Naga MarketsTytułowa „Szansa na wzrosty” z ubiegłego tygodnia nie spełniła się nawet w najmniejszej części. Najważniejszy indeks GPW w Warszawie mocno tracił na wartości. Na szczęście spadki nie były udziałem tylko naszego parkietu. Niemiecki DAX stracił w analogicznym okresie 3,4%. Znacznie odstawaliśmy za to od węgierskiego BUXa, który wzrósł o 0,85%.

Z ważnych informacji dotyczących polskiej gospodarki w tym tygodniu poznaliśmy poziom stopy bezrobocia w kwietniu, który wyniósł 11,2%. Był to odczyt minimalnie lepszy od prognoz. Drugą lepszą niż spodziewali się analitycy informacją był finalny wzrost PKB w pierwszym kwartale, który wyniósł 3,6% r/r.

Polski złoty osłabił się o kilka groszy we wtorek, jednak do końca tygodnia straty zostały zniwelowane. W piątek na zamknięciu notowań EURPLN handlowane było na poziomie 4,11. Wzrosła rentowność obligacji 10-cio letnich. Jej poziom podczas ostatniej sesji osiągnął 2,95%.

Zerknijmy na osiągnięcia WIG20 w omawianym okresie:
• Zmiana punktowa: -78.95
• Zmiana procentowa: -3.14%
• Liczba wzrostowych sesji: 1
• Liczba spadkowych sesji: 4
• Obroty: 3.89 mld zł
• Zakres wahań: 63.64

Mimo iż na głównych zachodnich parkietach poniedziałek był dniem wolnym od pracy WIG20 wykręcił całkiem spore obroty, które tylko potwierdzają istotność spadków z tego tygodnia. Ostatnie pięć dni przyniosły nam tylko jedną wzrostową sesję. Ostatni raz z tak słabą statystyką w tym obszarze mieliśmy do czynienia w drugiej połowie marca.

WIG20 - wykres godzinowy
WIG20 – wykres godzinowy

Na wykresie godzinowym widzimy, że również sama końcówka tygodnia nie przyniosła próby odbicia, a notowania zakończyły się na poziomach minimów. W połączeniu z szczególnie wysokimi, piątkowymi obrotami nie jest to komfortowa sytuacja kupujących. Ważnym testem dla rynku może być okrągły poziom 2400 punktów, gdzie aktualnie przebiega linia średnioterminowego trendu wzrostowego, który został zapoczątkowany w styczniu tego roku.

Indeks warszawskich blue chips na przestrzeni całego maja stracił 3,05% i jest to pierwszy miesiąc w tym roku, który został zakończony pod kreską. Jego wzrost liczony od początku roku został zredukowany do 5,26%.

MWIG40 - wykres dzienny
MWIG40 – wykres dzienny

Znacznie lepiej spisał się MWIG40, który przy dwóch wzrostowych sesjach stracił na przestrzeni tygodnia 1,68%. Warte odnotowania jest to, że spadki zostały zatrzymane powyżej najbliższego wsparcia i to byki ciągle mają przewagę. Wskaźnik obrazujący zachowanie się spółek o średniej kapitalizacji na GPW stracił również na przestrzeni całego miesiąca. Przecena była jednak znacznie mniejsza niż miało to miejsce w przypadku WIG20 i osiągnęła zaledwie 0,39%.

SWIG80 - wykres dzienny
SWIG80 – wykres dzienny

SWIG80 był najmocniejszym z głównych indeksów zarówno na przestrzeni tygodnia jak i miesiąca. Podczas dwóch spadkowych sesji wskaźnikowi udało się wypracować sumaryczny spadek o 0,18%. Stosunkowo dobry wynik nie uchronił niestety kupujących przed utratą najbliższego wsparcia. Stało się to już w poniedziałek, a następnie wykonany został ruch powrotny. Jest to potencjalnie istotne miejsce, które powinno dać odpowiedź na pytanie o dalszy kierunek SWIG80. Podobnie jak w przypadku dwóch pozostałych indeksów, tak i tutaj maj był pierwszym miesiącem, kiedy to nie udało się wypracować choćby symbolicznego wzrostu. Należy jednak zaznaczyć, że spadek był tylko symboliczny i osiągnął zaledwie 0,01%.

WIG - wykres tygodniowy
WIG – wykres tygodniowy

Na koniec proponuję zerknąć na tygodniowy wykres szerokiego WIGu, na którym widać naruszenie górnego ograniczenia półtorarocznego obszaru zmienności. Jeśli kupującym uda się w tym momencie przejąć kontrolę i doprowadzić do odbicia będzie to pozytywny sygnał. Natomiast w przypadku kontynuacji przeceny będzie można zacząć zastanawiać się nad istotnością niedawnego wybicia.

Z obserwowanych przeze mnie spółek:
• Wzrosło: 167
• Nie zmieniło wartości: 52
• Spadło: 252

STATYSTYKA RYNKU - Tydzień 22
STATYSTYKA RYNKU – Tydzień 22

W naszej zabawie na portalu Facebook większość inwestorów spodziewa się w najbliższym czasie odbicia WIG20 i jego wzrostu przekraczającego 0,5%. Nie brakuje też głosów, że kupujący będą mieli problemy z wyprowadzeniem kontry, jednak spadki zostaną zatrzymane.

Do grupy Zyskowna strona giełdy można zapisać się tutaj>>.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here