Naga MarketsKlawiatura z klawisze cryptocurrencyW latach 2018 i 2019 zdecentralizowana organizacja oparta na smart kontrakcie Ethereum MakerDAO miał coraz większe problemy. Protokół, który oferuje użytkownikom zdecentralizowane kredyty wypłacane w formie cyfrowych tokenów pełniących rolę stablecoinów powiązanych z wartością dolara amerykańskiego (DAI) za zdeponowanie kryptowaluty akceptowane przez protokół wskazywał na stałą wartość zablokowanych środków w wysokości 300 milionów dolarów. W ciągu ostatnich miesięcy sytuacja uległa znacznej sprawie. Obecnie w kontraktach MakerDAO zablokowane są kryptowaluty o wartości prawie 2 miliardów dolarów, co zwiększa wartość DAI w obiegu.

Coraz więcej DAI w obiegu

Jak widać na poniższym wykresie, od początku 2020 roku wartość zablokowanych środków (TVL) gwałtownie wzrosła. Na dzień 1 stycznia było to 350 milionów dolarów, co stanowi zaledwie 19,1 proc. obecnej wartości.

Źródło: LongHash

Mimo tak sporego zainteresowania, wciąż istnieją obawy, że stablecoin jest w dużej mierze wspierany przez scentralizowane aktywa.

MakerBurn.com, serwis danych śledzący MakerDAO, poinformował 3 października, że 358 milionów z 866 milionów DAI w obiegu zostało wygenerowanych poprzez depozyty w USDC. Ponadto, dziesiątki milionów DAI zostało wygenerowanych poprzez wykorzystanie Wrapped Bitcoin, USDT i Paxos Dollar, które mogą być zamrożone przez adresy administracyjne.

Oznacza to, że ponad połowa wszystkich DAI w obiegu została wygenerowana z wykorzystaniem kryptowalut, które mogą być uznane za bezwartościowe lub zamrożone przez stronę centralną.

Na uwagę zasługuje fakt, iż sprawa ma charakter systemowy dla MakerDAO, ponieważ DAI jest zamienne. Oznacza to, że wszystkie DAI są identyczne, niezależnie od tego, jakim tokenem zostały wygenerowane.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs euro (EUR/USD) w górę, co wspiera polskiego złotego
Następny artykułRollercoaster na walorach Innogene z NewConnect!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here