Naga MarketsDrugi tydzień sierpnia zakończył się lekkimi wzrostami na wszystkich głównych indeksach notowanych na giełdzie w Warszawie. Tradycyjnie już najsłabszy obraz napływał do nas z największych spółek.

Zdecydowanie słabiej zachowywały się rynki zagraniczne. W przeciągu ostatnich pięciu sesji niemiecki DAX stracił 4,4%. Przecena nie ominęła też węgierskiego parkietu, gdzie BUX spadł o 0,85%. Na tym tle wyróżniał się amerykański S&P500, który zyskał 0,67%.

Ostatni tydzień to delikatne umocnienie złotówki. Jednak ze względu na przesunięcia na EURUSD było to widoczne tylko na parze USDPLN. Spadł on w sumie o 1,34% do poziomu poniżej 3,77. W połączeniu z dalszą przeceną ropy naftowej może to przynieść realne korzyści dla kierowców. Na rynku obligacji skarbowych mieliśmy duże wzrosty. Rentowność papierów 10-cio letnich spadła do poziomu 2,8%.

Tydzień dostarczył nam ważnych informacji dotyczących polskiej gospodarki. W czwartek poznaliśmy poziom inflacji CPI za lipiec, który okazał się minimalnie wyższy niż spodziewali się tego analitycy i wyniósł -0,1% m/m oraz -0,7% r/r. W piątek pokazano wstępną dynamikę PKB w drugim kwartale 2015 roku. Dane na poziomie +3,3% r/r (przy oczekiwaniach +3,6% r/r) były dla rynku sporym rozczarowaniem.

Zerknijmy na osiągnięcia WIG20 w ostatnim tygodniu:

•    Zmiana punktowa:  +1.44
•    Zmiana procentowa: +0.07%
•    Liczba wzrostowych sesji: 2
•    Liczba spadkowych sesji: 3
•    Obroty: 2.58 mld zł
•    Zakres wahań: 54.73

Z pokazanych powyżej statystyk jasno wynika, że dla WIG20 był to bardzo neutralny tydzień. W porównaniu z wcześniejszymi okresami spadł zakres wahań. Ponownie solidnym mankamentem stał się też poziom obrotów w gronie blue chips. To wszystko sprawia, że z całości wyłania się raczej mało optymistyczny obraz, a takie zatrzymanie przy minimach nie wróży nic dobrego w najbliższych tygodniach.

2015.08.16_WIG20_D1
WIG20 – wykres dzienny

Na wykresie w interwale dziennym widzimy, że indeks obrazujący zachowanie się spółek o największej kapitalizacji na GPW od czerwca porusza się na południe wzdłuż jednej linii, która w piątek ponownie została dotknięta. Trzeba tu zaznaczyć, że byki nawet nie spróbowały się z nią zmierzyć.

WIG20 - wykres godzinowy
WIG20 – wykres godzinowy

Dodatkowym oporem powstrzymującym ruch cen na północ może być luka cenowa z 6 sierpnia. Naturalnymi poziomami wsparcia są natomiast poziomy niedawnych minimów. W mojej opinii to właśnie do nich rynkowi znacznie bliżej.

MWIG40 - wykres dzienny
MWIG40 – wykres dzienny

Spoglądając na wykres MWIG40 zauważamy całkowicie odmienny obraz. Z ostatnich pięciu sesji aż trzy zakończyły się zwycięstwem kupujących. Również cały tydzień zakończył się w zielonych barwach, a wzrost osiągnął 0,87%. W tym przypadku możemy mówić o pozytywnych perspektywach lecz kluczowe będzie zachowanie się indeksu na poziomach majowych maksimów.

SWIG80 - wykres dzienny
SWIG80 – wykres dzienny

Podobnie dobry obraz wyłania się z wykresu SWIG80. I tutaj mieliśmy w ostatnim tygodniu trzy wzrostowe sesje, a w przeciągu całego tygodnia zanotowano wzrost o 0,42%. W ostatnich dniach indeks obrazujący zachowanie się małych spółek na GPW zatrzymał się w rejonie maksimów, a opuszczenie górą tego zakresu zmienności doprowadziłoby do bezpośredniego spotkania z maksimami hossy.

Na GPW obserwujemy ostatnio dwa różne oblicza. Słaby obraz płynący z zachowania się spółek o największej kapitalizacji oraz znacznie lepszy kiedy patrzymy na spółki średnie i małe. I jeśli myślimy o inwestycjach to właśnie tam powinniśmy upatrywać okazji transakcyjnych.

banner_z_kartamiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here