stos polskich złotych, z pięciozłotówką z przoduPolski złoty kończył tydzień praktycznie w tym samym miejscu, w którym go zaczynał, po drodze zaliczając jednak umocnienie do poziomów nie obserwowanych od października. Kursy walut głównych w weekend kształtują się następująco – euro kosztuje 4,2899, funt szterling 4,7982, frank szwajcarski 3,8050 a dolar amerykański 3,7689.


Kurs euro (EUR) porusza się w dwugroszowym przedziale

Pierwsza połowa bieżącego tygodnia przyniosła wyraźne umocnienie polskiego złotego wobec kursu euro – cena spadała do 4,2750, czyli najniższego pułapu od końcówki września. Ostatecznie jednak cena odbijała od dołków listopadowych i zamykała tydzień powyżej 4,29. Mocniejsze ruchy blokowały poziomy techniczne wyznaczane w październiku oraz 23,6% zniesienia Fibonacciego:

kurs euro 8 grudnia 2018
Źródło: Tradingview.com

Kurs funta (GBP) traci na początku grudnia do polskiej złotówki

Funt podobnie jak euro osuwał się w pierwszym tygodniu grudnia tracą do złotego i testując poziom 4,78 zł obserwowany ostatni raz we wrześniu. Tydzień rozpoczął się dynamicznym wybiciem dotychczasowych minimów listopadowych i pokonaniem pułapu 4,80, który obecnie będzie pełnił istotną rolę oporu. Powrót kursu funta powyżej może oznaczać osłabienie złotego w kierunku 4,86.

kurs funta 8 grudnia 2018
Źródło: Tradingview.com

Kurs franka szwajcarskiego (CHF) przeciwstawia się sile PLN

W tym tygodniu na rynkach światowych bardzo dobrze radził sobie frank szwajcarski, co również widać na notowaniach wobec złotego. Kurs franka co prawda testował minima dwutygodniowe na 3,77, jednak w piątek zamykał się ponownie w zakresie górnego ograniczenia trwającej od października konsolidacji i powraca nad 3,80 zł.

kurs franka 8 grudnia 2018
Źródło: Tradingview.com

Dopóki jednak czerwona strefa nie zostanie trwale wybita, inwestorzy nie powinni spodziewać się dalszego osłabienia PLN (w kierunku 3,86). Teoria analizy technicznej dotycząca handlu w konsolidacjach głosi bowiem, że cena porusza się od górnej (czerwona) do dolnej (zielona) bandy, czego świadkami rynek w ostatnich tygodniach był już wielokrotnie.

Złoty zyskuje do kursu dolara (USD) w kończącym się tygodniu

Siłę złotego na początku grudnia najwyraźniej widać wobec kursu dolara. Cenie udało wybić się krótkoterminową konsolidację (czerwony prostokąt) i zamknąć najniżej od początku miesiąca. Co prawda notowania dwukrotnie testowały jeszcze niższe poziomy, powracały jednak ostatecznie nad 3,76 zł. W piątek poziom został wybity, co otwiera drogę w kierunku 3,74 i w dłuższym terminie 3,64. Alternatywnie, powrót do zakresu konsolidacji może oznaczać osłabienie złotówki w kierunku 3,81 i 3,84 gdzie przebiegają maksima z 2018 r.

kurs dolara 8 grudnia 2018
Źródło: Tradingview.com

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here