Naga MarketsWeChat na cenzurowanym w USA. Tencent traci 30 mld dol.Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami Stany Zjednoczone rozpoczynają działania przeciwko chińskim aplikacjom. W czwartek Donald Trump podpisał zarządzenie wykonawcze, w myśl którego Tik Tok i WeChat zostaną zablokowane, jeżeli nie dojdzie do ich sprzedaży w ciągu 45 dni.

  • Sankcje nałożone na chińskie firmy mogą uderzyć w amerykańską branżę gier wideo.  
  • WeChat posiada 1,2 miliarda użytkowników na całym świecie.
  • Według FT, Microsoft może przejąć całego Tik Toka.

Niepewna przyszłość amerykańskiej obecności na chińskim rynku

Podczas piątkowej sesji na giełdzie w Hong Kongu akcje Tencent, właściciela WeChat, spadały o 10%, co odpowiada 34,6 miliardom dolarów kapitalizacji spółki, następnie odbijając się i kończąc dzień z wynikiem -5%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zarządzenie prezydenta Stanów Zjednoczonych wzbudziło obawy, że kolejnym krokiem w konflikcie na linii Waszyngton – Pekin będzie uniemożliwienie amerykańskim firmom współpracy z Tencent – największym wydawcą gier na świecie. Chiński gigant kontroluje twórcę jednej z najpopularniejszych gier na świecie League of Legends, Riot Games, a także współpracuje z firmami jak Electronics Arts czy Blizzard.

Zobacz również: Rzecznik Finansowy do kasacji. UOKiK przejmie kompetencje urzędu, który był niewygodny dla banków?

Zablokowanie WeChat może oznaczać kłopoty również dla Google i Apple, które starają się umocnić swoją pozycję na chińskim rynku. Brak jednej z najpopularniejszych aplikacji wśród chińskich konsumentów na systemach Android i iOS sprawi, że jej użytkownicy zaczną szukać urządzeń z innymi systemami operacyjnymi.

“Bezprecedensowa interwencja”

Działania zmierzające do wprowadzenia zakazu stosowania aplikacji stanowią bezprecedensową interwencję rządu USA w sektorze technologii konsumenckich. Oznacza to, że po raz pierwszy rząd podjął próbę wprowadzenia zakazu stosowania oprogramowania działającego na milionach telefonów komórkowych w Stanach Zjednoczonych – uważa Paul Triolo, dyrektor ds. geotechnologii w Eurasia Group.

Na początku tygodnia Microsoft przyznał, że jest zainteresowany zakupem Tik Toka, należącego do chińskiej spółki ByteDane. W czwartek Financial Times poinformował, że amerykańska korporacja może przejąć całego Tik Toka, a nie jak zakładano wcześniej tylko w kilku państwach.

Prawdopodobnie łatwiej jest kupić całość niż 30%. Jak można kupić 30%? Kto dostanie nazwę? Nazwa jest na topie. Marka jest na topie… Moim osobistym zdaniem, pewnie lepiej będzie jeżeli kupią całą firmę. Myślę, że kupowanie 30% jest skomplikowane. – powiedział Donald Trump.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Tencent w ciągu 5 ostatnich miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here