Naga MarketsSerwis Infoinwestor.pl przygotował dla Państwa kolejny Raport Globalnego Systemu inwestowania dotyczący zachowań Platyny i Palladu na rynkach inwestycyjnych. Czy warto obecnie być posiadaczem platyny?


Dnia 4 lipca o godzinie 10:00 zapraszamy na Otwartą Odprawę Globalnego Systemu Inwestowania, gdzie zostaną poruszone m. in. zagadnienie metodologii mistrza świata w Tradingu Roberta Minera w praktyce oraz elektryzujących wszystkich – BREXIT. Aby do Nas dołączyć zapraszamy do zapisywania się na stronie wydarzenia: TUTAJ.

Te artykuły również Cię zainteresują
Platyna

1

Bob Moriarty wyjaśnia dlaczego osoby inwestujące w metale szlachetne powinny częściowo skierować swoją uwagę na platynę.

Ze względu na wysokie temperatury wymagane do stopienia platyny i brak zastosowań komercyjnych ceny platyny były niskie aż do wczesnych lat XX wieku.

W XIX wieku w odpowiedzi na nowe odkrycie platyny w Rosji w 1820r. ceny platyny wynosiły około 40% ceny złota. Od 1828r. aż do 1845r. Rosja produkowała monety z platyny. Nieliczne pozostałe monety z tamtych czasów są dziś bardzo cenne.

Pierwsza wojna światowa i nadejście ery ropy naftowej przyniosły nowe zastosowania platyny jako metalu przemysłowego i katalizatora w produkcji ropy naftowej. Od końca XX wieku ceny platyny wzrosły ze względu na wysokie koszty jej produkcji i przetwarzania.

W okresach stabilności gospodarczej ceny platyny mają tendencję do przenoszenia swojej wartości na rzecz złota. Gdy świat stoi w obliczu niestabilności ekonomicznej często ceny platyny zmniejszają się w stosunku do złota, a nawet spadają poniżej.

Dwa lata temu platyna kosztowała 116% ceny złota. Dla porównania obecna cena platyny wynosi około 74% ceny złota.

2

Chociaż słyszymy wiele głosów mówiących o tym jak mocno wzrośnie złoto, a może ono osiągnąć nawet poziom 10 000$ – 50 000$ za uncję, to względem indeksu CRB złoto jest droższe niż w jakimkolwiek okresie w historii. Jeśli złoto wzrośnie do 10 000$ za uncjęto towary będą kosztować dużo więcej, więc tak samo i platyna.

Aby uzyskać więcej informacji nt. Raportów Globalnego Systemu Inwestowania kliknij w podany  LINK

3Zespół GFMS w Thompson Reuters GFMS wydali coroczne badanie Platinum Group 2016 w zeszłym tygodniu. GFMS prognozuje, że rynek platyny powróci do niewielkiego deficytu, a deficyt palladu będzie się pogłębiał. Głównym wyznacznikiem obniżonej podaży platyny jest zmniejszenie wydobycia metalu.

Zużycie platyny w katalizatorach samochodowych w ubiegłym roku wzrosło o 2% do 3,0 mlnuncji. Z sektora poza drogowego będącego głównym czynnikiem wzrostu popytu wzrost wyniósł 24%. Warto zaznaczyć, że platyna stosowana do wyrobu biżuterii spadła o 4% do 2,46 mln uncji głównie z powodu niższych możliwości wydatków konsumpcyjnych w Chinach.

4

Australijscy naukowcy z University of Adelaide odkryli nową rolę odgrywaną przez niektóre bakterie z grupy platynowców w glebach i osadach, które potencjalnie mogłyby być zastosowane w poszukiwaniu bogatych złóż metali badanych.

Platyna i pallad mają szerokie zastosowanie w przemyśle jako katalizatory,ze względu na ich właściwości odporne na korozję i substancje toksyczne. Problemem jest, że są niezwykle rzadkie w środowisku naturalnym.

5Popyt na platynę w Indiach w 2015r. wzrósł o 26%, nastąpił też tam wzrost sprzedaży męskiej biżuterii.

Popyt na platynę ze wszystkich sektorów pozostaje nadal silny. Wspierany przez wzrost europejskiego zapotrzebowania platyny na diesla i sprężystego popytu jubilerskiego w Azji.Obecnie większość światowych zasobów platyny pochodzi z Afryki Południowej.

Kanada jest trzecim światowym producentem platyny. W 2015r. Kanada produkowała 9 000 kilogramów tego metalu.

Platyna jest wśród najrzadszych i najcenniejszych metali na świecie ceniona za duży wkład w czystsze powietrze, walkę z rakiem i zastosowanie w elektronice. Prawie trzy czwarte światowej produkcji platyny pochodzi z jednego miejsca – RPA – powodując, że metal i polityka tego kraju są ze sobą nierozerwalnie związane.

Na uwagę zwraca również wpływ kryzysu w przemyśle motoryzacyjnym na cenę platyny i palladu.Warto zwrócić uwagę, że w momencie kiedy rozpoczął się kryzys motoryzacyjny w latach 2008r.-2010r. ceny platyny były na bardzo wysokim poziomie(227$ za uncję w szczytowym momencie).Podczas kryzysu cena platyny drastycznie spadła osiągając najniższy poziom 764$.

Pallad wykonywał podobne ruchy, choć nie tak agresywne.Cena palladu tuż przed rozpoczęciem kryzysu wynosiła 540$ za uncję.Podczas kryzysu cena palladu osiągnęła najniższą wartość 158$ za uncję.

 4 lipca, godz. 10:00 – Otwarta Odprawa Globalnego Systemu Inwestowania.

Tematy: m. in. Metodologia mistrza świata w Tradingu Roberta Minera w praktyce oraz elektryzujących wszystkich – BREXIT.

Zapraszamy do Krakowskiego Parku Technologicznego, bądź do skorzystania z profesjonalnej transmisji spotkania Spółdzielni Traderów: TUTAJ 

Platyna

6

Podsumowując

Pallad ma tendencję do spadków gdy inwestorzy są negatywie nastawieni do rynku akcji. Dla przykładu wyprzedaż akcji na początku roku wywołała wyprzedaż palladu. Ponieważ oczekujemy wzrostu awersji do ryzyka, dlatego też cena platyny powinna przewyższyć cenę palladu. Obecne poziomy cen palladu do złota dają sygnały ostrzegawcze zarówno dla gospodarki jak i rynków akcji. Bez wątpienia, pallad jest bardziej metalem przemysłowy niż metalem szlachetnym. Ceny palladu oraz indeksu S&P 500 na ogół przebiegają równolegle od 1980r.

Czynnikiem, który sprawia, że platyna agresywniej reaguje podczas kryzysów jest jej większą wartość. Platyna jest chętniej wybierana przez inwestorów jako schronienie przed stratą kapitału.

Wiele wskaźników wskazuje, że warto choćby w małej części zdywersyfikować swój portfel o platynę . Według prostej zasady kupowania aktywów gdy są tanie, a sprzedawania gdy są drogie.Różnica cenowa przy zakupie fizycznego metalu w Polsce jest dość znaczna. Wynika to z płytkiego rynku tych metali.

Aby uzyskać więcej informacji nt. Raportów Globalnego Systemu Inwestowania kliknij w podany LINK            Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

  1. Fakt! Platyna może być bardzo ciekawym pomysłem na inwestycję, wciąż jeszcze dosyć mało popularnym. To dobre dopełnienie dla złota i srebra, które pozwala na rozsądną dywersyfikację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here