Naga MarketsDziewiętnasty tydzień 2015 roku był bardzo dobry na całej GPW. Wyraźnie rosły wszystkie indeksy. Ruch na północ mógł być napędzany wydarzeniami na rynkach bazowych. Na przestrzeni tygodnia np. niemiecki DAX wzrósł o 2,23%.

W tym tygodniu poznaliśmy dwie ważne informacje. Pierwsza z nich pojawiła się już w poniedziałek rano. Był to indeks PMI dla przemysłu. Odczyt wyniósł 54 punkty, co jest wynikiem nieco gorszym od prognoz. W dalszej części tygodnia RPP podjęła zgodną z oczekiwaniami decyzję dotyczącą stóp procentowych. Oczywiście o jakichkolwiek zmianach nie mogło być tu mowy.

W dalszym ciągu można było przyglądać się poszczególnym spółkom, które prezentowały swoje raporty z działalności w pierwszym kwartale tego roku.

Zerknijmy na osiągnięcia WIG20 w omawianym okresie:
• Zmiana punktowa: +32.15
• Zmiana procentowa: +1.28%
• Liczba wzrostowych sesji: 3
• Liczba spadkowych sesji: 2
• Obroty: 3.63 mld zł
• Zakres wahań: 60.48

Na tle poprzednich tygodni bardzo pozytywnie wyróżnia się wartość obrotu. Ostatni raz tak wysoki ich poziom mieliśmy w tygodniu, w którym wygasała marcowa seria kontraktów terminowych.

WIG20 - wykres godzinowy
WIG20 – wykres godzinowy

Jak widzimy na wykresie godzinowym mamy za sobą dość zmienny tydzień, z którego ostatecznie to byki wyszły obronną ręką i znajdują się w doskonałej sytuacji, żeby móc zaatakować szczyty z końcówki kwietnia. Równocześnie trzeba pamiętać, że jest to poziom bardzo zbliżony do wrześniowych maksimów, a jego skuteczne pokonanie powinno pozwolić kontynuować wzrosty.

MWIG40 - wykres dzienny
MWIG40 – wykres dzienny

Do już sporego wzrostu w tym roku MWIG40 dorzucił kolejne cztery dobre sesje, które dały sumaryczny wzrost o 2,13%. Pewną barierą psychologiczną może być tu zbliżający się bardzo szybko poziom 4 tysięcy punktów, jednak patrząc na formę jaką prezentują ostatnio kupujący to nie należy się go obawiać.

SWIG80 - wykres dzienny
SWIG80 – wykres dzienny

Najmocniejszym indeksem w ostatnim tygodniu był SWIG80, który co prawda miał tylko trzy wzrostowe sesje. Jednak w zupełności wystarczyło to do wypracowania sumarycznego wzrostu o 2,23%. Indeks obrazujący zachowanie się spółek o małej kapitalizacji na GPW wzrósł od początku roku już ponad 16%.

WIG - wykres tygodniowy
WIG – wykres tygodniowy

Na wykresie WIG w interwale tygodniowym najlepiej widać, że byki po wybiciu w górę w połowie kwietnia z blisko półtorarocznego układu bocznego w dalszym ciągu trzymają się bardzo mocno. Osobiście uważam, że GPW ma przed sobą ciągle świetne perspektywy. Oczywiście mogą pojawiać się lokalne korekty, lecz trend jest w tym momencie określony jednoznacznie.

Z obserwowanych przeze mnie spółek:
• Wzrosło: 253
• Nie zmieniło wartości: 50
• Spadło: 168

WEEK 19 - STATYSTYKA RYNKU
WEEK 19 – STATYSTYKA RYNKU

W naszej grupie na Facebooku przeprowadziłem w ten weekend krótką sondę na temat nastrojów inwestorów. Przed nadchodzącym tygodniem wśród osób, które wzięły udział w moim badaniu większość stanowią inwestorzy z byczym nastawieniem.

Do grupy Techniczna strona giełdy można zapisać się tutaj>>.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here