Naga MarketsW ostatnim kwartale norweski fundusz majątkowy o wartości 1 biliona dolarów zdołał pozyskać 20 mld dolarów dzięki udziałom na spółkach z sektora ropy naftowej i gazu, z których chce wyjśc. Jednak perspektywy długoterminowe ucierpiały, ponieważ pogłębiająca się globalna wojna handlowa zagraża modelowi zysków, na którym opiera się fundusz.

Największy fundusz majątkowy na świecie skorzystał w okresie od czerwca na rajdzie rynków amerykańskich podsycanym obniżkami podatków. Jak wielu globalnych inwestorów, ostrzega on jednak przed wpływem rosnącego protekcjonizmu na gospodarkę światową, po tym jak prezydent USA Donald Trump nałożył cła na kluczowych partnerów handlowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Perspektywa zaostrzenia barier handlowych jest jednym z priorytetów dla wszystkich”, powiedział we wtorek zastępca dyrektora generalnego Trond Grande. “Można powiedzieć, że zwiększone bariery handlowe, a nawet wojny handlowe, nie będą korzystne dla funduszu jako długoterminowego inwestora globalnego”.

W drugim kwartale fundusz odnotował zwrot w wysokości 1,8 procent, czyli 167 miliardów koron (20 miliardów dolarów), po stracie w pierwszym kwartale. Łączna wartość akcji znajdujących się w portfelu spółki wzrosła o 2,7%, przy niezmienionych obligacjach i rentowności nieruchomości na poziomie 1,9%.

Zaledwie 0,24% zwrotu w pierwszej połowie roku

Inwestując za granicą zyski z wydobycia norweskiej ropy naftowej, fundusz został utworzony, aby czerpać owoce z globalizacji i napędzanego przez nią wzrostu. Inwestor, który posiada ok. 1,4 proc. światowych akcji, również ściśle trzyma się indeksów, co utrudnia poruszanie się wśród globalnych zawirowań.

Fundusz stracił 5,7 proc. na notowaniach rynków wschodzących i 4 proc. na akcjach chińskich. Największą siłą napędową zwrotów w tym sektorze były akcje ropy naftowej i gazu, które czekają na zbycie. W zakresie sektora finansowe wyniki były najgorsze, głównie inwestycja w Banco Santander SA.

“W drugiej połowie okresu perspektywa zwiększenia barier handlowych oraz słabszych perspektyw wzrostu w Europie, Chinach i na rynkach wschodzących miała negatywny wpływ” – powiedział fundusz. “Niepewność polityczna we Włoszech miała negatywny wpływ na europejskie rynki finansowe”.

Akcje stanowią niemal 70% portfela

Na koniec kwartału fundusz posiadał 66,8 proc. akcji, 30,6 proc. obligacji i 2,6 proc. nieruchomości. Zwrot z inwestycji rozminął się z indeksem benchmarkowym o 0,2 p.p..

Rynki kapitałowe odzyskały pewną dynamikę w ciągu kwartału, po tym jak na początku roku spadły, w warunkach rosnącej zmienności. Fundusz jest również bardziej pochylony w kierunku Europy, pomijając niektóre z większych, obniżonych podatkowo zysków paliwowych na rynku amerykańskim.

Mimo to jest głównym udziałowcem amerykańskich gigantów technologicznych. Największymi udziałami w kapitale zakładowym na koniec kwartału były Apple Inc., Amazon.com Inc. oraz Microsoft Corp. Największe pakiety obligacji znajdowały się w amerykańskich obligacjach skarbowych, a następnie w japońskim i niemieckim długu państwowym.

Fundusz jest również w trakcie zwiększania udziału akcji w swoim portfelu do 70 proc. po ubiegłorocznym otwarciu. Pozostała część utrzymywana jest w obligacjach. Spółka może również posiadać maksymalnie 7 procent swoich inwestycji w nieruchomości.

W ciągu ostatnich kilku lat rząd obniżył prognozę realnej stopy zwrotu z inwestycji do 3 procent z 4 procent. Spadek cen ropy naftowej zmusił również rząd do wycofania się z rynku po raz pierwszy w 2016 r. Pod wpływem poprawy cen ropy naftowej i rosnących dochodów z czarnego złota, rząd w czerwcu po raz pierwszy od prawie trzech lat dokonał kolejnego depozytu środków w funduszu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here