Naga MarketsPiętnasty tydzień 2015 roku na GPW trwał – podobnie jak jego poprzednik – tylko cztery dni. Odbiło się to oczywiście na poziomie obrotów, ale nie przeszkodziło bykom w wypracowaniu całkiem dobrego sumarycznego wyniku. Oczywiście w dalszym ciągu nie możemy równać się np. z niemieckim DAX’em, który wzrósł o 3,4%, ale też nie mamy się czego wstydzić.

W tygodniu następującym po Świętach Wielkanocnych nie mieliśmy zaplanowanych żadnych istotnych danych dotyczących polskiej gospodarki.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zerknijmy na osiągnięcia WIG20 w omawianym okresie:
• Zmiana punktowa: +42.97
• Zmiana procentowa: +1.79%
• Liczba wzrostowych sesji: 4
• Liczba spadkowych sesji: 0
• Obroty: 2.45 mld zł
• Zakres wahań: 46.42

Już na pierwszy rzut oka widać, że był to dla byków całkiem udany tydzień, w którym indeks warszawskich blue chips został wyprowadzony na nowe maksima obecnego ruchu wzrostowego, a komplet wzrostowych sesji pokazuje kto rozdawał karty.

WIG20 - wykres dzienny
WIG20 – wykres dzienny

Na wykresie dziennym widzimy, że indeks WIG20 zbliża się do szczytów z grudnia i listopada ubiegłego roku. Poziomy te powinny być teraz najbliższym celem kupujących. Jeśli popyt sforsowałby tą barierę droga w kierunku wrześniowych maksimów zostałaby otwarta.

Indeks spółek średnich miał w tym skróconym tygodniu 3 sesje wzrostowe co zapewniło całkowity wzrost o 1,5%.

MWIG40 - wykres dzienny
MWIG40 – wykres dzienny

Pomijając piątkową sesję to był bardzo dobry tydzień dla spółek o średniej kapitalizacji na GPW. Jeszcze w poprzedniej analizie pisałem o dużych zagrożeniach jakie wisiały nad sektorem średnich spółek. Tymczasem już w czwartek wskaźnik znalazł się na nowych maksimach hossy. Niestety ostatnie 10 minut tygodnia sprowadziły indeks poniżej marcowego maksimum, co nienajlepiej wygląda na wykresie. Myślę jednak, że byki mają szanse już w poniedziałek na starcie nadrobić te zaległości.

SWIG80 był zdecydowanie najsłabszym indeksem z omawianych przeze mnie. Wskaźnik obrazujący zachowanie się małych spółek na GPW zaliczył co prawda 3 wzrostowe sesje, ale ogólny wynik nie rzuca na kolana – bo tak należy napisać o wzroście o 0,48%.

SWIG80 - wykres dzienny
SWIG80 – wykres dzienny

SWIG80 wyznaczył w tym tygodniu nowe maksima aktualnej hossy, lecz popyt nie poszedł za ciosem i zatrzymał się na linii powstałej z połączenia dwóch wcześniejszych wierzchołków. Niesie to oczywiście ze sobą pewne ryzyko. Jednak patrząc na wcześniejsze zachowanie się indeksów oraz uzyskane stopy zwrotu od początku roku to właśnie SWIG80 ma najwięcej powodów do korekty – a ta w dalszym ciągu jest bardzo płaska.

WIG - wykres tygodniowy
WIG – wykres tygodniowy

Patrząc na ogólne perspektywy parkietu w Warszawie polecam zerknąć na wykres szerokiego WIG-u w dłuższej perspektywie, gdzie zbliżamy się do górnego ograniczenia konsolidacji rozpoczętej w październiku 2013 roku. W tym miejscu może pojawić się większa podaż próbująca powstrzymać trwający już kilkanaście tygodni ruch na północ.

Przechodząc powoli do spółek na GPW, ale pozostając jeszcze na moment przy perspektywach na najbliższe dni chciałbym pokazać jeszcze wykresy dwóch znaczących banków, które należą do WIG20.

BZWBK, MBANK - wykresy dzienne
BZWBK, MBANK – wykresy dzienne

W ostatnich dniach znacznej poprawie uległa sytuacja techniczna tych ważnych komponentów indeksu blue chips. Jeśli sektor finansowy dołączyłby do spółek drożejących do tej pory to wreszcie moglibyśmy liczyć na hossę w pełnym tego słowa znaczeniu.

Pomijając IDM SA w przypadku, którego mieliśmy w tym tygodniu split akcji oraz spółki groszowe, najwyższą stopą zwrotu może pochwalić się SCOPAK. Walor zdrożał o 32,89%. Mocny tydzień ma też za sobą PRIMAMODA, która zdrożała o 27,06%. Podium uzupełnia PBG rosnące o 20,14%.
Wymieniając najsłabsze spółki na GPW w tym tygodniu zacznę od AVIASG, które na przestrzeni tygodnia zostało przecenione o 20,12%. Na drugim miejscu w tej niechlubnej statystyce melduje się ASSECOSLO ze stratą 16,01%, a na trzecim CORMAY, który oddał 12,96%.

Z obserwowanych przeze mnie spółek:
• Wzrosło: 203
• Nie zmieniło wartości: 49
• Spadło: 218

STATYSTYKA RYNKU - tydzień 15
STATYSTYKA RYNKU – tydzień 15
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognozy giełdowe 2020 | bitcoin aktualności | pgnig gpw | wiadomości bitcoin | cd projekt red akcje | bitcoins |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here