Naga MarketsTrump i XiZdaniem analityków z Deutsche Banku, inwestorzy na całym świecie bacznie obserwują rozmowy handlowe między USA i Chinami. Dwóch czołowych amerykańskich polityków Mnuchin i Lighthizer spotka się dziś z prezydentem Chin Xi Jinping. Jednocześnie według ekspertów prezydent USA Donald Trump jest bliski podpisania kompromisowej umowy, która była przedmiotem negocjacji w Kongresie Stanów Zjednoczonych.


Zobacz również: Wyzwania strefy euro w obliczu słabych danych, kurs EUR/USD ma szanse na wzrosty – prognozy dużych banków

Oba mocarstwa mogą grać na czas

Wojna handlowa pomiędzy USA i ChinamiNa chwilę obecną nie zaplanowano żadnych konferencji prasowych po spotkaniu na szczycie, lecz może się to w każdej chwili zmienić. Wczorajsze komentarze Kudlowa, dyrektora Krajowej Rady Ekonomicznej (NEC) oraz nagłówek Bloomberga, że ​​obie strony są dalekie od przeprowadzenia żądanych reform zwiększyły obawy panujące na rynkach finansowych.

Doniesienia sugerują, że Lighthizer naciska na uzyskanie ścisłych terminów i konkretnych rezultatów, aby zapewnić solidny mechanizm weryfikacji, lecz Chiny opierają się tym środkom uważając je za nieuczciwe naruszenie suwerenności kraju i gospodarki. Obie strony mogą naciskać na przedłużenie negocjacji, aby zyskać więcej czasu – uważają eksperci z Deutsche Banku.

Tymczasem Financial Times poinformował, że Stany Zjednoczone i Chiny starają się osiągnąć co najmniej “memorandum porozumienia” przed końcem dzisiejszego spotkania, aby utorować drogę do spotkania prezydenta Trumpa i jego chińskiego odpowiednika Xi Jinping.

Trump chwilowo ustępuje ws. budowy muru

vW tym samym czasie prezydent USA zamierza podpisać kompromisową umowę z parlamentem USA. Umowa zapewni dodatkowe fundusze na zapewnienie bezpieczeństwa granic, choć nie są to środki na budowę muru o który prosił prezydent, co przyczyniło się na przełomie roku do najdłuższego shut-downu w historii kraju. Według analityków Bloomberga skłoni to Trumpa do ogłoszenia stanu wyjątkowego w celu pozyskania finansowania z innych źródeł na budowę upragnionej ściany na granicy z Meksykiem.

Dostaliśmy informację w nocy od rzecznika prasowego Białego Domu Sary Huckabee Sanders, że prezydent Trump zamierza podpisać rządowy projekt finansowania. Jak już wcześniej zaznaczał, podejmie też inne działania – w tym wprowadzenie stanu wyjątkowego – aby zapewnić bezpieczeństwo narodowe i rozwiązać kryzys humanitarny panujący na południowej granicy. Takie posunięcie zostanie prawdopodobnie podważone przez amerykańskie sądy, a rozwiązanie sprawy może zająć miesiące lub nawet lata – napisano w raporcie.

Zobacz również: Globalne spowolnienie wzrostu widoczne od początku 2019 r. – komentuje NAB

Podpisana przez Trumpa umowa dot. finansowania zapobiegnie kolejnemu zawieszeniu pracy rządu USA. Pozwoli to programom rządowym na kontynuację działalności oraz umożliwi urzędowi podatkowemu w USA (IRS) dalsze wypłacanie zwrotów podatków, a biura statystyczne będą mogły wrócić do publikowania danych.

Kurs dolara (USD) pozostaje w korekcie

Karen Jones, analityk w Commerzbanku sugeruje, że para USD/JPY wykazała odwrócenie sekwencji wzrostowej w ostatnim czasie i oczekuje dalszego ruchu spadkowego.

W ocenie Jones cel dla notowań pary USD/JPY znajduje się na poziomie 109.80 gdzie przebiega średnia MA20. Poziom ten stanowi zaporę przed kolejnym wsparciem 109.05.

Większość naszych sygnałów pozostaje negatywna dla dolara i preferujemy dalsze zniżki na parze USD/JPY. Przebicie poziomu 109.05 otworzy drogę do strefy wsparcia 107.50 – 107.75. Z drugiej strony najbliższym oporem jest poziom 111.40 (szczyt z 26 października), następnie 112.23 (dołek z 6 grudnia) oraz 113.84 – podsumowano w raporcie.

Zobacz również: Niedźwiedzi sentyment na EUR/USD oraz możliwe scenariusze – Scotia i Commerzbank

Ważny dzień dla negocjacji na linii USA – Chiny. Trump ustąpi z planów budowy muru? - ocenia Deutsche Banktokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here