Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość interesująco. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

 • Najnowsze doniesienia w sprawie Brexitu
 • Decyzje monetarną RBA
 • Decyzję monetarną RPP
 • Publikację raportu z amerykańskiego rynku pracy

Wszystkie cztery alternatywne opcje Brexitu odrzucone przez Izbę Gmin

izba gminWielka Brytania ma oficjalnie opuścić struktury unijne 12 kwietnia, politycy nie są jednak bliżej nawiązania jakiegokolwiek porozumienia. W poniedziałkowy wieczór odrzucili cztery kolejne propozycje rozwiązania opcji rozwodowej, które miały zastąpić plan przedstawiany od miesięcy przez Theresę May, który premier próbowała przepchnąć w Ibzie Gmin już trzykrotnie.

Zobacz także: Brytyjczycy podzieleni w kwestii Brexitu, większość chce hard Brexitu!

Oprócz głosowania w sprawie Brexitu bez porozumienia, które zostało odrzucone zauważalną większością głosów, trzy pozostałe propozycje mocno podzieliły parlamentarzystów. Propozycja stworzenia wspólnego rynku handlowego została odrzucona jedynie 21 głosami, kolejne referendum w sprawie Brexitu 12, a możliwość utworzenia unii celnej 3 głosami parlamentarzystów (273 do 276).

UK odrzuca szansę na hard Brexit zaledwie jednym głosem!

BrexitW środę tuż przed północą odbyło się kolejne głosowanie, w trakcie którego członkowie Parlamentu i przywódcy partii politycznych poparli działania zapobiegające chaotycznemu wyjściu z Unii Europejskiej. Projekt ustawy – której sprzeciwiła się sama premier Wielkiej Brytanii – wygrał zaledwie jednym głosem (stosunkiem głosów 313 -312) i zniszczył marzenia niektórych członków Partii Konserwatywnej o twardym zerwaniu z blokiem, które mogło nastąpić już w przyszłym tygodniu.

May prosi o wydłużenie Brexitu do 30 czerwca

Theresa May oraz Donald Tusk

W piątek Theresa May poprosiła Unię Europejską o kolejne opóźnienie Brexitu, tym razem do 30 czerwca 2019 r., chyba że do tego dnia Izba Gmin zatwierdzi umowę z unią. Wtedy Brexit nastąpi wcześniej. W związku z tym Wielka Brytania zgadza się na udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które mają się odbyć 23-26 maja br., chyba że wcześniej wyjdzie z UE i głosowanie w Zjednoczonym Królestwie zostanie odwołane. Zaakceptować ten plan musiałyby jeszcze wszystkie kraje Wspólnoty.

Donald Tusk proponuje wydłużenie Brexitu nawet o 12 miesięcy

Tymczasem UE myśli już o własnym scenariuszu. Według nieoficjalnych informacji Szef Rady Europejskiej, Donald Tusk widząc jak wiele niejasności pozostaje po stronie brytyjskiej ws. dalszego przebiegu Brexitu chce zaproponować jego przedłużenie nawet o 12 miesięcy. Gdyby tak się stało, Wielka Brytania mogłaby opuścić UE dopiero 12 kwietnia 2020 roku, chyba że Londyn wcześniej ratyfikuje umowę wynegocjowaną przez Theresę May w Brukseli. Szczegóły nowej propozycji będą uzgadniane w trakcie specjalnego szczytu Unii, 10 kwietnia br.

Jeżeli jednak żadna z tych propozycji nie zostanie poparta przez wszystkie państwa członkowskie UE, Wielka Brytania może opuścić struktury unijne już 12 kwietnia.

RBA utrzymuje stopy bez zmian

Bank Rezerw Australii, RBAWe wtorek poznaliśmy decyzję monetarną Banku Rezerw Australii (RBA), który zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami nie zdecydował się na zmianę poziomu stóp (1,50 proc.). Bank dokonał jednak pewnej zmiany w treści komunikatu. Dodano w nim fragment mówiący o monitorowaniu sytuacji i takim dostosowaniu polityki, aby wspierała stabilny wzrost gospodarczy i osiągnięcie celu inflacyjnego. Retoryka RBA wskazuje zatem na rosnące ryzyko w gospodarce, co odebrane zostało przez inwestorów jako przygotowanie do cięcia stóp. Rynek wycenia taki ruch o 25 p.b. na sierpień.

RPP nie zmieni stóp do końca swojej kadencji

W środę zakończyło się także się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i prognozami analityków Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecydowała się w kwietniu na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 1,50%. Warto zwrócić uwagę, że okres tak niskich stóp procentowych RPP ciągnie się od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka.

Adam Glapiński, NBP

W ocenie RPP, perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne. Rada powtórzyła jednak, że w kolejnych kwartałach nastąpi prawdopodobnie stopniowe obniżenie się tempa wzrostu PKB. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

Możliwy jest scenariusz, w którym obecna Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie będzie musiała zmieniać poziomu stóp do końca swojej kadencji:

– Może się tak złożyć, że ta Rada Polityki Pieniężnej w swojej kadencji nie zazna tej wątpliwej przyjemności, czy satysfakcji, by podnosić czy obniżać stopy. Może się tak złożyć, ale ta moja pewność tym słabsza, im dalej idziemy do przodu. To dotyczy tego roku i być może następnego – przyznał w trakcie konferencji prasowej Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP.

NFP na poziomie 196 tysięcy

Za nami także pierwszy piątek miesiąca i jak to zwykle bywa, poznaliśmy raport amerykańskiego biura pracy (BLS). Wynika z niego, że zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w marcu 2019 roku wyniosła aż +196 tys. etatów, co okazało się wynikiem zdecydowanie lepszym od prognoz zakładających odczyt na poziomie 175 tys. Pozytywny wydźwięk tej publikacji wzmagała także dodatnia rewizja ubiegło-miesięcznego rezultatu (do 33 tys. z 20 tys.)

Negatywnie wypadły natomiast dane dot. inflacji płacowej. Okazuje się bowiem, że pomimo prognoz zakładających wzrost średniego godzinowego wynagrodzenia o 0,2% ostatecznie odnotowano jego wzrost zaledwie o 0,1%.

 • NFP: 196 tysięcy, prognoza 175 tysięcy, poprzednio 33 tysiące (zrewidowano dodatnie z 20 tysięcy)
 • Stopa bezrobocia: 3,8%, prognoza 3,8%, poprzednio 3,8%
 • Średnie zarobki godzinowe m/m: 0,1%, prognoza 0,2%, poprzednio 0,4%
 • Średnie zarobki godzinowe r/r: 3,2%, prognoza 3,4%, poprzednio 3,4%

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 był dolar australijski, który umacniał się w stosunku do wszystkich pozostałych walut. Tydzień do udanych zaliczyć może także funt szterling, który tracił nieznacznie jedynie wobec AUD. Po drugiej stronie tego zestawienia znalazł się natomiast dolar nowozelandzki, który bezsprzecznie zyskał miano największego przegranego tygodnia. Tygodnia do udanych zaliczyć nie może również jen japoński.

tygodniowa zmienność walut grupy G8
Źródło: www.oanda.com

Kurs dolara australijskiego (AUD/USD) w okolicy istotnego oporu

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że kurs od dłuższego czasu oscyluje w okolicy górnego ograniczenia kanału spadkowego. Jeżeli tylko opór ten zostanie trwale odrzucony, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownej deprecjacji kursu dolara australijskiego wobec dolara amerykańskiego.

Kurs pary walutowej AUDUSD
AUDUSD Daily

Dolar nowozelandzki (NZD/USD) w okolicy istotnego wsparcia

Spoglądając na notowania pary walutowej NZDUSD zauważymy, że w skutek trwających od pewnego czasu spadków kurs pokonał linię tendencji wzrostowej będącą dolnym ograniczeniem formacji trójką i zgodnie z moją wcześniejszą projekcja osunął się w okolice poziomu 0.6715. Póki co nie pojawiła się tu jednak żadna większa reakcja popytowa sygnalizująca potencjalne odrzucenie tego wsparcia. Jeżeli zatem poziom ten zostanie trwale pokonany, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszych spadków.

Kurs pary walutowej NZDUSD
NZDUSD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


kalendarz makroekonomiczny
Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

 • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
 • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
 • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł4 autodestrukcyjne nawyki w tradingu, z którymi musisz skończyć – Nial Fuller
Następny artykułInwestorzy nie wierzą w hossę na BTC! Wieszczą dalsze spadki
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here