Naga MarketsDwudziesty pierwszy tydzień 2015 roku prawnie nie zmienił wartości najważniejszego warszawskiego indeksu. Ten wynik wygląda szczególnie słabo na tle np. niemieckiego DAXa, który w ubiegłym tygodniu zyskał 3,21%. Zdecydowanie bliżej było nam za to do węgierskiego BUXa, który stracił 0,91%.

We wtorek poznaliśmy dane o przeciętnym wynagrodzeniu w kwietniu, które były zgodne z oczekiwaniami. W środę GUS podał m.in. dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Cały pakiet środowych informacji był słabszy niż oczekiwali tego inwestorzy.

Tydzień upłynął pod znakiem osłabienia się złotówki. Kurs EURPLN wzrósł o 1,67% i osiągnął poziom blisko 4,11. W przeciwnym kierunku zmierzały polskie obligacje. Na przestrzeni tygodnia ich rentowność spadła o 0,49%.

Zerknijmy na osiągnięcia WIG20 w omawianym okresie:
• Zmiana punktowa: +1.92
• Zmiana procentowa: +0.08%
• Liczba wzrostowych sesji: 2
• Liczba spadkowych sesji: 3
• Obroty: 2.91 mld zł
• Zakres wahań: 36.20

W całym tygodniu odnotowano spadek obrotów. Sumaryczny wynik poniżej 3 mld złotych nie może być zadowalający. Wyraźnie też spadł zakres wahań. Jednak z tą tendencją mieliśmy do czynienia już w poprzednim tygodniu.

WIG20 - wykres dzienny
WIG20 – wykres dzienny

Na wykresie dziennym widzimy, że konsolidacja w rejonie maksimów trwa już blisko miesiąc. Taki układ z czasem na pewno będzie wspierał kupujących, a kolejne próby ataku na wrześniowe maksima powinny być już skuteczniejsze. Najbliższym wsparciem pozostają minima z początku miesiąca.

WIG20 - wykres godzinowy
WIG20 – wykres godzinowy

Każda sesja tego tygodnia kończyła się bardzo małymi odchyleniami, które nie przekraczały 0,4%. To jeszcze bardziej pokazuje z jak spokojnym tygodniem mieliśmy do czynienia. Indeks WIG20 znajduje się bliżej dolnego ograniczenia ostatniego zakresu wahań i jeśli ponownie spadłby w okolice 2500 punktów powinno to być interesujące miejsce do otwarcia pozycji.

MWIG40 - wykres dzienny
MWIG40 – wykres dzienny

MWIG40 na przestrzeni tygodnia stracił 0,62%. Przecena została wypracowana przy trzech spadkowych sesjach. Indeks spółek o średniej kapitalizacji w dalszym ciągu znajduje się w bardzo spokojnej korekcie wcześniejszych wzrostów. Ruch cechuje się bardzo niską dynamiką i w mojej opinii niedługo powinniśmy zobaczyć powrót wzrostów wśród komponentów MWIG40.

SWIG80 - wykres dzienny
SWIG80 – wykres dzienny

SWIG80 był najsłabszym indeksem ostatnich pięciu dni na GPW. Przy czterech spadkowych sesjach stracił w sumie 1,18%. Po tej przecenie spadki dotarły do poziomu, który stanowił górne ograniczenie niedawnej konsolidacji. W ten sposób znaleźliśmy się w rejonie naturalnego wsparcia i w sposób szczególny należy zwrócić uwagę na spółki z grona SWIG80.

WIG - wykres tygodniowy
WIG – wykres tygodniowy

Indeks całego rynku po wybiciu sprzed kilku tygodni zatrzymał się na konsolidację w rejonie maksimów ruchu, co w dalszym ciągu wygląda bardzo dobrze dla kupujących.

TYDZIEŃ 21 - Statystyka rynku
TYDZIEŃ 21 – Statystyka rynku

Z obserwowanych przeze mnie spółek:
• Wzrosło: 190
• Nie zmieniło wartości: 47
• Spadło: 235tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here