Naga MarketsSąd w Grecji przychylił się do drugiego rosyjskiego wniosku o ekstradycję Aleksandra Vinnika, który jest jedną z osób powiązanych z upadłą giełdą BTC-e.


Aleksander Vinnik został aresztowany 25 lipca 2017 r. z polecenia amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości. Postawiono mu cały szereg zarzutów związanych z przestępstwami finansowymi czy praniem brudnych pieniędzy. Ponoć chodzi m.in. o pranie 4 miliardów za pomocą platformy BTC-e. Oskarżenie powiększono też o udział we włamaniu na giełdę Mt.Gox.

BTC-e przejęło bitcoiny Mt. Goxa?

Skąd dodatkowe oskarżenie o współudział we włamaniu się na Mt.Gox? Ponoć niektóre kryptowaluty z tej platformy trafiły potem na adresu BTC-e. Sam Vinnik miałby bezpośrednio dokonać włamania.

Walka o ekstradycję Vinnika trwa od kilku miesięcy. Wnioski o nią wystosowały USA, Rosja i Francja.

Pierwszy z nich – który dotyczył ekstradycji do Stanów Zjednoczonych – został pozytywnie rozpatrzony jeszcze w październiku 2017 roku. Po kilku dniach grecki sąd podjął jednak także decyzję o przychyleniu się do wniosku rosyjskiego. To ostatnie mogło ucieszyć oskarżonego. W jego ojczyźnie postawiono mu lżejsze zarzuty, a tym samym kara byłaby łagodniejsza. W USA grozi mu aż 55 lat więzienia.

To jednak nie koniec. 13 grudnia 2017 roku grecki Sąd Najwyższy postanowił podtrzymać decyzję o ekstradycji do USA. Mało tego. Do całej afery dołączyła również Francja, też składając swój wniosek o ekstradycję. 13 lipca 2018 r. sąd zgodził się na wydalenie oskarżonego też do tego kraju.

Francuski wymiar sprawiedliwości oskarża go dodatkowo o m.in. udział w zorganizowanej grupie o charakterze cyberprzestępczym, dopuszczenie się oszustw finansowych z wykorzystaniem oprogramowania typu ransomware i straty o łącznej sumie ponad 130 milionów euro.

Jednak do Rosji?

W zeszłym tygodniu sąd w Salonikach podjął jeszcze inna decyzję. Przychylił się do drugiego już rosyjskiego wniosku o ekstradycję.

Opierając się na precedensie prawnym, wniosek rosyjski powinien posiadać priorytet [nad wnioskami USA oraz Francji] jako że Vinnik jest obywatelem Rosji” – możemy dowiedzieć się od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Jaki los czeka Aleksandra Vinnika? W obecnej sytuacji ostateczną decyzję podejmie już Minister Sprawiedliwości Grecji. Sam oskarżony nie przyznaje się nie winy.

Warto przypomnieć, że BTC-e była – obok m.in. Mt Gox – jeszcze parę lat temu największą giełdą kryptowalut. W 2015 roku zachodziło na niej ok. 3% światowej wymiany bitcoinów. 25 lipca 2017 roku giełda “zniknęła” jednak z sieci. Więcej o jej historii przeczytasz TUTAJ.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here