Weekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera FX88, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe. Szczegółowy opis oferty FX88 przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Miniony tydzień pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych przebiegał stosunkowo spokojniej. Uwaga inwestorów znów skupiona była jednak na wydarzeniach geopolitycznych związanych z zaostrzającą się walką zbrojną na linii USA – Syria.

Co ciekawe, tym razem przywódca Stanów Zjednoczonych, Donald Trump posunął się o krok dalej i zamienił słowa w czyny. W nocy z piątku na sobotę (13-14 kwietnia br.) koalicja lotnictwa amerykańskiego, brytyjskiego i francuskiego zbombardowała obiekty w Damaszku i na zachód od miasta Hims.

Do przeprowadzenia tego ataku najprawdopodobniej użyto pocisków Tomahawk, JASSM, SCALP ER i Storm Shadow, które umożliwiają przeprowadzenie uderzenia z dużego dystansu (Tomahawki mają zasięg ponad tysiąca kilometrów). Według Pentagonu atak był dwa razy większy niż poprzednie amerykańskie uderzenie na Syrię w 2017 roku, kiedy to wykorzystano 59 rakiet Tomahawk.

Wydałem rozkaz rozpoczęcia precyzyjnych uderzeń z powietrza na cele w Syrii w ramach odwetu za horrendalne ataki reżimu Baszara el-Asada z użyciem gazu, w tym ten ostatni, który spowodował 7 kwietnia śmierć co najmniej 60 osób. Atak jest walką z barbarzyństwem. Sojusznicy są przygotowani na długotrwałą operację i prowadzenie jej etapami dopóty, dopóki rząd Syrii nie zaprzestanie ataków chemicznych – powiedział prezydent USA.

NATO konsekwentnie potępia kontynuowanie przez Syrię używania broni chemicznej jako oczywiste naruszenie międzynarodowych norm i porozumień. Używanie broni chemicznej jest niedopuszczalne, a odpowiedzialni muszą być pociągnięci do odpowiedzialności – dodał Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Wszystkiemu winna Rosja

Donald Trump podkreślił, że nocne naloty na Syrię są bezpośrednią konsekwencją niedotrzymania przez Rosję danego słowa w sprawie likwidacji broni chemicznej w Syrii.

Nie byłoby ich, gdyby Rosja nie poniosła porażki w swych planach powstrzymania Baszara el-Asada przed sięgnięciem po broń chemiczną – wskazał. Rosja musi zdecydować dla siebie, czy chce iść ścieżką mroku, czy też dołączyć do cywilizowanych nacji (…) Losy Syrii są zaś w rękach samych Syryjczyków – dodał.

To jeszcze nie koniec?

Wydarzenie to nie mogło pozostać bez komentarza ze strony rosyjskich władz. Ambasador Rosji w USA, Anatolij Antonow ostrzegł, że “nie pozostaną one bez odpowiedzi”.

Znowu nam grożą. Ostrzegaliśmy, że takie działania nie pozostaną bez odpowiedzi. Cała odpowiedzialność spoczywa na nich – na Waszyngtonie, Londynie i Paryżu – oświadczył ambasador. Dodał także, że zniewagi pod adresem prezydenta Rosji są niedopuszczalne i nie do zaakceptowania.

Okazuje się zatem, że pomimo zapewnień ze strony sekretarza obrony USA, że na razie na tym jednym ataku się zakończy, najbliższa przyszłość wciąż pozostaje pod ogromnym znakiem zapytania. Co gorsza, może mieć to ogromny wpływ na rynki bo jak wiemy ataki zbrojne znacząco zwiększają panikę.

Tradycyjnie, jak co sobotę przypomnijmy sobie również to wszystko co wydarzyło się w ciagu całego, minionego tygodnia:

Dane ze Stanów Zjednoczonych…


We wtorek Bureau of Labour Statistic (BLS) opublikował raport dotyczący wskaźnika cen dóbr produkcyjnych (PPI). Okazuje się, że wbrew prognozom zakładającym odczyt na poziomie 0,1%, ostatecznie wskaźnik cen producentów wzrósł w marcu aż o 0,3%.

Jak już wcześniej informował Jarosław Szeląg, większą część wzrostu wskaźnika popytu można przypisać wzrostowi cen usług. Wskaźnik bez żywności i energii wzrósł w marcu o 0,4% podobnie jak w styczniu i lutym. W ciągu 12 miesięcy odczyt wzrósł o 2,9% co stanowi największą dynamikę od sierpnia 2014 roku.

Dynamika CPI na najwyższym poziomie od roku!

W środę poznaliśmy również raport z amerykańskiej gospodarki dot. tamtejszej inflacji konsumenckiej CPI. Jak poinformował Bureau of Labor Statistics wskaźnik inflacji cen konsumenckich z wyłączeniem zmian cen żywności oraz energii rośnie w marcu m/m o 0,2% a r/r o 2,1%.

Środowe dane z pewnością pomogą FOMC w ocenie obecnej sytuacji amerykańskiej gospodarki, a przyspieszenie wzrostu cen odbije się w prognozach liczby kolejnych podwyżek – komentował Adam Rak.

Amerykańskie zapasy ropy naftowej wyraźnie rosną

Jak co środę, amerykańska Energy Information Administration opublikowała najnowsze wyliczenia dotyczące zmiany w poziomie zapasów ropy naftowej Stanów Zjednoczonych. Z raportu EIA wynika, że po ubiegłotygodniowym spadku o 4,617 mln. brk, w tygodniu kończącym się 6 kwietnia 2018 roku zapasy ropy naftowej wzrosły o 3,306 mln. brk. co okazało się wynikiem zdecydowanie gorszym od prognoz zakładających spadek o 0,600 mln. brk.

 

FOMC minutes: Jastrzębi FED osłabił giełdy

W minionym tygodniu Rezerwa Federalna opublikowała również sprawozdanie z marcowego spotkania polityki pieniężnej. Jak już wcześniej informował Przemysław Jarząbek, komunikat FED był bardziej jastrzębi niż się spodziewano, tempo podwyżek stóp procentowych może być nieco wyższe. Pewność co do osiągnięcia celu inflacyjnego jest coraz większa.

Inflacja? Nie powinniśmy się jej obawiać

Z minutek wynika, że FED ma dylemat związany z dopasowaniem polityki do obecnej sytuacji gospodarczej. Rozwój USA przyspieszył dzięki obniżkom podatków oraz wydatków rządowych, dodatkowo bezrobocie jest niskie, a wzrost jest powyżej długoterminowej średniej.

Członkowie FOMC obawiają się o finansową niestabilność oraz „przegrzanie” gospodarki, przy tym widzą korzyści płynące z większej liczby osób aktywnych na rynku pracy. Stąd jedynym rozwiązaniem jest strategia stopniowego podnoszenia stóp aż do momentu, gdy pojawi się sygnał do przyspieszenia zacieśniania.

„Nie ma co się obawiać inflacji w tym momencie” – powiedział Priya Misra, szef globalnej strategii stóp procentowych w TD Securities. „Obecnie nie widzimy możliwości, żeby miały miejsce więcej niż dwie podwyżki stóp w ciągu roku, choć FED powinien obserwować sytuację na bieżąco, jeśli pojawiłaby się taka konieczność”.

To było pierwsze spotkanie z Jerome Powellem w roli prezesa FOMC, podniesiono stopy procentowe o 0,25 pp. oraz potwierdzono dwie lub trzy podwyżki w tym roku. Mimo lepszych prognoz, FED wyraził zaniepokojenie możliwością wojny handlowej, która zaszkodziłaby gospodarce. Ostatnie niepokoje mogą spowolnić wzrost gospodarczy.

Liczba jobless claims niższa o 11 tysięcy, jednak wciąż wyższa od oczekiwań

W czwartek poznaliśmy także cotygodniowe podsumowanie amerykańskiego Departamentu Pracy dotyczącego liczby złożonych wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych. Jak już wcześniej informował Krzysztof Wiwatowski, liczba jobless claims w tygodniu kończącym się 7-go kwietnia wyniosła 233 tys. zamiast spodziewanych 231 tys. wniosków, co jest nieznacznie negatywnym sygnałem płynącym z rynku pracy. Pozytywna informacja jest natomiast taka, że liczba wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych była niższa o 11 tysięcy w stosunku do odczytu z poprzedniego tygodnia (242 tys.).

Czterotygodniowa średnia krocząca wyniosła natomiast 230 tysięcy i jest wyższa od poprzedniej o 1,75 tysiąca.

JOLTS spadek ze szczytu ale zgodnie z prognozami

W piątek rynki poznały wyniki lutowego raportu amerykańskiego Biura Statystyki Pracy odnośnie sondaży JOLTS, które badają liczbę otwartych miejsc pracy, zatrudnienia, zwolnień i zmiany netto ogólnej kondycji rynku.

Prognozy zakładały, że liczba otwartych wakatów w lutym wyniesie 6,110 miliona, a więc dużo mniej niż poprzednia rekordowa publikacja (6,228 mln zrewidowane w dół z 6,312 mln). Obecny odczyt na poziomie 6,05 mln całkiem nieźle wpisuje się w prognozę. Pełna treść raportu znajduje się pod linkiem.

Dane z naszej, rodzimej gospodarki…


RPP pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie

W minionym tygodniu odbyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i prognozami analityków Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecydowała się w marcu na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 1,50%.

Źródło: nbp.pl

Warto zwrócić uwagę, że okres tak niskich stóp procentowych RPP ciągnie się od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka.

Spadają ceny towarów i usług konsumpcyjnych

W piątek natomiast Główny Urząd Statystyczny opublikował komunikat w sprawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2018 r.

Jak przeczytać możemy w raporcie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2018 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,1% (w tym towarów oraz usług o 0,1%). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,3% (w tym usług – o 2,0% i towarów – o 1,1%).

Równocześnie dowiedzieliśmy się, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w I kwartale 2018 r. w stosunku do IV kwartału 2017 r. wyniósł 100,4 co oznacza wzrost cen o 0,4%.

W porównaniu z poprzednim miesiącem, w marcu 2018 r. mniej płacono głównie za towary i usługi w zakresie transportu (o 0,7%), rekreacji i kultury (o 0,5%) oraz wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego (o 0,4%)

Sponsorem codziennych analiz jest broker FX88 dający swoim klientom dostęp do rachunku ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Przejdźmy jednak do wykresów…


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że już kolejny tydzień z rzędu najsilniejszą walutą z grupy G8 był dolar kanadyjski, który umocnił się o 0,89%. Nieco mniejszą aprecjację obserwowaliśmy również na dolarze australijskim (+0,66%), dolarze nowozelandzkim (+0,60%) oraz funcie szterlingu (+0,59%). Trzeci tydzień z rzędu największą deprecjację notował natomiast jen japoński, który osłabił się o 1,09%, frank szwajcarski (-0,8%) oraz dolar amerykański (-0,63).

Źródło: mataf.net

EURUSD

W minionym tygodniu Eurostat opublikował najnowszy raport dot. produkcji przemysłowej w Strefie Euro oraz całej Unii Europejskiej.

Okazuje się, że pomimo prognoz zakładających nieznaczny wzrost produkcji przemysłowej ( o 0,1%), ta ostatecznie zmalała w lutym m/m o 0,8% w Strefie Euro (EA19) i o 0,7% w całej Unii Europejskiej (UE28). W stosunku do lutego 2017 r. odnotowano natomiast wzrost produkcji przemysłowej o 2,9% w Strefie Euro i o 3,1% w UE28.

Źródło: Eurostat

Gołębie minutes osłabia EUR

W czwartek poznaliśmy również protokół z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Mimo, że zdaniem EBC globalne ryzyka dla wzrostu gospodarczego zmniejszają się, to Bank wyraża zaniepokojenie czynnikami ryzyka związanymi z wojnami handlowymi. Jednym z istotnych punktów tej publikacji była opinia dot. obecnej wyceny euro. EBC uważa, że mocniejsze euro może być negatywne dla inflacji.

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że pomimo iż ostatnie wzrosty nie dotarły w okolice górnego ograniczenia konsolidacji, to kurs w dalszym ciagu pozostaje powyżej linii trendu wzrostowego. Z technicznego punktu widzenia oznacza to, że dalsza aprecjacja wciąż jest możliwa.

EURUSD Daily

GBPUSD

We wtorek rynki zapoznały się z najnowszym raportem ONS dotyczącym zmiany w wielkości produkcji dla brytyjskiego przemysłu produkcyjnego.

Jak wynika raportu Office for National Statistics, pomimo prognoz zakładających wzrost o 0,4%, w lutym 2018 roku całkowita produkcja przemysłowa wzrosła m/m jedynie o 0,1%. W ujęciu rok do roku wzrost uplasował się natomiast na poziomie 2,2% co również jest wynikiem gorszym o d prognoz zakładających wzrost o 2,9%.

Równie słabe okazały się również dane dot. przemysłu wytwórczego. W tym przypadku, w ujęciu miesiąc do miesiąca odnotowano spadek o 0,2% a w ujęciu rok do roku wzrost o 2,5%. Tymczasem analitycy spodziewali się wzrostu kolejno o 0,2% m/m i 3,3% r/r.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSd zauważymy, że na skutek ostatnich wzrostów kurs po raz kolejny dotarł w okolice pomarańczowej strefy oporu, gdzie w piątek ponownie pojawiła się reakcja podażowa. Jeżeli strefa ta zostanie trwale odrzucona, spodziewać moglibyśmy się ponownych spadków.

GBPUSD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie miło mi poinformować o nowym cyklu webinarów. W każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków zapraszamy na odprawę traderów. W trakcie trwających ok 60 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


FX88 jest brokerem regulowanym przez CySEC. Broker zapewnia konkurencyjne spready i ceny par walutowych, metali oraz CFD. Dodatkowo dostarcza najnowsze narzędzia handlowe umożliwiające inwestorom wykorzystanie niesamowitych możliwości na rynku.

Wszystkie analizy z cyklu możesz śledzić pod tagiem “Setup dnia”STO

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułPrzygotuj się na przyszły tydzień – rynek pracy i BoC
Następny artykułTygodniowy przegląd danych makro od easyMakrets 16-20.04.2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Z rynkiem Forex związany od 2012 roku. Swoje pierwsze kroki stawiał na rynku surowców, obecnie aktywny trader również na rynkach walutowych. Pasjonat analizy technicznej opierający swój trading na prostocie Price Action z wykorzystaniem poziomów Fibonacciego i teorii Boxów, nie lekceważąc przy tym wpływu publikacji makroekonomicznych na rynki. Twórca bloga o tematyce Fx arkadiuszjozwiak.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Wierzy, że trading może być zajęciem dla każdego a odpowiednie money management i dyscyplina to klucz do sukcesu na rynkach finansowych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here