Naga MarketsZapraszam do niedzielnego, wieczornego podsumowania trzydziestego pierwszego tygodnia 2015 roku.

W ostatni piątek kończył się nie tylko kolejny tydzień, ale też i miesiąc 2015 roku. Wyniki walki między niedźwiedziami, a bykami w obu przypadkach są podobne. Wśród trzech omawianych przeze mnie indeksów zarówno w ostatnim tygodniu jak i miesiącu to byki wygrywały w stosunku 2-1.

Nieźle spisały się też giełdy zagraniczne. W ciągu ostatnich pięciu dni S&P500 zyskał 1,16%, a miesięczna stopa zwrotu wygląda bardzo podobnie. Jeszcze lepiej wygląda węgierski BUX, który także zyskiwał w przeciągu ostatniego tygodnia i miesiąca. Wyniki te wynoszą odpowiednio 0,92% i 3,26%. Słabiej za to ostatnio prezentował się niemiecki DAX, który w ostatnich pięciu dniach stracił na wartości 0,34%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Omawiany okres był neutralny dla polskiej waluty, która tylko nieznacznie zyskała na wartości. Np. kurs USDPLN przez ostatni miesiąc spadł o 0,43%, zamykając się na poziomie 3,77. Lipiec był dobry dla obligacji skarbowych. Rentowność papierów 10-cio letnich spadła w tym czasie o 10,1% do poziomu 2,95%.

Z informacji, które miały wpływ na GPW wyróżnić należy niestety wypowiedzi polityków. Najpierw pojawiły się informacje o zniesieniu podatku od wydobycia miedzi i srebra, a potem o przesunięciu w czasie wprowadzenia podatku bankowego. Na każdą z tych informacji w znaczący sposób reagował parkiet w Warszawie.

Zerknijmy na osiągnięcia WIG20 w ostatnim tygodniu:
•    Zmiana punktowa:  +39.84
•    Zmiana procentowa: +1.82%
•    Liczba wzrostowych sesji: 4
•    Liczba spadkowych sesji: 1
•    Obroty: 4.03 mld zł
•    Zakres wahań: 77.51

Patrząc na statystykę ostatniego tygodnia nie sposób nie zauważyć znacznego wzrostu obrotów. Niewątpliwie świadczy to o zaangażowaniu się większego kapitału w handel przy ulicy Książęcej. Fakt ten w połączeniu z odrabianiem strat z poprzedniego tygodnia może zwiastować nadchodzącą większą poprawę zachowania się GPW.

WIG20 - wykres dzienny
WIG20 – wykres dzienny

Spoglądając na wykres WIG20 w interwale dziennym widzimy, że podwyższona wartość obrotów to nie jest efekt jednego mocniejszego dnia, a ciągłe działanie. W oczy rzuca się też to, że najsłabszy ich poziom odnotowano podczas sesji czwartkowej, czyli jedynej wygranej przez sprzedających. Na korzyść kupujących przemawia też fakt, że za poprawą minimów nie idzie już kontynuacja spadków. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia np. w poniedziałek.

WIG20 - wykres godzinowy
WIG20 – wykres godzinowy

Również mając na ekranie wykres godzinowy można zacząć myśleć o przynajmniej chwilowej zmianie kierunku handlu. Najbliżej położony opór to poziom środowych maksimów, a ich pokonanie powinno na dłuższy czas zmienić układ sił.

MWIG40 - wykres dzienny
MWIG40 – wykres dzienny

Jeszcze bardziej byczo wygląda sytuacja na MWIG40, gdzie kupujący wypracowali sobie średnioterminowy sygnał kupna. W piątek udało się im wybić linię szyi formację oRGR. Zasięg wzrostów wynikających z tego układu można szacować na okolice majowych maksimów. Indeks spółek o średniej kapitalizacji w tym tygodniu miał 4 wzrostowe sesje podczas których udało się wypracować 2,05% zwyżki. Sytuacja jeszcze lepiej wygląda na przestrzeni całego miesiąca.

SWIG80 - wykres dzienny
SWIG80 – wykres dzienny

Nieźle wygląda też sytuacja najmniejszych spółek. SWIG80 zyskał w tym tygodniu bo prawda tylko 0,6%, ale dorobek całego lipca wygląda już znacznie lepiej. Ciekawie wygląda też sytuacja techniczna całego indeksu, który na przełomie czerwca i lipca odbił się od linii trendu, a teraz kontynuuje wzrosty.

banner_z_kartamiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here