Naga MarketsWartość chińskiego rynku przekroczyła 10 bln dol. pierwszy raz od 2015 rokuPo kryzysie wywołanym początkiem epidemii COVID-19 chiński rynek odzyskuje inicjatywę. W tym tygodniu łączna kapitalizacja wszystkich spółek z Państwa Środka przekroczyła 10 bilionów dolarów – pierwszy raz od 5 lat.

  • Od marca wartość chińskiego rynku wzrosła o 3,3 miliardy dolarów.
  • Chiny chcą stworzyć swoją odpowiedź na Dolinę Krzemową.
  • W październiku poznamy program stymulacji chińskiego rynku.

Szybkie odbicie

Pomimo wcześniejszego uderzenia pandemii, chińska giełda także osiągnęła swoje minimum w marcu. Od tego czasu jej kapitalizacja wzrosła aż o 3,3 biliony dolarów. Do tak szybkich wzrostów przyczynił się sam Pekin, który skupiał się na ułatwianiu dostępu do swojego rynku inwestorom zagranicznym.

Jak zauważa Bloomberg, inwestorzy zareagowali bardzo pozytywnie na wieści o możliwym przekształceniu regionu wokół Shenzhen (w bezpośrednim sąsiedztwie Hongkongu) w globalne zagłębie technologiczne. Miałoby to służyć stworzeniu konkurencji dla Doliny Krzemowej w obliczu amerykańskich sankcji.

Zobacz również: Facebook Libra w 2020 r.? Grupa G20 przygotowuje nowe przepisy dotyczące stablecoinów

Dobrą informacją dla rynku kapitałowego były również zapowiedzi ze strony rządu w sprawie stymulacji popytu. Szczegóły nowego planu wspomagającego gospodarkę mają być znane jeszcze w tym miesiącu.

Chińska konkurencja dla Nasdaq

Według Bloomberga, w poniedziałek łączna kapitalizacja chińskich spółek wynosiła 10,04 biliony dolarów.

To znacząca liczba, zwłaszcza po przerwie w rajdzie akcji. Jest możliwe, że wartość chińskiego rynku może rosnąć szybciej teraz, gdy wprowadzono reformy rynkowe, takie jak system IPO oparty na rejestracji. – powiedział Hao Hong, główny strateg Bocom International.

W lipcu 2019 roku w Szanghaju otworzony został nowy rynek – Star. Stworzony został z myślą o stanowieniu konkurencji dla amerykańskiego Nasdaq, a jego atrakcyjne zasady debiutów przyciągnęły inwestorów. W sierpniu na Star weszło 18 nowych spółek, które w dniu debiutu zyskiwały średnio po 212%.

Wartość najważniejszych światowych rynków, źródło: Bloomberg

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here