Naga MarketsMocny spadek łącznej liczby rachunków maklerskichWe wrześniu ubyło ponad 46 tysięcy rachunków maklerskich, aż o 60 tys. kont spadła liczba klientów BM Pekao, wynika z najnowszych statystyk przedstawionych przez KDPW. Biuro Maklerskie mBanku nadal pozostaje niekwestionowanym liderem pod kątem liczby klientów, w porównaniu z sierpniem, klienci otworzyli ok. 5 tysięcy nowych rachunków, co stanowiło wzrost o około 1,5 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem.

  • Na koniec września, domy maklerskie raportujące do KDPW obsługiwały 1,289 mln rachunków maklerskich. W styczniu wartość ta byłą o 39 tysięcy niższa.
  • Wrzesień był pierwszym miesiącem spadkowym w tym roku, liczba rachunków zmniejszyła się o około 45 tysięcy.
  • 350,8 tys. kont prowadzi BM mBanku, 198 tys. BM Pekao a ponad 132 tys. BM PKO BP

Zobacz również: Duzi inwestorzy obserwują poczynania giełdowe tych mniejszych, w celu optymalizacji swojej strategii

Zdecydowany spadek liczby otwartych rachunków maklerskich we wrześniu

We wrześniu, zdecydowanie osłabło zainteresowanie rynkiem kapitałowym wśród polskich inwestorów. Nieco słabsza postawa na polskiej giełdzie, połączona z kolejnymi rekordami jeśli chodzi o nowe zakażenia koronawirusem sprawiły, że ubyło ok. 45 tysięcy rachunków inwestycyjnych.

Liczba rachunków maklerskich w Polsce w 2020 r. Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych KDPW

Wartość rachunków we wrześniu spadła do poziomu 1 289 408, czyli o 46 028 w porównaniu z sierpniem. Jest to zdecydowanie najsłabszy wynik w tym roku, to pierwszy spadkowy miesiąc od stycznia 2020 r.

Przyrost liczby rachunków z miesiąca na miesiąc. Opracowanie własne na podstawie danych KDPW

Zobacz również: Milenialsi będą redystrybuować bogactwo ze starszych pokoleń w nowej “erze nieporządku”

Brak większych zmian w gronie 10 największych domów maklerskich, mBank nadal liderem

W strukturze 10 największych domów maklerskich pod kontem otwartych rachunków nie zaobserwowano większych zmian. We wrześniu na pierwszym miejscu nadal znajdowało się Biuro Maklerskie mBanku, które posiadało otwartych 350 798 kont. W porównaniu z lipcem ich liczba zwiększyła się o około 5 tysięcy. Drugi w zestawieniu BM Pekao zanotował zdecydowany spadek bo o około 60 tys. rachunków do poziomu 198 393 rachunków, a w BM PKO BP przybyło ok. 3 tysiące rachunków.

“Podjęliśmy działania związane z uporządkowaniem bazy naszych klientów – statystyki KDPW od lat pokazują, że tylko niewielki procent klientów stanowi faktyczną bazę klientów. Nasze działania zmierzają do poprawy jakości tych danych” – mówił na początku września na łamach „Parkietu” Piotr Kozłowski, dyrektor BM Pekao.

Największą dynamiką zmian wzrostu może “pochwalić się” BM Pekao, w którym podobnie ubyło aż 23,14% rachunków w porównaniu z sierpniem bieżącego roku.

10 domów maklerskich z największą liczbą klientów. Opracowanie własne na podstawie danych KDPW

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here