Naga MarketsHaker infekujący sprzętW ubiegłym roku wartość transakcji zawartych za pomocą bitcoinów (BTC) wysyłanych na rynki Darknetu wzrosła o 70 procent. Takie dane znajdujemy w raporcie Chainalysis opublikowanym 18 stycznia.


Raport pokazuje ciekawe zjawisko. Mianowice, aktywność w sieci Darknet nie jest zależna od ceny bitcoina i niekoniecznie spada w okresie bessy.

Handel po ciemnej stronie

W 2018 r. łączna wartość bitcoinów wysyłana na rynki Darknetu wzrosła o 70 procent, gdy zestawimy te dane z liczbami z 2017 r.

Według danych Chainalysis wolumen wszystkich (nie tylko bitcoinowych!) transakcji zawieranych w Darknecie stale rośnie od 2011 r. Wartość ta osiągnęła najwyższy poziom w 2017 r. na poziomie 707 milionów USD i zmalała o około 14 procent do 603 milionów USD w 2018 r. Według raportu spadki można przypisać zamknięciu popularnej giełdy Alphabay w połowie 2017 roku. Wtedy cały ciemny rynek zmalał o 60 procent. Podobno miejsce Alphabay zajął jednak już inny sklep i wartości transakcji ponownie rośnie.

Mimo rozwoju tego rynku, udział bitcoinów jednak maleje. Choć w 2018 r. zauważono skok skali ich użycia, od 2012 r. coraz mniej użytkowników Darknetu używa głównej kryptowaluty. Powodów jest zapewne kilka. W 2013 r. FBI zamknęło SilkRoad – najpopularniejszy darkwebowy sklep z bronią, narkotykami i innymi nielegalnymi rzeczami. Ponadto, dziś BTC jest dość popularny, przez co interesują się nim także w coraz większym stopniu służby. Zapewne hakerzy i osoby szukające anonimowych transakcji będą szukały innych metod płacenia za usługi czy towary, np. ZCash.

Darkweb drogą ku chorej wolności?

Współzałożyciel ruchu cypherpunków, niedawno zmarły Timothy C. May w swoim “Krypto Manifeście Anarchistycznym” napisał, że kryptowaluty “pozwolą swobodnie handlować tajemnicami państwowymi”. Ogólne spadające użycie BTC w Darkweb trochę temu przeczy.

Podobny kłam temu, że kryptowaluty wspierają terrorystów zadały m.in. raporty Europolu czy badania zlecone przez amerykański Senat. Zgodnie z danymi z różnych źródeł ​​to nadal gotówka – a zwłaszcza dolary amerykańskie – pozostaje preferowaną metodą płatności za nielegalne towary i usługi. Podobno aż 90 procent banknotów dolarów amerykańskich zawiera ślady kokainy…


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here