Naga MarketsZapraszam do niedzielnego, wieczornego podsumowania dwudziestego siódmego tygodnia 2015 roku. Tygodnia, w którym kończył się miesiąc i kwartał.

Ostatnie pięć sesji to przede wszystkim poniedziałkowa, mocna reakcja rynków na zerwanie negocjacji między Grecją, a jej wierzycielami. Fala spadków przetoczyła się wtedy przez większość giełdowych rynków. WIG20 nie był tutaj wyjątkiem, jednak już w pierwszej połowie tygodnia kupującym udało się odrobić całość strat. Niestety następnie zaczęły się problemy i kontrolę nad rynkiem przejęli sprzedający. W analogicznym okresie niemiecki DAX stracił 3,78%, a amerykański S&P500 1,21%. Pozytywnie wyróżniał się węgierski BUX, który w tym czasie zanotował wzrost o 0,3%.

Na krajowym podwórku najważniejszą informacją był środowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu za czerwiec, który wyniósł 54,3. Był to wynik znacznie lepszy od wskazania z maja i lepszy niż spodziewali się tego analitycy.

Polski złoty nieznacznie osłabił się na przestrzeni ostatnich pięciu dni. W piątek na zamknięciu notowań kurs USDPLN znajdował się powyżej 3,77. Spadła za to rentowność obligacji 10-cio letnich. Na koniec tygodnia wynosiła ona nieznacznie powyżej 3,2%.

Zerknijmy na osiągnięcia WIG20 w omawianym okresie:
• Zmiana punktowa: -55.65
• Zmiana procentowa: -2.38%
• Liczba wzrostowych sesji: 2
• Liczba spadkowych sesji: 3
• Obroty: 2.69 mld zł
• Zakres wahań: 87.39

Warszawskie blue chips kolejny tydzień nie zachwyciły poziomem obrotów. W połączeniu z sporym spadkiem, z jakim mieliśmy do czynienia łatwo możemy wysnuć wniosek, że na GPW nikt z większym kapitałem nie jest na razie zainteresowany zakupem akcji największych spółek.

WIG20 - wykres godzinowy
WIG20 – wykres godzinowy

W tabeli dołączonej do wykresu WIG20 zdecydowanie dominuje kolor czerwony. Indeks obrazujący zachowanie się spółek o największej kapitalizacji tracił zarówno na przestrzeni ostatniego tygodnia, miesiąca oraz całego kwartału. Znaleźliśmy się też poniżej poziomu z ostatniej sesji ubiegłego roku.
Na wykresie godzinowym widać, że trend spadkowy jest silny, a byki są w stanie jedynie na krótko przejmować kontrolę.

WIG20 - wykres tygodniowy
WIG20 – wykres tygodniowy

Na wykresie w interwale tygodniowym widać, że indeks znalazł się bardzo blisko styczniowych minimów, a ich ewentualne pokonanie byłoby bezpośrednim zaproszeniem do testu poziomu 2150 punktów, który ostatni raz widziany był w 2013 roku.

MWIG40 - wykres dzienny
MWIG40 – wykres dzienny

Również w przypadku indeksu MWIG40 dominuje w ostatnim czasie czerwony kolor. Na przestrzeni ostatniego tygodnia mieliśmy przecenę o 2,17%. Została ona wypracowana podczas czterech spadkowych sesji. Jeszcze gorzej wyglądało to na przestrzeni ostatniego miesiąca. Również biorąc pod uwagę cały drugi kwartał tego roku, wśród spółek o średniej kapitalizacji dominowała czerwień. Dość niekorzystnie wygląda też sytuacja techniczna samego indeksu, który przebił minima z marca i czerwca.

SWIG80 - wykres dzienny
SWIG80 – wykres dzienny

SWIG80 miał w ubiegłym tygodniu trzy sesje, w których dominowały niedźwiedzie. Pozwoliło to sprzedającym wypracować spadek o 0,92%. SWIG80 w ostatnim czasie jest najsłabszym z głównych warszawskich indeksów. Na przestrzeni całego czerwca stracił 6,22%. Biorąc pod uwagę ostatnie trzy miesiące przecena była trochę mniejsza i sięgnęła 4,03%. Na wykresie dziennym widzimy też, że w ubiegły poniedziałek naruszone zostało ważne wsparcie, czyli poziom szczytu z września.

Z obserwowanych przeze mnie spółek w ostatnim tygodniu:
• Wzrosło: 147
• Nie zmieniło wartości: 64
• Spadło: 260

STATYSTYKA RYNKU - TYDZIEŃ 27
STATYSTYKA RYNKU – TYDZIEŃ 27


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here