Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Mimo, że na pierwszy rzut oka miniony tydzień wydawał się dość spokojny, to po głębszym przeanalizowaniu dostrzec możemy, że działo się i to nawet całkiem sporo. Zdecydowana większość istotnych publikacji miała jednak miejsce w godzinach nocnych bądź późnowieczornych, przez co nie odczuwaliśmy ich aż tak bardzo. Jednym z takich wydarzeń była m.in. wtorkowa decyzja monetarna RBA.

RBA utrzymał stopy procentowe bez zmian

Tak jak oczekiwano, Bank Rezerwy Australii pozostawił stopy procentowe na niezmiennym poziomie, co zdaniem Banku nadal wspiera gospodarkę. Jak już wcześniej informował Przemysław Jarząbek, zdaniem RBA dolar australijski powinien pozostać w zasięgu z ostatnich kilku lat. Prognozy wzrostu gospodarczego zostały jednak lekko podniesione. Bank centralny spodziewa się bowiem dynamiki PKB na poziomie 3,5% w tym i następnym roku. Spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego ma nastąpić dopiero w 2020 roku. Inflacja w 2019 roku powinna osiągnąć 2,25% oraz nieco więcej w 2020 roku.

Warunki panujące w biznesie pozostają korzystne. Inwestycje w infrastrukturę publiczną wspomagają gospodarkę. Czynnikiem ryzyka wciąż jest wielkość wydatków konsumpcyjnych w gospodarstwach domowych. Prognoza dla rynku pracy jest pozytywna, wzrost wynagrodzeń jest powolny, ale powinien się przyspieszyć. Do 2020 roku stopa bezrobocia ma spaść do 4,75%.

Amerykanie coraz mniej zadowoleni z rządów Trumpa

W minionym tygodniu odbyły się także śródokresowe wybory w USA, w których Demokraci zapewnili sobie 218 miejsc w Izbie Reprezentantów. Oznacza to, że przejęli oni od Republikanów władzę, co w praktyce może pozwolić im skuteczniej przeciwstawiać się niektórym politycznym inicjatywom Donalda Trumpa.

Demokratyczna Izba Reprezentantów, pierwsza od 2010 roku, pozostawia Trumpa bez kongresowego poparcia, aby posunąć naprzód jego program, w tym kolejną rundę obniżek podatków, finansowanie muru granicznego i próby cofnięcia Obamacare. Demokraci zobowiązali się do sprawdzenia władzy prezydenta i zbadania jego deklaracji podatkowych, ingerencji Rosji w wybory w 2016 roku oraz działań jego administracji.

wyniki wyborów
Źródło: Bloomberg.com

Nieco inaczej prezentuje się natomiast układ sił w senacie, gdzie Republikanie uzyskując 51 mandatów wobec 45 znajdujących się w rękach Demokratów utrzymali swoją przewagę. Administracja Trumpa nadal przoduje również w podziale gubernatorów pomiędzy poszczególnymi okręgami administracyjnymi, posiadając ich 25 wobec 21 gubernatorów demokratycznych.

Warto jednak zwrócić uwagę, iż nawet przy podzielonym Kongresie, Trump będzie w stanie kontynuować przekształcanie sądów federalnych i departamentów gabinetu z senatem pod przewodnictwem GOP gotowym do potwierdzenia jego nominacji. Ze swojej strony, Trump nazwał wyniki wyborów „ogromnym sukcesem” i zachęcał do świętowania zwycięstwa.

Badania pokazały także, że dwóch na trzech Amerykanów potraktowało wybory jako referendum w sprawie prezydentury Donalda Trumpa, a wyniki pokazują, że ocena nie jest jednoznaczna. Gospodarz Białego Domu stracił część poparcia, ale nie tak wiele, jak spodziewali się jego krytycy. Większość wyborców poświęcało uwagę dwóm tematom: sprawie imigracji i opieki zdrowotnej. Sympatycy Republikanów skupiali się na tym pierwszym zagadnieniu, a Demokraci na drugim.

RPP utrzymała stopy procentowe NBP bez zmian

W minionym tygodniu odbyło się również dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziamii prognozami analityków Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecydowała się w listopadzie na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 1,50%. Warto zwrócić uwagę, że okres tak niskich stóp procentowych RPP ciągnie się od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka.

Źródło: nbp.pl

W oficjalnym komunikacie przeczytać możemy, że napływające dane wskazują na utrzymywanie się dobrej koniunktury, choć w III kw. wzrost PKB był prawdopodobnie niższy niż w I połowie 2018 r. Wzrostowi aktywności gospodarczej nadal sprzyja rosnąca, choć nieco wolniej niż w poprzednich kwartałach, konsumpcja wspierana przez zwiększające się zatrudnienie i płace oraz bardzo dobre nastroje konsumentów. Towarzyszy temu wzrost inwestycji.

Znalazł się tam także zapis, mówiący o tym, iż zgodnie z listopadową projekcją z modelu NECMOD roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale

  • 1,7–1,9% w 2018 r. (wobec 1,5–2,1% w projekcji z lipca 2018 r.),
  • 2,6–3,9% w 2019 r. (wobec 1,9–3,5%) oraz
  • 1,9–3,9% w 2020 r. (wobec 1,7– 3,9%). 

Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się z 50- procentowym prawdopodobieństwem w przedziale

  • 4,4–5,2% w 2018 r. (wobec 4,0–5,2% w projekcji z lipca 2018 r.),
  • 2,7–4,4% w 2019 r. (wobec 2,8–4,7%) oraz
  • 2,3–4,2% w 2020 r. (wobec 2,4–4,3%).

Zobacz także: NBP wyemitował pierwsze polskie monety-kule z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W trakcie późniejszej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, prof. Adam Glapiński, prezes NBP wspomniał, iż jego zdaniem tempo wzrostu PKB w Polsce spowolni z ponad 5 proc. do 3,6-3,4 proc. z powodu wyhamowania gospodarki w Europie Zachodniej. Uważa on także, że w świetle nowej projekcji NBP nie widać przesłanek, żeby w 2019 roku stopy procentowe miały ulec zmianie.

Inny z członków Rady, Rafał Sura wspomniał także, że ostatnie dane dostarczają nam informacji które nakazują być bardziej czujnym niż do tej pory. Najbardziej optymalnym scenariuszem w 2019 r. dla polskiej gospodarki jest stabilizacja stóp procentowych.

RBNZ nie wyklucza luzowania

W środę miała również miejsce publikacja decyzji Banku Rezerwy Nowej Zelandii w sprawie stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, pozostały one na poziomie 1,75%. Prezes RBNZ powiedział, że nie wyklucza dalszego luzowania polityki monetarnej, lecz wszystko zależy od pojawiających się danych makroekonomicznych, a szczególnie odczytu dotyczącego wzrostu PKB. Orr uważa, że wzmocnienie presji inflacyjnej jest dużym wyzwaniem dla banku centralnego.

RBNZ cieszy się, że stopa bezrobocia spada. Przypomnijmy, wtorkowy odczyt wyniósł 3,9% przy oczekiwaniach na poziomie 4,4%. Orr nie ma żadnego celu cenowego dla dolara nowozelandzkiego, ale ogólnie waluta zachowuje się dobrze. Bank centralny będzie utrzymywał luźną politykę monetarną tak długo, jak to będzie konieczne.

FOMC pozostawia stopy bez zmian

Jakby tego było mało, w czwartek poznaliśmy kolejną decyzję monetarną. Podobnie jak RBA, RPP i RBNZ, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) również nie zdecydował się zmienić stóp procentowych podczas listopadowego posiedzenia utrzymując przedział 2,00-2,25%. Rynki liczą jednak na podwyżkę stóp w grudniu

„Informacje otrzymane od czasu spotkania Federalnej Komisji ds. Otwartego Rynku we wrześniu wskazują, że rynek pracy nadal się umacnia i że aktywność gospodarcza rośnie w szybkim tempie. Wzrost zatrudnienia był w ostatnich miesiącach średnio silny, a stopa bezrobocia spadła. Wydatki gospodarstw domowych nadal silnie rosły, podczas gdy wzrost inwestycji w środki trwałe w przedsiębiorstwach zmniejszył się w szybkim tempie na początku roku. W okresie 12 miesięcy zarówno ogólna inflacja, jak i inflacja w przypadku pozycji innych niż żywność i energia utrzymuje się na poziomie blisko 2 %. Wskaźniki długoterminowych oczekiwań inflacyjnych niewiele się zmieniły”podał FED w oficjalnym oświadczeniu.

Odnośnie stóp procentowych FED utrzymuje dotychczasową retorykę sugerującą, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą powiązane ściśle z utrzymującym się wzrostem gospodarczym oraz aktywnością gospodarczą, silnym rynkiem pracy i utrzymaniem dynamiki cenowej w okolicach poziomu docelowego wyznaczonego przez bank. Ryzyko dla perspektyw gospodarczych nadal pozostaje „mniej więcej zrównoważone”.

„Określając czas i wielkość przyszłych dostosowań do docelowego zakresu stopy funduszy federalnych, Komitet oceni zrealizowane i oczekiwane warunki ekonomiczne w odniesieniu do celu maksymalnego zatrudnienia i symetrycznego celu inflacyjnego w wysokości 2 procent. Ocena ta będzie uwzględniać szeroki zakres informacji, w tym miary warunków na rynku pracy, wskaźniki presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz odczyty dotyczące rozwoju sytuacji finansowej i międzynarodowej” – konkluduje FED w swoim oświadczeniu.

Co należy rozumieć z powyższych? Przede wszystkim tyle, że Rezerwa Federalna nie zaoferowała rynkowi żadnych nowych wskazówek co do przyszłych podwyżek stóp procentowych. Rynek odbiera całość jednak jastrzębio sugerując, że brak zmian retoryki sugeruje chęć grudniowej podwyżki.

oczekiwania do podwyżek stóp
Źródło: CME

W tym momencie podwyżka stóp procentowych w grudniu wyceniana jest na 71,4% przez rynek, utrzymanie stóp na niezmiennym poziomie natomiast na 22,2%.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że już drugi tydzień z rzędu najsilniejszą walutą z grupy G8 był dolar nowozelandzki, który umocnił się aż o 1,57%. Znacznie mniejszą aprecjację obserwowaliśmy jednak również na dolarze australijskim (+0,52%), funcie szterlingu (+0,09%) oraz dolarze amerykańskim (+0,06%). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast dolar kanadyjski, który osłabił się o 0,84%. Tygodnia do udanych zaliczyć nie mogą również jen japoński (-0,57%), euro (-0,47%) oraz frank szwajcarski (-0,13%).

Weekendowy przegląd rynków
Źródło: mataf.net

AUUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że w skutek trwających od ubiegłego tygodnia wzrostów kurs pokonał linię trendu spadkowego i dotarł w okolice poziomu 0.7290, gdzie w miniony czwartek pojawiła się reakcja podażowa sygnalizująca potencjalne odrzucenie tego oporu. Jeżeli zatem trwające od tego czasu spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się re-testu ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) w okolice mierzenia 50% korekty Fibonacciego.

Notowania pary walutowej AUDUSD
AUDUSD Daily

EURUSD

Coraz bardziej pro-spadkowo zaczyna wyglądać także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej EURUSD, gdzie zauważymy, iż w skutek czwartkowej decyzji monetarnej FOMC doszło do umocnienia dolara amerykańskiego. Fakt ten przyczynił się do odrzucenia lokalnego oporu a w skutek późniejszych spadków kurs dotarł w rejon pomarańczowej strefy wsparcia. Biorąc pod uwagę, że wsparcie to pozostaje niepokonane od czerwca 2017 roku, jeżeli tym razem kurs osunie się poniżej, z technicznego punktu widzenia przełożyć mogłoby się to na dalszą deprecjację.

Biorąc pod uwagę, że pokonanie jednego, technicznego poziomu otwiera drogę do dalszego ruchu w okolice kolejnej strefy, w tym konkretnym przypadku, pokonanie obecnie testowanego wsparcia mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków, dla których realnym zasięgiem okazują się nawet okolice poziomu 1.0860. To właśnie tam znajduje się bowiem kolejna, istotna (z technicznego punktu widzenia) strefa.

Notowania pary walutowej EURUSD
EURUSD Daily

GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że w czwartek rynek odrzucił re-testowaną linię tendencji wzrostowej będącą dolnym ograniczeniem wcześniejszego kanału. Jeżeli zatem w najbliższym czasie spadki będą kontynuowane, spodziewać moglibyśmy się nawet przetestowania lokalnego wsparcia w okolicy poziomu 1.2930 i mierzenia 50% korekty Fibonacciego.

Notowania pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny
Źródło: investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułLiga Traderów VII – wyniki, tabele i rozpiska 3 kolejki spotkań
Następny artykułZapowiedź V Specjalistycznej Konferencji M1 w Warszawie 17 i 18 listopada 2018 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here