Naga MarketsSekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych, Janet Yellen według wczorajszo-wieczornych informacji ma złagodzić stanowisko Waszyngtonu w sprawie juana i odmówić nazwania Chin “manipulatorem walutowym” w swoim pierwszym półrocznym raporcie walutowym. Była przewodnicząca Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej nie nazwie Chin manipulatorem – według raportu “Bloomberga”, powołującego się na nienazwane źródła, w raporcie walutowym, który ma się ukazać w czwartek w tym tygodniu.

  • Janet Yellen ma złagodzić stanowisko Waszyngtonu ws. Chińskich manipulacji walutowych
  • Raport, który pojawi się niedługo nie ma zawierać ostrych słów wobec Chin
  • To pokazuje, że interakcje między Chinami a USA stają się bardziej racjonalne
  • Juan znajduje się pod presją ze względu na wyższe rentowności obligacji skarbowych

Interakcje między Chinami a USA stają się bardziej racjonalne?

W swoim półrocznym raporcie walutowym, Janet Yellen skazała, że odniesie się do sytuacji juana Chińskiego, jednak nie w sposób, w jaki analitycy sądzą. Wobec wczorajszej wypowiedzi na łamach Bloomberga, amerykańska sekretarz skarbu powiedziała, że nie nazwie Chin “manipulatorem walutowym” jak miało to miejsce podczas napięć USA – Chiny jeszcze przed paroma kwartałami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według dostarczonych informacji, podczas gdy publiczny raport Yellen ma twierdzić, że nie ma manipulacji, jej zespół jest jednocześnie zaniepokojony, że Chiny “maskują interwencję walutową poprzez działania w bankach państwowych”. Chociaż etykiecie manipulatora walutowego nie towarzyszą żadne natychmiastowe kary, ma ona potencjał, aby mocniej wpływać na rynki finansowe, czego chce obecnie uniknąć USA.

wykres Kurs dolara USDCNY D1 13.04.2021
Kurs dolara USDCNY D1 13.04.2021

Warto przypomnieć, że w 2019 roku Departament Skarbu wyznaczył Chiny jako wspomnianego już  “manipulatora walutowego” pod poprzednikiem Stevenem Mnuchinem przed zniesieniem etykiety pięć miesięcy później, aby wygrać ustępstwa w zakresie umów handlowych, toczonych przez Donalda Trumpa.

Według Xing Zhaopeng, stratega w Australia & New Zealand Banking Group USA idzie w stronę ustępstw i skupieniu się na innych problemach, niż dalsze zatargi na tle walutowym. “Nie ma sensu, aby Stany Zjednoczone jednostronnie rzucały Chinom wyzwanie w kwestii wymiany walutowej, a raczej pokazują, że wolą zajmować się poszczególnymi tematami oddzielnie niż doprowadzić do konfrontacji na pełną skalę. Problem waluty nie jest już kluczową kwestią w stosunkach USA-Chiny.”

To z kolei pokazuje, że interakcje między Chinami a USA stają się bardziej racjonalne i bardziej zgodne z zasadami rynkowymi, co jest dobre dla juana w krótkim terminie. Szef strategii FXLM w BNP Paribas SA dodaje, że raport i jego główna rola jaką jest pominięcie kwestii Chin w kwestii rzekomego manipulowania walutą ma wpływu na ogólny trend w drugim i trzecim kwartale. Można to odczytać jako fakt, że kwestia kursu walutowego nie jest już główną kwestią konfliktu chińsko-amerykańskiego.

Powodem stale spadającego juana zatem pozostają inne kwestie – przede wszystkim to, że juan znajduje się pod presją ze względu na wyższe rentowności obligacji skarbowych – mówi Dariusz Kowalczyk główny ekonomista ds. Chin w Credit Agricole CIB dodając: : “obliczyliśmy, że renminbi spot jest najbardziej skorelowaną walutą na świecie z poziomem rentowności 10-letnich obligacji UST i nadal oczekujemy, że rentowność ta będzie wzrastać.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania sp500 | akcje cdr | dax akcje | blik — co to jest | usd kurs |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here