na których inwestorzy skupią się w przeciągu kilku następnych miesięcy. Jak pisaliśmy juz wcześniej:

 • Globalny rynek akcji rozpoczyna drugi kwartał na solidnych poziomach – miniony Q1 2017 był jednym z najlepszych okresów dla rynku giełdowego od czterech lat. Poniedziałkowa otwarcie w USA na delikatnym minusie, jednak sesje w innych częściach świata raczej na zielono. Dalsze wzrosty w ujęciu globalnym powinny nadal nam towarzyszyć.
 • Ropa znowu w górę – wycena kontraktów futures na czarne złoto notuje kolejne wzrosty – WTI stabilizuje się nad poziomem $50,00 i wiele wskazuje, że utrzyma się nad nim w dłuższym okresie. Wszystko za sprawą poprawy ogólnego sentymentu gospodarczego i wzmocnionych obaw odnośnie amerykańskiej nadpodaży.
 • Rentowności peryferyjnych państw Eurozony w górę – od tego kwartału EBC redukuje wielkość programu QE z 80 do 60 miliardów euro miesięcznie, co w efekcie pozwala rentownościom obligacji państw peryferyjnych takich jak Hiszpania, Włochy i Portugalia, mocniej odbić od dołków.
 • USD znajduje wsparcie – po bardzo mieszanym marcu na notowaniach USD, przełom kwartałów przynosi ponowne umocnienie dolara i zdaniem obserwatorów rynkowych greenback powraca na wzrostowe tory w stosunku do większości majorsów.
 • Mieszane wyniki globalnej gospodarki – pomimo wzrostów na różnych klasach aktywów, dane makroekonomiczne, które spływały na rynki w ostatnich miesiącach okazywały się mocno mieszane. Tendencja kontynuowana będzie w kolejnym kwartale – dopóki jednak najważniejsze wyniki (szczególnie z USA i strefy euro) utrzymają długoterminowe trendy, wtedy aprecjacja nadal będzie obserwowana.

NFP, praca, comparic, jobW środę poznaliśmy “małe NFP” czyli raport odnośnie amerykańskiego rynku zatrudnienia według prywatnego instytutu ADP wg. którego w USA pojawiło się 263 tys. nowych miejsc pracy co jest rezultatem zdecydowanie lepszym od prognozowanych 187 tysięcy. Była to zatem niezwykle pozytywna publikacja napawająca optymizmem przed piątkowym non-farm payrolls. Więcej na ten temat pisaliśmy już wcześniej w artykule „Małe NFP” znowu niezwykle silne. USD wyraźnie się umacnia!.

Tego samego dnia, po godzinie 20:00 poznaliśmy protokoły z marcowego posiedzenia FOMC. Z FOMC minutes, których pełną treść znaleźć można pod linkiem, jasno wynika, że większość oficjeli FED jest za redukcją bilansu finansowego banku centralnego w kolejnej części bieżącego roku. Poniżej najważniejsze informacje zebrane w podpunktach:

 • Zarówno papiery wartościowe i MBSy powinny być częścią reinwestycji w ramach bilansu finansowego
 • Zmiana polityki pieniężnej powinna być komunikowana ze sporym wyprzedzeniem przed wprowadzeniem rzeczywistych modyfikacji
 • Stopniowe podwyżki stóp procentowych nadal jak najbardziej właściwe
 • Brak pewności co do tego jak nowa administracja i polityka fiskalna wpłynie na gospodarkę
 • Styczniowe spowolnienie wskaźników konsumpcyjnych powinno być przejściowe
 • Oficjele podzieleni odnośnie tego czy inflacja znalazła się już w okolicach docelowych poziomów
 • Dyskutowano na temat plusów i minusów redukcji bilansu finansowego

Jak pisaliśmy już wcześniej, chociaż FED chce rozpoczynać normalizację bilansu to wielu analityków jest przekonania, że do ruchu nie dojdzie aż do końca dekady. Nie powinniśmy bowiem mylić samych rozmów nad takim rozwiązaniem, z jego rzeczywistym wprowadzeniem.

Rezerwa Federalna sama przyznała, że zanim dojdzie do redukcji rozbrzmiałego do $4,5 biliona dolarów bilansu, proces podwyżek stóp procentowych musi być już zaawansowany, jak na razie jesteśmy natomiast po kilku ruchach na stopach od prawie dekady.

Jak w środę podała EIA zapasy ropy zwiększyły się o 1,566 miliona baryłek, co zawiodło oczekiwania analityków, którzy zakładali ich spadek o 0,435 mln baryłek. Warto dodać, że od 19-go stycznia była to pierwsza prognoza zakładająca spadek zapasów. Jednak tak samo wtedy jak i teraz konsensus nie znalazł potwierdzenia w rzeczywistym odczycie.

Zgodnie z informacjami, które amerykański DOL publikował w czwartek o godzinie 14:30, w tygodniu kończącym się 1 kwietnia, liczba osób ubiegających się o zasiłki dla bezrobotnych w USA wyniosła 234 tysiące. Jest to spadek o 25 tysięcy w stosunku do wcześniejszego odczytu, który zrewidowano w górę z 258 tys. do 259 tys. Czterotygodniowa średnia plasowała się natomiast na poziomie 250 000, osuwając się o 4 500 w stosunku do zeszłotygodniowych danych. Pełny raport dostępny pod linkiem.

W piątek poznaliśmy to, na co wszyscy czekali z niecierpliwością – odczyty nonfarm payrolls (NFP) zawarte w raporcie z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. O tym, że raport BLS potrafi zaskakiwać wiemy od dawna. Tym razem, biorąc pod uwagę środowe, niezwykle pozytywne odczyty ADP, nawet najwięksi pesymiści nie spodziewali się aż tak słabego odczytu.

Zgodnie z danymi BLS, w marcu w sektorze pozarolniczym przybyło zaledwie 98 tysięcy etatów, co w porównaniu z wynikiem lutowym powyżej 200 tysięcy, prezentuje się bardzo słabo. Warto również podkreślić, że jest to wynik najgorszy od połowy ubiegłego roku i sytuację przed drastyczna deprecjacją USD uratowała chyba jedynie osuwająca się stopa bezrobocia, która spadła z 4,7% do 4,5% co w ujęciu historycznym jest najlepszym wynikiem od maja 2007 roku.

Podsumowując miniony tydzień warto jednak zwrócić uwagę, że Dolar amerykański zyskiwał w stosunku do zdecydowanej większości głównych walut. Jedynie dolar kanadyjski okazał się nieznacznie silniejszy. Największą deprecjację bo aż o -0,8% obserwowaliśmy na Funcie brytyjskim.

Zródło: http://finviz.com

O tym się mówiło…


Inspektor generalny Rezerwy Federalnej (FED) poinformował we wtorek, że kończy dochodzenie w sprawie wycieku poufnych informacji, który miał miejsce w 2012 roku. W związku z jego wynikami prezydent regionalnego biura banku centralnego z Richmond podał się do dymisji – śledztwo nie pozwoliło odpowiedzieć jednak na najważniejsze pytanie…

Kto pozwolił na wyciek poufnych danych?

Jeffrey Lacker zdecydował się zrezygnować z pełnionego stanowiska oświadczając, że brał pośredni udział w nieautoryzowanym przekazaniu poufnych informacji Medley Global Advisors na temat opcji polityki pieniężnej, które kilka lat temu rozważał FED. Z jego wytłumaczeń można wywnioskować, że analitycy przedsiębiorstwa rzeczywiście uzyskali sporo danych.

Sam Lacker stwierdził, że „przekroczył linię”, której nie powinien naruszać, aby utrzymać poufność instytucji oraz posiadanych przez nią informacji. Sąd nie zdecydował się jednak wytoczyć przeciwko niemu żadnych poważniejszych zarzutów oraz kar. Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym artykule.

W nocy z czwartku na piątek Stany Zjednoczone przeprowadziły zbrojny atak przy wykorzystaniu niezwykle precyzyjnych rakiet tomahawk na terenie Syrii. Donald Trump podczas konferencji prasowej stwierdził, że jest to odpowiedź na łamanie przez Bashara al-Assada podstawowych praw człowieka i wykorzystanie przeciwko niewinnym cywilom broni chemicznej.

Ponieważ na ten temat mówili już wszyscy i zapewne nie jest to dla Ciebie żaden nieznany news pozwolę sobie jedynie na przytoczenie stanowisk Rosji i Wielkiej Brytanii w stosunku do decyzji amerykańskiego prezydenta:

Zdaniem rosyjskich obserwatorów oraz samego Władimira Putina agresja ze strony USA wywoła poważne pogorszenie stosunków pomiędzy Waszyngtonem i Kremlem. Z drugiej strony brytyjskie rząd w pełni wspiera działania Amerykanów, widząc w nich właściwą odpowiedź na „barbarzyńskie wykorzystanie broni chemicznej”

Śledzisz rynki finansowe? Sprawdź rozwiązania szyte na miarę lub załóż darmowy rachunek demo >>>

STO Markets rozszerza swoją ofertę na polskich klientów, oferując konkurencyjne warunki handlowe.

Z naszej rodzimej gospodarki…


W poniedziałek poznaliśmy odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu za marzec br. Mimo prognoz na poziomie 54,60 względem poprzedniego odczytu 54,20, obecny odczyt wyniósł zaledwie 53,50. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jest to w dalszym ciągu odczyt powyżej 50 pkt co oznacza poprawę w stosunku do okresu poprzedniego.

W środę poznaliśmy decyzję Rady Polityki Pieniężnej nt. pozostawienia stóp procentowych na dotychczasowych poziomach:

 • Stopa referencyjna 1,50%
 • Stopa depozytowa 0,50%
 • Stopa lombardowa 2,50%
 • Stopa redyskontowa 1,75%

Podczas późniejszej konferencji usłyszeć mogliśmy, że Inflacja ustabilizuje się w przyszłym roku na poziomie 2,0. Według Prezesa NBP sytuacja polskiej gospodarki jest bardzo dobra, nastroje konsumenckie są rewelacyjnie optymistyczne a mocny PLN wpływa antyinflacyjnie. Adam Glapiński nie widzi również żadnego zagrożenia ujemnymi realnymi stopami procentowymi.

Śledź na bieżąco publikację danych makroekonomicznych. Dołącz do Rynków na Żywo portalu Comparic.pl!

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

W miniony wtorek poznaliśmy decyzję monetarną Reserve Bank of Australia. Choć zgodnie z prognozami, Bank nie zmienił poziomu swojej głównej stopy kasowej, to jednak zdecydowanie bardziej gołębi przekaz opublikowanego oświadczenia spowodował deprecjację AUD.

Stopa kasowa Australi nadal wynosi 1,5% i był to scenariusz bazowy. Negatywną niespodzianką dla byków był zmiękczony przekaz jaki pojawił się w opublikowanym wraz z decyzją oświadczeniu monetarnym RBA. Poniżej najważniejsze punkty oświadczenia zebrane przez Reuters:

 • RBA zauważa poprawiające się warunki ekonomiczne na świecie
 • obecna polityka jest spójna z planem RBA na rozwój gospodarczy oraz cele inflacyjne
 • Chiny muszą zmierzyć się z średnioterminowymi czynnikami ryzyka
 • wysokie ceny surowców zapewniają gospodarce Australi potężny zastrzyk pieniędzy
 • zdaniem Philipa Lowe, odejście od pożyczek hipotecznych opartych wyłącznie na oprocentowaniu byłoby pozytywną zmianą z punktu widzenia gospodarki kraju
 • ostatnie dane potwierdzają umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego Australii
 • stopa bezrobocia wzrosłą nieznacznie
 • RBA zauważa wzrostową tendencję cen nieruchomości na niektórych rynkach
 • dalsza aprecjacja AUD skomplikuje proces uniezależnienia się Australii od górnictwa
 • stopa inflacji nadal powinna rosnąć w umiarkowanym tempie

Na skutek powyższej publikacji para walutowa AUDUSD pokonała wsparcie w okolicy poziomu 0.7590 otwierając tym samym drogę do dalszych spadków, które docierając do wsparcia 0.7500 perfekcyjnie wypełniły moją poniedziałkową projekcje tego instrumentu. Odrzucenie obecnego wsparcia mogłoby otworzyć drogę do wzrostów nawet w okolice poziomu 0.7590 zbiegającego się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z ostatniego impulsu spadkowego.

AUDUSD H4

Jeżeli jednak poziom ten zostanie pokonany, spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 0.7160.

Chciałbyś się podszkolić z metod analizy Price Action?
Zapisz się na bezpłatny webinar z dr Zbigniewem Wieczorkiem

AUDUSD Daily

EURUSD

Mimo początkowej próby zatrzymania trwającej od ubiegłego tygodnia deprecjacji europejskiej waluty, od środy obserwowaliśmy dynamiczne spadki. W ten sposób kurs eurodolara docierając w okolice dolnego ograniczenia kanału wzrostowego wypełnił projekcję, o której pisałem już 29 marca br. Pokonanie tego wsparcia mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków nawet w okolice poziomu 1.0385 choć pierwszej reakcji spodziewać moglibyśmy się już przy wsparciu 1.0500.

Warto jednak zwrócić uwagę, że podczas całego, dwutygodniowego ruchu spadkowego nie pojawiła się żadna większa korekta wzrostowa co mogłoby determinować pojawienie się reakcji popytowej w najbliższym czasie.

EURUSD Daily

Za delikatne wzrosty z początku tygodnia odpowiedzialna mogła być m.in. poniedziałkowa publikacja stopy bezrobocia ze Strefy Euro, która w lutym osunęła się z 0,6% do 9,5%.

W czwartek podczas konferencji Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie Mario Draghi wygłaszał przemówienie na temat polityki pieniężnej i odbudowy sytuacji gospodarczej w strefie euro. Jak pisaliśmy już we wcześniejszym artykule, gołębi ton prezesa EBC spowodował, że na notowaniach EUR obserwowaliśmy silną deprecjację:

„Jak na razie nie widzimy wystarczających powodów, które pozwoliłby nam dostosować wcześniejszą ocenę prognoz inflacyjnych – które nadal są uzależnione od kształtowania się polityki pieniężnej. Zanim dokonamy jakichś zmian w zakresie PolMon – stóp procentowych, skupu aktywów i instrukcji wyprzedzających – musimy mieć pewność, że inflacja w średnim terminie osiągnie stawiany przez nas cel i utrzyma się tam nawet gdy warunki polityki pieniężnej nie będą już tak silnie dostosowawcze” – mówił Draghi.

Poniżej kilka innych, istotnych fragmentów wypowiedzi prezesa EBC:

 • Polityka pieniężna działa
 • Jest zbyt wcześnie, aby odtrąbić sukces inflacyjny
 • Prognozy gospodarcze stopniowo się poprawiają
 • Ciężko określić jak szybko niższe bezrobocie wspomoże dynamikę wzrostu wynagrodzenia
 • EBC nie zmienia swoich instrukcji wyprzedzających – zwijanie QE jak na razie nie jest możliwe

GBPUSD

Na skutek trwających od początku tygodnia spadków rynek we wtorek wybił dołem z kanału wzrostowego. Późniejsza korekta wzrostowa dotarła w okolice lokalnego oporu 1.2495, gdzie w czwartek pojawiła się reakcja podażowa. Odrzucenie tego poziomu i późniejsze spadki wypełniły mają środową projekcję zakłądającą przetestowanie wsparcia 1.2400. Ostatecznie poziom ten został pokonany i jeżeli tylko spadki będą kontynuowane, spodziewać moglibyśmy się przetestowania nawet okolic poziomu 1.2335.

GBPUSD H1

Za tak silną deprecjację Funta szterlinga odpowiadają m.in. słabe odczyty PMI dla przemysłu i sektora budowlanego oraz dane dotyczące produkcji przemysłowej, które poznaliśmy w minionym tygodniu:

Źródło: pl.investing.com

GOLD

Przez niemal cały tydzień kurs złota oscylował w okolicy poziomu 1260.00. Biorąc pod uwagę wygląd wtorkowej oraz piątkowej świecy na wykresie dziennym, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się odrzucenia tego oporu i ponownych spadków. Warto również zaznaczyć, że zarówno w lutym jak i w marcu poziom ten powstrzymywał kupujących przed dalszymi wzrostami a w chwili obecnej zbiega się on również z linią tendencji spadkowej co może przemawiać za powtórzeniem scenariusza z przełomu lutego i marca br.

By wykorzystać analizę i zainwestować na złocie już teraz sprawdź ofertę STO

GOLD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTrading to nie tylko waluty
Następny artykułPrzygotuj się na przyszły tydzień – przegląd kalendarza
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here