Naga MarketsJedenasty tydzień 2015 roku przyniósł wyraźne potwierdzenie, że największe spółki notowane na giełdzie w Warszawie nie są zdolne do wygenerowania ruchu w górę. Byki miały podczas ostatnich pięciu dni chyba komplet instrumentów, żeby wyprowadzić indeks na nowe, wyższe poziomy. Mocno zachęcał niemiecki DAX, który w przekroju całego tygodnia zyskał 2.60% i zamknął się na nowych, historycznych maksimach.

Euforia, w jakiej znajdują się zachodnioeuropejskie giełdy może być spowodowana rozpoczętym w poniedziałek programem skupu aktywów przez EBC. Efekty prowadzenia tego programu widać też prawdopodobnie w zachowaniu się głównej pary walutowej. Mocno osłabiające się euro podoba się europejskim inwestorom. Oczywiście takie zachowanie się parkietów podnosi ryzyko pojawienia się jakiegoś przesilenia.
Na krajowym podwórku poznaliśmy w tym tygodniu informację o poziomie inflacji CPI w lutym. Jej poziom okazał się niższy od przewidywań analityków i wyniósł -1,6% r/r. Odczyt ten nie powinien mieć jednak wpływu na dalsze zachowanie się RPP, która to marcowym posiedzeniem zakończyła cykl obniżek stóp procentowych.

Wracając do WIG30 zobaczmy statystyki ubiegłego tygodnia:
• Zmiana punktowa: -40.31
• Zmiana procentowa: -1.58%
• Obroty: 3.52 mld zł
• Zakres wahań: 60.37

Wobec bardzo słabego zachowania się sektora blue chips znacząco wzrosło ryzyko, że podczas korekty na rynkach bazowych (a ma ona prawo pojawić się w każdej chwili) spadki na GPW przybiorą jeszcze na sile. Na chwilę obecną nie widać chętnych do zakupów dużych polskich spółek.

WIG30 - wykres tygodniowy
WIG30 – wykres tygodniowy

Na wykresie w interwale tygodniowym widzimy, że przebite zostały minima z ubiegłego tygodnia, a spadki mogą się spokojnie rozwinąć w kierunku styczniowych minimów.

Ciągle znacznie lepszą sytuację mamy na mniejszych indeksach. Przechodząc do MWIG40 trzeba zaznaczyć, że znajduje się on nieznacznie wyżej niż tydzień temu (wzrost o 0,03%).

MWIG40 - wykres dzienny
MWIG40 – wykres dzienny

Jak widzimy na wykresie indeks średnich spółek po silnym ruchu w górę jedynie kosmetycznie się cofnął, a luka z 5 marca jest bardzo dobrze broniona. Taki układ korekty jest dla byków bardzo pożądany i świadczy o sile rynku.

Indeks małych spółek zaliczył w minionym tygodniu aż cztery spadkowe sesje. Jednak w ogólnym rozrachunku trzeba przyznać, że spadek o 0,11% wygląda bardzo dobrze. Szczególnie w odniesieniu do zachowania się największych spółek.

SWIG80 - wykres dzienny
SWIG80 – wykres dzienny

Główne indeksy warszawskiej GPW podążają w różnych kierunkach. Spółki duże wyglądają słabo. Natomiast pozostała część rynku daje inwestorom bycze sygnały. Otwartym pozostaje pytanie czy podczas realizowania się negatywnych scenariuszy wśród największych spółek, średnie i małe pozostaną silne.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułNagrody FxCuffs rozdane!
Następny artykułKonta demo brokerów opcji binarnych
Redaktor sekcji giełdowej Comparic.pl. Autor bloga www.gospodarka24.blogspot.com. Swoją przygodę z rynkami rozpoczął w 2010 roku. Aktywnie działa na warszawskiej GPW. Zwolennik inwestycji długoterminowych w oparciu o analizę techniczną z elementami analizy fundamentalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here