stos polskich złotych, z pięciozłotówką z przoduPolski złoty nie może zaliczyć zakończonego tygodnia do udanych, silnie tracąc do swoich europejskich i światowych konkurentów. Kurs euro pokonuje 4,31, kurs dolara zyskuje ponad 2%, a kurs funta i franka testują istotne maksima. Sprawdź jak kształtują się kursy walut w weekend, 9 lutego 2019 roku.


Kurs euro nie był tak wysoko od 3 miesięcy – EUR/PLN testuje 4,31

W zakończonym już tygodniu kurs euro zyskiwał do polskiego złotego (EUR/PLN) łącznie 0,84%, co jest najsilniejszą aprecjacją od końca października. W efekcie cena testowała poziomy powyżej 4,31, dochodząc do poziomów z listopada i najprawdopodobniej wybiła ostatecznie kilkumiesięczną konsolidację. Cenę w ryzach nadal trzyma jednak poziom 4,31 (podobna sytuacja miała miejsce na początku roku) więc trwałe umacnianie się kursu euro nie jest jeszcze przesądzone.

InvestCuffs
kurs euro 9 lutego 2019
Kurs euro do złotówki notował w tym tygodniu rekordowe wzrosty. Źródło: Tradingview.com

W związku z pokonaniem ruchu bocznego, EUR/PLN otwiera sobie drogę w kierunku 4,33 zł – cena ostatni raz tak wysoko znajdowała się 3 miesiące temu.

Kurs dolara wygranym tygodnia – USD/PLN w górę o ponad 2%

Jeszcze dynamiczniejszą aprecjację niż EUR/PLN notowała kurs dolara. Polski złoty tracił do amerykańskiej waluty (USD/PLN) ponad 2% w tygodniu zakończonym 8 lutego, a cena przed weekendowym zamknięciem rynków wybijała poziom 3,80 i znalazła się na najwyższych pułapach od 14 grudnia. Jest to też pierwsze zamknięcie nad ważną strefa oporu (pomarańczowa linia), która blokowała aprecjację USD już czterokrotnie w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy. W efekcie, kurs dolara otwiera sobie drogę do poziomu 3,84 zł (górne ograniczenie konsolidacji), który był testowany ostatni raz pod koniec października.

kurs dolara 9 lutego 2019
Kurs dolara po odbiciu od 200 EMA wyraźnie zyskuje do złotego. Źródło: Tradingview.com

Odwróceniem negatywnych dla złotówki scenariuszy mógłby być powrót pod 3,80 zł i ponowny ruch w kierunku 3,73 zł.

Kurs funta umacniał się od połowy tygodnia, GBP/PLN testuje 4,93 zł

Gdy we wtorek kurs funta testował istotne wsparcie na wysokości 4,86 zł wydawało się, że notowania mogą nadal się osuwać. Od połowy tygodnia złotówka zaczęła jednak tracić, w efekcie czego GBP/PLN w trzy dni odrobił ponad 7 groszy, zyskując 1,52%. W piątek cena testowała 4,93 zł, zamykała się jednak poniżej, więc atak na okrągły poziom 5 złotych nadal pozostaje niepewny.

kurs funta 9 lutego 2019
Kurs funta radził sobie bardzo dobrze w stosunku do złotego w drugiej połowie tygodnia. Źródło: Tradingview.com

CHF/PLN nad 3,80 zł, kurs franka testuje górne ograniczenie konsolidacji

W zakończonym tygodniu kurs franka zyskiwał 1,82% i od dolnego ograniczenia konsolidacji doszedł do jej górnej bandy (mowa o ruchu bocznym rysowanym od połowy października, który na wykresie zaznaczono zielonymi i czerwonymi kolorami). Zgodnie z metodologią analizy technicznej, test przeciwległego bieguna konsolidacji powinien oznaczać odbicie i ruch w stronę przeciwną. Jeżeli jednak cenie udałoby się na początku nowego tygodnia pokonać strefę 3,80-3,81 zł, wtedy CHF/PLN może się dalej umacniać.

kurs franka 9 lutego 2019
Kurs franka zyskiwał w tym tygodniu niemal 2% w stosunku do złotego. Źródło: Tradingview.com

CHF jest kolejnym potwierdzeniem słabości PLN w drugiej części tygodnia. Zdaniem analityków, handel po weekendzie może przynieść kontynuację ruchów deprecjacyjnych – po ewentualnej, krótkoterminowej korekcie.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here