TMS


Flaga niemiecPunktualnie o godzinie 11:00 rynki poznały najnowszy raport niemieckiego instytutu Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung (ZEW) obrazujący zmianę nastrojów ekonomicznych i warunków gospodarczych w Niemczech i strefie euro.


Najnowsze dane okazują się być dość mieszane. Mimo i tak już pesymistycznych prognoz zakładających spadek wartości indeksu obrazującego bieżące warunku gospodarcze w Niemczech do poziomu 23,0 z 27,6, ostatecznie odnotowano jego spadek aż do 15,0 co jest najgorszym rezultatem od grudnia 2014 roku.

Nieco lepiej prezentowały się natomiast dane dot. nastroju ekonomicznego ZEW. Wskaźnik zbudowany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 350 niemieckich inwestorów instytucjonalnych wskazał na wzrost optymizmu ekonomicznego. Pomimo i tak już optymistycznych prognoz zakładających wzrost wartości wskaźnika do -14,1 z -15,0 poprzednio, ostatecznie odnotowano jego wzrost do -13,4. Nie zmienia to jednak faktu, że od kwietnia 2018 roku nastroje ekonomiczne pozostają pod kreską.

Wskaźnik nastrojów ekonomicznych ZEW dla Niemiec zanotował w lutym 2019 roku wzrost o 1,6 punktu procentowego i obecnie wynosi -13,4 punktu procentowego. Choć wskaźnik nieznacznie się poprawił, to jednak nadal pozostaje on znacznie poniżej długoterminowej średniej wynoszącej +22,4 punktu procentowego. Ocena obecnej sytuacji gospodarczej w Niemczech po raz kolejny znacznie spadła w lutym, a odpowiadający jej wskaźnik spadł o 12,6 punktu do poziomu 15,0 punktu. – czytamy w raporcie.

– W chwili obecnej nie spodziewamy się szybkiego ożywienia gospodarki niemieckiej. Sytuacja gospodarcza w Niemczech jest słaba, szczególnie w sektorze wytwórczym. Dane dotyczące produkcji przemysłowej po raz kolejny odnotowały spadek, napływające zamówienia są w zastoju, a handel zagraniczny nie dostarcza obecnie nowych impulsów. Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w tym, że ocena obecnej sytuacji uległa znacznemu pogorszeniu. Przez najbliższe sześć miesięcy eksperci rynku finansowego w naszym badaniu nie spodziewają się żadnej poprawy – komentuje prezes ZEW, profesor Achim Wambach.

Ocena ekspertów rynku finansowego dotycząca wzrostu gospodarczego strefy euro wzrosła natomiast o 4,3 punktu, pozostawiając odpowiedni wskaźnik na poziomie -16,6 punktu (wobec -20,9 raportowanego poprzednio).

(Nie)zauważalna reakcja rynku

Spoglądając na notowania par walutowych z EUR próżno doszukiwać się ponadprzeciętnej zmienności wywołanej powyższą publikacją. Warto jednak zwrócić uwagę, że kurs pary EURCHF oscyluje obecnie w okolicy linii tendencji wzrostowej, której trwałe odrzucenie mogłoby otworzyć drogę do ponownych wzrostów.

Do handlu na parach walutowych z EUR polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Notowania pary walutowej EURCHF
EURCHF H4

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Invest Cuffs

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułBitcoin wybija konsolidację po 38 dniach. Kurs BTC testuje 4 tys. USD
Następny artykułKurs euro umacnia się – para EUR/USD zaatakuje 1,13350?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Z rynkiem Forex związany od 2012 roku. Swoje pierwsze kroki stawiał na rynku surowców, obecnie aktywny trader również na rynkach walutowych. Pasjonat analizy technicznej opierający swój trading na prostocie Price Action z wykorzystaniem poziomów Fibonacciego i teorii Boxów, nie lekceważąc przy tym wpływu publikacji makroekonomicznych na rynki. Twórca bloga o tematyce Fx arkadiuszjozwiak.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Wierzy, że trading może być zajęciem dla każdego a odpowiednie money management i dyscyplina to klucz do sukcesu na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here