Naga MarketsNa przestrzeni ostatnich godzin handlu notowania EUR/USD konsolidują się w okolicach 1,3710-1,3740 w oczekiwaniu na marcowe, najważniejsze w tym roku posiedzenie Rady Europejskiego banku centralnego (EBC).

Marcowe posiedzenie Rady EBC będzie najważniejsze w tym roku

W bieżącym tygodniu najważniejszym wydarzeniem z punktu widzenia kursu EUR/USD będzie posiedzenie EBC. Ponieważ bieżące notowania kursu EUR/USD są już bardzo bliskie ważnego technicznie poziomu 1,37 (blisko linii trendu wzrostowego) istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w drugiej połowie tego tygodnia byki będą próbowały swoich sił i zaatakują na wyższe poziomy. W przypadku kursu EUR/USD głównym motorem wzrostu wartości wspólnej waluty może być komentarz M.Draghiego, iż nie będzie on skłonny do wprowadzenia ujemnej stopy procentowej dla depozytów zgormadzonych w banku centralnym.

Do takiej postawy mogą go przekonać ostatnie dane makro ze strefy euro. Przede wszystkim dużo lepsze od oczekiwań dane o styczniowej sprzedaży detalicznej w Niemczech (0,9% wobec prognozy na poziomie minus 1,2% przy równoczesnej rewizji danych za grudzień z -2,4% do -1,5%) oraz odczyt wstępnych danych inflacyjnych za luty (0,8% wobec oczekiwań na poziomie 0,7%). Dodatkowo gorsze dane z amerykańskiej gospodarki napływające w ostatnim czasie na rynek powodują, że duża część graczy, mimo zapewnień kolejnych członków Fed-u powątpiewa w płynną kontynuację taperingu QE3, co pośrednio sprzyja euro.

EUR/USD na stabilnym poziomie

analiza techniczna eurusd 060314

Z technicznego punktu widzenia, na rynku EUR/USD panuje względna równowaga sił między popytem a podażą. Sąsiadujące ze sobą dwie formacje odwrotu(głowa z ramieniami) świadczą o wyrównanej walce. Widać, ze rynek czeka na konferencję po posiedzeniu EBC i na słowa M. Draghiego, który da wskazówki, jakie kroki zamierza podjąć w najbliższej przyszłości.

BoE nie zmieni stóp procentowych

analiza techniczna gbpusd 060314

Poranne dobre dane z Wielkiej Brytanii okazały się pretekstem do umocnienia funta szterlinga. Impuls wzrostowy okazał się jednak krótkotrwały. Obecnie przewagę utrzymuje podaż, bowiem inwestorzy nie oczekują, że bank centralny Anglii(BoE) zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych. Decyzja w tej sprawie zapadnie o godz. 13. Wsparcie na poziomie 1,6708 zostało przełamane, dlatego możliwy jest dalszy spadek kursu do 1,6680-1,6690, gdzie przebiega linia trendu wzrostowego.

Krzysztof Wańczyk, ING SecuritiesConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here