Naga MarketsWawel, Neuca i Ambra: Arystokraci dywidendy na GPWW powszechnej opinii występuje przekonanie, że na GPW w Warszawie ciężko jest szukać równie solidnych spółek dywidendowych co w Stanach Zjednoczonych. Po części jest to oczywiście prawda, co wynika m.in. z historii Polski, niemniej sytuacja nie jest aż tak czarna, jak ją malują i również na rodzimym podwórku można znaleźć kilka interesujących spółek pod względem wypłaty dywidendy, co jest niezwykle istotne w przypadku inwestorów nastawionych na inwestowanie długoterminowe.

  • Do najsłynniejszych na świecie arystokratów dywidendowych zalicza się m.in. Coca-Colę Co, PepsiCo, Procter & Gamble czy też McDonald’s.
  • Spółki te zapewniają stabilniejszy kurs akcji oraz regularnie rosnące dywidendy.
  • Do polskich arystokratów dywidendy notowanych na GPW zaliczyć można Wawel, Ambra czy też Neuca.

Dywidendowi Arystokraci, czyli kto?

Sam termin wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, w których istnieje lista „S&P 500 Dividend Aristocrats”. Jest to indeks, który zawiera spółki spełniające 3 podstawowe warunki: zwiększają wypłacaną dywidendę przez co najmniej 25 lat, muszą być częścią indeksu S&P 500 oraz ich kapitalizacja rynkowa musi wynosić minimum 3 miliardy dolarów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Co ciekawe, spółki technologiczne znajdują się na szarym końcu pod względem liczebności w tym indeksie, a do najczęściej występujących zaliczyć można przedsiębiorstwa przemysłowe oraz te produkujące podstawowe produkty konsumenckie.

Wśród najsłynniejszych spółek wymienić można m.in. Raytheon Technologies (zbrojeniówka), PepsiCo, Walmart, Procter & Gamble, McDonald’s, General Dynamics, Johnson & Johnson, Coca-Cola Co  czy też Exxon Mobil Corp.

Czy warto inwestować w tego typu spółki?

Dywidenda jest częścią zysku (wypracowanego przez firmę) wypłacaną dla akcjonariuszy, jest wiec to przepływ pieniężny od firmy do inwestora, który można przeznaczyć na kolejne inwestycje lub „na siebie”. Najczęściej firmy te zalicza się do grona „Value” (etap dynamicznych wzrostów mają już za sobą).

Przedsiębiorstwa zaliczające się do dywidendowych arystokratów cechują się zdecydowanie niższym prawdopodobieństwem osiągnięcia „kosmicznych” wzrostów (takich jak Tesla czy też pozostałe z sektora IT), jednocześnie cechują się większą stabilnością (mniejsze spadki) w przypadku wystąpienia kryzysów (często popyt na ich produkty jest dość stabilny).

Spółki tego rodzaju wykazują więc ograniczony potencjał do szybkiego zarobku na spekulacji, jednak dobrze sprawdzają się w przypadku inwestycji długoterminowych, nastawionych na względnie stabilny wzrost wartości oraz dodatkowe przepływy pieniężne (właśnie w ramach dywidendy).

To również może Cię zainteresować: Kim są Arystokraci Dywidendy? Czy warto inwestować w spółki dywidendowe

Wawel, Ambra i Neuca, czyli „warszawscy” arystokraci dywidendowi

Choć rodzima giełda nie słynie na świecie ze spółek dywidendowych to nie oznacza to, że i na polskim podwórku nie da się znaleźć równie interesujących podmiotów. Warto mieć jednak na uwadze, że bezpośrednie porównania do zachodnich parkietów są nie do końca możliwe ze względu na powojenne losy Polski, dlatego też „wymagania” należy stosownie obniżyć (przede wszystkim, jeśli chodzi o stabilność – co jest jednak bolączką całej polskiej giełdy).

Dywidendowi Arystokraci na GPW – czy istnieją i jak ich znaleźć?
Dywidenda wypłacona przez spółkę Wawel w latach 2007 – 2019, Opracowanie własne.

Wśród najciekawszych spółek regularnie wypłacających dywidendy wymienić możemy krakowski Wawel znany wszystkim z produkcji słodyczy. Zgodnie z wykresem pierwszym zauważyć może, że dywidenda posiada wyraźny trend wzrostowy od 2007 roku (wyrażona nominalnie), choć nie rośnie ona z roku na rok (jak w spółkach notowanych na NYSE).

Dywidendowi Arystokraci na GPW – czy istnieją i jak ich znaleźć?
Dywidenda wypłacona przez spółkę Ambra w latach 2007 – 2020, Opracowanie własne.

Kolejną ciekawą propozycją jest spółka Ambra, również operująca w przemyśle spożywczym (alkohole). Spółka regularnie wypłaca stabilnie rosnące dywidendy (z wyjątkiem 2008 roku co można zauważyć na wykresie drugim).

Dywidendowi Arystokraci na GPW – czy istnieją i jak ich znaleźć?
Dywidenda wypłacona przez spółkę Neuca w latach 2007 – 2019, Opracowanie własne.

Wśród spółek dywidendowych warto wymienić również Toruńską firmę Neuca, działającą w przemyśle farmaceutycznym. Wypłaca ona regularnie dywidendę od 2005 roku, w tym również w roku 2008 (co zauważyć można na wykresie trzecim), a  jednocześnie ich dywidenda rośnie z roku na rok.

Wśród pozostałych spółek, które wypłacają dywidendę regularnie (choć jej kształtowanie nie jest już tak „modelowe”, jak w powyższych przypadkach) wymienić należy: Dębice (produkcja opon), grupę Żywiec, Śnieżkę (farby), Grupę Kęty czy też Asseco Poland (oprogramowanie).

Pomimo tego, że GPW w Warszawie nie słynnie ze spółek dywidendowych (tym bardziej z dywidendowych arystokratów) to również inwestorzy długoterminowi, nastawiający się na stabilny wzrost wartości i dodatkowe przepływy pieniężne pochodzące z dywidendy, mogą znaleźć kilka godnych zainteresowania spółek.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: biomed lublin akcje | indeks dow jones | komentarz giełdowy | kurs usd on line | kurs euro notowania | waluta euro |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here