Naga Markets


Weekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień był na rynkach niezwykle emocjonujący. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

 • Ugodę między USA a Chinami
 • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu
 • Decyzje monetarne RBA, RPP oraz BoC
 • NFP
 • Porozumienie OPEC+

Ugoda między USA a Chinami

Już w ubiegły weekend Trump i Xi ogłosili zawieszenie broni w trwającej wojnie handlowej. Ich sobotnie spotkanie zaowocowało sukcesem. USA zgodziło się nie nakładać cła w wysokości 25% na towary z Chin o łącznej wartości 200 mld USD. Oba kraje zgodziły się również nie zaostrzać polityki handlowej wobec siebie przez najbliższe 90 dni. W tym czasie ma zostać wynegocjowane porozumienie w kwestiach najbardziej różniących oba kraje, czyli transferu technologii i ochrony praw intelektualnych.

W ciągu tygodnia, Donald Trump ogłosił na Twitterze, że komunikacja z Chińczykami przebiega wzorcowo i z pewnością uda się osiągnąć porozumienie w ciągu najbliższych 90 dni. Chiński Minister Handlu powiedział, że należy odpowiednio zająć się wszelkimi kwestiami dzielącymi oba kraje.

UE: “UK może nadal wycofać się z Brexitu”

Według opinii doradczej najwyższego sądu Unii Europejskiej, którą poznaliśmy w minionym tygodniu, Wielka Brytania ma szansę na odwrócenie procesu w związku z Brexitem odwołując tym samym procedurę art. 50-go. Wtorkowa wypowiedź rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE, Manuela Campos Sanchez-Bordona wprost mówi o możliwości odwołania procesów związanych z Brexitem, w tym wycofania się z uruchomionego już Artykułu 50do czasu formalnego zawarcia umowy o wycofaniu się UK ze struktur Unijnych.

Zdaje się, że ta opinia może zostać wykorzystana przeciwko gabinetowi Theresy May, oraz poparta przez coraz większą rzeszę krajowych zwolenników pozostania w strukturach UE. Jak pisaliśmy w artykule z 27 listopada, wyjście Wielkiej Brytanii będzie wiązało się z licznymi konsekwencjami dla kraju, głównie finansowymi oraz strukturalnymi, które oddziaływać będą przez najbliższe 8 – 10 lat na całą gospodarkę UK.

Zobacz także: Większy problem niż Brexit i Italexit: Francuskie “Żółte Kamizelki”

W gruncie rzeczy, czasu na decyzję oraz ewentualne procesy cofnięcia aktualnie trwającego postępowania ws. Bexitu pozostaje niewiele. Mogłoby to też z pewnością podzielić panujący rząd Wielkiej Brytanii. Obecnie oczekuje się dalszej debaty na temat wycofania się UK z postanowień opuszczenia struktur UE co będzie miało niebagatelny wpływ na krajową walutę (GBP).

Mark Carney ostrzega przed hard Brexitem

W trakcie swojego, wtorkowego wystąpienia, prezes Banku Anglii zwrócił uwagę, że skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia w sprawie dalszej współpracy mogą być katastrofalne. Jego zdaniem ucierpią na tym zarówno brytyjscy producenci, jak i konsumenci.

Jeśli Wielka Brytania nie wypracuje korzystnej umowy z Unią Europejską przed brexitem, ceny żywności mogą wzrosnąć nawet o 10 proc. – apeluje Mark Carney. Podwyżki te miałyby być spowodowane z jednej strony osłabieniem funta, a z drugiej cłami nałożonymi na produkty spożywcze oraz wyższymi kosztami prowadzenia kontroli granicznej po brexicie.

May przegrywa we wstępnym głosowaniu

Również we wtorek, brytyjski parlament przeprowadził wstępne głosowanie dotyczące poparcia lub odrzucenia projektu umowy ws. Brexitu zaproponowanej przez obóz Theresy May. Pierwszego dnia mającej trwać pięć dni debaty dotyczącej rozwodu UK z UE, 311 posłów opowiadało się przeciwko projektowi a 293 go poparło.

Wynik głosowania 311-293 pokazuje, że Theresa May już pierwszego dnia straciła w Izbie Gmin trzy bardzo ważne głosy, co jedynie podkreśla słabość jej obecnej pozycji podczas próby ratyfikowania ugody, którą udało się jej zawrzeć podczas negocjacji z Unią Europejską.

W efekcie parlament będzie mógł teraz decydować o „planie B” (tak jak spodziewał się rynek). May z pewnością chciała uniknąć takowego scenariusza, gdyż pozwala on wprowadzać członkom parlamentu więcej zmian i wymusić „gładsze” warunki Brexitu – uwzględniając przykładowo potencjalne pozostanie wewnątrz pojedynczego rynku zjednoczonego bloku lub całkowite wycofanie się z planów opuszczenia UE.

„Wola Parlamentu odzwierciedlająca wolę ludzi, nie będzie w końcu marginalizowana. Parlament musi odzyskać kontrolę i podjąć ostateczną decyzję na oczach obywateli ponieważ ostatecznie, to od nich zależeć będzie kształt Brexitu” – komentował zwycięstwo opozycji reprezentujący Torysów polityk, Dominic Grieve.

Wszystko wyjaśni się 11 grudnia

Chociaż za nami już kilka dni parlamentarnej debaty odnośnie ostatecznej formy brzmienia ugody ws. Brexitu, to ostateczne głosowanie zaplanowane zostało na najbliższy wtorek (11 grudnia). To właśnie wtedy dowiemy się, jakie będzie finalne stanowisko brytyjskiego parlamentu wobec obecnej formy porozumienia z UE.

Opozycja chce blokować plany May. Osobiście nie posiada jednak żadnej istotnej alternatywy. Wyjście UK z UE w marcu bez spisanej ugody może mieć natomiast tragiczne w skutkach konsekwencje. Według prognoz Banku Anglii przełoży się na spadek funta nawet o 25% oraz deprecjację całej gospodarki, zmieniając ceny nieruchomości o 30%.

RBA, RPP i BoC utrzymują stopy procentowe bez zmian

W minionym tygodniu poznaliśmy także decyzje monetarne aż trzech banków centralnych: Reserve Bank of Australia (RBA), czyli Banku Rezerwy Australii, Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oraz Bank of Canada (BoC) czyli Banku Kanady. Zgodnie z rynkowym konsensusem, wszystkie trzy instytucje postanowiły utrzyma stopy procentowe na dotychczasowych poziomach, które dla poszczególnych banków wynoszą kolejno:

 • RBA – 1,50%
 • RPP – 1,50%
 • BoC – 1,75%

Warto przypomnieć, że Bank Kanady rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych pod koniec 2017 roku podnosząc je z poziomu 0,5% do 1,75%. O ile rynki spodziewały się w grudniu decyzji o braku podwyżek, to negatywnie reagowały na informacje, które pod koniec roku przekazał inwestorom Bank Kanady. Wynika z nich bowiem, że szanse na podwyżkę w styczniu są raczej niewielkie. Sugerują to fragmenty mówiące o „większej ilości miejsca na nie-inflacyjny wzrost” oraz spadkach ceny ropy naftowej na światowych rynkach. Dodatkowo BoC zaznacza, że w czwartym kwartale dynamika wzrostu gospodarczego może być mniejsza niż w dotychczasowych okresach bieżącego roku dając rynkom jasno do zrozumienia, że przez co najmniej kilka kolejnych miesięcy nie ma zamiaru podnosić stóp procentowych o kolejne 25 punktów bazowych i będzie obserwować rozwój sytuacji z boku.

Nadal jednak bank sugeruje, że stopy procentowe muszą powrócić do poziomu neutralnego. Nie podaje co prawda o jaki poziom dokładnie chodzi, jednak zdaniem Rabobanku i ING przed nami co najmniej 3 kolejne ruchy wzrostowe kanadyjskich stóp.

Podwyżki stóp procentowych NBP w 2019 r. mogą być zasadne

W trakcie konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP), Adam Glapiński przyznał natomiast, że “Rada Polityki Pieniężnej zachowuje spokój i utrzymuje pozycję wait-and-see, to jest najbardziej właściwa pozycja” dodając, że “Inflacja może trochę przyspieszy, ale nadal będzie bardzo niska. Gospodarka jest całkowicie stabilna, nie ma żadnych nierównowag.”

Rafał Sura, inny z członków RPP biorący udział w konferencji prasowej wspomniał natomiast, że w dalszym ciągu podtrzymuje swoją opinię dotyczącą przyszłej ścieżki polityki pieniężnej:

“Podtrzymuję moją ocenę, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, jeżeli chodzi o ścieżkę stóp procentowych w 2019 roku, jest ich stabilizacja. Chciałbym dodać, że jestem zaskoczony, (…) że inflacja nie jest na takim poziomie jak przewidywaliśmy, choćby w listopadowej projekcji. Ale sam ten fakt, że w jednym miesiącu mamy do czynienia z odchyleniem, nie daje mi wystarczających powodów, bym skłaniał się do zmiany mojego nastawienia w jedną czy w drugą stronę.”

Nieco inne spojrzenie na temat ewentualnych ruchów na spotach ma natomiast Grażyna Ancyparowicz, która uważa, że jeśli utrzyma się wysoki wzrost gospodarczy, a inflacja przyspieszy, podwyżki stóp procentowych mogą być zasadne.

Grażyna Ancyparowicz“Moje wyczucie, bo to nie jest intuicja, to nie jest oparte na żadnych badaniach i modelach, wskazuje na to, że powinniśmy utrzymać w przyszłym roku dość wysokie tempo inwestycji, bo to jest prawie końcówka obecnej perspektywy budżetowej (…) i że konsumpcja też nam nie spadnie, bo nie ma powodów oczekiwania spadku konsumpcji” – powiedziała Ancyparowicz dodając, że “te dwa główne motory napędzające polską gospodarkę powinny pracować, może nie aż tak szybko jak w tym roku, ale wydaje mi się, że ta prognoza, która zakłada, że będziemy mieli dynamikę na poziomie poniżej 4 proc. jest troszkę zbyt pesymistyczna.”

Jej zdaniem, gdyby te przewidywania “były dobre”, a inflacja przyspieszała, to podwyżki stóp procentowych byłyby zasadne. Zaznaczyła jednak, że jej pogląd różni się od opinii prezesa NBP Adama Glapińskiego, który uważa, iż do końca 2019 r. nie będzie powodów do podniesienia stóp procentowych.

NFP znacznie poniżej prognoz

Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia była niewątpliwie również publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Po wyniku na poziomie 237 tysięcy nowych etatów w sektorze pozarolniczym (NFP) z października br., w raporcie listopadowym ekonomiści spodziewali się pogorszenia sytuacji i wyniku na poziomie 200 tysięcy.

Z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) wynika jednak, że zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w listopadzie 2018 roku wyniosła jedynie +155 tys. etatów, co jest wynikiem znacząco gorszym zarówno od uibegłomiesięcznego rezultatu, który zrewidowano ujemnie do 237 tys. z 250 tys. jak również od i tak już pesymistycznych prognoz na poziomie 200 tys.

Negatywny wydźwięk tej publikacji wpierały także dane dotyczące zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym z wyłączeniem rolnictwa, gdzie przybyło 161 tys. nowych miejsc pracy. Wynik ten jest zdecydowanie gorszy zarówno od prognoz (200 tys.) jak również poprzedniej publikacji, którą zrewidowano dodatnio do 251 tys. z 246 tys.

Mimo to, zgodnie z oczekiwaniami stopa bezrobocia utrzymała się w listopadzie na poziomie 49-letniego minimum (3,7%).

 • NFP:155 tysięcy, prognoza 200 tysiące, poprzednio 237 tysięcy (zrewidowano w dół z 250 tysięcy)
 • Stopa bezrobocia: 3,7%, prognoza 3,7%, poprzednio 3,7%
 • Średnie zarobki godzinowe m/m: 0,2%, prognoza 0,3%, poprzednio 0,1% (zrewidowane ujemnie z 0,2%)
 • Średnie zarobki godzinowe r/r: 3,1%, prognoza 3,1%, poprzednio 3,1%
NFP
Źródło: BLS

Kraje OPEC porozumiały się w sprawie cięć produkcji ropy

Pod koniec tygodnia, w Wiedniu odbyło się także spotkanie krajów należących do OPEC. Napięta sytuacja polityczna, chaotyczne i gwałtowne zachowanie cen ropy spowodowały, że eksperci określali je jako jedno z najważniejszych w ostatnich latach. Po dwóch dniach negocjacji, kartelowi udało się jednak uzgodnić wszystkie szczegóły dotyczące limitów produkcyjnych.

Mimo, że wstępnie prognozowano, iż produkcja ropy zostanie ograniczone o 1 milion baryłek dziennie, to kartel i jego partnerzy zgodzili się na zmniejszenie podaży aż o 1,2 miliona baryłek dziennie, z których 800 tys. dotyczy jedynie krajów należących do OPEC. Największym wygranym tych negocjacji jest jednak Iran, który przez wzgląd na ciążące na nim sankcje ze strony USA, został zwolniony z konieczności ograniczania wydobycia.

Wydaje się wiec, że jest to swego rodzaju bunt wobec Donalda Trumpa. Amerykański prezydent apelował bowiem do władz Arabii Saudyjskiej o powstrzymanie się od ograniczania wydobycia. Jego celem jest utrzymanie niskich cen ropy, co miałoby uderzyć właśnie w gospodarkę Iranu.

Annegret Kramp-Karrenbauer zastąpi Angelę Merkel 

W trakcie zebrania prezydium CDU pod koniec października br. Angela Merkel ogłosiła, że nie będzie kandydować na stanowisko szefowej partii na grudniowym kongresie. Jak powiedziała, tak też zrobiła. W miniony piątek, w drugiej turze głosowania zwyciężyła Annegret Kramp-Karrenbauer, która zdobyła aż 517 z 999 głosów. Tym samym zastąpi ona urzędującą od 18 latach Angelę Merkel na stanowisku przewodniczącej klubu..

W ostatnim przemówieniu jako przewodnicząca CDU Merkel definiowała czym jest chadecja i wzywała do jedności w partii. Stwierdziła one, że jeżeli partia jest “zjednoczona i zdecydowana walczyć” to “ma siłę, by przełamać trend i wygrywać wybory”.

Nasze CDU jest dzisiaj zupełnie inne niż w roku 2000 i to dobrze – zauważyła Merkel.  Kanclerz podkreśliła, że życzy swojej partii “radości w sercu”.

Przypomnijmy jednak, że rezygnacja ze stanowiska CDU nie oznacza odejścia Merkel z polityki. Wręcz przeciwnie, do 2021 roku planuje ona bowiem pełnić funkcję kanclerz Niemiec.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą z grupy G8 był frank szwajcarski, który umocnił się o 0,95%. Nieco mniejszą aprecjację obserwowaliśmy również na euro i jenie japońskim, które zyskiwały kolejno 0,82% oraz 0,81%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast dolar australijski, który osłabiły się o aż 1,71%.

Weekendowy przegląd rynków
Źródło: mataf.net

GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że na przestrzeni minionego tygodnia kurs oscylował w okolicy dość istotnego wsparcia. Wydawać by się mogło, że tendencja ta będzie kontynuowana przynajmniej do czasu wtorkowego głosowania w brytyjskim parlamencie. W zależności od wyników tego wydarzenia spodziewać moglibyśmy się nawet trwałego odrzucenia bądź pokonania tego poziomu.

Notowania pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

USDCHF

Zdecydowanie pro-spadkowo wygląda natomiast obecna sytuacja na notowaniach pary USDCHF, której kurs wybił w tym tygodniu dołem z trwającej od 19 listopada konsolidacji. Jeżeli zatem w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa mogąca zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się dalszej deprecjacji kursu dolara amerykańskiego.

Notowania pary walutowej USDCHF
USDCHF Daily

GOLD

Za potencjalnym osłabieniem dolara amerykańskiego przemawia także obecna sytuacja na notowaniach złota, którego kurs znalazł się najwyżej od połowy lipca br. Tym samym rynek pokonał niezwykle istotny opór w okolicy 1240 USD, co z technicznego punktu widzenia mogłoby otworzyć drogę do dalszych wzrostów. Wszystko zależy teraz jednak od tego, czy w najbliższym czasie nie pojawi się tu jednak silna reakcja podażowa mogącą zanegować dzisiejszą aprecjację. Jeżeli jednak kurs utrzyma się na obecnym bądź wyższym poziomie, spodziewać moglibyśmy się dalszych wzrostów, dla których realnym zasięgiem okazują się nawet okolice 1267 USD.

Notowania złota
GOLD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny
Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

 • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
 • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
 • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.



tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWeekendowe kursy walut – euro (EUR), funt (GBP), frank (CHF), dolar (USD) – 8 grudnia 2018
Następny artykułPorozumienie OPEC+ last-minute wpływa na cenę ropy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here