Naga MarketsWedług ustaleń Carbon Black, firmy zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym, w pierwszej połowie 2018 roku łupem złodziei padły kryptowaluty o wartości bliskiej 1,1 mld dolarów. Na nieszczęście dla właścicieli skradzionych aktywów, Carbon black zapewnia, że kradzieże te wcale nie są trudne do przeprowadzenia.

Dla ułatwienia kradzieży na dużą skalę, przestępcy wykorzystują tzw. dark web, który jest częścią sieci World Wide Web (www), ale dostępną tylko poprzez specjalne oprogramowanie. Dzięki temu użytkownicy mogą pozostać anonimowi oraz trudni do wykrycia. Z badań jakie opublikowała firma Carbon Black wynika, że obecnie hakerzy mogą wybierać spośród 12.000 rynków i 34.000 ofert związanych z krypto-kradzieżami w dark webie.

Jak mówił strateg z Carbon Black, Rick McElroy: “To zaskakujące, jak łatwo jest popełnić cyberprzestępstwo poprzez oprogramowanie typu ransomware, bez jakichkolwiek umiejętności technicznych”. Według McElroya, to nie zawsze wielkie grupy przestępcze zajmują się takimi działaniami, każdy może to zrobić.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niezbędne złośliwe oprogramowanie, czasami nawet wraz z obsługą klienta można nabyć średnio za 224 dolary. Z badania wynika, że rynek ten wart jest 6,7 miliona USD.

“Wystarczy, że jesteś w stanie się zalogować i kupić to oprogramowanie – możesz potem zadzwonić do obsługi klienta, a oni udzielą ci niezbędnych wskazówek” – mówił McElroy.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Okazuje się zatem, że nie tylko zorganizowane grupy przestępcze zajmują się nielegalnym procederem. Często może to być po prostu bezrobotny inżynier, który akurat potrzebuje dodatkowej gotówki.

Zdarza się również, że właściciele kryptowalut nie do końca zdają sobie sprawę z zagrożeń. Kiedy cena Bitcoina w minionym roku wzrosła o 1300% pojawiło się wielu nowych nabywców tej kryptowaluty. Problem polega na tym, że kryptowaluta zazwyczaj nie jest chroniona czy też ubezpieczona przez trzecią stronę, do czego przyzwyczaiły nas banki.

Jeśli chodzi o ataki hakerskie na same giełdy, to stanowiły one 27% ataków w tym roku i były najpopularniejszym celem cyberprzestępców. Najbardziej spektakularna kradzież miała miejsce w tym roku, gdzie z giełdy Coincheck zniknęło 530 mln dolarów w kryptowalutach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here