Naga MarketsPanomara Warszawy z widokiem Pałacu KulturyCzy Warszawa będzie głosowała za pomocą blockchaina? Wczoraj Fundacja Poprawmy Tę Polskę złożyła drogą elektroniczną do Prezydenta m. st. Warszawy oraz do Radnych Miasta petycję w sprawie dopuszczenia projektu „Aplikacja SMART CITY WaWa – cyberwładza w Twoich rękach” pod głosowanie w Budżecie Obywatelskim (dalej: BO) Warszawy na 2020 rok. 

Do petycji ma zostać dołączona lista podpisów osób, które ją popierają. Okres  zbierania podpisów trwa do 25 sierpnia, bowiem 26.08.2019 ma zapaść ostateczna decyzja urzędników w/s dopuszczenia tego projektu pod głosowanie samych mieszkańców.

Petycję mogą podpisywać osoby spoza Warszawy.

Warszawa nie chce blockchaina?

Skąd w ogóle akcja i pomysł na takie głosowanie?

Projekt Aplikacji SMART CITY WaWa została złożony na portalu UM Warszawa już 10 czerwca.

Pomysłodawcy opowiadają, co działo się dalej:

“Niestety w dniu 16.07.2019 r. urzędnicy Ratusza wydali negatywną ocenę projektu, która jest jednoznaczna z niedopuszczeniem aplikacji pod głosowanie mieszkańców Warszawy we wrześniu 2019 w BO miasta.”

Powody były głównie formalne, ale urzędnicy stwierdzili też w indywidualnej korespondencji, że „autor projektu nie może wskazywać/narzucać konkretnej technologii, w której projekt ma być zrealizowany. Wybór technologii pozostaje w gestii Urzędu m.st. Warszawy”.

W dniu 13.08.2019 r. zostało złożone odwołanie od negatywnej oceny urzędników. Pięć dni później Fundacja Poprawmy Tę Polskę złożyła do UM wspominaną petycję.

Oto treść petycji:

„Chcemy, aby mieszkańcy Warszawy mieli możliwość głosowania we wrześniu 2019 nad projektem „Aplikacja SMART CITY WaWa – cyberwładza w Twoich rękach” w Budżecie Obywatelskim (dalej BO) na 2020 rok.
Nie zgadzamy się na odrzucenie tego projektu przez urzędników Urzędu Miasta przed glosowaniem i wnosimy o zmianę tej decyzji.

Warszawa nie ma aplikacji do głosowań, badań opinii publicznej, po lokalne inicjatywy obywatelskie opartej o najnowocześniejszą technologię blockchain.
Tworzone obecnie na zlecenie Urzędu Miasta st. Warszawy oprogramowanie do głosowań w BO Warszawy jest oprogramowaniem zcentralizowanym, nie opartym o blockchain i będzie miało ograniczony zakres zastosowań. 
Jest na początkowym etapie tworzenia.

Technologia blockchain natomiast jest technologią zdecentralizowaną, opartą na rozproszonej sieci rejestrów, gdzie każdy z węzłów tej sieci przechowuje cały rejestr danych i dlatego możliwość utraty danych lub ich zafałszowania jest praktycznie wykluczone, gdyż każdy atak hakerski próbujący zmienić dane lub je zniszczyć będzie udaremniony przez sieć, która przechowuje wszystkie dane i jest w stanie je odtworzyć po każdej próbie zafałszowania danych lub ich zniszczenia. 
Takiego poziomu bezpieczeństwa nie zapewnia system zcentralizowany, gdzie dane są przechowywane i zabezpieczane lokalnie.

Dlatego też powyższe projekty oparte na dwóch różnych technologiach powinny konkurować ze sobą. 
Urzędnicy Ratusza nie powinni wykluczać tego, który jest nowocześniejszy i bezpieczniejszy.
Mieszkańcy Warszawy powinni mieć możliwość wyboru pomiędzy tymi projektami, bo te projekty z założenia mają służyć im samym.

Warszawa może mieć najnowocześniejszy system do głosowań na świecie, postawiony w aplikacji mobilnej w ciągu 1-ego roku, gdyż w Polsce do tego celu można wykorzystać istniejącą już do tego celu technologię – blockchain iVoiting.

Niech zdecydują o tym sami jej mieszkańcy.”

Petycję można podpisać tutaj.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here