Naga Markets
Dwunasty tydzień 2015 roku już na samym starcie mógł zapowiadać się ciekawie ze względu na charakter ostatniego dnia. W piątek wygasały kontrakty terminowe na WIG20.
Z ciekawostek makro mieliśmy w tym tygodniu publikację danych o produkcji przemysłowej w lutym. Dane okazały się lepsze od prognoz i odnotowaliśmy tu wzrost o 4,9% r/r. Niestety mieliśmy też słabsze dane o sprzedaży detalicznej. W tym segmencie odnotowaliśmy spadek o 1,3% r/r.

Wracając do WIG30 zobaczmy statystyki ubiegłego tygodnia:
• Zmiana punktowa: +100.07
• Zmiana procentowa: +3.98%
• Obroty: 5.22 mld zł
• Zakres wahań: 104.98

Segment największych spółek notowanych przy ulicy Książęcej zachował się w tym tygodniu bardzo dobrze. Nie często zdarza się bowiem, żeby indeks blue chips rósł o blisko 4% na przestrzeni jednego tygodnia. Patrząc tylko na liczby opisujące zachowanie się indeksu nie sposób nie zauważyć mocnego skoku obrotów. Należy tutaj jednak pamiętać, że obraz ten został mocno zniekształcony piątkową sesją.

WIG30 - wykres tygodniowy
WIG30 – wykres tygodniowy

Otwartym pozostaje pytanie, czy całkowita zmiana sentymentu wokół największych spółek w Warszawie była tylko rozgrywką mającą na celu podniesienie kursu rozliczeniowego marcowej serii kontraktów, czy może dobre nastroje zostaną podtrzymane w ciągu najbliższych tygodni.
Mniejsze indeksy nie uzyskały już tak dużych stóp zwrotu. Indeks MWIG40 zanotował tylko dwie wzrostowe sesje w tym tygodniu. Wystarczyło to do osiągnięcia sumarycznego wzrostu o 1,23%.

MWIG40 - wykres dzienny
MWIG40 – wykres dzienny

Wystarczyło to też do opuszczenia w czwartek budowanej przy maksimach ostatniego ruchu konsolidacji. Takie wyjście w górę bardzo dobrze wygląda na wykresie i stanowi czytelne zaproszenie do kontynuacji ruchu na północ.
Bardzo podobnie sytuacja wygląda na wykresie SWIG80. Tutaj mieliśmy cztery wzrostowe sesje jednak w sumie dało to wynik nieznacznie słabszy niż w przypadku spółek średnich. Ostatecznie SWIG80 wzrósł o 1,18% i pozostaje najmocniejszym indeksem w tym roku.

SWIG80 - wykres dzienny
SWIG80 – wykres dzienny

Wśród spółek, które w tym tygodniu zasłużyły na uwagę jest na pewno KERNEL. Wspominałem o nim kilkakrotnie w cyklu: Garść informacji po sesji. Mamy tu bardzo duży jak na standardy spółki z WIG20 wzrost, który przekroczył 23 procent!

W najbliższym tygodniu warto zwrócić jeszcze uwagę na jedną rzecz. Jest to rewizja składu głównych indeksów na warszawskim parkiecie.
Od poniedziałku:
• w WIG20 zagoszczą trzy nowe spółki: ENEA, ENERGA, CYFROWY POLSAT
• WIG20 opuszczą: JSW, KERNEL, LOTOS
• do MWIG40 dołączą: JSW, KERNEL, LOTOS, STALPRODUKT
• MWIG40 opuszczą: ENEA, ENERGA, CYFROWY POLSAT, MIDAS
• do SWIG80 dołączą: BYTOM, INVESTMENT FRIENDS, MIDAS, PAGED, SERINUS
• SWIG40 opuszczą: JW CONSTRUCTION, OPEN FINANCE, SKOTAN, STALPRODUKT, WIELTON

Na podsumowanie miesiąca i kwartału przyjdzie jeszcze czas, ale już dziś można mieć nadzieję, że będzie ono pozytywne. Dzięki ostatniemu tygodniowi również w gronie blue chips.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here